Teh- tel Interfon kvar

Odgovori
Aca89
Početnik
Pridružio se: Sub Jun 22, 2019 7:25 am

Teh- tel Interfon kvar

#1 Post od Aca89 » Sub Jan 04, 2020 10:21 pm

U mojoj zgradi je pre 12-13 godina ugradjen interfon teh tel zajedno sa elektro bravom.
Kako se ja secam od samog pocetka je pravio neki problem, znam da posle 2 godine nije radila brava pa je nesto prepravljano od strane tog majstora koji je ugradjivao interfon. Zgrada ima 24 stana tj 24 slusalice. Trenutno sa spoljne jedinice nije moguce pozvati unutrasnju jedinicu (kod nekih stanova je to moguce), nesvetle one diode na spoljnoj tabli, na slusalici u stanu nema zvuka. jedino sto jos uvek radi je otvaranje brave iz stana. Ostale stvari nekima kako sam ukapirao rade a nekima ne rade. Ja sam relativno skoro otvorio slusalicu u stanu i ustanovio da su koriscene cetiri zice za povezivanje. Nasao sam i semu povezivanja na zvanicnom sajtu proizvodjaca koju sam pokusao da ispratim.
url=http://fotkica.com/slike.php?slika=1_58 ... apture.jpg]Slika[/url]

Jedino na mojoj slusalici nisu bili kratspojeni kontakti 6 i 10 a sve je ostalo isto.
Istrumentom sam ustanovio da imam neki napon od 2 v izmedju mase tj kontakta 6 i kontakra 1 i 2. a prilikom poziva sa spoljne jedinice pojavljuje se napon izmedju kontakta CA i 6.
Znam da su tri zice zajednicke a da je zica koja vodi na kontakt CA jedinstvena i iz tog razloga sam otvorio spoljnu jedinicu i otkacio moju i zicu zakacio za jedan drugi stan (pricao sam gazdom i ustanovio da njemu interfon radi a i ustanu niko nezivi . I to je fukcionnisalo tj da pozvonim u moj stan umesto na broj 1 (tu zivim) zvonio sam u 8. Mada i ta kombinacija je posle 3 dana prestala da radi. Otvorio sam i napojnu jedinicu koja se nalazi u podrumu izmeriro napone i kako mi se cini sve je u redu. Na spoljnoj jedinici sam merio napon izmedju V~ i mase i dobio 5 i nesto v ali mi se cini da kada sam merio napon na napojnoj jedinici izmedju istih kontakata tj izmedju V~ i mase dobijao sam napon 7 v. Na kraju sam na spojnoj jedinici spojio zicu koja vodi na kotakt V~ i zicu koja dolazi iz mog stana i diodice za osvetljenje interfona su zasvetlele a ja sam umesto zvona na slusalici u stanu dobio neko krcanje. Slikao sam i spoljnu jedinicu kao i napajanje koje se nalazi u podrumu ali su slike ispale dosta mutne posto je u hodniku i podrumu dosta mracno
Sta moze da bude problem :| Napominjem da nije samo kod mene problem, sigurno je u pola zgrade neispravan interfon.U glavnom nemozes da pozvonis spoljne jedinice ili necujes korisnika koji napolje na slusalici u stanu

Korisnikov avatar
RadovanPetkovic
Početnik
Pridružio se: Uto Jan 02, 2018 8:00 am

