KONDENZATORI

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

KONDENZATORI

#1 Post od zokce » Čet Apr 12, 2018 6:36 pm

Na predlog i podrsku clanova zezino i Mata, uz saglasnost osnivaca foruma, naseg dragog Lasla, pripremio sam, ne znam ni sam kako da to nazovem, opis, lekciju, tutorijal, objasnjenje, ili kako vec. Uglavnom, nadam se da je razumljivo i da ce iz toga moci da se nauci nesto i bude neka korist za sve koji citaju.
Neke stvari su navedene kao takve kakve su, bez velikih objasnjenja.
Zahvaljujem clanu @Mata za pruzenu pomoc i zezinu za podrsku.
Pogledajte prilog, i dajte vase primedbe i zapazanja.
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
žežino
Početnik
Pridružio se: Pon Okt 09, 2017 8:25 pm

Re: KONDENZATORI

#2 Post od žežino » Čet Apr 12, 2018 7:14 pm

Mnogo dobro , oduševio sam se, iz prostog razloga što je jednostavno za shavtiti i što će moći da pročitaju i da shvate svi koji počinju.Ovoga nama treba i nek se priključi još neko da doda ako je nešto izostavljeno , lično nemam zamerke.
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
Mata
Početnik
Pridružio se: Pet Nov 24, 2017 12:18 am

#3 Post od Mata » Pet Apr 13, 2018 12:50 am

Zokce, ovo tebi ide odlično, da nisi bio neki profa u školi, negde ? :clap: :clap:
Spomenuo si snabere , možeš li još koju reč o snaberima.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#4 Post od zokce » Pet Apr 13, 2018 10:45 am

Nisam bio profa, ali sam vise puta bio u prilici da drzim casove i predavanja o razlicitim materijama. Ovo sto sam izneo je cisto moj autorski rad, uziman sa vise mesta, i dodata neka iskustva iz dosadasnjeg rada i prakse.
Snaberi, videcemo, kad sam sudirao toga nije bilo, ili se bar nije tako nazivalo, uglavnom smo ih nazivali niskopropusni filter, ili filter smetnji. Mada, moglo bi nesto ukratko da se napise.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
žežino
Početnik
Pridružio se: Pon Okt 09, 2017 8:25 pm

#5 Post od žežino » Pet Apr 13, 2018 8:00 pm

U neku ruku mi je malo krivo što ovde ima puno čitača, a malo aktivnih, voleo bih i kad bi se uljučili apsolutni početnici kao ostali majstori u diskusiju bilo koje vrste,da pitaju i da se nestide , jer ovde ima dobrih majstora svog zanata.
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
Mata
Početnik

#6 Post od Mata » Pet Apr 13, 2018 11:10 pm

@zokce Oko snubber-a mi je zanimljivo.
@žežino , jedan majstor mi je rekao da je majstor vepar, on napravi 13 komada prasića odjednom a mi ...
A opet drugi majstor reče , majstor je koza jede teavu a sere (izvinte na irazu samo citiram) bombone
Uljučiće se ljudi, polako, kada im se učini pravi trenutak.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#7 Post od zokce » Sub Apr 14, 2018 8:35 am

Bice i oko snabera, da prikupim ma lo materijala.
Vepar je majstor koliko i drugi muzjaci, zenka izrodi vise ili manje. :mrgreen:
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
Mata
Početnik

#8 Post od Mata » Sub Apr 14, 2018 8:57 am

Ajde, samo polako.

Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 11:32 am

#9 Post od DenisHD » Ned Apr 15, 2018 6:51 pm

Koliko sam ja zapamtio.. prvi kirhofov zakon glasi da koliko struje udje u neki čvor, toliko mora i da izadje.. sad možda je to to isto, kao što je rečeno u tutorijalu, a profa nam nije objasnio, ili se neko zeznuo..
I što se tiče kirhofovih zakona, moglo je par slika, jer će doći na forum nekad takvi koji nemaju pojma šta se priča u tutorijalu, a hoće nešto da nauče pa će pogrešno skontati.. naravno takve koje to zanima izguglaće za konretan prikaz pomenutog u tutorijalu, ali kad već postoji tutorijal, nek je to onda perfekto.. ;) :D
Zanimljiv sajt za simulaciju.. postoji i jedna app na androidu Tesla droid se zove čini mi se i isto tako može da se igra u njoj sa vrednostima i da se vidi šta radi koja komponenta i zadavanjem vrednosti kako se menjaju rezultati. Postoji i jedan sajt na kome se vidi kako npr radi kondenzator, i sl. tj. simulira unutra šta se dešava..
" Kondenzatori se najčešće koriste.... pa čak i kao izvori svetla u laptop racunarima. " (u poslednjem slajdu) Ovo mi baš nije jasno.. :) Kako kondenzator može da bude izzvor svetla? :D

