Generator električne energije

Odgovori
Korisnikov avatar
rayden785
Početnik
Pridružio se: Ned Mar 31, 2019 2:50 pm

Generator električne energije

#1 Post od rayden785 » Ned Jun 30, 2019 7:19 am

Lijep pozdrav svima , novi sam član pa da predstavim svoju ideju i nekoliko pitanja za istu , pa ako bi mogli pomoći bio bi zahvalan.

Kao što naslov kaže radi se o generatoru električne energije.

generator će sadržavati sledeće komponente:

Motor ,dvo taktni 49 cc 2.63 kW ( pokušavam izvući minimum 2kW iskoristive energije za kuću a ostatak se gubi u prenosu itd.)

Dva alternatora po 100 ampera na 12 volti odnosno 14 volti i 80 ampera.

Dva Grid tie invertera po 1000 vati . ( preporučena ulazna snaga je 1250 vati da bi inverter radio "neometano" )

Motor će biti pogonjen sa plinom ( metan) , koji će biti dobijen anaerobnom digestijom , dva alternatora će biti spojena sa motorom preko remenja a izlazi sa alternatora će biti spojeni na invertere tako što će svaki alernator imati svoj inverter .

Šta vi mislite o ovoj ideji i da li ima smisla da se to ovako uradi?
Da li bi vi nešto promijenili , oduzeli ili dodali?

Debeli024
Početnik
Pridružio se: Uto Feb 12, 2019 8:53 am

Re: Generator električne energije

#2 Post od Debeli024 » Ned Jun 30, 2019 12:17 pm

Ideja i nije tako loša ali ipak taj motor treba da gura dva alternatora, mislim da bi bilo dobro kada bi taj motor prvo pokretao neki teži "teg"
odnosno zamajac kako bi kasnije zamajac s lakoćom pokretao istovremeno dva alternatora koja su spojena na potrošače a to bi u ovom slučaju bili inverteri.
Samimi tim bi smanjio potrošnju gasa što je u svakom slučaju poželjno. Takođe bi imao i stabilniji broj obrtaja na alternatorima što dalje znači da bi imao i stabilan napon koji primaju inverteri.
Usput bi trebao osmisliti i hlađenje tog motora koji stoji u mestu, dakle nema nikakvog vetra koji će da ga hladi cilindar a kad sve to saberemo ima tu mnogo zezanja pa bi možda pametnija i manje bučna ideja bila da celu priču prekomponuješ u baterije i solarne panele koji će da napajaju jedan ili dva jako kvalitetna invertera.
Zamajac ti je potreban iako koristiš energiju vetra ili vode ali se tamo isplati to uraditi jer su prirodne pojave za sada besplatne te ih možemo koristiti ako se nalazimo na vetrovitom mestu ili pored nekog potoka, upravo onako kao što se nekad koristila voda za velike mlinove u vodenicama. Razmisli koliko bi ti isplativo bilo to sa gasom i koliko bi to uopšte trajalo ako bi radilo nonstop, testiraj taj motor malo...

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#3 Post od elektricar024 » Ned Jun 30, 2019 3:12 pm

Meni se ne sviđa to što praviš 12V na izlazu. A to posle konvertuješ u 240V gde opet gubiš zbog transformacije.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

radicmx
Početnik
Pridružio se: Ned Jan 27, 2019 11:22 am

#4 Post od radicmx » Ned Jun 30, 2019 4:21 pm

I sam alternator ima prilicno losu efikasnost pogotovo pri 100A, plus se i jako greje.
Sto ne nabavis pravi generator, ako vec imas potrebu.
Mada je velika cena KW iz generatora.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#5 Post od zokce » Pon Jul 01, 2019 8:48 am

Alternator generise naismenicnu struju (alternate current) koja se snaznim diodama ispravlja. Ako bi se skinule diode, mozda ne bi bilo potrebe za invertorom, eventualno neki transformator ili nesto slicno sto bi posluzilo transformaciji napona.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
rayden785
Početnik

