Problem sa TV signalom

Odgovori
sasalakic99
Početnik
Pridružio se: Ned Avg 12, 2018 12:38 pm

Problem sa TV signalom

#1 Post od sasalakic99 » Ned Avg 12, 2018 12:48 pm

Pozdrav svima! Nedavno sam kupio novi televizor, Toshiba, i susreo sam se sa neobicnim problemom. Naime, posto je na njegovom mestu pre bio tv koji je hvatao signal preko STB uredjaja, mislio sam da će i TV koji vec ima ugradjen dvbt2 prijemnik hvatati kanale bez problema. Međutim kada ukljucim antenu u televizor, sijalica adaptera antene se priguši (pošto se radi o anteni tipa mreža, sa pločicom i strujnim ispravljacem). Deluje kao da je u nekom kratkom spoju, ali stvar koja me zbunjuje jeste što kada iskljucim adapter iz struje, tv uspe da uhvati neke lokalne kanale i neke kanale iz Mađarske. Priblem je taj što antena nema dovoljnu snagu da pokupi one kanale koje sam pre mogao (HRT, SK1, EUROSPORT itd..)
Ako neko ima iskustva sa ovim problemom da mi pomogne, zahvalan sam unapred!

Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 11:32 am

Re: Problem sa TV signalom

#2 Post od DenisHD » Pon Avg 13, 2018 12:19 pm

Ček, polako.. ništa te nisam skontao.. Koju imaš antenu kao prvo? (Mada to ne bi trebalo da bude od presudnog značaja)
Kao drugo, jel si i ovaj novi TV priključio preko STB -a ili direkt na antenu?
I kao treće proveri dal ne dolazi u samom konektoru do kratkog spoja, izmedju oplate (samim tim i mase) i žice u sredini koja nosi signal ("vrućeg" kraja).

sasalakic99
Početnik

#3 Post od sasalakic99 » Pon Avg 13, 2018 1:30 pm

Antena je ukljucena direktno u tv. Tada se i javlja problem, medjutim sa STB prijemnikom nema nikakvih problema. Mislim da je tip antene ipak presudan jer postoji problem izmedju samog televizora i ispravljaca koji napaja antenu. Ukoliko treba mogu poslati sliku ukoliko situacija nije dovoljni jasna.
To su ispravljaci koji se kupe na pijaci, poseduju sam ispravljac povezan sa antenskim konektorom u koji se samo kasnije ubaci koaksijalni kabl antene.

P.S. Ono na sta sumnjam jeste to sto moj ispravljac ne poseduje svoju "bananicu" za antenski ulaz, vec sam ga spojio direktno paralelno sa koaksijalnim kablom i stavio obicnu bananicu, jer su se kontakti raspali u originalnoj. Jedino ato primecujem jeste da je u toj originalnoj bananici postojala neka elektronika, mozda bi ona sprecila to ometanje izmedju televizora i ispravljaca.
I da, stb uredjaju ne predstavlja problem taj vid spajanja.
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#4 Post od zokce » Pon Avg 13, 2018 2:35 pm

Pokusaj sa drugom antenom, sa ili bez pojacala, bilo bi dobro ako imas mogucnost da je prvo isprobas.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
BogdanCarr
Početnik
Pridružio se: Pon Jan 30, 2017 12:27 pm

#5 Post od BogdanCarr » Pon Avg 13, 2018 2:45 pm

Probaj da staviš na vruć kraj kabla koji ide u televizor da staviš keramički kondezator oko 470pF pa probaj tako. To što ti se zagasi lampica na ispravljaču je pošto kad uključiš u tv on u samom biraču napravi kratak spoj između plusa i minusa. Na slici koju si postavio ta bananica već ima u sebi kondezator koji sprečava da jednosmeran napon sa ispravljača ulazi u televizor. Dok ti je radio preko stb-a nisi imao problem zato što je u samom uređaju postojav kondezator koji je sprečavao jednosmerni napon da ide u birač kanala il ti tjuner. Taj kondezator u stb-u je ugrađen baš zbog toga što sam uređaj ima opciju za napajane antene koja je 5v.
Poslednja izmena od BogdanCarr u Pon Avg 13, 2018 2:50 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
Mnogo volim ovaj režim kad svi rade, a ja ležim. :whistle:

sasalakic99
Početnik

#6 Post od sasalakic99 » Pon Avg 13, 2018 2:45 pm

Mislim da sam rešio problem, našao sam stari prikljucak sa jednog adaptera, zalemio žice adaptera na njega i sada daje 5 volti na koaksijalni kabl a 0 volti na sam prikljucak koji ide u TV. Verujem da je to tako namerno namesteno kako se struja iz adaptera ne bi "sudarala" sa TV-om, a u isto vreme da moze puniti antenu. Sada cu zalemiti i kabl od antene jer au kontakti odvaljeni pa cu javiti rezultat.

Korisnikov avatar
BogdanCarr
Početnik

#7 Post od BogdanCarr » Pon Avg 13, 2018 2:57 pm

To je zato što u samom tjuneru u tv-u nemaš tog kondezatora i ide na kalem koji u samom tjuneru je spojen između vrućeg i hladnog kraja na priključku za antenu, a taj kalem služi da nišku frekvenciju odvede na masu. I zbog tog kalema ti se to i javlja. I ja sam imao isti problem pa sam ga rešio sa keramičkim kondezatorom.

sasalakic99
Početnik

#8 Post od sasalakic99 » Pon Avg 13, 2018 2:59 pm

Problem rešen! Hvala Vam na odgovorima. Verujem da bi i metoda sa kondenzatorom radila, to u suštini i jeste ovaj mali komad elektronike.

sasalakic99
Početnik

#9 Post od sasalakic99 » Pon Avg 13, 2018 4:10 pm

BogdanCarr napisao:
Pon Avg 13, 2018 2:57 pm
To je zato što u samom tjuneru u tv-u nemaš tog kondezatora i ide na kalem koji u samom tjuneru je spojen između vrućeg i hladnog kraja na priključku za antenu, a taj kalem služi da nišku frekvenciju odvede na masu. I zbog tog kalema ti se to i javlja. I ja sam imao isti problem pa sam ga rešio sa keramičkim kondezatorom.
Da, primetio sam da na toj štampanoj pločici postoji kondenzator i neki mali kalem.

sasalakic99
Početnik

#10 Post od sasalakic99 » Pon Avg 13, 2018 4:17 pm

BogdanCarr napisao:
Pon Avg 13, 2018 2:57 pm
Jedino mi nije jasno kako to nije smetalo STB prijemniku?

Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 11:32 am

#11 Post od DenisHD » Čet Avg 23, 2018 6:51 pm

Iz nekog razloga, neće da mi učita sliku.. no to nije toliko ni bitno, pošto mislim da znam kako izgleda taj konektor sa napajanjem.. vidjao sam ga par puta kao mali, kad sam čačkao TV, jer me zanimalo šta to ima iza njega, što mu dovodi signal.. :D
sasalakic99 napisao:
Pon Avg 13, 2018 4:17 pm
A što se tiče ovog pitanja, samo prelistaj par postova unazad.. objašnjeno je.. :D

Korisnikov avatar
BogdanCarr
Početnik

#12 Post od BogdanCarr » Pet Avg 24, 2018 3:36 pm

sasalakic99 napisao:
Pon Avg 13, 2018 4:17 pm
Zato sto u samom tjuneru stb-a ima kondezator jer sam stb ima opciju za napajanje aktivne antene koja se napaja sa 5v.

Odgovori