klima uredjaj tokom rada izduvava neki cudan miris

Forum za klima uređaje split, multi, industrijske, it...
Odgovori
Milos87
Početnik
Pridružio se: Sub Apr 15, 2017 8:06 pm

klima uredjaj tokom rada izduvava neki cudan miris

#1 Post od Milos87 » Pon Avg 28, 2017 4:12 pm

posle nekog vremena izduvava neku cudan miris sa isparivaca a potpuno je cista

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

Re: klima uredjaj tokom rada izduvava neki cudan miris

#2 Post od elektricar024 » Uto Avg 29, 2017 4:45 am

Razlog je u bakterijama koje su se preko leta nakupile na isparivaču. U tom slučaju potrebno je uraditi servis kod kojeg će se isparivač dezinfikovati.

Od servisa ako smem tako nazvati razlikujemo dve vreste.

Prva je redovno održavanje higijene klima uređaja, koju treba odraditi minimalno nedeljnom jednom, ili barem svake treće nedelje. Ovaj posao pripada korisniku. Postupak je jest, vađenje filtera, pranje filtera, i prskanje isparivača sa sredstvom za dezinfekciju klima uređaja, koja se može kupovati u apotekama. Ako se to redovno radi izbegava se rast bakterije i neće biti neugodnog mirisa.

Druga vrsta je jest, godišnji veliki servis. Velika greška je ako vi redovno održavate klima uređaj a da ne uradite godišnji servis. Znam pomoću alavih majstora koji su izneverili ljude sa servisom klima uređaja itd, više im je muka zvati majstora za God. servis, ali eto ipak ne bi semo da se izbegava. Pogotovo ako ste našli dobrog majstora poput mene :D :D :D :twisted: :evil: :lol: :lol: :lol: . Kako izgleda godišnji servis:
  • Demontaža prednje maske unutrašnje jedinice zajedno sa filterima i pranje istih
  • Skidanje krilca, step motora, pranje kadice i plastike ispred turbine
  • Dezinfekcija isparivača unutrašnje jedinice
  • Provera protoka vode u kondez crevu
  • Čišćenje isparivača unutrašnje jedinice sa sredstvom za čišćenje isparivača klima uređaja na bazi prijatnog mirisa koje uklanja bakterije i viruse
  • Kontrola temperature protoka vazduha(ulaz-izlaz)
  • Kontrola temperature protoka vazduha(ulaz-izlaz) na spoljašnjoj jedinici
  • Provera radnog kondenzatora ako je klima uređaj stariji od 5god
  • Po potrebi izduvavanje i pranje imenjivača temperature na spoljašnjoj jedinici
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#3 Post od zokce » Pon Maj 21, 2018 4:50 pm

elektricar024 napisao:
Uto Avg 29, 2017 4:45 am
..
  • Dezinfekcija isparivača unutrašnje jedinice
..
  • Čišćenje isparivača unutrašnje jedinice sa sredstvom za čišćenje isparivača klima uređaja na bazi prijatnog mirisa koje uklanja bakterije i viruse
..
Malo smo podaleko da te zovnem da majstorises, ali u cemu je razlika izmedju ova dva, i jos jedno pitanje koje sredstvo koristite vi majstori-serviseri, ako nije tajna?
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#4 Post od elektricar024 » Pon Maj 21, 2018 5:02 pm

Da. To je malo kopi pestovan tekst zato je i Bug tamo. :D

Osnovna, pravila. Korisnik treba da čisti svoju klimu mesečno barem dva puta. :D A to ne da zove majstora naravno, već sam. Kao što i korisničko upustvo piše, mesečno barem dva puta treba da se vadi filter, i da se naprska klima uređaj za sretsvom za održavanje higijene klima uređaja. Ili kupiš u apoteci ili napraviš sam od alkohola.

Naš posao je da rastavimo unutrašnju jedinicu skroz. Znači skidamo masku, vertikalne i horizontalne usmerivače, da očistimo turbinu, izduvnu granu itd. Za to ja lično koristim sredstvo Renewz Cedna njegova oko 6000 dinara. Naravno, to je koncentrat. Al možeš i ti sam da kupuješ, ili da napraviš od alkohola. Za samostalno održavanje nije neka greda i čuist alkohol da se koristi. Bolje išta nego pišta :D

Al ako želiš baš da kupiš eto ovaj: http://dekom.co.rs/sredstva-za-odrzavan ... bosan.html

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#5 Post od zokce » Pon Maj 21, 2018 6:37 pm

Hvala, nije mi bio cilj da kupim, nego da smuckam nesto korisno, hteo sam da vidim koje sredstvo je najzastupljenije. Znaci, dovoljan je etil alkohol (samo, kad se popenjem na stolicu i prskam, moz` da se desi da pobrljavim od udisanja alkoholnih isparenja i tresnem odozgore :D). Citao sam da neki koriste asepsol, to je drugacijeg hemijskog sastava.