#6 Post od rayden785 » Pon Jul 01, 2019 10:57 am

Takođe bi imao i stabilniji broj obrtaja na alternatorima što dalje znači da bi imao i stabilan napon koji primaju inverteri.
Inverteri rade od 10.8 V do 30 V napona ulazne struje tako da konstantan broj obrtaja nije toliko bitan.
Usput bi trebao osmisliti i hlađenje tog motora koji stoji u mestu.
Motor ima "kapu" na glavi cilindra i ventilator koji sisa zrak kroz crijevo u tu kapu i preko glave motora i na taj način hladi motor tako da nije potrebno neko drugo hlađenje.
možda pametnija i manje bučna ideja bila da celu priču prekomponuješ u baterije i solarne panele koji će da napajaju jedan ili dva jako kvalitetna invertera.
Nebi jer prototip i projekt je čvrsto vezan uz bio reaktor odnosno metan dobijen anaerobnom digestijom tako da je imperativ da generator bude sa motorom sa unutrašnjim sagorijevanjem i na taj način da dobijamo električnu energiju.

Sviđa mi se ideja sa zamajcem zbog smanjivanja potrošnje goriva ali je nepraktična u trenutnom okruženju a i mala cijena izgradnje prototipa je vrlo bitna.

testiraj taj motor malo
Motor je napravio 1600 kilometara za sedam dana odnosno došao sam sa njime iz Holandije do Bosne i još sam ga vozio kod nas nekih par stotina kilometara imam dva skutera tako da prepravljanje ovoga motora ui generator mi se uklapa odlično u izgradnju prototipa zbg smanjenja troškova cijelog prjekta.
Meni se ne sviđa to što praviš 12V na izlazu. A to posle konvertuješ u 240V gde opet gubiš zbog transformacije.
Moram jer je vrlo teško regulirati AC struju koju bi alternator pravio da skinem diode i ta bi struja bila na frekfenciji od više stotina herca odnosno neiskoristiva i trebao bi mi set kompletno drugačije opreme da to sve spojim na mrežu.

radicmx
Početnik

#7 Post od radicmx » Pon Jul 01, 2019 2:08 pm

Neznam koji alternator koristis, ali kod mene u automobilu u startu punjenja krene da daje oko 50-70A i opada, nemam mnogo informacija ali mislim da se ipak dosta greje na 100A.
Znam da ima namerno veci zazor izmedju rotora i statora... i pri tome je manje efikasan, ali ok za neko testiranje, ja sam nekad mislio tako nesto da uradim za rezervu.
Neverujem ni da ce biti optereceni sto posto.
I kao sto kazes pri nekom normalnijem broju obrtaja za alternator koji ima i dosta polova, frekvencija AC napona je velika oko 1000 i vise Hz.
Mozda bih i morao da ubacis akumulator izmedju da pegla izlazni napon. Znas da na novijim autima nedozvoljavaju zbog elektronike da skidas klemu akumulatora u toku rada motora,

Korisnikov avatar
Bojan92
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 03, 2018 4:23 pm

#8 Post od Bojan92 » Uto Jul 02, 2019 8:20 pm

motor ti je preslab! em je dvotaktni pa neces imati podmazivanje jer hoces na gas da ga koristis, treba ti 4taktni motor ako vec hoces na gas. ja imam vise agregata najmannji od 3kw ima brigsov motor od 319kubika i 8konja. uporedi sa tvojim pa vidi kakav ti zaista treba
ako nesto ne mozes uraditi, pozovi pravog majstora :violin:

Korisnikov avatar
rayden785
Početnik

#9 Post od rayden785 » Sub Jul 06, 2019 12:35 pm

Cemu 2 posta?
Izmeni koji zelis da ostane i javi koji da obrisemo ili ga sam obrisi
Sorri zbog dva posta , ono pravilo o cekanju da poruka bude odobrena pa sam ja mislio da nije uopste poslalo poruku , obrisi ovaj prvi post.
motor ti je preslab! em je dvotaktni pa neces imati podmazivanje jer hoces na gas da ga koristis.
Preslab :o :o , pa po tvome ja trebam naci motor od 4 kw odnosno 5.5 konja pa da bi mogao izvuci 2 kw struje ali otom po tom imam jos jedan skuter koji ce za koji mjesec na rasklapanje pa cu dodati dva motora ako bude preslab jedan da pogoni alternatore , sto se tice podmazivanja , motor ima svoj sistem za podmazivanje i poseban rezervoar za ulje i ulje se pumpa direktno u cilindar i karburator i sam uzima koliko mu ulja treba tako da podmazivanje nece biti problem.

