AC220V~50HZ - Zastita Prenapon/Podnapon-250V~/180V~

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije.
Odgovori
anonymous1950
Početnik
Pridružio se: Čet Avg 16, 2018 8:15 pm

AC220V~50HZ - Zastita Prenapon/Podnapon-250V~/180V~

#1 Post od anonymous1950 » Pet Avg 17, 2018 10:45 am

Pozdrav drugari...

Pre desetak godina sam imao potrebu da napravim zastitu Prenapon/Podnapon 250V~/180V~ da bih zastitio uredjaje u podrucjima sa nestabilinim mreznim naponom kao i od eventualnog kidanja 0 kada se u uticnicama pojavljuje 380V~.
Probao sam ko zna koliko raznih sema sa neta eksperimentisao i onda koristeci vise raznih izvedbi dosao do svoje.

Zastite sam realizovao u tri varijante, a to izgleda ovako:
http://i65.tinypic.com/2cr4n5k.jpg
http://i64.tinypic.com/35878jm.jpg
Bilo je bitno da se sve to spakuje u sto manju kutijicu (sto se moze videti sa slike, da se izbegnu klasicni gabaritni transformatori) i da se postavi na produznom kablu, i da bude sto jednostavnije za izdradnju a sto pouzdanije u radu.

Prva:
Sa tasterom za reset (tasterom se ukljucuje a automstski isklucuje u slucaju da napon predje granicu 250V~/180V~)
http://i67.tinypic.com/npjhnl.jpg

Druga:
Sa auto reset (za rashladne uredjaje i slicno takodje isklucuje u slucaju da napon predje granicu 250V~/180V~ a uklucuje posle 5min zakasnjenja zbog poznatog problema sa bimetalom kod rashladnih uredjaja)
http://i63.tinypic.com/343svpf.jpg

Treca:
Je sve ovo isto, samo za prenapon 275V~ kada preko sijalice simulira neispravan uredjaj u instalaciji i zastitna sklopka isklucuje napon u cekom objektu.
http://i67.tinypic.com/63skcx.jpg

Ove zastite i dan danas rade perfektno posle vise od 10 godina bez ikakvih problema.
Izuzetno su precizne a nisu previse osetljive tako da ne reaguju na sitna variranja napona, sto je sve eksperimentalnim putem doradjivano korigovano itd u odnosu na original, da bi bile dovedene do savrsenstva.

E sad sve je to lepo sem jedne jedine po meni mane. Mnogo delova a samim tim i malo komplikovanije za izradu.
Medjutim iz iskustva sa ovim ovakvim uredjaima (a probao sam ko zna koliko sema) tesko da moze manje, prostije i jednostavnije a da radi bar priblizno precizno kao i ovo.

Drugari moje pitanje. Ima li neko nesto manje (da nije smd), prostije a da radi bolje.
Zamolio bih samo konkretne odgovore i seme to jet uredjaje koji su konkretno probani.
Da manemo ovo sa neta sto moze da se nadje iz prve na search skoro da nista ne valja, jer na semi to mnogo lepo izgleda a u teoriji perfektno radi, ali kad probas u praksi...

Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 11:32 am

Re: AC220V~50HZ - Zastita Prenapon/Podnapon-250V~/180V~

#2 Post od DenisHD » Čet Avg 23, 2018 6:36 pm

Ne znam koliko ovaj vaš uredjaj može da podnese opterećenja, ali ja sam za tu namenu uzeo neki trafo iz starog neispravnog punjača za auto akumulatore, i dao električaru da ga premota, i sad imam izvode:
0 V
185 V
200 V
215 V
230 V
245 V i
260 V
Max snaga mu je 550W, a max amperaža 3A, tako da nije nešto jak, ali opet nije ni tako slab.. :D
I isto sam mu prikačio produžni kabl i to je to.. :D
Inače, ja sam to napravio prvenstveno zbog toga što kod nas napon ispod 235V veoma retko pada.. sad leti sam samo jednom izmerio malkice ispod 230V inače je zimi išao i preko 245V...
A to je za novogodišnju rasvetu totalna smrt... Svake godine crkne pola rasvete, pa se isplatio ovaj trafo (2k din platio premotavanje).. :D
Sad planiram da napišem kod za Arduino, pa da automatski preko releja prebacuje kontakte namotaja za ulaz i izlaz, u zavisnosti od zadane voltaže, i onda ću ga spakovati i u kućište od punjača, gde je pre i bio.

Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 11:32 am

#3 Post od DenisHD » Čet Avg 23, 2018 6:42 pm

Inače, jel bi mogao da napravim neku regulaciju za lemilicu? Da na osnovu napona koji dobija iz trafoa, da mogu da joj smanjujem snagu grejača? :D
Ako ne, sigurno ću ga uposliti, da ide računar preko njega i monitori.. da je i to osigurano od prenapona.. :D
Btw moja kuća je četvrta kuća od trafo stanice, tako da nije ni čudo što je toliki napon.. A ta trafo stanica inače napaja celu ulicu dugačku nešto manje od 1km.. tako da eto zašto je kod mene tako veliki napon.. :D

anonymous1950
Početnik
Pridružio se: Čet Avg 16, 2018 8:15 pm

#4 Post od anonymous1950 » Sub Avg 25, 2018 11:54 pm

Druze da li si ti uopste procitao moj prvi post i razumeo sta sam ja tu napiso?
Ajde uzmi sad lepo i procitaj prvi post, pogledaj lepo seme i ako imas nesto pametno da napis napisi.

O kakvom opterecenju bre ti pricas. Moze da izdrzi onoliko koliko jak relej stvi, znaci ako stavim relej od 500A toliko moze i da izdrzi.
Kakvi bre trafoi. Ovo je zastita od previse visokog napona ili previse niskog napona a ne korektor napona pogledaj semu.

Poenta je da je uredjaj sto manji bez trafoa da bi mogao da stane u sto manju kutiju i sve sam to napisao ali ti izgleda ne umes da citas, sve suprotno od onoga sto ti pominjes.

EDIT: Izbrisane suvisne recenice. Drzite se teme.
Poruku promenio zokce , 26.08.2018.g. u 11,27.

Odgovori