Uljani radijator (procureo?)

hedgehog
Početnik
Pridružio se: Čet Apr 12, 2018 8:21 pm

Uljani radijator (procureo?)

#1 Post od hedgehog » Čet Apr 12, 2018 9:08 pm

Pozdrav svima, vec neko vreme pratim 024elektro kanal, pa sam resio ovde da se pridruzim.
Ima neki Tristar radijator za popravku. Ukratko merio sam pistalicom kojekuda i izgleda da je prekid u ovom sigurnosnom prekidacu na slici 2 (ne pisti kad se stave pipalice na izlaznu i ulaznu stopicu). Uglavnom ono sto me vise brine je da se u delu gde su grejaci nalazi nesto sto kao da je iscurelo (ulje?).
Slika
Slika
Slika

Korisnikov avatar
žežino
Početnik
Pridružio se: Pon Okt 09, 2017 8:25 pm

Re: Uljani radijator (procureo?)

#2 Post od žežino » Čet Apr 12, 2018 9:35 pm

Trafo ulje , ili je puko radijator ili dihtung gde ide grejač.Kad iscuri solidno cvrči kao da pečeš ribu , ostane grejač bez ulja.Odvrneš ga( grejač) i promeniš (dihtung)ako je moguće, trebalo bi da ima navoj .Mali ključ recimo 34 :lol: i opleti.Trebalo bi da se dospe ulja ako ga nema onoliko da grejač pliva u njemu, tačnu meru neznam.
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
Mata
Početnik
Pridružio se: Pet Nov 24, 2017 12:18 am

#3 Post od Mata » Pet Apr 13, 2018 1:04 am

Velika je to muka otvarati , nalivati...
Želim uspeha u daljem radu, kontakti nisu nagoreli koliko vidim, ima nade.

hedgehog
Početnik

#4 Post od hedgehog » Pet Apr 13, 2018 1:05 pm

Nije tu bas mnogo ulja iscurelo, mozda kao 2 male casice rakijske. Moja pretpostavka je da dok je bio zagrejan tj pod pritiskom malo je izbilo na dihtung. E sad da li ce opet ili ne...
Uglavnom onaj sigurnosni prekidac bi trebalo menjati? Da li zna neko gde ima da se kupi onakav?

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#5 Post od žežino » Pet Apr 13, 2018 7:49 pm

Vidi ovo , a da tebi slučajno nije otkazao glavni termostat, zatim otišo zaštitni , i iscurilo pod pritiskom ulje. :think: .Što se tiče zaštite tu možeš da staviš klikson ako nenadješ original zaštitu samo zavisi do koliko stepeni , jer zaštita treba da bude temperaturna, da se ne pregreva.Primera radi Tvoj regulacioni termostat je 60 stepeni a zaštita recimo mora biti 80 .Kolkio sam video ti imaš termostat sa naj lošijom ostljivosti, to turci ubacuju gde god stignu ko kokice, u pegle, tosterre i td.
KO ZNA TAJ I UME

hedgehog
Početnik

#6 Post od hedgehog » Pet Apr 13, 2018 7:57 pm

Nije riknuo. Kad premostim ovu zastitu, radi normalno. Iskljucuje se kad dostigne odredjenu temperaturu i posle opet ukljucuje. A ovo sto je masno je izgleda odavno, moguce da je korisceno nesto za podmazivanje kad su ubacivani grejaci i dihtung.

