Utvrditi ispravnost osciloskopa

zender
Početnik
Pridružio se: Pon Jan 06, 2020 2:05 pm

Utvrditi ispravnost osciloskopa

#1 Post od zender » Pon Jan 06, 2020 5:34 pm

Postovani clanovi ako moze mala pomoc, nabavio sam neki osciloskop ali nikada nisam imao dodira sa njim, pogledao sam par snimaka u vezi osciloskopa na elektricar024 YT kanalu, ali opet mi nije situacija najjasnija.
Ono sto bi mene za pocetak interesovalo ako neko moze da mi pomogne da bar utvrdim ispravnost istog. Ono sto sam primetio kada ga upalim jeste da ova linija nije prava to jest u perfektnoj horizontali.

Slika

Da li je za pocetak ovo normalno, posto se ovo ne moze nastelovati ovako preko kontrola ?

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

Re: Utvrditi ispravnost osciloskopa

#2 Post od elektricar024 » Pon Jan 06, 2020 8:00 pm

Pozdrav.

Kod ovih starih modela umeda bude normalno da linija ne naleže redovno. Možda nisam u pravu. Ali svakako. Signal generator, priključi na njega i odmah ćeš videti šta se dešava. Ako nemaš pri ruci imaš aplikaciju za pametni tellefon i možeš preko njega da generišeš signal.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

ivanbg
Početnik
Pridružio se: Pet Sep 15, 2017 9:51 am

#3 Post od ivanbg » Pon Jan 06, 2020 8:24 pm

pozdrav,

stavi prst na sondu i trebao bi da dobijes sinusni oblik signala.

zender
Početnik

#4 Post od zender » Pon Jan 06, 2020 10:54 pm

Hvala na odgovorima, ali ne snalazim se najbolje, hteo bih cisto da vidim da li radi ili ne.
Uz njega nisam dobio nista, imam klasicne pipalice ( sonde ) od unimera sa banana dzekovima, koje mogu da se stave u njega, medjutim pojmovi mi nisu najjasniji ne znam na kom je ovo jeziku i kako i tacno sta treba da se podesi.. recimo ovo vernier nemam pojma sta je, cak mi ni google translate ne prevodi, detektuje kao francuski ali ne prevodi nista..

Jedino sto ja vidim ovde jeste da radi u opsegu od 10 herca do 500 kiloherca, i da mogu staviti pipalice dole na DC, AC i pretpostavljam da je ovo skroz levo minus.

Slika

Sto se tice tih andriod aplikacija nasao sam, ali koliko vidim ovo radi preko audio 3.5mm dzeka pa opet ne znam na koji nacin bih to mogao da povezem sa osciloskopom..
Opet da kazem nije mi cilj da nesto radim sa njim posto se bas ne razumem i prvi put imam dodira, cilj mi je samo da utvrdim da li uopste radi, pa eto ako moze neko da pomogne malo detaljnije bilo bi dobro.

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#5 Post od elektricar024 » Uto Jan 07, 2020 5:08 pm

Nažalost bez predznanja kako se koristi osciloskop teško možeš onda utvrditi njegov ispravnost. Prvo ti treba sonda za njega. Jeste, 3.5mm priključak i sa sondom povežeš osciloskop. Posle toga treba da znaš kako da meriš taj signal, kakav rezultat si dobio.
To ne možeš samo preko foruma da ti objasnimo samo tako. Barem ja ne bih znao objasniti. Moraš znati kakav signal si generisao i naspram podešavanja scopa da li si dobio očekivane rezultate. Ovako mogu samo da kažem da osciloskop radi. Upalio si, linija je tu, što znači da ekran radi.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

zender
Početnik

#6 Post od zender » Sre Jan 08, 2020 3:32 am

Mislio sam cisto da vidim da li uopste reaguje na bilo sta to sto stoji linija nista i ne mora da znaci. Ali dobro nije ni bitno razumem da se ne moze tek tako objasniti, hvala u svakom slucaju.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#7 Post od zokce » Sre Jan 08, 2020 8:36 pm

Ово је врло једноставан осцилоскоп за коришћење, има само основне функције, што је већини сасвим довољно. Колико се види са приложених фотографија, катодна цев је исправна. Онај део десно од екрана служи за подешавање електронског млаза, доле лево је подешавање амплитуде улаза а десно подешавање временске базе. Има могућност прикључења спољњег сигнала уместо временске базе што понекад уме да буде корисно и даје занимљиве графиконе. Као што је поменуто, додиром прста на шиљак сонде може да се доведе напон наизменичне струје, само треба подесити осетљивост вертикалног улаза, а кад добијеш какав-такав приказ, онда можеш да се поиграш осталим подешавањима и упознаш се са (врло корисним) инструментом. За мерење које даје иоле тачне резултате неопходан је генератор сигнала који генерише сигнале са тачно дефинисаним таласним обликом, амплитудом и периодом понављања.
Без старца нема ударца!

zender
Početnik

#8 Post od zender » Pon Jan 20, 2020 5:07 pm

Hvala na odgovorima svima, ali dzaba nisam mogao sam nista utvrditi bez detaljnog uputstva, da javim samo da je otisao dalje i da je bio ispravan.

Odgovori