Baku alat

Filip početnik
Početnik
Pridružio se: Pet Mar 24, 2017 6:29 pm

Baku alat

#1 Post od Filip početnik » Pon Apr 10, 2017 5:53 pm

Ovako nov sam ovde i interesuje sta mislite i da li imate iskustva sa Baku alatom, konkretno me interesuje lemilica baku 936 i unimer baku 9205B? Pozdrav :D

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

Re: Baku alat

#2 Post od elektricar024 » Pon Apr 10, 2017 7:24 pm

Baku je Baku. Najveći kinez na svetu :D Koliko para toliko muzike. Ako misliš kupiti, ne moj očekivati puno od nji. Za početnike je super, ali... Ja bih dodao malo i kupio bi neki od ZD lemilice. A unimer, sad već za relativno jeftine pare se mogu kupiti kvalitetnije unimeri od Baku....
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Filip početnik
Početnik
Pridružio se: Pet Mar 24, 2017 6:29 pm

#3 Post od Filip početnik » Pon Apr 10, 2017 7:50 pm

Hvala na brzom odgovoru.. A koju zd si tacno mislio i koji zd bi mi preporucio posto sam gledao i neku zd 99 ali je ona jeftinija od baku 936.. Ili ako bi zeleo da mi preporucis i neku stapnu lemilicu negde do 2000 dinara gledao sam i neku lemilicu fp60 sta mislis o njoj.. A koji od unimera bi mi ti preporucio. :D :D
Filip

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#4 Post od elektricar024 » Pon Apr 10, 2017 8:21 pm

Ako planiraš sve ukupno 2000 do 3000 dinara da kupiš baznu lemilicu, onda je apsolutno nebitna koju ćeš kupiti. Onaj zlo Baku ili onaj mali ZD Sličnog su kvaliteta. Za te pare ne možeš očekivati bog zna šta. Minimalna preporuka ti je ovo:
http://www.elementa.rs/proizvod/36591/bazna-lemilica
Pošto jest onaj kinez jeftin, al na dugu stazu ti skupo će koštati. Ova lemilica se dosta dobro pokazala. Pazi, i ove ZD varijante su kopije od Solomon-a ili od Wellera. Ali zaista su kvalitetne kopije. Pre sam na mom Solomon bazi sam koristio ZD štap. Preko tri godine je izdržao. Što je i super nasprem toga da ona košta oko 1000din ( mislim na štap ).

Što se tiče multimetra, opet ako planiraš trošiti oko 2000 din na njega, sve jedno šta ćeš kupiti. Ali ako samo malo dodaš onda već u poluPro kategorije možeš birati.
Tipa: http://www.elementa.rs/proizvod/23447/d ... multimetar

Oko tog unimera sam i video napravio: https://www.youtube.com/watch?v=1H3KISjT_4g&t

Ili ovaj sledeći: http://www.elementa.rs/proizvod/55933/d ... multimetar

I oko unimera ti savetujem odma da skočiš kategoriju više. Za amatere i za profesionalce odlični instrumenti, a cena nije neka.

Od mene ne moj očekivati da ti preporučujem nekog kineza :lol: jer ako kupuješ kineza onda bolje kupi onaj običan veliki instrument za 1000din DT12XX ako se ne varam. Ništa lošija niti preciznija od Baku. Al je jeftina :D i barem znaš koliko da očekuješ.

branimir
Početnik
Pridružio se: Sub Mar 11, 2017 4:48 pm

#5 Post od branimir » Pet Apr 14, 2017 7:08 am

Slobodno uzmi i jedno i drugo, to je solidan izbor.Kod kineza mozes za 1000 dinara da kupis DT9208 instrument koji zadovoljava osnovne potrebe a meri i temperaturu.Lemnu tehniku nabavljam u http://www.daxcell.net/ALATI-ZA-LEMLJENJE-Lemilice_1653 marka Gordak koji su najbolji Hakko klonovi gde pripadaju Baku i ostali.Oni pre isporuke testiraju uređaj.To su niža klasa alata, ali znaju da dobro odrade posao uz odgovarajuće vehove.Inače najbolje lemilice pravi Španska firma JBC, posle nje su Pace, Ersa, Weller.Kasnije kupuj kvalitetnije kako se ukaže prilika, viška alata nema mora se imati rezerva.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Milan(elektronika)
Početnik
Pridružio se: Ned Apr 16, 2017 1:41 pm

#6 Post od Milan(elektronika) » Ned Apr 16, 2017 1:45 pm

branimir
Početnik
Pridružio se: Sub Mar 11, 2017 4:48 pm

#7 Post od branimir » Čet Apr 20, 2017 8:11 am

ProsKit je brend, mada i ZD može doći u obzir.Čisto po nekom mom nahođenju bez iskustva sa njima.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Korisnikov avatar
Mihajl027
Početnik
Pridružio se: Čet Nov 02, 2017 2:01 pm