Re: Teh- tel Interfon kvar

#2 Post od RadovanPetkovic » Ned Jan 05, 2020 9:58 am

Interfon je veoma jednostavan sistem koji je veoma teško popravljati :) . Većina majstora kada se uplete u to nikad se neizvuče kako treba iz njega. To je kao kad krenete špagete da razmrsujete. Često i tamo gde sam ja instalirao interfon i kada "uleti neki stručnjak" pa zamrsi žice preznojim se nekoliko puta dok nerešim gordijev čvor.
Postaviću sliku gde je razjašnjeno šta je šta . Uglavnom postoje dve većinom veze tj šeme u zavisnosti dali je petožilni ili četvorožilni sistem. U svakom slučaju koji god sistem je korišćen NAJVAŽNIJE JE POGODITI KOJE JE MASA. Kao kod auta kada izgubi sijalica MASU sve radi kako vezuješ žice jednu po jednu sve do one zadnje onda ipak nešto neradi (prikolica kada se povezuje). Kao kod sijalica prikolice masu dobije preko druge sijalice (kod interfona preko zvučnika ili mikrofona ) sve radi ali nešto nije kako treba kada zadnju žicu povežeš.
Opisaću proceduru povezivanja slušalice tj popravku iste:
Najvažnije je pogoditi masu i povezati je na broj 6 ili br 10 ako je desetka spojena na masu to je u stvari drugi kraj taster ......
Potom se na 1 spaja jedna po jedna žica dok se nedobije čist zvuk od table interfona (većinom se čuju ptice automobili ili slučajni prolaznici)
Potom se povezuje 2 tj Mikrofon. Pri spajanju preostalih žica duva se u slušalicu dok preko zvučnika nečuješ saam sebe.....tada je pogođena i ta žica
Potom se na CA dok pritisnete taster za spuštenu slušalicu a neko drži taster poziva pritisnut spajate preostale žice dok nečujete poziv- pogođena još jedna žica
Potom preostale žice spajate na masu dok slušate kroz zvučnik se ne čuje brava kako zuji tj otvara vrata. Pogođena još jedna žica koja se povezuje na br 9
To bi bilo to ako negde zapne Masa nije prava pa sa sledećom žicom kao masom ponovo sprovedete opisani postupak dok se sve ne uklopi.

Kada je četvorožilni sistem da bi se uštedela jedna žica za mikrofon se koristi žica koja otvara i vrata. Kako je to izvedeno? Kada mikrofon radi napon na toj žici je oko nekoliko volti i dok se priča vrti se oko te vrednosti. Tada se napravi malom elektronikom da rele reaguje na nula volti (kada se taster spoji na masu tj spoje se 9-2 i 6i10)
Kada se pravi takav uređaj treba uvek voditi računa da ne reaguje na impulsne zvuke kroz mikrofon jer tada napon opadne pa može aktivirati bravu a nebi trebalo.....

Kod ovog sistema je slično ispitivanje s tim kada se traži žica za otvaranje vrata mikrofon se spaja na masu.

Uloga centralne jedinice je sledeća. Ispravljanje napona, generisanje melodije za poziv, davanje napona elektronskoj bravi i dva pojačala NF koji su vezani mikrofon slušalice ka zvučniku table. Mikrofon table sa zvučnikom slušalice. Kada se podese pojačanja tih pojačala da nemaju mikrofoniju a da se dobro čuje u oba smera. Sve će raditi idealno. Ovaj sistem radi bez velikih problema i dvadesetak godina.
Opisaću i moguče kvarove kroz vreme korišćenja:
Kod slušalica postoje samo dva kvara: Kada padne slušalica i otkine se žica zvučnika (tada nema ni poziva ni komunikacije) i preklopnik se zaprlja od krečenja ili korodira . Tada se nekad čije nekad nečuje, poziva, nepoziva proradi kad se otvori brava. Kvrckanjem po tasteru za zatvaranje veze proradi ili ne. I tad WD40 čini čuda kao uvek poprska se prekidač uspostave veze i par puta kvrckanjem razradi.......
Česti su kvarovi mehanički brava, pneumatske ruke ili elektronike (WD40 čini čuda). Posle desetak godina kondenzatori se rasuše pa zuji bruji izobličuje ton poziva .....

To je sve i nije tako strašno ali niko od korisnika niti "stručnih" majstora teško da može uhvati suštinu šta je problem. Još kada se dodaju žice različitih boja ili samo plave i bele..... Čudo kako postane zakomplikovano.
U principu svi majstori koji su ugrađivali imali su svoje boje za Masu, Mikrofon , Zvučnik, Bravu..... To se uvek vezuje u čvor i može se u instalacijama prepoznati a sve ostalo je na volju......
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Korisnikov avatar
Banellone
Početnik
Pridružio se: Sre Dec 05, 2018 11:27 pm
Kontakt:

#3 Post od Banellone » Ned Jan 05, 2020 12:33 pm

Интересантна тема, одговор још више.

