Šta je Nula i Galvansko razdvajanje.

Odgovori
Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

Re: Šta je Nula i Galvansko razdvajanje.

#1 Post od elektricar024 » Sre Apr 11, 2018 7:50 pm

U to ime :happy-jumpeveryone: :obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingcheers:

Čisto, jasno i razumno.....

Mogo bi da napravim video o tome hahahahah
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#2 Post od zokce » Sre Apr 11, 2018 8:40 pm

Voleo bih da na videu vidim sta se desava `kad dodirnete nju i bilo koju od one 3 faze vi tad zatvarate krug` :whistle:
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
Bojan92
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 03, 2018 4:23 pm

#3 Post od Bojan92 » Čet Apr 12, 2018 10:21 am

sad ovo nije bas u temi al tu je negde, kod mene u kuci izmedju nule i uzemljenja ima 16v neizmenicne. ja stavio grec i elektrolit, pa to povezao sa led trakom 1m i sija merio sam i struju 300mA napon je pao na 9v jednosmerne. probao sam bez glavnih osuguraca, da mi neki potrosac ne napravi problem :D
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.
ako nesto ne mozes uraditi, pozovi pravog majstora :violin:

Korisnikov avatar
žežino
Početnik
Pridružio se: Pon Okt 09, 2017 8:25 pm

#4 Post od žežino » Čet Apr 12, 2018 7:31 pm

Odlična debata učesnika, nisam probao napon sa galvanskim razvajanjem,samo 380 i 220v, i eto me.Nije mi ništa , ali su posledice ostale trajne :scared-shocked: što se vidi iz priloženog.Nekako logički razmišljam da je napon napon i stuja koja teče kroz provodnik čim se ostvaruje i približava ubitačnom naponu da nije za igranje .A možda i grešim.Malo više tolerancije nebi bilo na odmet gledaju nas deca.
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#5 Post od žežino » Čet Apr 12, 2018 9:09 pm

Jel može neki primer konkretan gde se koristi galvansko razdvajanje i zašto.
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#6 Post od elektricar024 » Pet Apr 13, 2018 6:15 am

Sviđa mi se rasprava :D Samo bez svađe i biće to ok. Zato je forum forum da se malo zezamo a i da se raspravljamo.

Idemo ovako ja da se setim moje školske dane. Do duše nisu to bile ne znam kako daleko al, eto..

Danilo što govori je istina samo, ne znam zašto se zove četvrta faza kod nas. Ja to nisam tako učio. Generator ima tri kalema i oni su tako namotani, da generišu faze u 120 stepeni razlike. Njihova zajednička tačka 0 ( zvana četvrta faza ) je uzemljena. Zato nas i trese kada dodirnemo bilo koju fazu.

Napon između dve faze zato nije 440V već 400V jer faze su okrenuti 120 stepeni jedan od drugog. Ajd sad da ne ulazimo u detalje matematičkih računanja.....

Što se tiče kondenzatora kod elektromotora, ona je potrebna da pomeri tu istu fazu na drugi namotaj za 120 stepeni sa time simulirati tri faze.

To je to što je Danilo napisao. MOgli bi mi sest i detaljisati i ulaziti i računice i u komlikovane teorije, al prosto jednostavno. Tako je kako je danilo Napisao.

Korisnikov avatar
Marko98
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 25, 2017 6:13 pm

#7 Post od Marko98 » Pet Apr 13, 2018 6:33 pm

Jedva cekam video o tome.Mene samo jedno zanima a to je zasto su uzemljili tu jednu zajednicku fazu jer ako dobro kontam da ako to neurade onda nebi nikog mogla drmnuti struja sem ako se ne uhvate oba provodnika.Zasto su je uzemljili pa da moramo da je razdvajamo?

Korisnikov avatar
Player_One
Početnik
Pridružio se: Čet Jan 12, 2017 10:46 pm

#8 Post od Player_One » Pet Apr 13, 2018 7:09 pm

Vrlo jednostavno, uzemljili su je da bi ustedjeli, smanjili broj provodnika koji trebaju da putuju preko dalekovoda. Dobro se zagledajte, uglavnom na dalekovodu imas 4 zice. 3 faze na krakovima, i na vrhu dalekovoda jednu tanku cetvrtu zicu koja je zastitna, da grom ne udara direktno u fazne provodnike nego u nju.
Tacka gdje su 3 kalema iz generatora spojena naziva se zvjezdiste i ono je uzemljeno.

