Problem gorenje 7660i nekad ispira a nekad ne

Odgovori
Malinar
Početnik
Pridružio se: Sre Dec 04, 2019 7:43 pm

Problem gorenje 7660i nekad ispira a nekad ne

#1 Post od Malinar » Čet Dec 05, 2019 8:49 pm

Pozdrav. Imam problem sa Gorenje 7660i. Isti problem se javlja i kod drugih gorenje koje su prodavane na nasem trzistu. Problem se moze uociti samo ako u radionici pratite ceo program masine. Odradi pranje ok ali nakon otkuvavanja pocne da mesa u jednu stranu pa u drugu i tako skoro pola sata a ne ukljucuje centrifugu . Na kraju ostane topal ves, voda izbacena ali ne ocedjen. Pumpa radi bez problema , izbaci vodu odmah. Pumpa nova, creva cista filter takodje. Ukljucim je ponovo sa vesom i odradi bez greske. Sad da pojasnim program sleudern( centrifuge) koi traje 13 min . Ukljucim ovaj program i masina pali cetri ili pet centrifuga od koih je zadnja najbrza. Tako bi trebalo. Medjutim ukljucim ponovo isti program ona oktece sporo, levo desno celih deset minuta i upali na kraju samo jednu centrifugu. Imam utisak da jedva prihvata parametre sa tahogeneratora te ne moze da upali centrifugu. Menjao sam motor isto se desava. Elektronika oprana razredjivacem, preletovana gde god sam mogao. Isti problem je primetio i moj kolega kod drugih gorenje masina. Kaze problem je resavao zamenom nove elektronike. Vase misljenje?

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

Re: Problem gorenje 7660i nekad ispira a nekad ne

#2 Post od elektricar024 » Pet Dec 06, 2019 5:46 pm

Motor.
Promena četkice čiščenje/obrada kolektora.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Korisnikov avatar
Banellone
Početnik
Pridružio se: Sre Dec 05, 2018 11:27 pm
Kontakt:

#3 Post od Banellone » Pet Dec 06, 2019 6:50 pm

Ја к'о баба Жвака. Проверити стање кондензатора у електроници.

Поздрав

Malinar
Početnik

#4 Post od Malinar » Pet Dec 06, 2019 7:46 pm

Vec sam rekao da sam menjao ceo motor i opet isto. Negde sam procitao to za kondezatore i moguce je. Probacu sutra da ih zamenim i ukljucim ponovo.

Malinar
Početnik

#5 Post od Malinar » Sub Dec 07, 2019 7:10 pm

Zamenio sve kondezatore, opet isto. Izbaci gresku f7. Odradi sve, izbaci svu vodu odmah i bez problema ali nikako da ukljuci centrifugu. Imam utisak kao da nece ili ne moze da prihvati komandu sa hidrostata da je voda izbacena. Konektori provereni. Hidrostat zamenjen. Motor zamenjen. Kabal sa 4 provodnika od hidrostata do elektronike zamenjen, opet isto.

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#6 Post od elektricar024 » Sub Dec 07, 2019 9:20 pm

Interesantno.

Meni zvuči kao da ne može preneti struju. E sad, ako si menja motor zar si stavio nov? Sa druge strane. Moguće loš lem, loš kontakt na relejima. Nešto takomi smrdi...

Korisnikov avatar
Banellone
Početnik
Pridružio se: Sre Dec 05, 2018 11:27 pm
Kontakt:

#7 Post od Banellone » Sub Dec 07, 2019 11:47 pm

Нагађам сад, али има логике да нешто није у реду са тријаком. Кад врти споро добар је, а кад треба да пропусти неколко стотина вати, онда ништа.

Поздрав

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#8 Post od elektricar024 » Ned Dec 08, 2019 9:15 am

Svašta je moguće, al triac da je tako crko jjoš nisam video. Pošto triac ili otvoren ili nije, i na način PWM signala se on otvara i zatvara pa tako pokuša kontrolisati motor. E sad, obično kod ovih simptoma ili loš kontakt releja, hladan lem, a u većinom slučaja sam motor je problem.

Malinar
Početnik

#9 Post od Malinar » Ned Dec 08, 2019 8:52 pm

Ovako. Tu je bio motor sa sedam izvoda. Ja sam stavio sa sest sa potpuno ispravne masine. Tu sigurno nije problem. Ovakav problem sa gorenjem, ponovicu, je nalazio i moj kolega. To da tesko ili vrlo retko ukljuci centrifugu. Okrece levi, desno ali nikako za ubrza. I kod starijih tipova takodje. On je ovaj problem resavao zamenom elektronike. Evo i ja sam zamenio elektroniku i par puta oprao ves i radi bez greske. Dakle problem je u elektronici. I dalje smatram da nije problem u procesoru vec u nekoi od komponenti koja snima parametre sa tahogeneratora . Zapitacete se kako sam uspeo da ubacim motor sa sest izvoda i uparim sa elektronikom koja zahteva sedam. Jednostavno je. Samim montiranjem bez prepravke masina pri centrifugi prekine rad i izbaci gresku f4(motor). Trijak salje struju i pojacava broj obrtaja motora do momenta kad treba za ubrza na maksimum do 1400 obrtaja centrifuge i preko. U tom momentu kad treba postici vecu brzinu relej prebaci napajanje struje sa sestog izvoda na sedmi. U sustini dva izvoda su taho, dva rotor i dva stator. Sedmi izvod kod gorenjskih motora je pola namotaja statora. Dakle ona u delicu sekunde iskljuci sesti izvod a ukljuci sedmi. Da masina ne bi prepoznala gresku dovoljno je premostiti sesti i sedmi izvod. Motor tada nastavlja obrtaje na maksimumu koliko se do tada okretao i ne ubrzava preko 1400 obrtaja jer nema polovljenje statora. To je u sustini. Inace sa drugom elektronikom nema problema. Pokusavam da uz pomoc Vas nadjem resenje za popravku a ne zamenu jer ovaj problem nije usamljen. Sad sam citao na ovom forumu i smatram da ima isti problem samo u drugoj temi, jos jedan clan.

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#10 Post od elektricar024 » Ned Dec 08, 2019 10:29 pm

Ako se problem rešava sa zamenom elektronike, ona je elektroniks problem. Inače da me ne shvatate pogrešno, oko zamena motora, al svašta smo/sam već preživeo. No, svakako, ili je problem sa kontaktom relea, hladan lem. Programator kao programator teško može da poludi. To ne postoji, već postoji mikroprocesor ili radi ili ne. Ili oštećen externa memoria ( eeprom ) pa osnovni program radi al bez opširnije podataka. Ali da oštećenje bude takav da obavi sb+ve sem centrifuge to je nemoguće. Ni to ne bi reko da komponeneta vraća nazad loše vrednosti jer i to skoro nemoguće, drugčije bi se ponašala mašina. Manje verovatno al nije isključivo da je uključen u kod ciklusni brojač? Da nakon određenog ciklusa ( pranja ) to i to da se dešava naterati korisnika za zamenu mašine? Moguće al ne bih reko da ikada Gorenje igra takve igre. Pre raspada njihoova mašina nego da treba igrati sa kodom unutar softvera.

Odgovori