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#7 Post od žežino » Pet Apr 13, 2018 8:02 pm

Onda samo menja zaštitu i to ti je to imaš u prodavnicama rezervnih delova za belu tehniku gde god hoćeš.
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
Mata
Početnik

#8 Post od Mata » Pet Apr 13, 2018 11:02 pm

Ili da je samo prevežeš. Postoji mogućnost da diže temperaturu zbog manjka ulja. Ako je radni termostat OK onda bez brige možeš da izbaciš sigurnosni.
Ako želiš da bude sve tip top onda ga menjaj.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#9 Post od zokce » Sub Apr 14, 2018 8:44 am

Ne bih ja preporucivao da se skida sigurnosni, nikako. Nije postavljen tu da bi ljudima uzimao pare, nego da vrsi funkciju. Mogao bi privremeno da se premosti, mada je vec napolju toplo i nema neke velike potrebe za ukljucivanjem grejnih tela, pa ne mora da se zuri sa opravkom. Bio je verovatno dosta opterecen sada preko zime.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
Mata
Početnik

#10 Post od Mata » Sub Apr 14, 2018 8:56 am

Zokce, ostavio sam ih bezbroj bez zaštinog , rade i dan danas dobro. Čovek ima slepo crevo kada se rodi, a može i bez njega da živi....

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#11 Post od zokce » Sub Apr 14, 2018 9:19 am

Ok je to kad radis sam nekome, ti garantujes i odgovaras ako se nesto desi. Ne slazem se oko toga da preporucujes nekome da to radi, ne bi trebalo preporucivati drugima da rade stvari na stetu bezbednosti. Nista vise, niti manje.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
Mata
Početnik

#12 Post od Mata » Sub Apr 14, 2018 9:41 am

Koliko si ih do sada pooravio?
Da nije bezbedno ne bih to napisao.
Ima razloga zašto iskače sigurnosni, ima razloga i da se preveže. I tu je tačka, dalje rasprave o tome nema.
Prevod:
*Manjak ulja - viša temperatura - i nov će da se ponaša isto - bačene pare.
*Suše veš preko radijatora diže tempraturu, ne možeš ljudima dokazati da to ne rade.
*Radni termostat izgubio vrednost za par stepeni - bimetal

I tako možemo da redjamo. Dato je dosta odgovora, sam će odlučiti šta će.

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#13 Post od žežino » Sub Apr 14, 2018 12:13 pm

Ima dovoljno predloga pa nek odabere šta je dostupno za njegov dzep a u jedno i sigurnost bez daljnjeg.S jedne strane Mata je u pravu, može da radi bez tog termostata , ali ako gledamo drugu stranu, da netreba da stoji tu , nebih bio ubačen.U ovakvim savetema mislim da se treba ipak ograditi.To ja lično mislim .
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#14 Post od elektricar024 » Ned Apr 15, 2018 7:37 am

Ovo sad najozbiljnije govorim.

Ja sam već čekao sa vatrogascima, vlasnicima, policijom, šta će biti sa bojlerom.

Naime, neki majmun izvadio sigurnosni termostat. Radni je crko, i ostao uključen. Ja kad sam dobio poziv od žene, da je para u kupatilo i nezna šta da radi, još se i ispekla ( i sva sreća da nije uspela da otvori vrelu vodu da iscuri napolje ) i ne može da dođe do bojlera. Huhuhhu..... Ja idem do nje, usput rekoh pozovite i vatrogasce. Dok sam stigo tamo, svi bili tamo. Ispraznili oko kuće 100m svakog čak i komšije iselile. Jer ako to pukne naje*ali svi....
I sve to zbog nebitnog sigurnosnog termostata. :think:

Sigurnosni termostat ljudima život i imovinu spasi, ni oni i većina "majstora" to ne zna.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

bob rock
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 18, 2017 10:21 pm

#15 Post od bob rock » Ned Apr 15, 2018 7:55 am

tako je laslo,praksa raznih nadrimajstora je bas takva,ma sta ce ti to kad moze i bez toga,a posle kuku majko,skidati sigurnosne mere je najveca glupost kod bilo kog aparata

