Sudomasina Gorenje GS52214W REŠENO

Odgovori
srpko
Početnik
Pridružio se: Pon Jul 23, 2018 8:43 am

Sudomasina Gorenje GS52214W REŠENO

#1 Post od srpko » Pon Jul 23, 2018 9:33 am

Pozdrav svima,

imam problem sa sudomasinom Gorenje GS52214W. Naime, sinoc je ukljucena normalno kao svaki put do sad, jutros je supruga otvorila, unutrasnji dio gdje stoje sudovi je bio pun sapunice. Takodje na plocicama je bila lokva vode, nisam uspio provjeriti da li to ima veze sa masinom ili su u pitanju kisa i otvoren prozor :-) (bice prije da je ovo drugo). Uglavnom kad probam da startujem masinu imam signalizaciju kao na sledecem video snimku:

https://www.youtube.com/watch?v=pd9wDCvRLYQ

Nisam jos nista pokusavao, moram prvo provjeriti da li je masina u garanciji, ako ne bude onda bi nesto pokusao. Da li neko ima iskustva sa ovim problemom i da li mi u grubo moze dati neke instrukcije?

Unaprijed hvala i pozdrav,
Srpko

Korisnikov avatar
Mata
Početnik
Pridružio se: Pet Nov 24, 2017 12:18 am

Re: Sudomasina Gorenje GS52214W

#2 Post od Mata » Pon Jul 23, 2018 2:22 pm

Možda je žena pogrešila prašak pa ubacila tečni za sudove ili ulila sjaj u mašinu, to hoće da digne penu.
Odlično ako je u garenciji.

A grubo rečeno treba videti da li ima vode u koritu mašine, ako ima isprazniti i probati mašinu bez praska i sudova. Kada kažem korito mislim na dno mašine, ne kada se otvore vrata.

Korisnikov avatar
žežino
Početnik
Pridružio se: Pon Okt 09, 2017 8:25 pm

#3 Post od žežino » Pon Jul 23, 2018 6:21 pm

Ako je puno praska moguce je da ti je prelilo preko creva za odusak u patos masine i aktiviralo akva stop plovak i do good neresis vodu u patosu masina nece krenuti.Probaj da drzis dugme pley neko vreme da se resetuje greska,pa ti mozda krene,Ili nadji na y tube kako se resetuje
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
Mata
Početnik

#4 Post od Mata » Čet Jul 26, 2018 10:32 pm

Da li je srpko rešio problem ?

srpko
Početnik

#5 Post od srpko » Sub Jul 28, 2018 11:02 pm

Mata napisao:
Čet Jul 26, 2018 10:32 pm
Da li je srpko rešio problem ?
Ljudi, praštajte prvo što ovoliko kasnim sa odgovorom. Ja sam sve do sad mislio da mi tema nije odobrena i htio sam u Youtube komentarima da pišem Laslu šta treba da se uradi da bi se tema odobrila :-) Nekako sam očekivao da će mi potvrda da je tema odobrena stići na mail.

Što se tiče sudomašine, ja sam je uključio tako da je sve bilo po pravilima :-). Garanciju na žalost nisam imao, sudomasina je kupljena krajem 2013, tada je na snazi bila trogodišnja garancija, svega par mjeseci kasnije su uveli petogodisnju garanciju.

Sačekam ja fino makstora, on dodje, objasnim mu simptome, kažem da sam čitao nešto po forumima i gledao snimke na youtube dje su ljudi rekli na osnovu signalizacije kao sa linka da je u pitanju elektronika i da su zamjenom iste osposobili mašinu, medjutim, rekoh, kako se lokva vode ispod pumpe pojavila, onda sam ja odustao od pokušaja da to sam provjerim, misleći da je i nešto do pumpe. Usput pomenuh da se, izmedju ostalog, bavim po malo i popravkom telefona i da imam alat (duvaljka, lemilica, mikroskop...) Složi se majstor da je do elektronike, nije znao zašto je lokva ispod mašine, u svakom slučaju, neophodna je zamjena elektronike, tek posle toga može da ispituje dalje pumpe i ostalo. Tu se dogovorismo pošto je van garancije, da ja otvorim masinu i pogledam elektroniku (pojasnio mi je kako da dodjem do elektronike), reče da je vjerovatno zaglavilo neko od dugmadi za promjenu programa, pa da ga mogu naprskati wd sprejem da ga "odglavim". Tu se pozdravismo i svak svojim poslom :-)

