Dodavanje osiguraca

Odgovori
markotores
Početnik
Pridružio se: Pet Maj 12, 2017 1:33 pm

Dodavanje osiguraca

#1 Post od markotores » Ned Feb 10, 2019 12:41 pm

Pozdrav svima,zanima me sledece
U jednoj staroj kuci nema razvedene sturje uopste.a u ovoj drugoj ima uradjena struja,i 3 stara topljiva osiguraca,inace nisu glavni ,glavnih osiguraca nema.
E sada u drugoj kuci treba struja da se razvede,do te kuce ima dovucen kabal verovatno od jednog od tih osiguraca,da li postoji mogucnost da se na tom kablu sto je dovucen to te kuce postave par automatskih osiguraca 5,6 komada zavisi sta ce da se izvlaci u toj kuci, da li je to okej ili mora drugacije da se odradi,zanima me samo da li moze sa tog osiguraca sto je za taj kabal da se u drugoj kuci postave automatski osiguraci,pozz i hvala svima

NemanjaCucak2005
Početnik
Pridružio se: Ned Dec 30, 2018 8:57 pm

Re: Dodavanje osiguraca

#2 Post od NemanjaCucak2005 » Ned Feb 10, 2019 12:56 pm

Naravno , mozes stavljati vise automatskih osiguraca u razvodnu tablu za kucu . Samo sto te nisam lepo razumeo ali po tekstu mi se cini da ti cela kuca ide na jednu fazu .

markotores
Početnik

#3 Post od markotores » Ned Feb 10, 2019 12:59 pm

cela kuca ide na jednu fazu,e sad mene zanima da li ovaj kabal sto je doveden do druge kuce od jednog osiguraca od ta tri osiguraca,da li mogu na drugoj kuci da na tom kablu stavim automatske osigurace

Joe Black
Početnik
Pridružio se: Pet Mar 31, 2017 8:55 pm

#4 Post od Joe Black » Ned Feb 10, 2019 1:05 pm

markotores napisao:
Ned Feb 10, 2019 12:41 pm
3 stara topljiva osiguraca,inace nisu glavni ,glavnih osiguraca nema.
Ako su jedini, onda su glavni.
markotores napisao:
do te kuce ima dovucen kabal verovatno od jednog od tih osiguraca
nema verovatno, to moras da znas
markotores napisao:
,da li postoji mogucnost da se na tom kablu sto je dovucen to te kuce postave par automatskih osiguraca 5,6 komada zavisi sta ce da se izvlaci u toj kuci
Moze sve, samo zavisi koliko ti kvalitetno hoces da uradis. ako je ta kuca samo neka ljetna sa uticnicom sijalicom i sporetom na drva, moze.
Ako je objekat za ozbiljniju namjenu (sa kuhinjom i/ili kupatilom) onda ne moze.

Pazi,taj osigurac i sve poslije njega mogu da podnesu odredjenu struju kroz sebe. Sigurno je da taj kabl nije preko 2,5 kvadrata, tako da pojacavanjem osiguraca neces nista postici, samo rizikujes da ti kabl izgori.
Ono sto treba da radis je da se vratis unazad po instalaciji do voda koji mozes dodatno da opterecujes, vjerovatno do neke razvodne kutije, i na njenom ulazu prikljucis kabl koji ce ici za tu kucu bez struje. Onda u kuci postavis autom. osigurace, tablu i dalje sta zelis.

Da odgovorimo na pitanje, da, mozes poslije obicnih osiguraca staviti automatske, pa opet obicne i tako ukrug koliko hoces. Rkao sam ti, osigurac se proracunava po vodu i opterecenju, i stavljanje jacih osiguraca nas dovodi u situaciju da vise nije osigurac najslabije mjesto u kolu, vec sam strujni kabl, a to nije dobro.

Sretno sa radovima

NemanjaCucak2005
Početnik

#5 Post od NemanjaCucak2005 » Ned Feb 10, 2019 1:11 pm

I da dodam , stavi FID sklopku (mozes da stavis 1,2 ili 3 faze na sklopku) i kasnije za potrosace po jedan osigurac .

NemanjaCucak2005
Početnik

#6 Post od NemanjaCucak2005 » Ned Feb 10, 2019 1:15 pm

I da kao sto Joe Black kaze ako ti je kuca sa vise jacih potrosaca onda nesmes da stavljas , da je kuca na 3 faze onda bi moglo ali ovako ce svi potrosaci opteretiti tu jedru fazu.

markotores
Početnik

#7 Post od markotores » Ned Feb 10, 2019 1:17 pm

onda bi trebalo da kod stujomera gde su 3 osiguraca dodam jos osiguraca pa da vucem kabalove do druge kuce za ovu prostoriju ,ne onako kako sam ja hteo

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#8 Post od zokce » Ned Feb 10, 2019 7:07 pm

Marko, ocigledno je da se nedovoljno razumes u to, iskreno ti preporucujem da to ne radis u sopstvenoj reziji, mogao bi neko da strada, da li od strujnog udara, da li od pozara, sasvim je svejedno. To ipak prepusti nekome ko se razume u to, bolje da platis, ali bar ces da budes miran i ti i tvoja porodica.
Без старца нема ударца!

Howard1
Početnik
Pridružio se: Sub Jan 05, 2019 2:49 pm

#9 Post od Howard1 » Pon Feb 11, 2019 8:57 am

Glavni osigurac negde mora da postoji pa makar bio i na banderi. Slazem se sa clanom zokce da to dodje da uradi neko ko se razume da se ne bi upalilo nesto.

markotores
Početnik

#10 Post od markotores » Uto Feb 12, 2019 7:41 am

Ja bih to znao da povezem nije mi prvi put,samo sam pitao odakle bi bilo najbolje da izvucem za automatske osigurace

Odgovori