Мој проблем је био у мојој унутрашњој јединици, није било везе. Испроверавао сам шта сам тада знао и умео и дошао до тога да је микропрекдач за слушачицу дотрајао. Пошто нисам имао такав код себе одлучим да га растурим и очистим. Аууу, сат времена сам га састављао колико ситно... Али била је успешна дијагностика и поправка.

Можда би било добро кренути од баналних ствари, да ли су слушалице и прекидачи добри.

Поздрав

Aca89
Početnik

#4 Post od Aca89 » Ned Jan 05, 2020 6:10 pm

Ne znam da li ste me razumeli, nije problem samo u mom stanu nego skoro u celoj zgradi. Da kazemo da svima radi otvaranje vrata kao i mikrofon sa unutrasnje jedinice. Zvuk sa spoljne jedinice se necuje ni u jednom stanu a zvono negde radi negde ne radi. u pitanju je cetvozilni sistem. Masa mi je na kontaktu 6 na slusalici (tj u pitanju je neka crvena zica). E sad kada sam pri put merio napone na slusalici izmedju 6 i 2 dobijao sam nekigh 2 v kao i izmedju 6 i 9. A izmedju 6 i Ca dobijao sam prilikom zvonjenja isto 2. A li posle par dana tj 3 dana na slusalici nemam nikakve napone. Diodice na spoljnoj jedinici ne svetle. I na osnovu toga mislim da je problem oko napojnog dela ali nisam siguran kolike napone treba da dobijam. Molim te Radovane da mi kazes kolike napone bi trebalo da dobijem na slusali i spoljnoj jedinici. Verovatno je negde proble oko mase ili neispravnog napajanja.

Korisnikov avatar
RadovanPetkovic
Početnik
Pridružio se: Uto Jan 02, 2018 8:00 am

#5 Post od RadovanPetkovic » Ned Jan 05, 2020 8:38 pm

Nevredi naponski da gledaš jer tuda idu NF signali. Tj signal od pojačala ka zvučniku i od mikrofona ka pojačalu . Kod mikrofona imaš neki napon od par volti.
Po tvojoj priči možeš imati problem sa napojnom jedinicom . Opisao sam koja joj je funkcija. Ima ih više vrsta pa kada je uslikaš moću ti više opisati kako radi......
Ako je neko čačkao po žicama i pogrešno nešto povezao imaš veliki problem naći šta je u problemu. Čak i neko sa mnogo iskustva ima taj problem. Može da se desi da je neko menjao vrata ili neke veće radove oko kablovoda.....Imao sam i slučaj da su miševi grickali kabal, ala što im se sviđa -interfonski i telefonski pa to je čudo... Ćesto se desi da zidari probuše kabal, proteraju tiplu, ili pričkinu kabal..... Tada imaš čudne manifestacije kvara.
Naj jednostavnija provera je kada imaš jednu slušalicu, otkačiš sve slušalice (vertikalu-kabal od pet ili četri komunikacione žice) i umesto njih kratkim kablom povežete slušalicu. Tako isproveravate da li elektronika radi ispravno .Ako neradi jednostavno se zameni cena joj je oko 30-35€ (može se i opravljati kod dobrog elektroničara). Kada sve proradi- povežeš sve zajedno ponovo ako ima problema otkačinješ sprat po sprat pa kad ustanoviš na kojem spratu je problem raskačiš sve stanove na tom spratu i povezuješ jedanu po jedanu slušalicu na tom spratu dok neki ne zablokira komunikaciju. Ja uvek krenem od prvog sprata pa otkačim vertikalu na više spratove. Kada tu sve radi dobro spajam sledeći sprat pa sledeći. Uvek bude problem na potkrovlju :). Tako jedino možeš naći "krivca" za kvar.
Znači otkačinjem one žice koje su vezane u čvor tj većinom su iste boje npe crna ili siva ja sam uzimao kao masu znači sve žice te boje su zajedno vezane (vertikala odozdo-vertikala odozgo-mase svih stanova sa tog sprata)..... Tako isto za mikrofon, pa za otvaranje vrata, pa za zvučnik. A ostale žice koje su vezane dve ili tri zajedno su pozivi.
Znači čvorište moraš imati iste boje koliko imaš stanova na spratu plus dve za vertikalu gore i dole.....

