Curi kondenz

Forum za klima uređaje split, multi, industrijske, it...
Odgovori
Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

Curi kondenz

#1 Post od zokce » Sre Maj 16, 2018 7:32 pm

Imam pitanje za servisere za moju klimu. U pitanju je Gorenje, a spoljnja i unutrasnja jedinica nisu na istom zidu, vec cevi i kabl prolaze kroz jednu prostoriju.
Pojavilo se curenje kondenza (ne vidim da bi nesto drugo moglo da curi) iz unutrasnje jedinice. Kod juce je tada bila jedna starija zena, a bilo je bas dosta vuce, pa je klima radila bas udarnicki. Tako da tragove curenja nismo primetili odmah, vec negde u zimu.
Kad su `majstori` postavljali, izgleda da nisu dobro namestili nagib creva za odvod kondenza. Mozda bih i mogao sam da to resim, ako raznizem traku kojom su oblozili cevi i kabl, pa samo povucem cev za odvod, i napravim nagib. Ali onda nema estetike, izgledace bezveze. Posto klima od montiranja nije pravila probleme, nije niko petljao oko nje, jos uvek je puna sa gasom, zanima me ako se odvoje cevi, izvakumira i pusti gas bez dopune da li ce to biti ok (ne mislim to ja da radim)? Duzina cevi je oko 3 do 3,5m.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

Re: Curi kondenz

#2 Post od elektricar024 » Sre Maj 16, 2018 8:08 pm

Nisam te bašh potpuno shvatio al ispravi ako grešim.

Klima do nedavno savršeno radila, samo ti sad od jednom procurelo? Ako je tako onda ti je začepljenje negde. Kompresorom, ili napuniš kadicu sa vodom a sa dguge strane gde je izlaz, staviš u usta i cucla :D Kao 90-tih kad su krali gorivo.

Kada se radi demontaža klima uređaja, možeš sakupiti gas. To se radi tako, da klimu staviš na hlađenje, pa prvo zatvoriš potisnu stranu ( tanji ) pa gledaš manometar, kad padne u vakim ili -1. Ako nemaš manometar, nakon zatvaranja odbrojiš nekih 15 sec pa reneš da zatvoriš usisnu stranu ( debelu ). Čim si zatvorio gasiš klimu i možeš raskačiti. Tada nemaš gubitka gasa.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#3 Post od zokce » Sre Maj 16, 2018 8:14 pm

Nadam se da ce se ispostaviti zacepljenje, to je jednostavnije. Sutra cu da probam.
A, nije to odjedanput, samo nismo ranije primetili, tad nismo mi bili kod kuce, nego tasta. :shock: Bile su bas velike vrucine proslog leta, bas tada, a ona ujutro ukljuci klimu, a ko zna kad je iskljuci. :roll:
Pretpostavio sam da moze da se povrati gas, jos da pronadjem dobrog majstora. Ima jedan, ali povredio koleno, pa se ne pentra vise, presao na autoklime.

Hvala na savetu :clap: :clap:
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
Mata
Početnik
Pridružio se: Pet Nov 24, 2017 12:18 am

#4 Post od Mata » Sre Maj 16, 2018 9:44 pm

Da se malo nadovežem na Laslov post.
Mi koristimo jednu tanku sajlicu za otpušavanje kondenza jer zapušenje nekada bude malo dalje a i ko zna kakav je čep. Trebalo bi i očistiti unutrašnju kada ukloniš čep, tako ćeš i lepo oprati kondenz crevo..
Nisi napisao gde ide kondenz crevo, visi ..u oluk...
To sa curenjem unutrašnje nekad bude prava paranoja za rešiti, nekad u par sekundi.
Nadam se da je samo obično zapušenje

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#5 Post od zokce » Čet Maj 17, 2018 8:08 am

Creva i sa unutrasnje i spoljasnje jedinice idu u oluk, odmah pored spoljasnje jedinice. Zena me potseti, danas je crveno slovo, pa nema nista od posla. Mozda uslikam i postvim slike, a otpusavanje sutra. :roll:
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
Mata
Početnik

#6 Post od Mata » Čet Maj 17, 2018 9:46 am

Izvadi iz oluka i prati dok čistiš

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#7 Post od zokce » Čet Maj 17, 2018 3:54 pm