#8 Post od Mihajl027 » Čet Nov 09, 2017 12:39 pm

Vec duze vreme se razmisljam da uzmem baznu lemilicu Baku 936,ali kad procitah ovu temu razmisljam se,smatram da je Baku 936 kvalitetnija od same ZD 99 koja stvarno dosta jeftino izgleda.Pitam se sta bi tu najvise stradalo,lemilicu ne koristim cesto,niti nesto mnogo zahtevno,najradije bi uzeo neku kvalitetniju tipa weller ili tako nesto,ali za sada sam na ovom cenovnom rangu i ZD 99 sam odavno iskljucio iz opcije.Uz koriscenje od 2-3 puta nedeljno po sat vremena,pitam se sta bi tu najpre crklo?Koliko bi izdrzao stap uz takvo koriscenje?

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#9 Post od elektricar024 » Pet Nov 10, 2017 7:21 am

Da se ukakim sam sebi u reč :D
Ne moj taj ZD... Ona je bašh bašh :D Onda bolje Baku :D

Korisnikov avatar
Mihajl027
Početnik
Pridružio se: Čet Nov 02, 2017 2:01 pm

#10 Post od Mihajl027 » Pet Nov 10, 2017 10:50 am

Hvala Laslo na odgovoru,trebas snimiti neki klip o tim lemilicama za pocetnike,ili tako nesto.

p.s.Pratim tvoj kanal.

ivan176
Početnik
Pridružio se: Čet Sep 13, 2018 8:13 am

#11 Post od ivan176 » Pon Sep 24, 2018 1:59 pm

Ma sve je to.isto.i baku i zd.

IOstina da je kina i jedna i druga. Ali ZD 10 puta ispred BAKKU-a. Veruj mi. Dosta sam imao iskustva sad već sa Bakku alatima, pa nisu se najbolje pokazale.

Mafi
Početnik
Pridružio se: Pon Feb 19, 2018 7:08 am

#12 Post od Mafi » Sre Okt 10, 2018 6:01 am

Ja imam Duvaljkuk Baku 858D, i sasvim sam zadovoljan kako radi. Imam je preko dve godine.