Što se tiče ledovki pošto su vezane na red može koja da crkava pa nekad radi nekad ne. One su vezane direkto na napajanje naizmenično oko 12v. Ako tu nemaš napona a sumnjam trafo nevalja.....
Ako pozivi negde rade negde ne to može biti samo kablovod ili neka žica od G se otkinula između tabli to je signal za melodiju poziva pa verovatno tabla nema "dolaz".
Po meni se neko igrao žicama neke su i pokidane garant.....
Jedino rešenje je raskačiti žice i ponovo išemirati. Znači otkačinjati vertikale...... Pa napred po opisu

Aca89
Početnik

#6 Post od Aca89 » Ned Jan 05, 2020 9:29 pm

Znaci sve otkaciti pa sve ponovo isemirati :cry: Nije da nemam volje nego ce da me ubiju ovi u zgradi ako posle uopste ne radi interfon. problem je sto su dva majstora popravljali jedan sto je ugradjivao i neki drugi genije posle kog uopste nije radilo otvaranje vrata. pa im to cudo od tehnike dojadilo ;) najbolje da nadju nekog majstora pa ako on zezne stvar bas me briga. Najbolje ovaj sto je motirao ali niko nema njegov broj

kuki
Početnik
Pridružio se: Uto Maj 22, 2018 12:38 pm

#7 Post od kuki » Uto Feb 18, 2020 1:32 pm

Pozdrav,

nedavno sam kupio 2-žični urmet interfon i htio bi ga postaviti u zgradu. Prilikom kupovine prodavač mi je dao i 6 dioda 1N4007 i sad mi nije jasno za sta sluze uopšte te diode. Naime kad sve povežem bez dioda interfon funkcioniše, a nesto sumnjam da bi mi tek tako uvalio diode jer im je cijena neznatna.

ispod je slika gdje sam skontao da bi ih trebalo upotrijebiti.

Orginalna slika je sa nekim modulom za tajnost razgovora i to nisam htio kupiti jer je skuplja varijanta. Orginalna slika je također ispod.

Zamolio bih za odgovor jesam li postavio diode na dobro mjesto i za sta one uopšte služe?

Bokiservis
Početnik
Pridružio se: Ned Nov 03, 2019 6:10 pm

#8 Post od Bokiservis » Uto Feb 18, 2020 3:03 pm

Pozdrav.
Interfon može da radi i bez dioda i bez modula tajnosti razgovora.diode i tajnost razgovora služe za istu svrhu.
Kada neko razgovara sa vanjske jedinice sa osobom iz nekog stana nemože neko izdrugog stana slušati njihov razgovor.Ako nema dioda ili modula tajnosti onda se mogu prisluškivati razgovori.

kuki
Početnik
Pridružio se: Uto Maj 22, 2018 12:38 pm

#9 Post od kuki » Čet Feb 20, 2020 1:00 pm

Bokiservis napisao:
Uto Feb 18, 2020 3:03 pm
Pozdrav.
Interfon može da radi i bez dioda i bez modula tajnosti razgovora.diode i tajnost razgovora služe za istu svrhu.
Kada neko razgovara sa vanjske jedinice sa osobom iz nekog stana nemože neko izdrugog stana slušati njihov razgovor.Ako nema dioda ili modula tajnosti onda se mogu prisluškivati razgovori.
Ako je samo to svrha dioda, zasto su onda uopte pravili ovaj modul tajnosti razgovora. Zasto kupovati nesto od cca 20 eura ako se sve to moze rijesiti diodama koje kostaju 0,10 eura/komad.

Ako je ovako kako si napisao, gdje bi onda trebao postaviti diode kako bi se onemogućilo prosluskivanje, jer ovako kako sam ih ja postavio na prvoj mojoj slici nije ispravno u tu svrhu. I na ovaj način se moze prisluskivati. Jedino objašnjenje po meni bi bilo da ove diode sluze kako bi se zastitio govorni dio prilikom pritiska na dugme otvaranja vrata. Jasno je da se tad u kolu dešava kratak spoj gdje poteče i veća struja pa onda da se zastiti ovaj govorni dio.

Diode postavljene ovako kako sam ih ja nacrtao ne onemogućavaju prisluskivanje, jedino da ih negdje drugo treba postaviti, a ako je to slucaj gdje bi to moglo biti?

Odgovori