Otvorio sam mašinu, došao do dijela dje je elektronika, skinuo dvije ploče. Odmah sam umimerom ispitao dugmad za promjenu programa, tu je sve bilo ok. Gledao sam ploču, nije bilo nikakvih tragova (vlaga, korozija, neka spaljena komponenta..). Onda sam zujalicom ispitivao, neke tacke po pločama, za koje bih vidio da bi trebale da imaju continuity. Koristeći čak veoma oštre probe, one što su kao igle, vidio sam da nemam kontinuitet ponedje, ponedje da moram da pritisnem baš jako ili da grebem itd... Zbog navedenog odlučim da prelemim/osvježim sve kontakte na obje ploče. Lemilica, kalaj, fluks u ruke i odradim sve to, očistim od fluksa, vratim obje ploče u mašinu, spojim, upalim i RADI!!!! Sreći nidje kraja :-) :-) :-) Eto, ukratko to vam je to :-)

P.S.
Sumnjam da će iko pročitat ovaj moj roman i da je u njemu 80% pisanije suvišno :-) Suma sumarum, prelemio sam sve kontakte na pločama i riješio problem. Pretpostavljam da je nedje postojao neki hladni lem, ili je neki vremenom popuštio i napravio problem. Takodje mi se čini da je na ploči korišteno ono govno od lead free kalaja pa da se mozda i zbog njega javio problem. Uglavom, problem je riješen, sada sve radi.

P.P.S.
Aktivirao sam notifikacije na mail, tako da ću ubuduće brže odgovarati. Hvala vam i pozdrav.

Korisnikov avatar
Mata
Početnik

#6 Post od Mata » Ned Jul 29, 2018 1:38 pm

E dobro srpko, važno da mašina radi.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

Re: Sudomasina Gorenje GS52214W REŠENO

#7 Post od zokce » Ned Jul 29, 2018 3:21 pm

Samo ti slusaj majstora i spricaj wd40 po kontaktima i napravices sebi posla. Za kontakte je izmisljen kontakt sprej, a wd40 je za druge namene. Ima on u sebi komponente za redukciju, ali ima i ulja i jos ponesto, pa to nije pogodno za ciscenje kontakata. Za one koji ne znaju ili su zaboravili, redukcija je obrnuti proces od oksidacije.
Dobro je sto si uspeo sam da popravis masinu, samo sta je sa lokvom ispod nje?
Без старца нема ударца!

srpko
Početnik

#8 Post od srpko » Pon Jul 30, 2018 11:02 am

zokce napisao:
Ned Jul 29, 2018 3:21 pm
Samo ti slusaj majstora i spricaj wd40 po kontaktima i napravices sebi posla. Za kontakte je izmisljen kontakt sprej, a wd40 je za druge namene. Ima on u sebi komponente za redukciju, ali ima i ulja i jos ponesto, pa to nije pogodno za ciscenje kontakata. Za one koji ne znaju ili su zaboravili, redukcija je obrnuti proces od oksidacije.
Dobro je sto si uspeo sam da popravis masinu, samo sta je sa lokvom ispod nje?
Nesto slicno sam i sam pomislio, al sam se majstoru svakako zahvalio na pomoci :-). Ne koristim WD sprej za takve stvari, a nisam ni kontakt sprej do sad. Obicno za ciscenje koristim izopropil alkohol.

Sto se tice lokve, ne znam za sigurno sta se desilo. Masina je od popravke imala 3-4 puna ciklusa pranja i nije bilo nikakvih problema, sudje oprano, nije bilo vode ispod masine. Sad cu pitati suprugu jos jednom kako je tacno situacija bila, ono sto mi trenutno pada na pamet je da je masina u sred pranja zaglavila, da je ostala voda u njoj, kad je otvorena izasla je voda iz nje.

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#9 Post od žežino » Pon Jul 30, 2018 5:58 pm

Pa lepo sam ti objasnio da imas prelivna creva u slucaju prevelike pene ide u patos i aktivira akva stop.Pod uslovom da ne curi :D Ako koristis kocke za pranje one se ne rastope i u stvari imas puno dterzenta i onda preliva.
KO ZNA TAJ I UME

srpko
Početnik

#10 Post od srpko » Pon Jul 30, 2018 6:04 pm

žežino napisao:
Pon Jul 30, 2018 5:58 pm
Pa lepo sam ti objasnio da imas prelivna creva u slucaju prevelike pene ide u patos i aktivira akva stop.Pod uslovom da ne curi :D Ako koristis kocke za pranje one se ne rastope i u stvari imas puno dterzenta i onda preliva.
Hvala ti, rekao bih da je to u pitanju, nema više curenja. Koristimo kocke..

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#11 Post od žežino » Pon Jul 30, 2018 8:09 pm

uzmi deterdzent on se brzo razbije akocke se taloze
KO ZNA TAJ I UME

srpko
Početnik