KUPOVINA OSILOSCOPA

vaka
Početnik
Pridružio se: Sub Nov 04, 2017 1:10 am

KUPOVINA OSILOSCOPA

#1 Post od vaka » Pet Nov 30, 2018 12:32 pm

https://www.aliexpress.com/item/ISDS205 ... 3c00cu2Y6L

Kupio bih ovaj osliskop sa nlinka mislim da je slican kao Hantek koji reprezentuje Laslo na youtube samo sto je ovaj jeftiniji neki 20-30eura,
Moje pitanje je posto nikad nisam radio sa osloskopom,
Kao se mjeri s njim (znam ali nisam siguran nije zgoreg da mi se ponovi)?
Moze li naizmjenicnu struju da mjeri i do kojeg opega (volti)?
Takodje jednosmjernu do kojeg opsega?
I najbitnije ppitanje kako mogu da ga pregorim? :lol:
Da li treba oslabljivac napona u nekim slucajevima i gdje ima da se kupi?

Svaki savjet ili link u vezi ovog bi mi dobro dosao,hvala dragi clanovi :shock:

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

Re: KUPOVINA OSILOSCOPA

#2 Post od zokce » Pet Nov 30, 2018 3:50 pm

Ako si pogledao karakteristike video bi da je ulazni napon ogranicen na max.6V sa 1x sondom, a sa 10x sondom je naravno do 60V. Ta 10x sonda ima u sebi oslabljivac (atenuator).
Takodje, naveden je opseg do 20MHz, a uzorkovanje do 48MS u sekundi.

Nije bas jasno za koje namene nameravas da koristis osciloskop, ali sam misljenja da jos ne posedujes dovoljno znanja da bi se isplatila tolika investicija. Smatraj ovo dobronamernim zapazanjem.
Без старца нема ударца!

8bit
Početnik
Pridružio se: Pon Mar 26, 2018 7:35 am

#3 Post od 8bit » Pet Nov 30, 2018 5:55 pm

Možeš meriti bilo koji oblik napona. U stvari, samo napon i možeš da meriš. Trik je u tome što ga meriš u funkciji vremena, tako da možeš da vidiš brze promene u signalu, što ne možeš sa unimerom.
Kako se meri... Malo bi duži bio odgovor. A imaš gomilu klipova sa tom temom. Mislim da je i Laslo snimio nešto na tu temu.
Kako da ne digneš u vazduh osc... Evo ti jedan odličan video https://www.youtube.com/watch?v=xaELqAo4kkQ&t=1220s - ukratko, ukoliko ti je dut uzemljen, pazi gde kačiš "minus" sonde. Ako nije, ne brini.
Po meni, pazari to. 6000 din nije ništa, spram znanja koje možeš da stekneš. Drugo, nikad nećeš ni naučiti da radiš sa osciloskopom, ako ne probaš. Da se razumemo, taj osc je igračka, ali može da te uvede u svet signala, šumova... Mžeš mnogo naučiti . Na kraju, ako ga i upropastiš, nije smak sveta. Nisi ubio 500e, već 50.
Just do it! ;)

vaka
Početnik
Pridružio se: Sub Nov 04, 2017 1:10 am

#4 Post od vaka » Sub Dec 01, 2018 8:43 am

Zokce hvala na odgovoru eto vec si mi dao neke informacije koje su meni korisne upravu si nemam dovoljno znanja, ali slažem se sa 8bit da trebam da ucim da bih znao :lol: logično :lol: .
Laslo je pominjao da ako nije galvanski odvojen osciloscom mozemo ga izgoriti pri nekim mjerenjima.
8-bit mozes li mi pojasniti sta znaci ukoliko ti je dut uzemljen
Kad budem naucio da mjerim,znam sto trebam da trazim na signalima(nois) šum inace ovo sve više se traži u auto industriji (auto električar) mada u autoindrustriji daju ti kako treba da izgleda signal i ti samo uporedis prosto to bih mogao i ja :lol: , a primjenu sad za sad ne treba mi ništa jer sam počeo da učim u vezi elektronike. Zato pitam jer ne znam da odmah ne izgorim osciloskop