radicmx
Alternator jos nije odabran ali se ravnam po tome da je alternator 12 volti i za 1000 vati mi treba alternator od 83 ampera s time da alternator ne bude opterecen 100% uzimajuci u obzir da nijedan alternator ne radi na 12 volti odnosno da mora imati vecu voltazu od baterije ako zeli da puni bateriju.
Mozda bih i morao da ubacis akumulator izmedju da pegla izlazni napon.
Jos mi je nentko to preporucio van foruma , moj odgovor je bio da inverter je predviden da radi na naponu od 10.8 volti do 30 volti pa moje skromno misljenje je da ce cijeli sitem raditi i ako napon varira samo je bitno da ne padne napon ispod 10.8 volti ali u slucaju da padne ispood radnog napona inverter ima automatski sitem koji gasi inverter u bilo kojem slucaju. samo mi je taj isti covjek rekao da cu imati problema sa inverterom je je predvidjen da radi na jednosmjerni napon a na ulazu ce imati impulsni napon od alternatora tu ga nisam shvatio nikako jer znam da alternator proizvodi AC struju pa je sa diodama pretvara u istosmjernu struju . ili ta istosmjerna struja nije ista kao i u recimo solarni panela ili u baterija.

Probao sam inverter na dvije baterije jedan LiPo ( puna na 14 volti) a druga lead acid baterija iz auta ( na 12.6 volti bila prije prikljucenja na inverter) i inverter radi bezprijekorn odnosno autmatski je se ugasio kad je voltaza pala na 10.8 volti ali cim sam ukljucio drugu bateriju inverter je nastavio sa radom u periodu od 15 minuta ubacio sam u mrezu nekih 100 vati . Po mom misljenju isto bi trebalo da izgleda ako prikljucim alternator, DC generator ili solarne panele na inverter .

radicmx
Početnik

#10 Post od radicmx » Ned Jul 07, 2019 6:00 am

Alternatori imaju svojih razlika. klasicni su imali pobudu na sebi koja radi na principu on/off, tako da si na izlazu imao neki pulsirajuci dc napon koji je peglao akumulator.
Mozda bih ti i odgovarala baterija izmedju da bih prilikom pokretanja nekih uredjaja inverter mogao da povuce vecu struju a da ne obori previse napon.
Neki su koristili uspesno superkondezatore umesto baterija https://www.youtube.com/watch?v=z3x_kYq3mHMih

Korisnikov avatar
rayden785
Početnik

#11 Post od rayden785 » Ned Jul 07, 2019 6:24 am

Mozda bih ti i odgovarala baterija izmedju da bih prilikom pokretanja nekih uredjaja inverter mogao da povuce vecu struju a da ne obori previse napon.
Neki su koristili uspesno superkondezatore umesto baterija
OK :shock: malo mi je to ne jasno , ako dobro shvatam alternator daje DC struju na izlazima ali malo je daje a malo ne daje pa ispadne da ta pulsirajuca DC struja ustvari DC struja koja se pali i gasi non stop. Pa nista onda , ubacim po jednu bateriju prikacenu na po jedan alternator i spasim se od muke jer extra 50 eura za dvije baterije mi ne znaci nista jer cu imati tg baterija kao stabilizatore.

Upoznat sam sa idejom da ljudi uparuju superkondenzatore sa alternatorima i na taj nacin izbacuju baterije iz auta u potpunosti , sto i nije tako lose , kondenzatori su super izdrzljivi brze se pune i mnogo su laksi od baterija.

