Skupljac pcelinjeg otrova

Odgovori
mladen933
Početnik
Pridružio se: Pon Mar 26, 2018 3:56 pm

Skupljac pcelinjeg otrova

#1 Post od mladen933 » Pon Mar 26, 2018 6:13 pm

index.jpg
Pozdrav svim pcelarima i elektro majstorima . Otvaram ovu temu i molim sve elektro majstore da pomognu pcelarima oko ovog malog i korisnog uredjaja .
Postoje mnogi razliciti uredjaji .

Šezdesetih godina prošlog stoljeća izumljena je naprava kojom se uzima otrov bez usmrćivanja ili mučenja pčela. Temelji se na principu blagog elektrošoka. Sastoji se od pravokutne staklene ploče oko koje je namotana tanka žica. Kroz nju se pušta slaba struja (od 9V) i to izmjenična ili pulsirajuća istosmjerna. Ploča se postavlja ispred leta košnice pa pčele prilikom ulaska ili izlaska prelaze preko nje i kada dodirnu žicu osjete blagi strujni udar i ispuste kapljicu otrova. Poslije 1 do 2 sata ploča se mora maknuti s leta te se sakupljene kapljice ostave na sušenje. Kada se otrov osuši on se jednostavno oštrim skalpelom ili žiletom sastruže. Pčele od kojih se na ovaj način uzima otrov redovito prežive, ali zbog velike količine ispuštenog alarmnog feromona zajednica postaje nervozna i agresivna pa se uređaj može koristiti ograničeno vrijeme.

Molim svi koji su zelji da pomognu oko ovog uredjaja ..
dali je to komplovano i tesko napraviti ?
Koliko bi kostalo ?
sta je sve potrebno ?
index.jpg
images.jpg
pchela1.gif
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Korisnikov avatar
žežino
Početnik
Pridružio se: Pon Okt 09, 2017 8:25 pm

Re: Skupljac pcelinjeg otrova

#2 Post od žežino » Pon Mar 26, 2018 9:16 pm

Interesantna tema koju ću da posmatram, pošto nemam nikakvog iskustva .
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 11:32 am

#3 Post od DenisHD » Pon Mar 26, 2018 10:27 pm

Imaš šemu, tako da lets go! :D Koliko sam skontao negde u sredini šeme kao da postoji neka vrsta bistabilnog oscilatora.. samo je ovo dosta "unapredjeno", sa mnogo više komponenata.. u suštini.. ako ne nadješ te komponente i ako se ne snadješ, mogao bi tu i arduino da odradi posao.. jer čim je tu u pitanju propuštanje kroz žicu AC ili češće (ako su košnice negde u njivi) jednosmerne struje, tu je fora sa oscilovanjem tj prekidanjem struje do žice.. e sad još treba skontati da li je u pitanju i podešavanje PWM-a.. bilo kako bilo, dal je sa PWM-om ili bez, ako se ovo bude radilo sa arduinom to je easy.. samo moraš skontati na kojim frekvencijama kucaju ovi tranzistori koji pokreću namotaj.. tj. koliku freq im otkucava sva ta elektronika, i koliko namotaja je u pitanju.. i na kojoj to voltaži tačno radi.. na 9V ne verujem da bi čela nešto osetila.. pogotovu što ako ona sedne na žicu ili je dotakne, to je samo jedan delić ukupne žice, i tamo može da bude napon reda miliVolti..
Sve u svemu zanimljiva tema, iako me ne zamima poljoprivreda i pčele.. ali mi je zanimljiv elektronički deo.. :D :D

mladen933
Početnik

#4 Post od mladen933 » Uto Mar 27, 2018 9:29 pm

Imam semu ali mislim da je to tesko i zastarela tehnologija . ja sam novi u elektro , voleo bih da moze arduino da se isprogramira da udara na svake 5 sekunde strujni udar naprimer . i da radi 30 min pa da pravi pauzu 60 min pa opet tako 5 puta , i to je dosta za jednu kosnicu posle treba par dana da se odmaraju pcele . sta sam video i svidelo mi se postavicu sliku ispod . mislim da je ovo mnogo prakticnije i lakse da se napravi . ovo me podseca na ovaj reket za komarci mozda i od toga moze da se iskoristi osnova samo da se smajnji strujni udar jel je prejako ...

Ovo pise o ovom uredjaju

Уређај развијен од стране грчких стручњака, у сарадњи са професионалним апикултуристима, за једноставну употребу и максималну ефикасност.

Уређај који је дизајниран да одговара димензијама рамова, постављен је унутар кошнице како би се сакупљало отров, у најчишћем могућем облику, ослобођена од еколошке прашине, страних тела, као и из велике количине полена, што је примећено у случају друга опрема која се налази на спољној страни кошнице.

Аутономна је, без спољних каблова или уређаја, напајају се од две батерије АА и функционишу дуго времена (зависно од употребе производа).

Има двоструке / двоструке активне аспекте који повећавају свој капацитет да наступају као два различита уређаја који окупљају истовремено веће количине производа.

Уређај располаже са два утора: прво, за електронска кола, треба остати затворено како би се избегло оштећење. Други је за батерије, које се лако замењују. На врху уређаја постоји прекидач за укључивање / искључивање опреме, као и ЛЕД-цев која сигнализира рад

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#5 Post od žežino » Sre Mar 28, 2018 10:07 pm

http://www.proko.rs/tv/za_pcelare.php tu otprilike piše kako aparat radi
KO ZNA TAJ I UME

mladen933
Početnik

#6 Post od mladen933 » Pet Apr 20, 2018 4:11 pm

evo nasao samnajednostavnije resenje za sada sam narucio mada mislim da nije ni komlikovanonapraviti .. ovo je za jako za 10tak kosnice . naravno ima dosta jos posla povezatoi na akumulator od 12v napraviti neku kutiju za ovo i rostilj to jest ram sa zicama ... :D :D

nadam ce da nije bitno puno koja je zica ?

mladen933
Početnik

#7 Post od mladen933 » Pet Apr 20, 2018 4:13 pm

Device for collecting bee poison. Not kill bees. Not dangerous for humans.

NOTE:

This device is a kit-board, Without collecting frames and their glasses.

The board no need any soldering

To this device you can connect up to 10 collecting frames.

Chatacteristics:

Power: 12 - 15V battery

Output voltage to collector frames: AC 25V

Output frequency: 1200 Hz

Consumption: 60 - 70 mA

Reverse voltage protection

Dimension of PCB: 99 x 66 mm

Modes:

Manual - the device work non-stop

Auto: the device stop after fixed times - 50 or 100 minutes

Indication:

LED - power

LED - working timer

LED - low battery

Sound is only indication for output voltage for collector frames.

evo cak i kako radi ovo na nekih 5 6 sekundi ima napon mada ja bih licno skinuo zvucnik :D

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... yhQu2PcBEg

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#8 Post od žežino » Pet Apr 20, 2018 6:57 pm

Slikaj ako možeš malo prednju i zadnju stranu.Malo veće fotke.
KO ZNA TAJ I UME

mladen933
Početnik

#9 Post od mladen933 » Ned Apr 29, 2018 10:41 am

stiglo mi je u petak ali sad trenutno nisam kuci slikazu i postaviti za par dana ...

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#10 Post od žežino » Uto Jul 03, 2018 7:54 pm

koliko te je kostalo i gde s nabavio, daj malo da vidimo o cemu se radi na elektronici
KO ZNA TAJ I UME

Odgovori