EDIT: Jos jedno pitanjce, kad skinem onu plasticnu mrezicu (i to je valjda filter) sa njene donje strane (na strani isparivaca) se nalazi neki trodelni umetak sa razlicitim bojama i razlicite strukture. O cemu se tu radi (ako je neophodno postavicu sliku)?
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
Mata
Početnik
Pridružio se: Pet Nov 24, 2017 12:18 am

#6 Post od Mata » Pon Maj 21, 2018 10:43 pm

Mi koristimo acrtools od 4l, može se razblažiti ..
http://www.loren.co.rs/index.php?route= ... h=Ciscenje

Slikaj zokce da vidimo

kuki
Početnik
Pridružio se: Uto Maj 22, 2018 12:38 pm

#7 Post od kuki » Uto Maj 22, 2018 12:49 pm

Pozdrav

do sad sam radio 2 velika godisnja servisa invertera vivax od 5,5 kw i svaki put su majstori odradili sve sto si nabrojao da trebaju odraditi prilikom takvog servisa. Problem je kad podesim temperaturu na 28 stepeni i kad se ta temperatura u prostoriji dostigne (bar tako mislim) vanjska jedinica se kao ugasi tj ne cuje se da radi i iz klime počinje smrditi nesto kao na sirće (ocat). To se desava samo kad je hlađenje u pitanju. Čitao sam da se to desava kad je vanjska temperatura nesto veca od unutrsasnje, međutim to mi se pocelo desavati tek nakon prvog godisnjeg servisa, a do tad je hlađenje savrseno funkionisalo i nije smrdilo.

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#8 Post od elektricar024 » Uto Maj 22, 2018 3:37 pm

Miris ustaljale vode i buđa :D Zna to da se desi. Verovatno da ti je problem na turbini. Sama turbina je buđava i ona smrdi. Uviri u njega sa nekom lampom, pa ćeš videti da li je brkata turbina ili je čista plastika.

kuki
Početnik

#9 Post od kuki » Sre Maj 23, 2018 6:03 am

Ali oba puta kad sam radio taj servis majstori su vadili turbinu i ociste, operu i sto se tice čistoće kao novu vrate nazad i opet smrdi. Čak šta više to se pocelo dešavati onog momenta kad su prvi put to uradili, do tad nije bilo nikakvog mirisa iako je bila prljava, ali kad su to sve odradili za dan ona počela da smrdi, tako da je vjerovatno nesto drugo. Bukvalno kao nova bude turbina kad je vrate, pa sve mislim da nemas neki savjet do cega bi to moglo bilo

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#10 Post od elektricar024 » Čet Maj 24, 2018 2:43 pm

Pazi drugar. Ako nije turbina onda, isparivač. Treba jači sredstvo za čiščenje, ili treba ga obliti. To je dosta zajeban proces. Stavlja se oko isparivača gumena kada, pa kompresorom i sredstvom na 3-4 bara pritiska se oblije i opere se isparivač.

kuki
Početnik

#11 Post od kuki » Čet Jun 07, 2018 7:45 am

Ovo da smrdi mi se dešava samo kad je hlađenje u pitanju, a kad je grijanje nikad ne smrdi., pa zar ne bi uvijek trebala smrditi ako je isparivac u pitanju?

Pozdrav

Korisnikov avatar
Mata
Početnik
Pridružio se: Pet Nov 24, 2017 12:18 am

#12 Post od Mata » Pet Jun 08, 2018 12:06 am

Kod hladjenja isparivač je mokar, kondenzuje, opet zavisi i kolika je vlažnost vazduha u prostotiji, lakše skuplja budj, gljivice, koje kakvu bljuzgu. I tu su veće šanse za mirisima. Ne znamo kojom tečošću su prskali unutrašnju... Ponekad je rešenje kako Laslo kaže ispuškirati dobro kada se skine unutrašnja.

Odgovori