Da stvorim ovako malo bolju predstavu kako ide struja od elektrane do kuce. U elektrani postoji generator koji u danasnje vreme prozivodi napon 10-30kV, onda taj napon vrlo blizu elektrane se dize na 110kV ili cak 270kV, u zavisnosti od snage elektrane. Negdje malo dalje se nalazi sljedeci transformator koji dize na 400kV i taj trafo je uglavnom povezan sa dalekovodima drugih drzava. Onda taj dalekovod dolazi u blizinu nekog velikog grada, npr Novi Sad, tu se napon spusta na 110kV, i dalekovod se grana na vise grana od 110kV, npr ide jedan za Suboticu drugi za Sabac itd. U Subotici onda postoji sljedeci transformator koji spusta napon sa 110kV na 35kV. Sada dalekovod na kom je naponj 35kV ide do okolnih gradova. U sljedecem gradu npr Kanjiza, postoji zadnji transformator prenosne mreze sa 35kV na 10kV. 10kV ide dalje unutar grada i prigradskih naselja i tamo se nalaze distributivni transformatori 10kV na 1kV i 10kV na 0.4kV. 0.4kV je ono sto vama dolazi kuci na uticnicu.

Postoji i drugi prakticni razlog zasto je jedan provodnik uzemljen. Naime sam napon je razlika potencijala. Potencijal je nesto sto ima svaka tacka u prostoru koja se nalazi u blizini nekog naelektrisanja. Da bi se lakse nasla razlika potencijala (napon) najlakse je jednu tacku proglasiti nulom, a zatim reci napon je 220V. Inace galvansko razdvajanje ima skoro svaki klasicni transformator koji mi elektronicari koristimo.
Kod galvanskog razdvajanja je bitno da ulazni i izlazni kraj transformatora nemaju zajednicku tacku. Prakticno kad proverite multimetrom postavljenog na merenje otpora da pokaze da je beskonacno izmedju jednog ulaznog (primara) i jednog izlaznog (sekundara) kraja.

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#9 Post od žežino » Pet Apr 13, 2018 7:20 pm

Upravo to sam tražio što je player one rekao klasična primena svega toga o čemu se priča.( Inace galvansko razdvajanje ima skoro svaki klasicni transformator koji mi elektronicari koristimo)
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
Marko98
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 25, 2017 6:13 pm

#10 Post od Marko98 » Pet Apr 13, 2018 7:27 pm

U al je to jedan veoma slozen sistem.Ja sam mislio da je to mnogo jednostavnije ali sad vidim da je to opasan projekat.

Korisnikov avatar
Player_One
Početnik

#11 Post od Player_One » Pet Apr 13, 2018 7:42 pm

Marko98 napisao:
Pet Apr 13, 2018 7:27 pm
U al je to jedan veoma slozen sistem.Ja sam mislio da je to mnogo jednostavnije ali sad vidim da je to opasan projekat.
Mozda sam opisao par % realnog sistema. Stvarni sistem je znatno komplikovaniji. Imas recimo 100 elektrana vecih manjih ovakvih onakvih u okruzenju. Imas jedno 15-20 miliona domacinstava koje trose tu energiju proizvedenu u elektranama. Razlika od samo 1Hz izmedju leketrane u Grckoj i Sloveniji moze da napravi pravi pakao. U smislu da neka od elektrana postane odjednom potrosac a ne proizvodjac. Ja generalno nemam neko veliko znanje o tome. Uglavnom ucio u srednjoj skoli i na fakultetu gdje sam bio elektronicar u oba slucaja. Trenutno se bavim brodskom elektronikom, gdje 220V tesko da moze da te udari i ako ga ima na brodu.

