Privezivanje trofaznog motora

Odgovori
zdenko
Početnik
Pridružio se: Pet Sep 07, 2018 8:55 pm

Privezivanje trofaznog motora

#1 Post od zdenko » Pet Sep 07, 2018 9:21 pm

Imam motor kojem je ocecen kabal i neznam kako da ga privezem.Ima kondezator na sebi sto govori da je privezivan na monofazno ali onako kako je sada privezan se ne poklapa sa bilo kojom semom kao sto sam nasao na netu.Ima braon,plavu i crnu zicu to jest 3 zice koje su isle u provodnik sto govori da je isao na trofaznu strujuuuu ili gresim ali sve u svemu pogledajte kako je on privezan.
vvvvv.jpg
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Bojanm81
Početnik
Pridružio se: Ned Jul 08, 2018 4:04 pm

Re: Privezivanje trofaznog motora

#2 Post od Bojanm81 » Sub Sep 08, 2018 1:30 pm

Pozdrav, koje vrednosti pisu na kondenzatoru I sta je tmtszlog secenja napojnog kabla??

zdenko
Početnik

#3 Post od zdenko » Sub Sep 08, 2018 3:40 pm

Motor mi je dao kolega i neznam razlog sto je kabal ocecen a librica je toliko olizana i istrcana da se skoro nista ne vidi.Nije mi jasno zasto su samo 2 mostica privezani a skroz desni treci nije gde su 2 zice privezane plava i crna.Nigde na netu nisam nasao takvo povezivanje.Ovo po meni ne odgovara ni za trofazno ni za monofazno povezivanje mada vise lici na trofazno ali zasto je onda kondezator privezan ako je za trofazno a zasto onda ima 3 zice ako je monofazno? Nikako mi nije jasno.

Bojanm81
Početnik

#4 Post od Bojanm81 » Sub Sep 08, 2018 8:02 pm

Zman da mnogo pitam :D ali sta je pokretao taj motor? Ovako po slici i meni lici na monofazni motor ali ako je to sto mislim vetovatno je treci kablic za drugi smer. Ako mozes ispitaj omski svaku zicu , a zujalicom naravno da nije u nekom kratkom spoju. Je..m li ga. Ako pak trofazni radi na dve faze koje naravno da cine 380v. Koje su debljine kablovi 1,5mm ili 2,5mm ?preko telefona gledam.

Bojanm81
Početnik

#5 Post od Bojanm81 » Sub Sep 08, 2018 8:15 pm

Ispitaj prvo motor mutimetrom kako sam ti rekao, pregledaj ga pa onda posle svega stavi nulu na plavu a na crnu prinesi fazu dobro izolovanim klestima i videcrs da li startuje ili zuji. Ako se cuje podrhtavanje ili zujanje rotora onda promeni fazu na braon. PS-- Pogledaj rastavi ga da pregledas I stanke statoraunutra. Pa se cujemo bidi obazriv

zdenko
Početnik

#6 Post od zdenko » Ned Sep 09, 2018 5:16 pm

Dao mi kolega motor koji je njemu stojao u supu i nezna se za cega je koriscen i zasto je kabal odsecen,Debljina zica na te odsecene provodnike je 2.5 kvadrata.Nemam unimer da premerim sta i kako.Crnu i plavu sam spojio u jedno i onda njih i onu preostalu braon povezao na 220v i samo zuji.Takvo povezivanje sam video svugde na netu za monofazno povezivanje.Probao sam onda da ga zavrtim i brzo ukljucim i tad je veoma sporo okretao i zujao nako nega je nakon par sekundi izbio osigurac.

Bojanm81
Početnik

#7 Post od Bojanm81 » Pon Sep 10, 2018 6:35 am

Bez potrebnih ispitivackih elemenata nista ne Moses sa sigurnoscu da radis, postoje i druge metode ali otom-potom. Bolje je, bez ljutis, da odneses taj motor da ga neko pregleda I da ustanovi na koji napon radi. Bezbednije je I sigurnije veruj mi. Ajd pa javi sta si uradio...

zdenko
Početnik

#8 Post od zdenko » Uto Sep 11, 2018 7:30 pm

Videcu da nadjem nekog elektricara pa da ga pogleda.Kome god sam pokazo kako je vezan nikom nista nije jasno.

Korisnikov avatar
Duki9
Početnik
Pridružio se: Sre Mar 15, 2017 8:51 am

#9 Post od Duki9 » Sre Sep 12, 2018 6:15 am

Poveži ga u zvezdu i probaj na trofaznu utičnicu.
Tako ćeš biti siguran da je motor ispravan.
Ako je sve uredu ti korak po korak na monofaznu!!!!!

Odgovori