Sve u svemu super i hvala za tutorijal! :D Malo ima ovako opširnijih tutorijala na temu elektrotehnike, a da su na Srpskom! Bilo bi super, ako neko zna malo više o kalemovima kako se ponašaju sa DC, odnosno AC strujom, od čega sve zavisi njihova induktivnost itd... i da isto napravi tutorijal.. Kalemove smo učili kod jednog profe kod kojeg smo više sedeli i spavali na času, nego što smo radili, tako da ne znam baš u detalj o njima.. sem ovako što sam nahvatao sa wikipedije, ponekog engleskog tutorijala iz kojeg nisam razumeo polovinu šta lik priča, i iz experimentisanja sa VN naponom, pa sam otprilike skontao kako radi.. ali nije to to... :D

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#10 Post od zokce » Ned Apr 15, 2018 7:04 pm

Ima takvih kondenzatora za osvetljenje, verovatno je to bio neki pokusaj posto se vise ne primenjuju, to sam nasao negde pa sam ubacio kao zanimljivost. Za vasu informaciju, laptop racunari su se proizvodili jos `80-tih godina proslog veka, samo su bili nenormalno skupi, jednom sam imao priliku da vidim jedan laptop sa 8-mo bitnim procesorom kod dekana ETF-a u Beogradu.
Mislio sam da ne pravim temu o kalemovima, ali kad vec ima potrebe, napravicemo nesto. Tu je prica malo manja i ne toliko zanimljiva kao sa kondenzatorima.
Kirhofovi zakoni su samo pomenuti radi objasnenja kondenzatora. A mogla bi i jedna tema o tim zakonima, o Omovom zakonu i o dve teoreme koje se primenjuju u elektronici.
Ovo je ipak forum, a ne skola i fakultet, ne mora sve da bude perfektno, za to su potrebne opsezne pripreme (sto se ipak placa) a oni kojima je sve to namenjeno nemaju potrebe za tolikim detaljima, mogli bi da budu zbunjeni.
Na fakultetima se gradivo iz matematike iznosi po redosledu i u obimu da sluzi kao podloga strucnim predmetima koji dolaze malo kasnije, jedan ili dva semestra nakon njih, a ovo ne moze da bude u tom rangu.
Hvala za podrsku i predloge.
Без старца нема ударца!

Lug
Početnik
Pridružio se: Pon Feb 19, 2018 10:01 am

#11 Post od Lug » Pon Apr 16, 2018 7:36 am

Odlično!, svaka čas @zokce! Taman da vidimo kolko ne znamo! :D

Misirac
Početnik
Pridružio se: Sub Mar 24, 2018 10:56 am

Re: KONDENZATORI SMER

#12 Post od Misirac » Sre Apr 18, 2018 6:35 pm

Kondenzator KOPB6.8N63 ili ti 6n8/63v https://imgur.com/C6O2Loq dali ima veze smer u kojem se postvlja pošto na ploči na njegovom mestu ima samo ovaj znak https://imgur.com/8xPXTq0
Na Tantal kondenzatoru je smer obeležen jasno, i na mestu i na kondenzatoru.

Korisnikov avatar
Mata
Početnik

#13 Post od Mata » Sre Apr 18, 2018 7:07 pm

Nema veze kako ćeš ga okrenuti.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#14 Post od zokce » Sre Apr 18, 2018 7:15 pm

Polaritet je bitan kod elektrolitskih kondenzatora, i mora biti oznacen, uglavnom se na kondenzatoru oznacava negativna elektroda, a i na PCB-u mora da postoji bar jednog od polova. Drugi kondenzatori mogu da se postave bez obzira na polaritet.
Без старца нема ударца!

Lug
Početnik

Re: Esr metar

#15 Post od Lug » Čet Apr 19, 2018 1:15 pm

Ljudi, jel vi verujete ovom čudu!? Ovi dana popravljam neki osciloskop, pola elektrolitčića moram da menjam!

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#16 Post od zokce » Čet Apr 19, 2018 2:04 pm

Nista cudno, opstepoznato je da se elektrolitski kndenzatori vremenom isuse i izgube kapacitet.
Srecno sa zanimacijom. :P
Без старца нема ударца!

Joe Black
Početnik
Pridružio se: Pet Mar 31, 2017 8:55 pm

#17 Post od Joe Black » Čet Apr 19, 2018 2:07 pm

Ali ne dižu ESR baš masovno...

Lug
Početnik

#18 Post od Lug » Pet Apr 20, 2018 7:08 am

Bogami, kapacitet sam nekima merio, i dobar je, a esr 3-4 oma, npr 4,7 cf, kapacitet ok, esr beskonačan. Onda sam kupio nove, kapacitet otprilike tačan, a esr 5 oma, a neki staei dobri, esr 0,5 oma. Zbunjuju me ovi novi pa ih nisam ni stavljao. Ko ih i izmisli.kondenzator je izgleda nauka.

