Prepravka mašine za pranje suđa Gorenje PMS60S

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, itd...
Odgovori
Korisnikov avatar
RadovanPetkovic
Početnik
Pridružio se: Uto Jan 02, 2018 8:00 am

Prepravka mašine za pranje suđa Gorenje PMS60S

#1 Post od RadovanPetkovic » Ned Apr 28, 2019 5:30 pm

Kada se zalomi da sebi samom nemožeš da rešiš problem. Elektronika od moje mašine za pranje suđa (redak model) elektronika crkla. Napajanje koje sam popravio ali procesor pravi kratak spoj...... Znači nema opravke. Sam programator se može teško naći (niko nema na lageru i kad ima košta oko 15 000 din). Znači kupiću novu.....
Postoji li način zamene nekim "univerzalnim" ili zamenskim ili mehaničkim ili da ugradim par malih kineza unutra da peru suđe :)

Jeli možda neko radio neke prepravke ili ima šeme ili nekakav predlog da se ne baca nova mašina bez "srca" .... Da se da spasiti šta se da
Evo i par sličica
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Korisnikov avatar
žežino
Početnik
Pridružio se: Pon Okt 09, 2017 8:25 pm

Re: Prepravka mašine za pranje suđa Gorenje PMS60S

#2 Post od žežino » Ned Apr 28, 2019 5:55 pm

Sve mašine ti rade po principu tajmera i temperature e sad imaš tu i presostate itd u principu kad budem našao neku zamenu za univerzalnu elektroniku javim ti se a mislim da ču uskoro imati sve kad mi stigne iz čajne.
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
Mata
Početnik
Pridružio se: Pet Nov 24, 2017 12:18 am

#3 Post od Mata » Ned Apr 28, 2019 11:41 pm

Imaš li kakvu elektroniku mašine za sudove sa selektorom programa.

Korisnikov avatar
RadovanPetkovic
Početnik

#4 Post od RadovanPetkovic » Uto Jul 16, 2019 9:22 am

E ovako . Neodustajemo.
Koliko se ima vremena skida se šema mašine pošto je nigde nema na netu. Prvo par slika a posle kada sredim šemu i isproveravam se da ne pogrešim.
Uglavnom spremio sam spisak senzora i agregata koji su prikačeni na programator.Jedan deo neznam šta je pa bi mi tu trebala pomoć ako iko prepozna šta je.
Posle pumpe protoka i grejača na cevi se nalazi senzor sa tri žice (pina) sa oznakom ST. Moguće da je neki termoelemenat (termoprekidač jer nema otpora među žicama) ili je merač protoka . Nebi da ga vadim lepo je upertlovan.
Plan je sledeći nabaviti neki programator kao što je na primer WQP12-9240G . Ili sličan vidim da dosta njih ima istu PCB elektroniku samo je program i tastatura (komande ) različiti a tako i cene idu od 3000 do 10000. Možda u međuvremenu i nabavim polovno šta (jeftinije je). Teško na netu ima šema i servis Manuala za određene progrmatore. Verovatno ni NTC neće odgovarati. Možda i protokomer....
Kada nešto konkretno nabavim javim se verovatno će trebati pomoć oko vezivanja i šema

Korisnikov avatar
RadovanPetkovic
Početnik

#5 Post od RadovanPetkovic » Uto Jul 16, 2019 9:07 pm

Evo kako izgleda famozni deo to je Optokapler a čemu služi? Optokaplerom još nisam video da se meri protok jedino neke nečistoće posle grejača ali čemu to služi zna li ko?

Korisnikov avatar
RadovanPetkovic
Početnik

#6 Post od RadovanPetkovic » Uto Jul 16, 2019 9:55 pm

Rešena misterija senzor zaprljanosti vode. Tj prozirnosti.
Aaaaa tu je i šema konačno

Korisnikov avatar
žežino
Početnik
Pridružio se: Pon Okt 09, 2017 8:25 pm

#7 Post od žežino » Ned Jul 21, 2019 3:14 pm

Vidi nisam citao tvoj post ceo , ali ti senzori se koriste za merenje ptotoka vode, U slucaju da masina neprima vodu alarmira da nema vode, takozvani protokomer.Samo visiko kvaltetni uredjaji imaju senzor za prljavu vodu,ali ako gorenje to ima napredovali su :D
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#8 Post od elektricar024 » Uto Jul 23, 2019 12:01 pm

Merač protoka služi isključivo za tii da mašina zna da li voda curi u sistem. Do sada ako nije bila uvezana uvek je zviždao za grešku. Unutra ima jedan reed rele koja crkava. Ali bez toga teško da išta možeš uraditi. Jedino da ne smisliš na primer sa ne555 tajmerom jednu emulaciju u trenutku kada treba da primi vodu, tada tajmer prevari i emulira protok vode da mašina radi kako treba.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Korisnikov avatar
RadovanPetkovic
Početnik

#9 Post od RadovanPetkovic » Čet Jul 25, 2019 5:51 pm

Rešio sam ja i taj problem. Moja mašina nema protokomer a ima mesto gde je bio . Nabavio sam jedan protokomer koji ide na crevo pa ću ubaciti pre ove posude . Imam nov programator od Elin mašine ali je 50€ pa tražim još nešto povoljnije da iskoči ako nebude ništa. Posle godišnjeg krećem sa ubacivanjem tj pretumbavanjem. Ako neko ima vremena neka postavi šemu kako da vežem ovaj programator pa da vidim oće li se poklopiti sa mojom zamisli :)

Korisnikov avatar
RadovanPetkovic
Početnik

#10 Post od RadovanPetkovic » Uto Avg 27, 2019 3:27 pm

Izabrao sam jedan programator koji je oko 50€ .
https://kleenmaid-appliances.com.au/ass ... manual.pdf
U principu dosta sudo mašina koristi ovakve varijacije programatora. Šema sudomašina više manje su iste.
Šta je bitno koliko sam do sad skontao.
1. Prekidač na vratima prekida NULU svim potrošačima sem pumpi za izbacivanje vode, zašto, jer ona mora da radi uvek kada senzor potopa isključi kontakt. Tj ako dođe do prelivanja u mašini i voda prodre u donji deo mašine.....
2. Nivostat ima ulogu da daje NULU grejaču kada se mašina napuni vodom a mirni kontakt daje NULU ventilu za dovod vode. Tojest dok nema nivoa mašina može samo da pušta vodu u sebe a kada se napuni može da greje vodu i obrnuto....
Ostali releji daju FAZE potrošačima kako će koji da radi.... Još se prikače senzori koji su joj potrebni (protokomer, ntc,plovci nivoa....) i eto tako bi trebala da radi svaka..... tj nebi trebali bacati "nove" mašine zbog skupih programatora. Najveći je izazov posle ukomponovati tastaturu komandi u komandnu tablu.....

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#11 Post od zokce » Pon Sep 02, 2019 9:33 am

Браво Радоване! :clap:
Без старца нема ударца!

Odgovori