Fidova sklopka izbacuje

Odgovori
Aca89
Početnik
Pridružio se: Sub Jun 22, 2019 7:25 am

Fidova sklopka izbacuje

#1 Post od Aca89 » Pon Jun 24, 2019 12:00 pm

Evo moje prve poruke na ovom forumu..Srdacan pozdrav svim zaljubljenicima za elektriku
Menjao sam neku uticnicu u beznaponskom stanju (spustio sam osigurac). Prilikom zamene kljestima koja su namenja za rad sa visokim naponom sam spojio fazu i nulu( celjustima kljesta sa drzao fazu a sa spolje strane kljesta sam zakacio nulu) i izbacila je fidova sklopka. To se nije slucajno desilo jer sam to ponovio nekoliko puta. Kada sa direktno (rukama) spojio zice sklopka nije izbacivala. Takodje i kada sa srafcigerom pokusao da spojim nista se nije desavalo. Napominjem da sam sve ove eksperimente izvodio u beznaposkom stanju.
Ne znam koja je osetljivost sklopke jer to sam radio kod rodjake. Cela instalacija u tom stanu je stara oko 15 godina i sve normalno radi kao i ta uticnica sto sam je zamenio. Posto nisam dovoljno skolovan za tu oblast zanima me zasto se to desavalo

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

Re: Fidova sklopka izbacuje

#2 Post od zokce » Sre Jun 26, 2019 6:50 am

Desava se da se zbog prelaznih otpora na spojevima stare instalacije pojavi odredjeni napon na nultom kablu. Iskljucio si preko osiguraca fazu, ali verovatno postoji neki napon na nuli, pa kad spojis nulu i uzemljenje potece struja dovoljna da aktivira sklopku. Izmeri napon izmedju uzemljenja i nule.
Без старца нема ударца!

radicmx
Početnik
Pridružio se: Ned Jan 27, 2019 11:22 am

#3 Post od radicmx » Sre Jun 26, 2019 8:57 am

Aca89 napisao:
Pon Jun 24, 2019 12:00 pm
Prilikom zamene kljestima koja su namenja za rad sa visokim naponom sam spojio fazu i nulu( celjustima kljesta sa drzao fazu a sa spolje strane kljesta sam zakacio nulu) i izbacila je fidova sklopka.
Da nisi i slucajno dodirnu i zemlju. Sam provodnik nule u mrezi ima neki otpor, pa se proticanjem struje kroz nulu javlja i neki napon u odnosu na zemlju, i kad ga spojis nulu sa zemljom protece neka struja koja je dovoljna da okine FID. plus izmedju provodnika postoje neki kapacitivne i induktivne struje...

Da li si imao jos nekih potrosaca na tom faznom provodniku koji si iskljucio. I bas me interesuje koja FID je u pitanju pa ako mozes posle uslikaj.

Aca89
Početnik

#4 Post od Aca89 » Sre Jun 26, 2019 5:40 pm

Problem je sto nisam prespojio nulu i uzemljenje, nego sam spoji nulu i fazu i sve se to desavalao kada sa kombinovanim kljestima spojio dok kod direktnog prestajanja nije fidova izbacili

NecaElectric2005
Početnik
Pridružio se: Čet Jun 20, 2019 6:57 pm

#5 Post od NecaElectric2005 » Čet Jun 27, 2019 7:21 am

Normalan napon izmedju uzemljenja i nule je oko 2V . Ako je vise e onda ti je nula problem .

NecaElectric2005
Početnik

#6 Post od NecaElectric2005 » Čet Jun 27, 2019 7:27 am

Zokce ja sam mladji elektronicar pa me zanima da li moze da bude problem do samog uzemljenja . Znam da se u tekstu ne pominje uzemljenje vec samo faza i nula to mi je malo cudno jer ne moze FID sklopka da iskoci ako se spoji faza i nula . Mislio sam da je nula i uzemljenje u kratkom spoju pa zato izbacuje . Iskljuci FID sklopku i ispitaj kratak spoj unimerom izmedju nule i uzemljenja jer mi deluje cudno ..

Joe Black
Početnik
Pridružio se: Pet Mar 31, 2017 8:55 pm

#7 Post od Joe Black » Čet Jun 27, 2019 5:16 pm

Samo mala korekcija, pri spoju nule i uzemljenja svaka FID ce izbaciti, tako je dizajnirana.
Ostalo ima smisla i vrlo je moguce.

radicmx
Početnik

#8 Post od radicmx » Pet Jun 28, 2019 7:21 am

Nemora da znaci da ce iskljuciti FID ako spojis nulu i zemlju. za to treba da postoji razlika napona izmedju nule i zemlje da bih protekla struja....
On je napisao da mu je FID iskljucio prilikom spoja faze(iskljucene) i nule, ja sam pitao da nije slucajno dodirnuo i zemlju sa klestima.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#9 Post od zokce » Pet Jun 28, 2019 10:05 am