8bit
Početnik
Pridružio se: Pon Mar 26, 2018 7:35 am

#5 Post od 8bit » Sub Dec 01, 2018 10:17 am

Laslo je pominjao da ako nije galvanski odvojen osciloscom mozemo ga izgoriti pri nekim mjerenjima.
8-bit mozes li mi pojasniti sta znaci ukoliko ti je dut uzemljen
dut-uređaj koji ispituješ (device under test). Onaj krokodil na sondi osc, je preko šasije osc uzemljen. Ako ti je i dut uzemljen (ima treća žica u napojnom kablu) onda postoji opasnost da ako krokodila od sonde postavis na bilo koji napon različit od 0V , dobijaš kratak spoj kroz sondu osc. Ako meriš par volti, možda se ništa i ne desi. Ali ako je napon značajniji, može i sonda eksplodirati, a verovatno i ulaz osc. O ovom ne treba da brineš ako uređaj napajaš iz baterije, ili lab. napajanja. Pazi, i usb na PC-u je direktno spojen na uzemljenje. Ukratko, krokodila sonde kači uvek na gnd i ne bi trebalo da imaš problema.

Korisnikov avatar
RadioElektro
Početnik
Pridružio se: Pon Apr 09, 2018 4:35 pm

#6 Post od RadioElektro » Sub Dec 01, 2018 10:18 am

Za 20-30eur ti jeftinije ali dodaj jos 20% PDV i 10% carinu, pa ce ti biti skuplji, bolje kupiti u .RS jer ces dobiti i garanciju 2god.

Joe Black
Početnik
Pridružio se: Pet Mar 31, 2017 8:55 pm

#7 Post od Joe Black » Sub Dec 01, 2018 2:27 pm

A da uzmes OVAJ

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#8 Post od zokce » Sub Dec 01, 2018 2:48 pm

Ako ti je namera da se bavis auto popravkama, onda ti tu osciloskop nije neophodan, za to ima gomila testera i dijagnostickih uredjaja.

A, inace, osciloskop je najkorisniji merni uredjaj, narocito 2-kanalni. A sam proceni da li se isplati ili ne.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
žežino
Početnik
Pridružio se: Pon Okt 09, 2017 8:25 pm

#9 Post od žežino » Ned Dec 02, 2018 11:38 am

Zokce dali bih mogao da otvoriš temu rad sa osiloskopom uz neke sličice ili video. Od samog početka pa do naj osnovnijih stvari .Znam da si ti za to car.
KO ZNA TAJ I UME

Joe Black
Početnik
Pridružio se: Pet Mar 31, 2017 8:55 pm

#10 Post od Joe Black » Ned Dec 02, 2018 4:16 pm

Uh to bi bas bilo dobro, da neko ko zna napravi uvod za nas pocetnike.

A onda da Laslo te tutorijale (kondenzatori, tranzistori itd) zalijepi na vrh foruma tj. napravi "sticky" da je uvijek na vrhu za sve

Lima220
Početnik
Pridružio se: Pet Nov 30, 2018 3:47 pm

#11 Post od Lima220 » Pon Dec 03, 2018 3:04 pm

Pozdrav svima,novi sam na forumu i trebam pomoć.Ne razumijem se u elektroniku a moram sinu kupit osciloskop,završava 4.razred za računalnog tehničara pa sad polako skuplja aparaturu.Imam priliku kupit ova dva osciloskopa:Iskra MA 4049 20MHz za 120$ i Tektronix 310a za 90$,neznam godinu proizvodnje.Koji je kvalitetniji,za kojeg je lakše nabavit dijelove,kako ga isprobat,da li je to puno novaca za te uređaje,ako neko ima kakvog iskustva bio bi zahvalan na informaciji.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#12 Post od zokce » Uto Dec 04, 2018 9:58 am

Iskrin je dvokanalni i do 20MHz (mada sam na jednom mestu nasao i 200kHz), a Tektronix je jednokanalni i do 4MHz.
Treba proveriti godinu proizvodnje, kasnije je bolje. Rezervni delovi ne bi trebalo da predstavljaju problem.