Evo slicice sa mjenjanja antene na brodicu. Cijena godisnje konekcije za 4MBps up i 0.5MBps down je 28000€

Edit: Hvala na pohvali
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Korisnikov avatar
DraganEL
Početnik
Pridružio se: Pet Apr 13, 2018 8:18 pm

#12 Post od DraganEL » Pet Apr 13, 2018 8:52 pm

Pozdrav za sve.Nov sam na forumu ali odavno ja pratim ovaj forum ali sad sam se registrovao jer moram pitati ono sto me veoma zanima u ovoj temi a to je: ako sam dobro skontao a to je da bi inzinjeri ustedeli na jednom provodniku oni jedan provodnik puste kroz zemlju? Ali tako su ubili mnoge ljude koji su izgubili svoje zivote dok su bili u kontaktu sa fazom i zemljom.Dali je stvarno samo to razlog da bi ustedeli na bakarici?na bakarnom provodniku?

Korisnikov avatar
Player_One
Početnik

#13 Post od Player_One » Sub Apr 14, 2018 10:41 am

Nije samo to razlog. To je ekonomska strana. Jedan od glavnih razloga je sto kako god okrenes zemlja ima neki svoj potencijal. Energetska mreza ima svoj. I da generatori i transformatori nisu uzemljeni, na zemlji bi se indukovao potencijal jer tri fazna provodnika koja dolaze do potrosaca sa zemljom prave slozeni sistem kondenzatora i induktiviteta, koji u svojoj blizini (teorijski beskonacno) indukuju elektricitet u svim tijelima. Stim u vezi, da se i nula vodi od elektrane, ginulo bi jos vise ljudi. E sad ljudi uglavnom ginu zbog propusta u sigurnosti. Ne nose propisanu zastitnu opremu ili se ne ponasaju kako bi trebalo.
Za sistem stednje, u blizini mjesta gdje zivi postavlja se podmorski energetski kabal za vezu Crna Gora - Italija za simetrican prenos energije. Znaci da moze iz CG u Ita i obrnuto da putuje energija. Sa obe strane se grade pretvaracka postrojenja. Da bi se ustedelo na kablu koji ide ispod mora, grade se postrojenja koja ce prenositi jednosmjernu struju relativno visokog napona, cini mi se da je upitanju 5kV, ali nisam siguran. Na ovoj strani se pravi postrojenje koje ce imati ispravljacki i invertorski dio, invertorski za pravljenje 3 faze od jednosmjerne struje, a ispravljacki da 3 faze trpa u jednu zicu jednosmjerne struje do italije. Proracun je bio da ce se postrojenja iako skuplja na duzi rok prije isplatiti postavljanjem jednog kabla, nego vodjenjem 3 u duzini od nekih 120-130km ispod povrsine mora.

Korisnikov avatar
Mata
Početnik
Pridružio se: Pet Nov 24, 2017 12:18 am

#14 Post od Mata » Pon Apr 16, 2018 11:09 pm

https://youtu.be/quABfe4Ev3s

Učini mi se zanimljiv ovaj vido, povezan je sa temom

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#15 Post od elektricar024 » Uto Apr 17, 2018 6:38 am

Najveća pudala na Youtube-u :D Zna čovek 1000 na sat, al pravi se blesav :D :D :D :D

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#16 Post od zokce » Uto Apr 17, 2018 11:29 am

Dobar je, malo teatralan, ali govori sustinu.
Najznacajnje: zasto idu samo 3 voda od elektricne centrale i motor sa polifaznim strujama (ovde 3 faze).
U temi kondenzatori je naveden fazno pomeranje koji unosi kondenzator, eto objasnjenja zasto se koristi kondenzator kod monofaznih motora. Potrebno je fazno pomeranje napona da bi se motor pobudio i mogao da radi.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#17 Post od žežino » Uto Apr 17, 2018 6:41 pm

U protvnom stoji ukočen :D :D :D :D :D
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#18 Post od zokce » Uto Apr 17, 2018 6:45 pm

Nekad je i to korisno :lol:
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#19 Post od žežino » Uto Apr 17, 2018 6:46 pm

Naj bolje je ono NEKAD :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
KO ZNA TAJ I UME

Odgovori