Hvala vam na odgovorima i komentarima jer vec nakon nekoliko dana nacrt prototipa je nadogradjen da radi sigurnije i efikasnije. :mrgreen: :clap:

radicmx
Početnik

#12 Post od radicmx » Ned Jul 07, 2019 9:08 am

Nije da imas iseckan napon na izlazu kao PWM, vec postoji i neka induktivnost pa je to vise opada pa raste. Noviji imaju pobudu regulisanu PWM sa kompjutera motora ili im kompjuter daje samo komandu PWM signalom. Neki vec imaju i neku komunikaciju.. Imam nekih alternatora pa mozda bolje pregledam kako izgleda napon sa i bez akumulatora. A neki su spominjali da ta baterija izmedju i netreba biti velikog kapaciteta vec obicna baterija iz upsa.
Nabavljao sam neke superkondezatore sa ebaya ali imaju problem sa samopraznjenjem, ako se secam dobro isprazne se za dan do dva.
Neznam kakvo je samopraznjenje kod ovih boljih.

radicmx
Početnik

#13 Post od radicmx » Ned Jul 07, 2019 1:04 pm

Zavrteo sam danas jedan alternator sa busilicom i nije neka velika razlika u naponu, 14,4V sa akumulatorom i 15,3 bez. Akumulator je bio napunjen pre probe.
E sad alternator sam nije hteo da proizvodi struju dok nisam doveo 12V sa akumulatora za pobudu. Posle sam mogao raskaciti akumulator kad alternator radi i sam daje 14,4V na izlazu.
Alternator je od clio mk1 12V 70A, Za sad nisam kacio osciloskop na izlaz ali mozda posle.

Korisnikov avatar
rayden785
Početnik

#14 Post od rayden785 » Ned Jul 07, 2019 1:30 pm

A neki su spominjali da ta baterija izmedju i netreba biti velikog kapaciteta vec obicna baterija iz upsa.
Ima to smisla jer jedino sto treba je da "regulise " napon i daje pobudu kako bi alternator mogao da pravi struju.
Nabavljao sam neke superkondezatore sa ebaya ali imaju problem sa samopraznjenjem, ako se secam dobro isprazne se za dan do dva.
Neznam kakvo je samopraznjenje kod ovih boljih.
koliko ja znam o superkndenzatorima , samopraznjenje je 10 do 15 % dnevno .
Zavrteo sam danas jedan alternator sa busilicom i nije neka velika razlika u naponu, 14,4V sa akumulatorom i 15,3 bez. Akumulator je bio napunjen pre probe.
Kralj si mene mi , jer doticni gospodin mi je rekao da napon zna da bude i do 100 volti na izlazima iz alternatora ali ja to nisam mogao da shvatim nikako.

Hvala ti sto si testirao i zabiljezio koliki je napon kada bi mogao i da spojis osciloskop pa da vidimo kakav ce val biti. Ja nisam u mogucnosti da radim ntestove jer jos lovim da nadjem dva ista alternatora jer mislim da ce tako biti lakse regulisat snagu istih.

Korisnikov avatar
Bojan92
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 03, 2018 4:23 pm

#15 Post od Bojan92 » Ned Jul 07, 2019 7:47 pm

opet ja za podmazivanje. mesanje se vrsi u karburatoru al sa tecnim gorivom gde se ulje razgradi pa se usisava u cilindar. a gas koji ces koristiti nece razgraditi ulje, ulje ti je u cvrsjcem agregatnom stanju pa ga nece uvlaciti, moze doci i do zacepljenja karb..
ako nesto ne mozes uraditi, pozovi pravog majstora :violin:

Korisnikov avatar
rayden785
Početnik

#16 Post od rayden785 » Pon Jul 08, 2019 6:31 am

opet ja za podmazivanje. mesanje se vrsi u karburatoru al sa tecnim gorivom gde se ulje razgradi pa se usisava u cilindar. a gas koji ces koristiti nece razgraditi ulje, ulje ti je u cvrsjcem agregatnom stanju pa ga nece uvlaciti, moze doci i do zacepljenja karb..
Mslim da nece biti problema jer nasao sam gdje covjek podmazuje dvotaktni motor na nacin gdje je uveo ulje na usis gdje je prije rezervoar od goriva isao a kao pogonsko gorivo koristi Syn-gas i nije bilo problema. Eh sad ako ovaj moj motor ne bi podmazivao sa s vec postojecim sistemom podmazivanja , nece mi biti tesko prespojiti par cjevcica. Ali uvjeren sam da ce podmazaivanje raditi.

