Glavni osiguraci

Odgovori
Godzi
Početnik
Pridružio se: Pet Avg 11, 2017 5:59 pm

Glavni osiguraci

#1 Post od Godzi » Sub Avg 12, 2017 4:37 pm

Pozdrav. "Majstor" mi je postavio glavne osigurace u razvodnu tablu sa svim ostalim osiguracima. Kad sam odgledao vas klip video sam da to ne ide tako. Planiram da zovem drugog majstora medjutim ne razumem se bas toliko u instalacije. Pa me interesuje gde se mogu postaviti glavni osiguraci mogu li biti u merno-razvodnom ormanu ili mora da ima specijalno mesto za njih? Hvala.

Joe Black
Početnik
Pridružio se: Pet Mar 31, 2017 8:55 pm

Re: Glavni osiguraci

#2 Post od Joe Black » Pon Avg 14, 2017 6:30 pm

Nešto nikako ne mogu da se sjetim pravila vezano za pancer osigurače..
Zašto ne bi mogli biti u kutiji sa svim ostalima?

Naravno, pod uslovom da su povezani kako treba.

Najčešće se postavljaju kod el. brojila, čini mi se

Godzi
Početnik

#3 Post od Godzi » Pon Avg 14, 2017 6:53 pm

Pa oni valjda trebaju da budu plombirani..Msm da su spojeni dobro. 3 osiguraca od 25A pa oni idu napolje do brojila pa od brojila na fid sklopku, onda sa sklopke trofaznim cesljem na osigurace..

Joe Black
Početnik

#4 Post od Joe Black » Pon Avg 14, 2017 8:19 pm

Rekao bih da je to OK.

Plombirani trebaju biti, ali to ne radi i ne može raditi majstor već EPS ili ko već.

Ništa ne smeta što su tu sa ostalima, jer po pravilu:

-biće plombirani, tako da ih svakako ne možeš dirati
-oni se nikada i ne diraju, jer imaš ostale "obične" osigurače koji moraju odreagovati prije pancera, a ako pancer strada znači da nije dobro izvedena instalacija ili da si ti nešto "čačkao"
-trebaju biti jači od običnih, tako da ti ne bi smio imati još osigurača istih karakteristika(spori 25A)

Godzi
Početnik

#5 Post od Godzi » Pon Avg 14, 2017 8:40 pm

Hvala puno na odgovuru. Razumem ja da treba eps da plombira, ali sam mislio da ne mogu biti tu. I naravno ostali osiguraci su slabiji. Ako imate negde sliku vaseg rada gde su postavljeni osiguraci postavite posto sam nov na forumu i nisam dosad koristio pa ako se snadjem poslacu sliku kako izgleda kod mene.

Joe Black
Početnik

#6 Post od Joe Black » Uto Avg 15, 2017 6:31 am

Ne znam koliko ti pomaže slika, slika imaš pun google :D

Takođe, ja se ne bavim profesionalno elektrikom, ali igrom slučaja sam radio manji objekat prošle godine drugaru, i imam sliku negdje u telefonu, evo postaviću ako ti šta znači.

Pancer, doduše, jeste napolju sa brojilom.

Prije nego što neko pita, nulovano je jer je tako investitor zahtijevao nakon što mu je sve fino objašnjeno,
a "naopako" je jer je meni tako bilo lakše :lol:
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Godzi
Početnik

#7 Post od Godzi » Uto Avg 15, 2017 1:37 pm

Pitacu ove iz eps-a da li mogu da ostanu tu, ako ne mogu ih u ormanu sa brojilom. U svakom slucaju Hvala. Evo i slike..
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Joe Black
Početnik

#8 Post od Joe Black » Uto Avg 15, 2017 4:21 pm

Cini mi se da se tako nece moci plombirati.
Oni bi trebalo da budu u zasebnoj kutiji (tzv. kutija limitatora), a onda ako je ta kutija smjestena sa ostalima-sta ima veze.

Ponovo naglasavam da nisam iz Srbije i ne znam tacno trenutne vazece propise, ako bas hoces da bude po P.S.-u nazovi EPS pa pitaj.

Ukoliko se panceri i dalje moraju plombirati-moraces ih izmjestiti, bar malo :D

Godzi
Početnik

#9 Post od Godzi » Uto Avg 15, 2017 5:11 pm

Moraju, samo ne znam da li moze ta kutija da stane ovde. Ali svakako cu pitati u EPS-u. :)

gogi85
Početnik
Pridružio se: Pon Avg 07, 2017 7:01 pm

#10 Post od gogi85 » Ned Avg 20, 2017 9:32 am

Mislim da ovo nije po propisima i da se glavni osiguraci ne mogu montirati u razvodnu tablu, a niti blombirati na ovaj nacin. Ocigledno je da takvi "majstori" ne poznaju dovoljno propise, a na kraju ispasta krajnji korisnik jer sve to mora ponovo prepravljati i ponovo placati drugog majstora da mu to sredi kako treba. Nebi bilo lose da neko iz struke sa foruma detaljno objasni sta tacno nalazu standardi prilikom izvodjenja elektroinstalacija. Od ED sa bandere dolazi glavni vod do mjernog ormara, i sta propisi nalazu onda dalje? Da li glavne osigurace postavlja ED i blombira, ili postavlja korisnik a oni samo povezu i blombiraju...da li su ti osiguraci odvojeni u ormaru od el. brojila...na osnovu cega se odredjuje jacina tih osiguraca...da li poslije el. brojila idu ponovo osiguraci pa onda prema fid sklopki u razvodnu tablu, ili odmah sa brojila ide na fid sklopku u razvodnu tablu...kako se izvodi pravilno i povezuje uzemljenje...da li je dozvoljen sistem nulovanja ili nije...koje presjeke kablova nalazu standardi...itd...itd...

