Drajver za 24 releja pomocu Arduino 2560

Odgovori
Korisnikov avatar
dusnoki
Početnik
Pridružio se: Sre Apr 26, 2017 3:32 pm
Kontakt:

Drajver za 24 releja pomocu Arduino 2560

#1 Post od dusnoki » Pon Jun 04, 2018 11:02 am

Pozdrav ljudi, Uskoro planiram jedan poveci projekat sa kojim zelim da napravim DIY Smart kucu. Jedan deo te slagalice jeste ovaj projekat. Posto zelim sva svetla u kuci da budu konrolisana pametno, zelim da sve povezem u jedan centralni kontroler koji cu moci upravljati Arduinom i jednim mqtt brokerom. Naravno postojace i redovni prekidaci za svetla ali oni ce jedino biti povezani na kontrolnu jedinicu (takodje arduino koja ce komunicirati sa drugim arduinom na koji su povezani 24 releja koji ce paliti i gasiti svako pojedinacno svetlo. Vise detalja o projektu cu imati kad napravim skicu za celu kucu, podelicu naravno sa vama.

Ovaj projekat je u sustini jedan shield za Arduino mega 2560 koji uzima 24 izlaznih pinova i pomocu 24 mosfeta gura 12 volti na svaki pojedinacni relej, takodje ima ugradjene diode za zastitu. Jedan ceo dan mi je prosao na crtanju skice i dizajniranju ploce. Testirao sam na maloj skali pomocu jednog releja i sve izgleda da funkcionise.

Recite mi sta mislite o projektu i da li sam mozda negde napravio gresku.

Slika
Slika
Slika
https://www.dropbox.com/s/rgzs4d4edgw5q ... 7.zip?dl=0 - Gerber fajlovi
https://gerber-viewer.easyeda.com/showc ... st=1-2-3-4 - Gerber Viewer
https://www.dropbox.com/s/5bk8xyv1iolyi ... 4.pdf?dl=0 - Shema

Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 11:32 am

Re: Drajver za 24 releja pomocu Arduino 2560

#2 Post od DenisHD » Pon Jun 04, 2018 1:40 pm

Zanimljiv i inovativan projekat! :D Ako su pitanju LED sijalice onda ok će biti klasični releji, ako su u pitanju i klasične sijalice sa užarenim vlaknom, onda baš i nemam poverenja u klasične tranzistore.. da ne bude neki vatromet.. :)
Jedan savet što se tiče MQTT servera, ne znam šta planiraš da iskoristiš za to, ali Raspberry Pi u kombinaciji sa nekim od poznatih a besplatnih servera bi bio super! :D Btw već sam pominjao u nekim postovima, ali i ja kad sakupim bar jedno 4-5 smart home projekata, planiram da nabavim jedan RPi i podesim mu neki od mqtt servera! Do tad blynk app u kombinaciji sa arduinom. Ali ta aplikacija koliko "olakšava" neke stvari, toliko zna i da zakomplikuje i da bude bagovita.. tako da eto.. :D

Btw jedno pitanje za tebe, ako bi mogao da mi kažeš, vezano za saradnju sa JLC PCB kompanijom.. Kad si im poslao mejl da bi želeo da te sponzorišu tj. na koliko subskrajbera? I jel si ti njima slao mejl ili su te oni našli i ponudili se za saradnju?