Korisnikov avatar
Mata
Početnik

#16 Post od Mata » Ned Apr 15, 2018 9:07 am

Na bojleru se be bi usudio da ga ostavim bez sigurnosnog, kao što do sada nisam.( a praksa mi je da se menjaju oba ako jedan ima problem)
Uljane radijatore sam ostavljao u zavisnosti kakav je radni termostat, ako je onaj tupavi plastični onda ne, ako je kao ovaj što liči na peglin onda može . Niko se nije zapalio, uz jedo uputstvo kako koristiti radijator ili blago podsećanje, uglavnom znaju.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#17 Post od zokce » Ned Apr 15, 2018 9:11 am

Nisam hteo oko toga da dizem preveliku halabuku, pomenucu samo da je jednom coveku i njegovoj porodici pre oko 30 godina eksplozija bojlera u kupatilu odnela pola kuce.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#18 Post od elektricar024 » Ned Apr 15, 2018 9:16 am

Malo je oša procena sa Uljani radiator kontra bojler. Ali Ja lično nikada ni jedan sigurnosni stvar ne vadim napolje ako riukne, već uvek menjam. Svako po svom, a ja ni iz radiatora ne vadim napolje. uvek ogu da zamislim scenario, ode čovek od kuće ostavi uključen radiator a termostat se ne isključuje. Štaš onda? Dokle može onda da se zagreje? :shifty: :shifty: :shifty: :shifty: :shifty: :shifty:

Korisnikov avatar
Mata
Početnik

#19 Post od Mata » Ned Apr 15, 2018 9:16 am

Jesu , opasne su to stvari, i boleri i grejalice.
Vrlo opasne, najčešći požari , instalcije i grejna tela...

Korisnikov avatar
Mata
Početnik

#20 Post od Mata » Ned Apr 15, 2018 9:19 am

Pisali smo Laslo u isto vrema, zato i obavim jedan ozbiljan razgovor. sa ljudima, predočim sva negativna scenarija.

hedgehog
Početnik

#21 Post od hedgehog » Ned Apr 15, 2018 9:22 pm

Nisam ja ni planirao bez nove zastite da pustam radijator u ˝sluzbu˝. Nego onaj mikroprekidac sa druge slike (fabricki), nesto ne vidjam po prodavnicama. Uglavnom imaju drugaciji prekidaci (ovaj ima kuglicu u gornjoj komori koja prekida/spaja).
Ako neko ima predlog...

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#22 Post od žežino » Ned Apr 15, 2018 9:33 pm

Mikro prekidač je mikro prkidač s tim što imašz atvoreni i otvoreni kontakt ili u odredjeni položaj uključi ili isključi . Hoću reći imaš sa 3 i sa 2 kontakta ti kupi kakv je tvoj i poveži žice kao što su bile, nebitna je kuglica ili perce šta ga već uključuje ili isključuje bitna je funkcija.
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
Mata
Početnik

#23 Post od Mata » Pon Apr 16, 2018 12:45 am

hedgehog napisao:
Ned Apr 15, 2018 9:22 pm
Nisam ja ni planirao bez nove zastite da pustam radijator u ˝sluzbu˝
Pametno, bez obzira šta sam napisao, dobar izbor .
Kako si proverio mikroprekidač?

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#24 Post od elektricar024 » Pon Apr 16, 2018 5:11 am

Tak mikorprekidač treba izvaditi nežno iz ležišta i izmeriti funkcioniše li. E sad, ako ne nađeš dakav, ja bi situacio rešio sa bimetalom. Garant nekako može da se ugradi.

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#25 Post od žežino » Pon Apr 16, 2018 3:14 pm

Pa da ja sam mu dao predlog da stavi temperaturni, ali ovaj je koliko vidim ako se nevaram strujni iz (prostog razloga jer nije naslonjen na šasiju),čak bi se kladio da ima dugmence odgore da se ponovo resetuje ako iskoči.Jer na slici 3 ima ako dobro vidom mogućnost za reset ili potiskivanje.Što neskineš tu bombicu rastaviš i slikaš da tačno vidimo o kakvoj se zaštiti radi.
KO ZNA TAJ I UME

Odgovori