Korisnikov avatar
Mata
Početnik

#19 Post od Mata » Pet Apr 20, 2018 8:20 am

samo esr da se ok napravi, da može da mu se veruje i biće ok .

stevannikolic77
Početnik
Pridružio se: Sre Avg 29, 2018 10:02 pm

#20 Post od stevannikolic77 » Uto Nov 13, 2018 5:12 am

Poz svima, početnik sam u elektronici, uglavnom shvatam principe rada komponenti, kako se povezuju, zašto se tako povezuju ali kod kondenzatora mi nije jasna jedna stvar. Gde se i zašto koji tip kondenzatora upotrebljava?

Korisnikov avatar
RadioElektro
Početnik
Pridružio se: Pon Apr 09, 2018 4:35 pm

#21 Post od RadioElektro » Čet Nov 15, 2018 1:18 am

ELKO se stavi nama da imamo posao :)

-obični keramički kondenzatori se prave 0.5pF-220nF(mada ima već i 10µF SMD kod LCD televizora), stavljaju gde ima samo malo mesto, a osetljive su na temepraturu može i da se smanji kapacitet -50%, za ne zahtevnu elektroniku, mogu da izdrže i veće temperature i veće fluktacije napona. (Jedanput sam probao 10nF/50V kad će da pukne i izdržao 200V DC)
Mada ima i kvalitetne sa malom temperaturnom koeficijentom..

-folijski (blok) kondenzatori 10pF-47µF , manja tolerancija na toplotu, veliko mesto zauzmu, osetljive su na veće temperature (istope se plastika) pF vrednosti se upotrebljavaju kod RF oscilatora.
Na AC 275V postoji oznakom za sigurnost X2 ili Y2, Y2 kad pukne nikad neče otiči u kratak spoj, zato može se postaviti između primera i sekundara ili uzemljenja.

-Mika (liskun) kondenzatori, stabilni kondenzatori pF vrednosti, za instrumente, skupe su...

-Elektrolitski kondenxzatori 0.1µF-1.000.000µF, jeftine su, mala dimenzija, vek trajanja malo, samo za DC napon 6.3-450V.
-Bipolarni elektrolitski kondenzatori (dva elektrolitska spojena redom), za audio tehniku AC 10-100V, vek trajanja malo.

-Tantal kondenzatori 0.1µF-220µF, prave se na mali napon do 35V, stabilne su, skuplje su,ali jako osetljive na veći napon, kad crknu od prenapona uvek idu u kratak spoj.Samo za DC napon.

Ima još par vrsta, ali nisu tolko važne jer ređe koristimo. (uljani kondenzatori za mikrotalasne, cevasti kondenzatori za oscilatore, trimer kondenzatori ..)

Ima još tu svakakvih faktora za hifi manijake.. faktor dobrote npr kod Tantala 3x manjom vrednostom postigne isto to kao sa običnim elko-m.

stevannikolic77
Početnik

#22 Post od stevannikolic77 » Pet Nov 16, 2018 12:49 pm

Hvala na odgovoru. Šta u stvari meni muči? Radim restauraciju jednog Niškog radio-prijemnika, Melodija-A (ono "radim", kad imam vremena ). Nisam proveravao u kakvom su stanju ali čisto sumnjam da ima tu ispravnih kondenzatora. Dakle valjalo bi to sve promenuti. E tu dolazi do izražaja moje neznanje. U prijemniku postoje tri vrste kondenzatora keramički, liskun i papirni. Keramičke ću zamenuti keramičkim ali liskun i papirne, čime? Nisam našao da takvih ima u prodaji.
Po gore pročitanom papirni bi mogli da se menjaju sa bipolarnim? Ili možda blok? Liskun kondenzator sa čime? :think:

Korisnikov avatar
RadioElektro
Početnik
Pridružio se: Pon Apr 09, 2018 4:35 pm

#23 Post od RadioElektro » Ned Nov 18, 2018 1:31 am

Umesto papirnog stavi blok,a umesto liskunskog stavi keramicki.

stevannikolic77
Početnik

#24 Post od stevannikolic77 » Ned Nov 18, 2018 7:30 am

Hvala na pomoći, otvoriću i jednu temu sa prepravkom pa ako bude trebalo još neka pomoć tu ste :D, a i saveti su uvek dobrodošli.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#25 Post od zokce » Ned Nov 18, 2018 10:49 am

Da se nadovezem oko liskuna. Liskun, tinjac, na stranim jezicima (engleskom) mica, je prirodni materijal koji je vrlo osetljiv na mehanicka naprezanja i lako puca, zato se i primenjuje sve manje u leektronici. Ima odlicna dielektricna (elektricni izolator) i odlicna termoprovodna svojstva. Zbog toga se ranije masovno koristio kao elektricni izolator izmedju tranzistora snage i hladnjaka, a kao toplotni provodnik sa kucista trenzistora na hladnjak. Termo pasta se uglavnom nije stavljala jer je bilo vrlo tesko naci u slobodnoj prodaji, samo kad se izvadi kad se otvori neki tranzistor snage pa se iz njega izvadi koliko moze da se nadje.
Uvodjenjem termostabilne folije kao jeftinijeg materijala upotreba liskuna u elektronici se svela na najmanju meru.
Без старца нема ударца!

Odgovori