Ma, besan sam vec, a nisam jos ni detaljno pogledao. Gledam creva sto izlaze iz zida, sve imam utisak da su jos od same unutrasnje jedinice izbusili sa losim nagibom. Taman sam zamalterisao rupu na drugoj strani zida i lepo okrecio, a sve mi se cini da cu opet morati da se majem sa malterisanjem i lupanjem.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#8 Post od zokce » Pet Maj 18, 2018 5:08 pm

Evo, da javim sta sam uradio. Nema nikakvog zacepljenja sve je `cisto`. Ima tragova neceg sto lici na rdju, ali ne znam sta to ima da zardja. Imam jednu libelicu koja nije zidarska, vec ima oko 10cm u osnovi, pa sam pratio nagib duz odvoda, na par mesta sam nasao uspon. Spustio sam komplet cevi sa kablom i crevom za odvod na strani gde izlazi napolje, i jos jednom proverio nagib. Nasuo sam oko pola litra vode u kadicu, ne bas polako, sve je odmah izaslo napolje, nista se nije prosulo. Proverio sam posle klimu, radi ok.
Jos nesto, nisam isao mnogo sa rasklapanjem, samo koliko sam morao, ali kad bi moralo da se petlja nesto sa ventilatorom, bilo bi bas zakukuljeno. Ostalo, kako-tako.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
Mata
Početnik

#9 Post od Mata » Pet Maj 18, 2018 6:10 pm

Prati dalje ....

Korisnikov avatar
žežino
Početnik
Pridružio se: Pon Okt 09, 2017 8:25 pm

#10 Post od žežino » Sub Maj 19, 2018 7:08 pm

Mislim da je tu problem , kad klima radi duži vremenski period bez isključenja, kompresora. digni ti malo temperaturu gore , da ti bude ugodno i da se kompresor gasi , i sve će biti ok.
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#11 Post od zokce » Ned Maj 20, 2018 9:15 am

Mi nismo bili kod kuce a tasta slabo podnosi vise temperature, pa je udarila po klimi do besvesti. Kad smo se mi vratili bilo je sve u redu, kasnije sam uocio tragove curenja, pa sam zapeo da to resim. Mi dugo vremena nismo hteli da ugradjujemo klimu, nekoliko godina smo izdrzavali paklene vrucine bez klime pa smo preziveli, tek pre par godina smo odlucili za klimu.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#12 Post od zokce » Sre Maj 23, 2018 8:58 am

Evo, da dodam, kako izgleda kadica, neki crveni talog. Da li od rdje od necega, ili je upala prasina od cigle dok su `majstori` ugradjivali.
Screenshot_2018-05-22-16-47-21.png
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
Mata
Početnik

#13 Post od Mata » Sre Maj 23, 2018 9:10 am

Ala si uslikao ....
Sam si zaključio da treba čišćenje

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#14 Post od zokce » Sre Maj 23, 2018 9:28 am

Vidi se sve sto treba, vidi se kadica sa talogom i unutrasnjost odvodnog creva. Morao sam da snimim video zbog blica, pa sam izvukao skrinsot. Pristup je dosta uzak, pa to sto je zamuceno to su cevi kondenzatora-isparivaca, sta vec.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#15 Post od žežino » Sre Maj 23, 2018 8:12 pm

Talog ti je od isparivača verovatno truli, pocinkovani lim.Ali opet kažem mislim da je uzrok preforsiranost klime ,i onda počne da preliva , a zna nekad da izbacuje i sitne kockice leda.
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
Mata
Početnik

#16 Post od Mata » Sre Maj 23, 2018 10:27 pm

žežino napisao:
Sre Maj 23, 2018 8:12 pm
zna nekad da izbacuje i sitne kockice leda.
Klima - ledomat.
Korisno, em se ladiš a još imaš led za pićence.. :D

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#17 Post od zokce » Čet Maj 24, 2018 4:40 pm

žežino napisao:
Sre Maj 23, 2018 8:12 pm
Talog ti je od isparivača verovatno truli, pocinkovani lim.Ali opet kažem mislim da je uzrok preforsiranost klime ,i onda počne da preliva , a zna nekad da izbacuje i sitne kockice leda.
Jasno je da je to od preforsiranosti klime, tasta se usijala od vrucine, a mi nismo tad bili kod kuce. A za truljenje, videcemo koliko ce da izdrzi, klima nema ni tri godine.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#18 Post od žežino » Čet Maj 24, 2018 8:55 pm

obzirom kako se rade i dobre su
KO ZNA TAJ I UME

Odgovori