Godzi
Početnik

#11 Post od Godzi » Ned Avg 20, 2017 11:13 am

Da, gogi85 i mene interesuju odgovori na ova tvoja pitanja valjda ce Laslo videti ovu temu i odgovori na pitanja

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#12 Post od elektricar024 » Pon Avg 21, 2017 5:15 am

Princip je sledeći: Od bander napojni kabel ide prvo do glavnih osigurača. Glavni osigurači moraju da budu odvojeni po pravilima i od sata i od ostalih osigurača u posebnoj pregradici koja je pripremljena tako da nakon montaže i provere može da se plombira. Isto tako, mesto treba da je pripremljena da nakon plombiranje ,ne može se doći do glavnih osigurača isključico samo ako se otvori plomba.

Isto to važi i za sat. Sat odvojena od glavnih osigurača a i od pomoćnih osigurača, i njegovo mesto pripremljeno tako da nakon plombiranja ne može da dođe do sata, samo ako se poskidaju plombu. Uveli su i takozvani peti šaraf. Svima poznato da glavnu ploču na šta fiksiramo sat, fiksiramo sa četri šarafa za glavni ormar. Ovaj peti šaraf se nalazi unutra u satu, tamo gde dovodimo ulazne i izlazne strujne kablove i ormar treba tako pripremiti da kada ušrafimo taj peti šaraf da ona se isto uhvati za telo ormara. Nakon vraćanje zaštitnog poklopca i plombiranja ne može da se skida sat ni tako ako skidamo glavni nosač sata itd. Nadam se da ste me razumeli.

Nakon sata već kabel ide u podrazvodnu tablu koja se u sklopu glavnog ormara ili negde premešteno na drugo mesto.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Godzi
Početnik

#13 Post od Godzi » Pon Avg 21, 2017 8:11 am

Hvala puno na odgovorima Elektricar024 puno ste mi pomogli, a nadam se i ostalim ljudima. :)

Joe Black
Početnik

#14 Post od Joe Black » Pon Avg 21, 2017 2:40 pm

Pojednostavljeno, korisnik ne smije imati pristup vodu prije sata i satu ni na koji način, osim ukoliko ne slomi plombu.

Godzi, ja bih provjerio za tvoj slučaj, da li možeš ostaviti pancere tu gdje jesu, naravno ako tu možeš oko njih ugraditi već pomenuti razdjelnik sa 3 mjesta i tako ih plombirati... Jer, vodovi su već tu.

Da nije kod tebe majstor išao logikom "prvo ću na sat, a poslije je ionako sve izmjerena el. energija"?

gogi85
Početnik
Pridružio se: Pon Avg 07, 2017 7:01 pm

#15 Post od gogi85 » Pon Avg 21, 2017 3:17 pm

Hvala Laslo puno na odgovorima, nesto sam uspio sada shvatiti a nesto i ne. Pratim sve tvoje video materijale, sve pohvale zaista, puno korisnih stvari ima. Moj prijedlog naravno ako moze, za neki od narednih videomaterijala recimo ovakva jedna tema bi bila super.
Veliki pozdrav

Joe Black
Početnik

#16 Post od Joe Black » Pon Avg 21, 2017 6:14 pm

+1 za video, ko ne bi rado pogledao kako to Laslo objašnjava.

U međuvremenu, gogi, napiši šta nisi razumio pa možda možemo pojasniti.

Godzi
Početnik

#17 Post od Godzi » Pon Avg 21, 2017 6:27 pm

Joe black, pa verovatno samo ne znam dal to moze tako mislim da ide sa bandere na sat direktno pa posle na glavne osigurace?

Joe Black
Početnik

#18 Post od Joe Black » Pon Avg 21, 2017 6:56 pm

Tako ne može. Ali, rekoh da opravdam majstora malo :D

Godzi
Početnik

#19 Post od Godzi » Pon Avg 21, 2017 7:35 pm

Ipak cu ja pozvati drugog majstora da to odradi po ps-u. ;)

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#20 Post od elektricar024 » Uto Avg 22, 2017 7:21 am

Sa bandere na sat pa posle na glave limitere NE MOŽE. Al nažalost naša distribucija baš se i ne potrudi u toku plombiranja da proveri tačan vod kbla, pa već i oni svašta plombiraju.

Sad zamisli ovako kako sam ja prošo, a da osigurač bio posle sata. Situacija bila jednostavna. Zapalio se sat :D :D Problem je bio u tom što je sat i merno mesto već 20 Godina niko nije dirao. Kupili plac i udri sa radnim mašinama. Sva ta paučina isušena buba i sve to unutra zapalio se :D I sad zamisli da su mi osigurači glavni posle sata, kako ću od sata oduzeti struju? Sačekam da izbaci sledeći osigurač na Banderi? Za to vreme kuća da izgori :D
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Godzi
Početnik

#21 Post od Godzi » Uto Avg 22, 2017 8:23 am

Znaci glavni osiguraci moraju da budu zasebno postavljeni pre sata. Hvala vam puno pratim vas na yt svaka cast zaista se vidi da znate svoj posao a sto je najbolje zelite to i da podelite sa drugim ljudima. :)

Odgovori