Mikrotalasna LG-problem?

Odgovori
Joe Black
Početnik
Pridružio se: Pet Mar 31, 2017 8:55 pm

Mikrotalasna LG-problem?

#1 Post od Joe Black » Pon Okt 30, 2017 8:45 pm

Ovako, ja trenutno zivim u stanu gdje nemam pristup osiguracima (bio nekad hotel), te je problem kad izbije osigurac, jer vise ljudi ostaje bez struje i ceka se kucni majstor da digne osigurac negdje...

Desilo se da je osigurac izbacio, i da smo iskljucili potrosace iz struje da eliminisemo kratki spoj na uredjajima.
Osigurac je podignut, a kad sam mikrotalasnu ukljucio u uticnicu, odmah je iskocio.
Ponovo smo digli osigurac, i nakon ukljucenja njenog utikaca u zid, odmah je iskocio.
Napominjem da je mikrotalasna bila iskljucena, i tajmer i grejanje, oba puta.
Takodje, instrument ne pokazuje nista ni prema nuli ni prema zemlji.

Nakon toga ukljucio sam je u drugu uticnicu, gdje je radila normalno.
Obe uticnice su duple, i u prvu mi je ukljucena rerna koja radi bez problema, sto znaci da je uticnica OK.

Taj kucni majstor tvrdi da mikrotalasne znaju imati nestalnu gresku i ponasati se kao ova moja, te da je trebam baciti.
Ona je stara otprilike godinu dana, i ne baca mi se, a imam ogranicene mogucnosti rasprave sa njim (nemacki jezik) pa sam popustio i ne koristim je.
Doduse, vise nije iskakao ni osigurac.
Dalje, i dok sam je koristio u starom stanu, znao mi je iskociti osigurac na vodu gdje je bila, ali taj vod je istovremeno bio i za bojler i masinu odjednom, pa sam to pripisivao povremenom preopterecenju i starim osiguracima.

Sad ne znam sta da mislim, sve ukazuje da mozda i jeste mikrotalasna, ali kako jedne sekunde kratak spoj, a druge radi?
Trenutno nisam na licu mjesta, ali cim je dohvatim otvoricu je pa cemo vidjeti ima li vidnih problema.

Ako je neko imao slican problem ili zna sta bi moglo biti ovako po anamnezi bolesti, pazljivo citam :D

branimir
Početnik
Pridružio se: Sub Mar 11, 2017 4:48 pm

Re: Mikrotalasna LG-problem?

#2 Post od branimir » Uto Okt 31, 2017 8:48 am

Pretpostavimo da je utičnica vezana na 16A osigurač pa da bi utvrdio uzrok iskakanja kupiš 10A osigurač, jednu OG utičnicu i utikač i postaviš kao međuspoj između mikrotalasne i utičnice.Možda su u njoj neki spojevi labavi, najbolje je premeriti.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Joe Black
Početnik

#3 Post od Joe Black » Uto Okt 31, 2017 8:53 am

Nije losa ideja, u stvari to bi mi bas i trebalo.
Samo, kako biti siguran da ce moj odreagovati prije njihovog?
Da li ce 10A B odreagovati prije 16A B u slucaju kratkog spoja?

Mozda imaju neki jos brzi osiguraci?

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#4 Post od elektricar024 » Uto Okt 31, 2017 5:50 pm

Jabrzibosigurac tibje A. Obicno redovni majstori koriste brzi osigurace oznake B. A ti je UltraBrzi osigurač. E sad ako nađeš A osigurač bilo bi ekstra. A nasprem snage dovoljno ti je i osigurač od 6A ultrabrzi A ili brzi osigurač A
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Joe Black
Početnik

#5 Post od Joe Black » Sre Nov 08, 2017 10:56 am

Sad sam na licu mjesta, mada jos nisam otvorio mikrotalasnu :oops:

Nesto sam razmisljao. Ovaj moj stan su ustvari 2 spojene hotelske sobe. Vrlo je vjerovatno da su razvodne kutije koje vidim iznad ulaznih vrata jedini dovod, respektivno za svaku sobu po jedna.

Da li bi bilo pametno naci u njima dolaznu fazu i staviti sebi brzi osigurac (16 i 20A respektivno, jedan pokriva sobu i kupatilo bez bojlera i grijalica, a drugi kuhinju i dnevnu bez bojlera i grijalica, samo el. sporet i rerna+frizider),
te se tako odvojiti od ostatka zgrade?

Odgovori