Dogradnja

Predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.
Odgovori
Facom
Početnik
Pridružio se: Sre Avg 15, 2018 12:14 pm

Dogradnja

#1 Post od Facom » Ned Sep 22, 2019 5:59 pm

Imam pioneerov radio cd sanzer(na samom radiju a tezak i ima ga na kilo) za auto koji bi zeleo da dogradim usb i bluetooth da mogu da povezem mobilni itd....
Elem posto sam sentimentalno vezan za staru(dobru i proverenu) tehnologiju voleo bih da znam da li je to izvodljivo. Od ulaza cini mi se da ima nesto ali nisam siguran sta je u pitanju.
Posto sam daleko od kuce ne mogu da slikam da vidite sta je u pitanju dok se ne vratim sa puta.
Znaci interesuje da li je izvodljivo da se dograde ove dve stvari.

Korisnikov avatar
Banellone
Početnik
Pridružio se: Sre Dec 05, 2018 11:27 pm
Kontakt:

Re: Dogradnja

#2 Post od Banellone » Pon Sep 23, 2019 8:47 am

Može.

Najjeftinije rešenje je da vežeš mobilni preko slušalica. Ako baš želiš usb/bluetooth treba ti modul sa aliekspresa ili da uzmeš pločicu iz bluetooth zvučnika recimo...
Princip je isti. Uvedeš svoj signal na ulaz u pojačalo radia uz prebacivač. Ja sam sebi to radio. Našao sam koje 2 nogice su izlaz iz samog tjunera koje idu na pojačalo, odvojio ih i stavio na prebacivač (prekidač 2 položaja, 6 kontakta), sa druge strane prebacivača moj signal, a glavne dve idu na pojačalo, odnosno nastavljaju tamo gde si odvojio od tjunera dve nogice tj. levi i desni kanal. Masa je zajednička.

Na brzinu sam pisao, nadam se da si razumeo suštinu.
Imam negde slike, kad nađem postovaću.

Pozdrav

Facom
Početnik

#3 Post od Facom » Pon Sep 23, 2019 7:07 pm

Jel moze link sa aliexpresa i koja slika kako je uradjeno
Hvala

Korisnikov avatar
Banellone
Početnik
Pridružio se: Sre Dec 05, 2018 11:27 pm
Kontakt:

#4 Post od Banellone » Pon Sep 23, 2019 8:24 pm

Ovako nešto, mada bolje da ti predloži neko ko ima iskustva sa tim uređajima. Ali to je taj princip.

https://www.aliexpress.com/item/3305691 ... b201603_53

Bilo bi dobro da nađeš servis manual za tvoj radio.
Clipboard03.jpg
Ovaj čip je selektor ulaza koji ide na predpojačalo. Na pinove levog i desnog tuner ulaza sam nalemio žice + masa. Jer sam prethodno odvojio pinove iz samog tunera koji idu do tog čipa. Na tuneru su druge žice da odvojenim pinovima. Sve idu do prebacivača.
Clipboard02.jpg
Bela i bela žica su AUX, odnosno moj signal, žuta i bela su izlaz iz tunera, zelena i braon idu na onaj čip selektor. Masa za AUX je crvena. Ostalima ne treba masa, jer ih već ima u radiu.

Žice nisu baš odgovarajuće za audio signal. Nije oklopni kabl, ali nemam smetnje.

Dakle kad hoću AUX signal, radio stavim na FM ulaz, prebacim prebacivač i to je to. Vratim prebacivač, slušam FM, prebacim na CD, slušam CD.
Naravno možeš to isto da uradiš i preko CD ulaza/izlaza, meni je bilo zgodnije ovako.
Clipboard01.jpg
Krajnji rezultat. Prebacivač i 3.5mm ženski džek u koji ćeš gurnuti kabl sa slušalica ili neki bluetooth adapter, kako ti je volja. Svakako moraš uraditi ove korake.

DA DODAM:

Proveri ipak da li imaš ulaz na radiu fabrički. U tom slučaju mora da možeš da izabereš AUX ulaz tamo gde inače menjaš FM/CD. Onda ti je sve spremno za blutut, samo povežeš džek bluetootha/slušalica preko činčeva na radio. Mada, najverovatnije su ti to izlazi sa predpojačala za eksterno pojačalo tipa za subwoofer i sl.

Pozdrav
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Facom
Početnik

#5 Post od Facom » Ned Sep 29, 2019 5:17 pm

Da dodam ispravku. Ne radi se o pioneer vec o alpina 3de-7886r modelu. Napravio sam par slicica dok sam bio na blic kuci i okacicu ih u skorije vreme. Ima jedan konektor na kablu koji izlazi iz samog uredjaja ali nema nikakve oznake cemu sluzi. Slike kacim uskoro

Odgovori