Још нешто вам је промакло, а то је да је све изводио у безнапонском стању, значи да је искључен осигурач.
Колико је мени познато, ФИД склопка реагује на јачину струје која протиче кроз уземљење. Уземљење се изводи у локалу, у кући или згради, а нула је у ствари уземљење изведено у трафо станици, па је због удаљености могућа разлика потенцијала између сва три вода. Као што сам већ написао, услед старости електричне инсталације, на спојевима се ствара прелазни отпор који се кроз мрежу манифестује као одређени напон на нултом воду, што се у зависности од величине напона може и осетити приликом туширања иако је бојлер искључен.
Чињеница је да део људског тела поседује довољан отпор да обори напон и да се не активира ФИД склопка, а да спој металом (клешта) има мали отпор и омогућава протицање струје довољне јачине да активира ФИД склопку.
Нелогично је што се то дешава без учешћа уземљења, али ако измериш напоне између сва три вода у том `безнапонском` стању, може се даље дискутовати.
Без старца нема ударца!

radicmx
Početnik

#10 Post od radicmx » Pet Jun 28, 2019 10:25 am

Ako mozes uslikati fid sklopku. Fid reaguje na debalans struja, dali je to struja prema zemlji, nekoj nuli ili fazi koja ne prolazi kroz fid, njoj je svejedno.
I Postoje razni tipovi sklopki AC.., pa sa zakasnjenjem u delovanji...
I izmeri napone izmedju provodnika pri iskljucenom osiguracu ,kao sto su ti rekli

Aca89
Početnik

#11 Post od Aca89 » Sub Jun 29, 2019 6:23 am

Kao sto sam rekao radio sam kod rodjake tako da ne mogu da se vracam da merim napone. Palo mi napamet da nije neki elektricar zamenio nulu i uzemljenje ali bi se desavalo da prilikom svakog ukljucenja nekog aparata izbacuje fidovka, tako da to nije moguce.
Inace znam da postoji mali napon na nuli .. Ja sam u beznaposkom stanju merio napon izmedju nule i faze 33v

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#12 Post od zokce » Sub Jun 29, 2019 7:00 pm

Kad je vec tako, onda je svaka dalja diskusija suvisna jer ce predstavljati puko nagadjanje.
Без старца нема ударца!

radicmx
Početnik

#13 Post od radicmx » Ned Jun 30, 2019 4:16 am

Cudno je da si spajanjem klestima nule i iskljucene faze okidao fid a pri direktnom spajanju provodnika nisi, ja bih rekao da si jos nesto dodirnuo klestima.

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#14 Post od elektricar024 » Ned Jun 30, 2019 3:18 pm

0Zar ste gledali onaj moj video sa sijalizom kao zaštita od kratkog spoja? Šta se tada dešava? Sijalica se ponaša kao provodnik zar ne? U tom trenutku kada isključi osigurač na toj liniji umesto faze pojaviće se nula preko raznih potrošača, koje su vezani za tu žilu. TIPA sijalica, bojler... I naravno da zbog tog razloga opet reaguje fid sklopka ako spojiš fazu ( koja je isključena ) i uzemljenje.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#15 Post od zokce » Pon Jul 01, 2019 8:45 am

U pocetnom postu se pominje kratak spoj iskljucene faze i nule.
Без старца нема ударца!

NecaElectric2005
Početnik

#16 Post od NecaElectric2005 » Uto Jul 02, 2019 10:57 am

Meni se cini da nesto nije dobro povezano u razvodnoj kutiji ili da ti nije dobro uzemljenje . Nemoj me drzati za rec , mladji sam elektronicar i nemam toliko iskustva , ali ja mislim da je tako ..

NecaElectric2005
Početnik

#17 Post od NecaElectric2005 » Pon Avg 05, 2019 9:32 pm

Problem je definitvo da je u kratkom spoju nula i uzemljenje . Kada se meri napon izmedju faze i nule dobijes 230V , a kad meris napon izmedju nule i uzemljenja (ako je uzemljenje lose) onda dobijas od nekih 10 pa navise volti . I jos jedna ispravka kada prikljucis potrosac na fazu i uzemljenje sklopka nece izbaciti , ne znam da li znas ali nekada su se ljudi igrali tako sto uhvate sijalicu jedan kraj u zemlju a drugi u fazu i sija , uzemljenje je kao nula prema tome ne bi trebalo da izbacuje .

radicmx
Početnik

#18 Post od radicmx » Uto Avg 06, 2019 7:16 pm

NecaElectric2005
Dobro je sto se kao mlad covek interesujes za neki zanat, ali procitaj nesto vise u vezi FID sklopke, nemoj samo gledati video klipove elektricar1 on se tamo koristi trikovima bez objasnjenja.
FID i te kako reaguje ako protekne struja od faze prema zemlji kad predje neku granicu.

NecaElectric2005
Početnik

#19 Post od NecaElectric2005 » Pon Avg 12, 2019 9:41 am

Znam , ako struja predje nominalnu osetljivost fidove sklope iskace i sama sklopka xD

Odgovori