VUtronik

#13 Post od VUtronik » Sre Mar 13, 2019 4:25 pm

Nov sam na forumu i bas mi je zao sto nisam dosta pre video ovu diskusiju. Ipak hocu da kazem koje je moje iskustvo sto se tice lemilica.
Stap lemilice npr: kineske su les, crknu za dva dana. bar kod mene ja radim po ceo dan i po ceo dan mi je ukljucena lemilica. E sad zavisi cemu ce ti lemilica koristiti. Postoji amaterska kineska plava lemilica "NYLEO" je cini mi se kao marka 220v / 60w. Nju stavanjam medju najbolje kineze (niske cene) jer verujte probao sam sve. Sto se nje tice, ukljucena je ceo dan u struje (ne bas ali kada radim ne iskljucujem je i to potraje satima).
Mana je sto lemilica prelazi cini mi se kad sam merio i preko 450 C, sto predstavlja problem kada se pravi neki prototip na rasteru. Nije moguce spojiti liniju (prvo jedna tacka, druga tacka pa se izmedju njih stavi ili po pravilu ne bi trebalo da se stavi jos kalaja) jer tako zagrejana lemilica ne samo da ce odvojiti bakarne delove sa plocice i unustiti skoro svaku tacku koju zelite da lemite, zatim njome kalaj na tako velikoj temperaturi pocne samo da se razvlaci tamo vamo i veruj te mi raster postaje sve gori i na kraju se unisti. Za neke vrlo jednostsavne stvari gde ne mora da se prave linije mozda i moze da posluzi.
Dobra stvar kod nje je sto tako dosta zagrejana moze dugo da stoji i da ne razmisljate o njij. Kada dodje vreme da nesto treba da skinemo sa neke stare ploce, a pogotovu sa ovih novi ploca gde je kalaj stavio robot, masina ili sta vec, malim zasecanje oko konektora i kalaja mozete skinuti skoro sve npr sa maticne ploce racunara ili nekog starog televizora gde ima dosta nekog mozda i kvalitetnijeg i vise nanesenog kalaja.
Sto se tice ZD-99. Imam je vec neko vreme jer sam morao da uzmem nesto sa regulacijom da ne bi imao problema sa rasterom, a takodje i sa lemljenjem drugih komponenti. Nju takodje koristim dosta ali ipak obracam paznju, pa kad znam da narednih pola sata necu lemiti odmah je iskljucim. Naravno pre toga od sudjera obrisem vrh i nanesem na vrh tinol 60/40, to bi napomenuo kao bitnu stavku kada je u pitanju odrzavanje vrha lemilice Takodje ne treba koristiti nikakve paste jer vrh sam u sebi sadrzi elemente koji odgovaraju tinolu 60/40 i tako ce vrh najduze trajati. Za onog ko ne zna obavezno se kupuje tinol zica 60/40. To znaju svi majstori.
Takodje s obzirom da ima podesavanje toploete koje nije toliko precizno ali ja sam unimerom koji ocitava temperaturu obelezio gde mi se nalaze koje temperature koje koristim. Bitno je da kada temperatura dodje jednom do max koga ste vi odredili nema velikih oscilacija, ja cak mislim minimalnih ako mora da ih bude. "ZD-99" ima za posebno kupiti jos cetiri vrhova 0.1mm, 0.2mm neki srednji spljostani i onaj klasican pod uglom od 45C, takodje vrlo kvalitetan. Grejaci su keramicki. Koliko dugo imam "ZD-99" nisam imao potrebe da onaj prvi koji najvise koristim zamenim ni jedan put.
Tako da predlazem stap (vise za odlemlnjivanje) koji sam naveo jer je izdrzljiva i lepo napravljena unutra i kod kineza kosta ne znam izmedju 500-1.000( mozda tacno 750) RSD ili "ZD - 99" iz mog iskustva za malo vise od amatera sasvim zadovoljavajuce. Cena joj je oko 2.400 RSD. Tacnije predlazem obe za onog ko zeli da skida nesto sa drugih ploca.
Nadam se da ce doci vreme kada se i ja prebacim na weller ili ersu do tada neka ovo sto imam traje koliko traje.
Na kraju dodao bih jos nesto vrlo vazno! Napomenuo sam da je tesko skidati neke stvari sa odredjenih ploca, lemljene nekim drugim kalajem ili fabrikim putem. Predlazem da se ima "Air Rework Station" tj lemilica na topao vazduh. Dosta pomaze za skidanje komponenti, a moze da bude i relativno precizna. I definitivno mnogo lakse skida neke vece knektore ili integralna kola cipove i sve ostale elemente.
Opet izdvajam "ZD-8908 za takve aktivnosti". Izuzetno se pokazala za sad. Cena joj je oko 8.400 rsd. Video sam da su i sve ostale malo mozda i jeftinije ali bi se definitnivno slozio sa nekima od vas koji su rekli da je ZD dobra kopija koje vec firme.
Automatski znaci da treba da kupite onu lemnu stanicu "ZD-8922". Vrlo dobro uradjena ima i lemilicu sa regulacijom i hot air sa regulacijom. Kompresor joj zauzima cak ceo veliki deo kucista. Cena joj je 12.000 RSD i ja cu je ovde oznaciti kao pro lemilica slabijeg kvaliteta ali nikako nije amaterska. Jos jedna od dobrih strana je sto kao i "ZD-8908" ima stand by kada joj se vrati hot air stap na mesto, nazalost "ZD-99" to nema, dok 2u1 "ZD-8922" ima stand by na obe lemilice sto je po meni takodje dosta bitno za rad!
Tako da ili "ZD-99"+"NYLEO" :) = 3.500,00 RSD
"ZD-99" +ZD-8908 = 10.800,00 RSD - ja koristim ovu kombinaciju jer sa bio prenaglio, inace bi uzeo da su imali tada na lageru "ZD-8922"! :(
"ZD-8922" = 12.00,00 RSD
Opet kazem zao mi je sto nisam mogao jos tada da se ukljucim u pricu, mozda bi nekome znacila, a mozda bi me neko oterao u pm. :) Sve u svemu ako ovo vidite i zelite da iskomentarisete, kritikujete... Hteo bih da znam vasa misljenja s obzirom da ja koristim taj alat.
Hvala svakom coveku koji ovo procita do kraja... :)
Veliki Pozdrav!

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#14 Post od zokce » Sre Mar 13, 2019 7:53 pm

Lepo napisano, lako je pisati o profesionalnim alatima basnoslovno skupim, oni sigurno nude dosta vise komocije i mogucnosti u radu, ali su za mnoge nedostizne. Umece je raditi posao sa alatom sa relativno niskom cenom a opet dovoljno kvalitetnim da se dobro uradi to sto treba.
Zanima me gde mogu da se nadju vrhovi za ZD-99, tamo gde sam kupio lemilicu nema neki veliki izbor.
Без старца нема ударца!

Odgovori