Korisnikov avatar
dusnoki
Početnik
Kontakt:

#3 Post od dusnoki » Pon Jun 04, 2018 2:37 pm

DenisHD napisao:
Pon Jun 04, 2018 1:40 pm
Zanimljiv i inovativan projekat! :D Ako su pitanju LED sijalice onda ok će biti klasični releji, ako su u pitanju i klasične sijalice sa užarenim vlaknom, onda baš i nemam poverenja u klasične tranzistore.. da ne bude neki vatromet.. :)
Jedan savet što se tiče MQTT servera, ne znam šta planiraš da iskoristiš za to, ali Raspberry Pi u kombinaciji sa nekim od poznatih a besplatnih servera bi bio super! :D Btw već sam pominjao u nekim postovima, ali i ja kad sakupim bar jedno 4-5 smart home projekata, planiram da nabavim jedan RPi i podesim mu neki od mqtt servera! Do tad blynk app u kombinaciji sa arduinom. Ali ta aplikacija koliko "olakšava" neke stvari, toliko zna i da zakomplikuje i da bude bagovita.. tako da eto.. :D

Btw jedno pitanje za tebe, ako bi mogao da mi kažeš, vezano za saradnju sa JLC PCB kompanijom.. Kad si im poslao mejl da bi želeo da te sponzorišu tj. na koliko subskrajbera? I jel si ti njima slao mejl ili su te oni našli i ponudili se za saradnju?
Hvala, Da led sijalice i par led reflektora bi bilo u pitanju, tako da ne bi puno trosili svakako struje i jedan relej po sijalici bi bio i te kako dovoljan i siguran.

Sa MQTT se vec par meseci intenzivno bavim istrazivanjem. Uspesno sam napravio mqtt broker, i Node Red na digitalocean cloud serveru, povezao ga sa lokalim esp32 i sve funkcionise dobro. Nedavno sam uzeo Raspberry PI Zero W i na njemu isto napravio server kako bi bilo sve u lokalu (ako ode internet da mogu da i dalje koristim uredjaje u kuci). Pravim upravo jedan video (bice to kako vidim 3 videa dok sve ne objasnim kako sam iskodirao i ESP32 i Raspberry pi, i celu arhitekturu projekta) ali sve mi radi za sad savrseno. Javljam ovde kad budem zavrsio i postavio video.

JLCPCB su mene kontaktirali (imao sam oko 400+ subscribera) i oni su mi ponudili ugovor po videu da mi placaju.

Korisnikov avatar
Marko98
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 25, 2017 6:13 pm

#4 Post od Marko98 » Uto Jun 05, 2018 2:33 am

Vau :) ovo je bas zanimljivo a sto se tice Denisovog komentara za klasicne sijalice pa ja kolko znam da arduino releji izdrzavaju do 10A a to je vise od 20 sijalica tako da ti releji nece ni osetiti sijalice sa uzarenim vlaknom :)

Korisnikov avatar
dusnoki
Početnik
Kontakt:

#5 Post od dusnoki » Uto Jun 05, 2018 4:48 pm

Svakako ne zelim vise da uzimam sijalice sa uzarenim vlaknima... nema potrebe. Ako mi treba nesto za kuhinju npr, uzecu neke kvalitetnije LED sa velikim CRI.

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#6 Post od elektricar024 » Uto Jun 05, 2018 6:13 pm

Samo onako: Što se tiče šhemiranje, ako negde označiš D35 smatram da je to dfolazi sa nogice 35 od integralca? Onda i tamo stavi istu oznaku D35

Jedno pitanje? Zašto komplikovati stvari sa mosfetovima? kada mogo bi da koristiš ULN2003 ili bilo kakav darlington integralac? Lakše za izgraditi, za šemiranje itd....
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Korisnikov avatar
dusnoki
Početnik
Kontakt:

#7 Post od dusnoki » Uto Jun 05, 2018 8:01 pm

Da znam da sam trebao postaviti i nazive netova na arduino. Samo toliko sam vremena proveo crtajuci ovu shemu, a narocito plocu, da mi je vec preselo :D U softveru je sve povezano kako treba :)

Iskreno ideju za ovaj projekat sam dobio od ovog shield-a.
https://www.freetronics.com.au/collecti ... xbpQkiFOHs
https://github.com/freetronics/RelayDri ... f?raw=true
razlika je sto koristi MCP23017 IC i pomocu i2c komunicira sa njim preko arduina i on pali i gasi fetove.

