Poluprovodnici, PN spoj, diode

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

Poluprovodnici, PN spoj, diode

#1 Post od zokce » Ned Apr 15, 2018 5:16 pm

U nameri da prikazem strukturu i karakteristike tranzistora, da bi to bilo razumljivo, morao sam da obradim neke osnove, i spojio u jednu temu.
Nadam se da ce biti zanimljivo. ;)
Kao i do sada, tekst sa crtezima je u prilogu.
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

Re: Poluprovodnici, PN spoj, diode

#2 Post od elektricar024 » Ned Apr 15, 2018 5:25 pm

I ovaj post posrtao lepljiv kao i predhodna. Što znači da čimneko otvori kategoriju za početnike, nezavisno od vremena ovi postovi uvek ostanu gore :D

Šta si ti zokce po zanimanju?
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#3 Post od zokce » Ned Apr 15, 2018 5:28 pm

Da li je problem da o tome popricamo na pp?
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#4 Post od elektricar024 » Ned Apr 15, 2018 5:30 pm

Nije nije.... Ali ako ne želiš da kažeš nećemo forsirati.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#5 Post od zokce » Ned Apr 15, 2018 5:43 pm

Nije problem, ipak cu navesti.
Zavrsio sam elektrotehnicki fakultet i stekao zvanje dipl.ing.elektronike, mada se dugo nisam time bavio. Ali, steceno znanje se ne zaboravlja.
Imao sam priliku da radim kao nastavnik u jednoj tehnickoj skoli, ali nisam prihvatio iz nekih razloga, mada sam siguran da bi djaci iz skole izasli spremniji za profesionalne izazove da sam prihvatio ponudu.
Nisam se profesionalno bavio majstorisanjem, radi cega nemam svu profesionalnu opremu koju majstori koriste, vremenom sam majstorisao za svoje potrebe i za prijatelje, sa onim sto imam od alata i opreme.
Trenutno uzivam u penziji.

Ono najbitnije sto sam naucio i sto sam primenjivao u svojoj karijeri, i na cemu uvek insistiram su mere bezbednosti, i u radu i u koriscenju elektricnih uredjaja.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 11:32 am

#6 Post od DenisHD » Ned Apr 15, 2018 6:01 pm

Slično smo učili i u školi u drugoj godini iz osnova elektronike.. :D Ja se skroz zbunio.. kako šta.. dobro je to znati kako radi neka poluprovodnička komponenta, ali ja ionako neću sam praviti diodu ili nešto slično, tako da me to samo zbunjuje.. :D

Korisnikov avatar
žežino
Početnik
Pridružio se: Pon Okt 09, 2017 8:25 pm

#7 Post od žežino » Ned Apr 15, 2018 6:33 pm

Zokce , znao sam da si opasan, znaš kad sam osetio prvog dana. :D Samo ovako lepo nastavi .Ako budeš u prilici da pojasniš rad sa osciloskopom ali od nule bilo bi mi zadovoljstvo ,znam da si počeo ovu pričuo kondezatorima , i da imaš neki red verovatno, ali imaj to na umu.
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#8 Post od zokce » Ned Apr 15, 2018 6:37 pm

Ne daj se zbunjivati, Denise, nego nauci, onda nema mesta zbunjivanju. Niko od nas nece da proizvodi nista od toga ali ce to znanje koristiti.

Da dodam, jednom prilikom sam pomenuo termin `supstrat`, pa da ukratko kazem nesto i o tome.
Da bi se poluprovodnici proizveli, neophodan je odredjeni tehnoloski postupak i naravno oprema i materijali. Osnovni i polazni materijal je silicium, koji mora da bude u kristalnom stanju.
Kako se to postize? Prvo se u peci topi silicijum, prethodno maksimalno ociscen od drugih primesa. Visoka koncentracija je osnovni preduslov za kristalizaciju, zatim se u tako istopljeni silicijum spusti jedan komad kristala silicijuma, koji ce da omoguci dalje stvaranje kristala. Taj komad se polako izvlaci u vis, tako da se stvara kristal silicijuma u obliku valjka, visoke cistoce, preko 99,9%. Samom kristalizacijom u kristal ne mogu da udju druge primese, i one ostaju na mestu gde kristal izlazi iz tecnog stanja. Kada je proces zavrsen, sa izvucenog valjka kristalisanog silicijuma se odsece vrh i kraj.
Czochralski_Process.png
Kako izgleda izvucen kristal
Monokristalines_Silizium_für_die_Waferherstellung.jpg
Zatim se od tako dobijenog valjka seku ploce (wafers) ili supstrati, koji se ispoliraju i dalje koriste u tehnoloskim procesima proizvodnje poluprovodnika.
Siliziumwafer.JPG
Pri tome se vodi racuna o smeru kristalne resetke.
Postupak koi je primenjuje je fotolitografski, i kako sam naziv kaze, prvo se na supstrat fotopostupkom nanosi shema koja je projektovana, onda se u posebnim komorama nagrizanjem i postupkom naparivanja nanose dopirani elementi ili metalni prikljucci.
Wafermap_showing_fully_and_partially_patterned_dies.svg.png
Wafer_2_Zoll_bis_8_Zoll_2.jpg
Kad se ceo proces zavrsi, ovako dobijeni elektronski elementi ili integralna kola se posebnim uredjajem testiraju na funkciju, i oni koji ne zadovolje zadate parametre se oznace bojom. Nakon toga sledi proces secenja i kontrolisanog lomljenja, tada se razdvajaju ispravni od neispravnih elemenata. Ispravni dalje idu na pakovanje u kucista i u prodaju, a neispravni ponovo u kadu za topljenje.
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.
Без старца нема ударца!

Djole
Početnik
Pridružio se: Uto Mar 14, 2017 9:43 pm

#9 Post od Djole » Sub Jul 07, 2018 6:59 pm

Ljudovi, da li je normalno da ne mogu ni ovaj, ni kondenzatori fajl da preuzmem? Kaze mi da nisam autorizovan.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#10 Post od zokce » Sub Jul 07, 2018 11:35 pm

cookies, probaj sa brisanjem.
Без старца нема ударца!

Odgovori