Eto, u najkracem toliko, ipak morate sami da odlucite. Imate na kanalu Laslov video o popravci jednog osciloskopa, pa mozete pogledati kako to otprilike izgleda, mada su ovo malo jednostavniji osciloskopi.
Без старца нема ударца!

Lima220
Početnik
Pridružio se: Pet Nov 30, 2018 3:47 pm

#13 Post od Lima220 » Uto Dec 04, 2018 2:00 pm

Ok hvala,valjda će Iskrin bit dobar.

Howard1
Početnik
Pridružio se: Sub Jan 05, 2019 2:49 pm

#14 Post od Howard1 » Ned Jan 13, 2019 8:57 pm

Da li valjaju ovi novi mali osciloskopi na sajtu kupujem prodajem za neka osnovna merenja? Mislim na Osciloskop DSO138. Ima li neko iskustva?

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#15 Post od zokce » Pon Jan 14, 2019 11:21 am

Ima video, Laslo ga je prikazao na svom YT kanalu, pa pogledaj.
Без старца нема ударца!

Howard1
Početnik

#16 Post od Howard1 » Uto Jan 15, 2019 5:58 am

Pogledao sam taj video i u sustini kaze Laslo da nije los ali sam hteo da cujem jos neko misljenje :-)

lazyman
Početnik
Pridružio se: Čet Feb 07, 2019 9:44 am

#17 Post od lazyman » Sre Feb 13, 2019 9:34 am

Pozdrav,

Ja imam taj mali DSO shell, nešto kao radi ali ima dosta ograničenja, za nešto više para kupio sam i ovaj
https://www.banggood.com/DSO338-Handhel ... rehouse=CN

I uglavnom njega koristim, jel ima daleko veći opseg frekvencije a i napona, baterija traje baš dosta dugo.

Howard1
Početnik

#18 Post od Howard1 » Uto Feb 26, 2019 9:29 pm

Na kupujem prodajem uvek vidim jedan te isti osciloskop. Da li je neko narucivao nesto ozbiljnije tipa Rigol i kolika je carina?

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#19 Post od zokce » Sre Feb 27, 2019 9:10 am

Ima ih vise sto prodaju osciloskope iz Kine, i DSO i Hantek i svi su bezobrazno skupi. Stvarno se isplati sacekati pa cak i 2 meseca i uzeti direktno iz Kine.
Без старца нема ударца!

Howard1
Početnik

#20 Post od Howard1 » Ned Mar 03, 2019 8:28 am

Jesu preskupi a verovatno i oni naruce sa tog istog aliexpress-a ili eBay-a pa cekaju da im stigne i onda ovde prodaju po duplo vecoj ceni. Ne znam koja im je to logika i koja b..ala se upeca na to kada svako moze da naruci odatle? Onaj ko se plasi da kupi preko interneta taj ne kupuje ni preko kupujem prodajem to znam provereno a poznajem dosta ljudi koji se boje da naruce preko interneta bilo sta. Ne vidjam nikoga da prodaje na Kupujem Prodajem neki skuplji ali novi Rigol ili Volcraft osciloskop. Samo one krseve vidjam do 50e. Ja bih kupio iz inostranstva ali se plasim da carina ne bude vise od 100 e i da mi stigne polomljen ili ostecen osciloskop.

Bojanm81
Početnik
Pridružio se: Ned Jul 08, 2018 4:04 pm

#21 Post od Bojanm81 » Sub Mar 23, 2019 10:06 am

Ok...citao sam o osciloskopu i gledao na you tube o njima, ali samo nesto nisam jasno razumeo, a to je, do koliko volti ili napona mozes da vrsis merenje i pratis signale u jedinici vremena, shvatam da sonda tu igra glavnu ulogu. Ali koji je maxmum voltaze merenja i koja to sonda treba? Nemam osciloskop, nisam nikada radio sa njime, zeleo bih da radim, ali mozda nekada i budem u mogucnosti da priustim takav extra uredjaj.

Odgovori