Moguce je da ce ova ploca otici negde u arhivu i da cu fetove zameniti sa ULN2003.
A moguce da necu vise da se drkam i da cu samo ovu naruciti :D Malo cu se vise nalemiti ali lemljenje gledam kao neki vid terapije svakako :D

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#8 Post od elektricar024 » Sre Jun 06, 2018 7:03 am

Pazi. ULN je inače najpopularnija darlington IC između mikrokontrolera i ostačih elemenata. Bašh zbog jednostavnosti i pouzdanosti. Nema tu mnogo filozofije sa njim. Pogotovo ako rele želiš sa njim kontrolisati. Čak koriste i za otvaranje Triac-a, ali ja ne volim rešenje direkt vezati na triac. Za te malverzacije dobili smo lekciju od vešmašine :D
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Korisnikov avatar
dusnoki
Početnik
Kontakt:

#9 Post od dusnoki » Čet Dec 06, 2018 9:38 pm

elektricar024 napisao:
Uto Jun 05, 2018 6:13 pm
Samo onako: Što se tiče šhemiranje, ako negde označiš D35 smatram da je to dfolazi sa nogice 35 od integralca? Onda i tamo stavi istu oznaku D35

Jedno pitanje? Zašto komplikovati stvari sa mosfetovima? kada mogo bi da koristiš ULN2003 ili bilo kakav darlington integralac? Lakše za izgraditi, za šemiranje itd....
Evo po vasem savetu promenio sam plocu da koristi ULN2003 IC umesto mosfetova. Mnogo manje ce biti lemljenja... iako sam citav dan danas proveo crtajuci i experimentisuci.

Slika
Slika

https://www.dropbox.com/s/bbmp6ouhs5xrf ... 3.pdf?dl=0

Recite sta mislite, da li vidite neke greske mozda, isprobao sam na maloj skali na protoploci i funkcionise kako treba. nadam se da nesto usput nisam zeznuo dok sam shemirao.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#10 Post od zokce » Sub Dec 08, 2018 4:36 pm

Lepo, svidja mi se. Koliko vidim nisi nigde pogresio. Samo napred!
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
dusnoki
Početnik
Kontakt:

#11 Post od dusnoki » Pon Mar 04, 2019 10:29 am

Slika
Stigle su ploce, isprobao sam i sve funcionise kako treba. Uskoro cu postaviti video.
Jedina stvar sto sam promenio jeste da sam morao otseci nogicu koja povezuje VIN pin sa 12 volti jer se regulator napona veoma zagrevao, Al svejedno je posto svakako napajam arduino preko 5v preko usb kabla

Korisnikov avatar
dekip
Početnik
Pridružio se: Ned Dec 30, 2018 9:44 pm

#12 Post od dekip » Pon Mar 04, 2019 9:23 pm

12V problem si mogao elegantno rešiti na samoj ploči nekim naponskim regulatorom i spustiti dole na Uno (Mega) nekih 9V. ;)

Glupo pitanje. Zašto crna ploča kad se ona plaća više? Sviđa mi se crna boja, ali ako se ne varam za ploče 10x10 to je dodatnih $15.
JLCPcb?

Korisnikov avatar
dusnoki
Početnik
Kontakt:

#13 Post od dusnoki » Pon Mar 04, 2019 9:41 pm

Zato što lepše izgleda za video, a pošto mi JLCPCB placa sve što da ne :D

Korisnikov avatar
dusnoki
Početnik
Kontakt:

#14 Post od dusnoki » Uto Mar 05, 2019 5:18 pm

Gotov je i video najzad. Nadam se da vam se svidja i hvala svima sto su mi pomogli na ovoj temi.

https://www.youtube.com/watch?v=ZOzFaQZjA94

Kao i uvek napravio sam i titlove za video, samo odeberite srpski iz titlova ukoliko su vam potrebni. Pozdrav!

Slika

Odgovori