Trofazni El.motor ne startuje samo zuji

Odgovori
siki
Početnik
Pridružio se: Ned Feb 05, 2017 10:06 pm

Trofazni El.motor ne startuje samo zuji

#1 Post od siki » Pon Feb 13, 2017 3:02 pm

Pozz imam jednu zanimljivu situaciju, pa bih zeleo da vidim Vase odgovore.

U pitanju je trofazni asihroni elektromotor, kada ga startujem preko kontaktor sklopke on samo zuji, kao da mu fali jedna faza(r) ili ti (l1) kako god, medjutim otvorio sam mu glavno kuciste gde su mu namotaji i malo je cudniji nego ostali el. motori koje sam otvarao ovaj ima samo 3 izvoda i to bez plocica vec neka vrsta keramike i na njih dolaze tri faze. Proveravam glinericom dovod sve je ok medjutim on samo zuji i ne pokrece se.

Sta bi moglo biti.. . .?

inace elektricar sam u jednoj firmi tako da nemate brige oko bezbednosti. Ja samo sumnjam na jednu stvar, da mu je otisao neki lezaj ili nesto mehanicko da nije do struje ili kontaktor sklopke.

Pozz. Super su Vam klipovi na YT inace :)

Sledećiput pripazi na naslov. ELEKTROMOTOR puno puta ne znači mnogo, sem toga što imaš jedan elektromotor.

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

Re: Trofazni El.motor ne startuje samo zuji

#2 Post od elektricar024 » Pon Feb 13, 2017 3:50 pm

Pozdrav.
Jel može slikica kako to čudo izgleda? Probao rukama rotor mrdati levo i desno?
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

siki
Početnik

#3 Post od siki » Pon Feb 13, 2017 4:22 pm

Taj motor je jako star jako cak ima natpis jugoslavija verovatno je ''60 i neke ili tako nesto.

To je inace presa sa potiskom od 100tona, nije koriscena jako dugo koliko sam upucen i radila je navodno ja kada sam je otvorio sve je bilo ispravno jedino sto mi sad pade na pamet da vidim da li ima ulja. Jer mozda nema ulja pa zuji kao lud, inace rotor se okrece malo TEZE sto mi daje sumnju da cak i on nije probio ili nesto. Ovo mi je bilo na kraju smene tako da nisam u celosti proverio sve solucije.

Videcu sutra ulje, i da izvadim rotor po mogucnosti. Inace skica hm ako se snadjem da je uplodujem.

Izvini, necu moci da skiciram slikacu sutra, pa cu postaviti. samo tri keramicka izvoda sa tri namotaja cak i nisu kao svaki drugi elektromotor nego bas cudno izgleda..Videce sutra sliku.

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#4 Post od elektricar024 » Pon Feb 13, 2017 5:13 pm

Nisam reko da skiciraš :) Samo jednu slikicu.
Imeri izvode. Bilo koji izvod u paru treba da daje isti vrednost otpora. Ako slučajno neka ne daje onda je u prekidu. I naravno testiraš i probijanje ka masi. Isto svaki izvod meriš posebno.

siki
Početnik

#5 Post od siki » Pon Feb 13, 2017 5:59 pm

Ma jesam merio sam vec, bilo mi 8oma na svaki namotaj. Jbg ne vidim lepo bez naocara mislio sam da pise skica haha

Inace i to mi bilo cudno zasto samo 8oma obicno mi biva po 27 30 pa do 50 oma al ovo 8 oma bas malo. ne znam sutra cu da uzmem od kolege analogni unimer pa cu da proverim. najsigurniji sam sa analognim ovi digitalni su mi nekako neprecizni ne znam, stara skola tesko menjam navike :D

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#6 Post od elektricar024 » Pon Feb 13, 2017 7:13 pm

Trofazni motor jače snage. Kod njih je normalno 8-9-10 Ohma.. Onda je sve ok, nego je zaglavljena :) Dal zbog ležaja, ili zaista samo zuji na prauno :)

siki
Početnik

#7 Post od siki » Pon Feb 13, 2017 7:35 pm

Pretpostavio sam odmah da je lezaj ali nisam ispitao sve solucije. A i pred kraj radnog vremena mi prijavili. Sutra cu sve polako da otvaram i da proveravam. I tako pa reko da podelim ovo mozda nekome dobro dodje u buducnosti. Imam mnogo drugih stvari koje bih podelio ali cekam teme da se otvore pa da dam svoj doprinos. Inace voleo bih da se javljaju ljudi koji iole znaju nesto oko struje jer ne zelim da objasnjavam nekome nesto pa da ne daj boze bum.

siki
Početnik

#8 Post od siki » Uto Feb 14, 2017 5:00 pm

Pozz evo sličice. Inace da lezaj je bio problem. A i pomesao je vodu(kišnica) i ulje pa je smeša bela. Inace i sam motor je propustio vodu i to izgleda ovako:
http://m.imgur.com/yXiQdsN
http://m.imgur.com/Kr0ocMG

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#9 Post od elektricar024 » Uto Feb 14, 2017 8:24 pm

Ne bo mu skodio jedan veliki Remont :D

Odgovori