Provlacenje kablova kroz postojece instalacione cevi u zidu

Odgovori
Ivan_93
Početnik
Pridružio se: Ned Jan 15, 2017 10:11 pm

Provlacenje kablova kroz postojece instalacione cevi u zidu

#1 Post od Ivan_93 » Pon Jan 30, 2017 10:42 pm

Pozdrav imam sledeci problem.U stanu u koji sam se uselio je relativno losa instalacija a dva strujna kruga su preopterecena.Naime na isti strujni krug je vezan bojler,ves masina i grejalica u kupatilu,a na drugi strujni krug je vezano svo svetlo u trosobnom stanu od nekih 70m^2 ,kuhinjski bojler i frizider i prikljucnice.Bojler i ostalo je dodavano naknadno jer kada je instalacija radjena to nije bilo predvidjeno.Kod razvodne table (kada sam je skinuo)koliko sam ja video se strujni krug nemoze razvezati pa da ga rasporedim na 2 osiguraca ali sam primetio da su kablovi provuceni kroz instalacione cevi u zidu.Zanima me da li je moguce provuci jos dodatnih kablova kroz te cevi putem neke sajle za te stvari ili tako nesto da nebih morao da lupam zid?Posto video sam ovako nesto http://egerton.rs/prodajni-program/opre ... kroz-cevi/ a nzm koliko to moze da pomogne.Hvala puno

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

Re: Provlacenje kablova kroz postojece instalacione cevi u zidu

#2 Post od elektricar024 » Uto Jan 31, 2017 6:24 am

Pozdrav.
Jako puno vremena zahteva. Mi u tim slučajevima kao prva pomoć a i može ostati trajno bez problema, korišćenje POK Kanalice. Fiksiraš pok kanalice skroz u ćošak, i izvučeš kablove potrebne za razopterećenje. Kada zatvoriš kanalice ofarbaš u istu boju kao i zid, niko neće ni primetiti :)

Najbolje i najlakše rešenje za tvoj problem.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Ivan_93
Početnik

#3 Post od Ivan_93 » Uto Jan 31, 2017 10:27 am

Mislim generalno,za rasterecenje strujnog kruga gde mi je svetlo izbacio bi kuhinjski bojler a razdaljina izmedju razvodne table i bojlera je oko 1.5m i to bas prava linija pa tu mislim da bi trebalo moci provuci kablove,a sad bojler u kupatilu ima jedno oko 5m isto bih provukao za njega nove kablove a nebih bas voleo da stavljam kanalice tacnije vlasnik nebih voleo posto bi kabl trebalo da prolazi kroz hodnik a u hodniku su tapete a u kupatilu plocice.Al ono sto je bitno da je izvodljivo.Da li znas ko bi radio tako nesto ovde u NS i koliko bi to kostalo odprilike? :D

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#4 Post od elektricar024 » Uto Jan 31, 2017 4:44 pm

Ne znam, kolka ti je ta rupa, da bi da gurkaš kablove pored pstojeć :D
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Korisnikov avatar
ststeva
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 9:25 am

#5 Post od ststeva » Uto Jan 31, 2017 6:12 pm

Teško da možeš provuci kablove, pogotovo zato što su kruti, a ne verujem da su cevi toliko široke da mogu proći.

Ne gine ti stemovanje, ili kanalice.

Stvarno ne mogu da shvatim te majstore koji naprave takvu glupost. Zna se koji kabal koliko može da trpi i sta mora biti razdvojeno, odnosno imati svoj osigurac...

Ivan_93
Početnik

#6 Post od Ivan_93 » Uto Jan 31, 2017 8:58 pm

Pa stan je radjen negde 50ih godina kada bojler nije ni bio u stanu vec je bio nekakav kazan a ispod njega se lozilo da se voda zagreje tako nesto.Ja bih rekao da su cevi u zidu oko 2cm a ohrabrujuce je to sto imam oko 4m od table do razvodne kutije za bojler i prava je linija a izmedju nje i razvodne imam jos dve prolazne razvodne kutije...ovako nekako izgleda..bojler u kuhinji cu resiti tako sto cu ga odspojiti od prekidaca u kuhinji sa tinjalicom za bojler i na bojler prikaciti licnasti kabl i ukljuciti ga u uticnicu koja mi je blizu a ona je na jednom strujnom krugu.Jos se dvoumim da li da parce kabla koje ce mi ostati od bojlera prosto lepo odsecem,odspojim i ostavim u zidu ili da i njega da iscupam,znam da je pametnije da ga iscupam ali cu onda malo sjebati zid...
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Korisnikov avatar
npelektronika
Moderator
Pridružio se: Čet Nov 24, 2016 10:41 pm

#7 Post od npelektronika » Sre Feb 01, 2017 12:04 am

ststeva napisao:Teško da možeš provuci kablove, pogotovo zato što su kruti, a ne verujem da su cevi toliko široke da mogu proći.

Stvarno ne mogu da shvatim te majstore koji naprave takvu glupost. Zna se koji kabal koliko može da trpi i sta mora biti razdvojeno, odnosno imati svoj osigurac...
Sve bi bilo lepo da se u to vreme koristilo ovoliko potrosaca kao sad i da se u tovreme koristila normalno trofazna struja jedino sto valja iz tog vremena je PP/R kabal koji se koristio i koji i dan dans je 100 puta bolji nego ovi sad

Korisnikov avatar
ststeva
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 9:25 am

#8 Post od ststeva » Sre Feb 01, 2017 11:51 am

npelektronika napisao:
ststeva napisao:Teško da možeš provuci kablove, pogotovo zato što su kruti, a ne verujem da su cevi toliko široke da mogu proći.

Sve bi bilo lepo da se u to vreme koristilo ovoliko potrosaca kao sad i da se u tovreme koristila normalno trofazna struja jedino sto valja iz tog vremena je PP/R kabal koji se koristio i koji i dan dans je 100 puta bolji nego ovi sad
Pitanje kakvi su kablovi u tim cevima, ne znam dal su pp/r...
Ja sam imao prilike da menjam instalaciju na par kuca iz 50ih godina gde je instalacija isla kroz cevi.
Uvek su bili kablovi koji su imali platnenu izolaciju i isli su kroz te cevi. (Ne znam koja je oznaka takvog kabla)
U jednoj kuci cak najkracim putevima, znaci dijagonala preko zida :D :?

branimir
Početnik
Pridružio se: Sub Mar 11, 2017 4:48 pm

#9 Post od branimir » Pon Mar 13, 2017 6:42 pm

Prosecan vek kablova je oko 40 godina, ako je instalacija pravilno opterecena i kvalitetni kablovi vek se produzava.U tvom slucaju ti ne gine kompletna rekonstrukcija mreze.Nadji kvalitetnog elektricara, ako vec ne mozes da platis projekat, jer se sa elektroinstalacijama ne sme igrati, a tzv. majstora ima dosta.Kako sin i profesionalni i privatno odradjuje merenja elektroinstalacija veruj mi da u vecini slucajeva se zahteva intervencija pouzdanog elektricara.I jos nesto, pokazalo se da elektronicari mnogo savesnije i pravilnije odradjuju elektroinstalacije, to je sinova konstatacija jer ih je upoznao nekoliko radeci na merenjima.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Odgovori