Evo link videa , pogledajte oba djela:
https://www.youtube.com/watch?v=fFl1XNVTwfI

radicmx
Početnik

#17 Post od radicmx » Uto Jul 09, 2019 11:04 am

1.jpg
Ovo je slika napona na alternatoru i trenutka kad sam raskacio akumulator.
E sad postoje razni tipovi pobuda pa postori neka teorijska mogucnost da se desi neki problem sa alternatorom ili drugom elektronikom. Ja se prakticno nisam susretao ali i ne pokusavam to na automobilima sa elektronikom...
Desavaju se neki pikovi, izgleda u trenutku ukljucenja punjenja i iskljucenja (izmedju napon blago raste) ostalo su riplle napona sa ispravljackih dioda.
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Korisnikov avatar
rayden785
Početnik

#18 Post od rayden785 » Sre Jul 10, 2019 7:07 am

Ovo je slika napona na alternatoru i trenutka kad sam raskacio akumulator.
Hvala ti na odvojenom vremenu da uradis to.

Znaci ipak se desaju nepravilnosti kada nema akumulatora na alternatoru .

Samo ne vidim na koliko volti radi alternator i na koliko skacu pikovi kad se akumulator skine sa alternatora . Odnosno kolika je razlika u voltazi ?

radicmx
Početnik

#19 Post od radicmx » Sre Jul 10, 2019 10:32 am

Nije nesto veliko po ovom merenju mozda oko 25V je pik, ali i na izlazu nema nista od potrosaca.
Pretpostavljam da taj inverter ima neke ulazne kondezatore koji ce malo ispeglati ovaj napon.

Korisnikov avatar
RadioElektro
Početnik
Pridružio se: Pon Apr 09, 2018 4:35 pm

#20 Post od RadioElektro » Pon Jul 22, 2019 10:23 pm

Da bi dobio toliko puno metana treba da imaš i farmu kao u Mad Maxu..

Korisnikov avatar
rayden785
Početnik

#21 Post od rayden785 » Sub Jul 27, 2019 5:33 pm

Da bi dobio toliko puno metana treba da imaš i farmu kao u Mad Maxu..
:o :roll:

Ma jok ...

1 kg izmeta od krave jednako je 0.24 m3 metana.
Tako da 1m3 metana dobijemo od 4.16 kg izmeta od krave .

A poznato je da bi zamijenili 1l benzina treba nam 1.68 m3 metana

Dakle 6.98 kg izmeta od krave može da zamijeni 1l benzina.

Još da dodam da u prosjeku jedna krava proizvede 35 kg izmeta dnevno. Holstein krave za proizvodnju mlijeka proizvedu i do 52 kg izmeta dnevno.

Na sledećem linku možete pogledati napredak projekta...

https://imgur.com/a/kMHva8f

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#22 Post od zokce » Ned Jul 28, 2019 9:18 pm

Gledao sam na TV-u neke farme koje nista ne bacaju, prikupljaju metan, prave biodizel, ostatke od suncokreta i drugih biljaka koriste kao ogrev, nista ne bacaju, potpuno zatvoren krug.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
rayden785
Početnik

#23 Post od rayden785 » Sre Jul 31, 2019 7:32 pm

Gledao sam na TV-u neke farme koje nista ne bacaju, prikupljaju metan, prave biodizel, ostatke od suncokreta i drugih biljaka koriste kao ogrev, nista ne bacaju, potpuno zatvoren krug.
Jedan od krajnjih ciljeva ovoga projekta jest bas to da se zatvori cijeli krug i da se povezu svi krajevi. Jer kada pogledamo na nasu planetu sve se na neki od nacina reciklira i ponovno iskoristi.

Indijci koriste izmet od krava pomijesan sa ostatcima biljaka (slama itd) i presuju na masini , poslije se osusi. To deblo slicno drvetu koriste za ogrev.

Ujedinjeni arapski emirati mijesaju izmet od kamile i ugalj i pogone proizvodnju cementa.

4 tone izmeta od krave jednaka je jednoj toni uglja.

A da ne pocinjem pricu o pirolizi , gasifikaciji i proizvodnji sintetickog gasa od organski i ne organski materija.

Odgovori