Eelektronska kontrola setve

Reptile88
Početnik
Pridružio se: Pon Feb 17, 2020 6:57 pm

Re: Eelektronska kontrola setve

#26 Post od Reptile88 » Čet Feb 20, 2020 8:29 pm

Pozdrav ljudi, moze li mi neko reci ime ovih senzora, ili bar dati link gde se mogu kupiti? Hvala unapred.

Korisnikov avatar
RadovanPetkovic
Početnik
Pridružio se: Uto Jan 02, 2018 8:00 am

#27 Post od RadovanPetkovic » Pet Feb 21, 2020 7:58 pm

Ja koristim ovaj par IR dioda. Može i bilo koji par predajne i prijemne diode.
http://www.proelectronic.rs/Optoelement ... 0K153P-PAR

Upravo sam se igrao sa ovakvim i to na onaj način kada se stave dve predajne ka dvema prijemnim diodama na red. I mogu reći da uopšte nisam zadovoljan jer kada sam puštao seme veliki broj uopšte ni ne registruje.
Znači po meni slobodan pad između IR dioda nije najbolji način. Po meni malo muke ugraditi u bateriju ali ploča pneumatska svako zrno pronosi između dioda i to radi bar kod mene super.....
https://www.ebay.com/itm/20-40X-5mm-940 ... E13-XP0hUw

savoris
Početnik
Pridružio se: Ned Mar 15, 2020 9:22 pm

#28 Post od savoris » Uto Mar 17, 2020 8:23 pm

Pozdravljam temu i zahvaljujem se svima na pomoći jer mi je ova tema interesantna pošto se bavim poljoprivredom i improvizacijama.

Ali ono što mi je trenutno problem je isto elektronska kontrola u službi poljoprivrede ali za praćenje okretanja osovine na beraču (kombajnu) , postoje takvi gotovi proizvodi ali pošto nisam u mogućnosti da ih kupim jer se radi o praćenju čak 14 osovina to bi me izašlo puno novca i moram da zagazim u samogradnju.

Ima li neko šemu tog sklopa ?

Koristio bih ovakve ili slične senzore
https://www.ebay.com/itm/1PCS-LJ12A3-4- ... Sw0HVWCLVn

Zahvaljujem unaprijed na odgovorima.

Потребно је одобрење модератора до одређеног броја постова, као што и и претпоставио. Зато, стрпљења док се модератор не појави и размотри одобравање поста.

Korisnikov avatar
RadovanPetkovic
Početnik

#29 Post od RadovanPetkovic » Sre Mar 18, 2020 7:17 pm

Jeftinije je REED Contakt i neki magnet najbolje neodiumski. Magnet se postavi na osovinu tj zalepi. Sve se to zalepi dvokoponetnim lepilom tako da magnet prođe tik kraj REED Contakta. Elektronika je ista kao onu što sam priložio. na Ebayu dvadesetak komada je dva eura tj koliko i jedan tvoj senzor. I magneti su par eurića. A možeš ih nabaviti i iz raznih uređaja ka iz starih HardDiskova.....
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

savoris
Početnik

#30 Post od savoris » Pet Mar 20, 2020 7:09 pm

Ok , može i takav senzor samo bi ga morao nekako mehanički lijepo uklopiti u neku plastičnu cjevčicu ili slično , pošto na beraču ima dosta zalutalih ostataka stabiljki koje bi dosta ugrožavale situaciju.

Znači ista elektronika može da se koristi ? Reci mi dali je elektronika imuna na stajanje osovine odnosno magneta iznad senzora?
I jeli se senzori spajaju na ulaz i vcc ili ulaz i gnd?

Nekada davno sam se i ja malo bavio sa elektronikom , odnosno bio sam radio amater pa eto ostalo je nešto sjećanja u nekim fragmentima. :lol:

Korisnikov avatar
RadovanPetkovic
Početnik

#31 Post od RadovanPetkovic » Ned Mar 22, 2020 12:09 pm

Sve je to rešeno na toj elektronici samo se REED contakti stave da ulaz spaja sa masom. Netreba ništa od kutijica. Kada se sve utopi sa dvokomponentnim "tečnim metalom" nema ništa bolje posle se jedino čekićem može raskvariti..... I magnet može biti preliven ovom smesom .

savoris
Početnik

#32 Post od savoris » Uto Mar 24, 2020 2:55 pm

Ok , ta elektronika je jednostavna i dovoljno dobra , ali meni kao takva je problem za uraditi , problem izrade pločice , pa nabavka i sastavljanje svega toga mi je možda komplikovanije nego da uzmem gotove ''čajna'' modulčiće tipa triger-delay tajmera.
Jer mi ne igra ulogu dal' ću sve elemente platiti možda nešto manje od 2-3 dolara za koliko može da uzmu ovi gotovi modulčići.

Znači uzmem tajmere ovakve ili slične
https://www.ebay.com/itm/Adjustable-DC- ... Sw1kxeUwPV
https://www.ebay.com/itm/DC-5v-12v-24v- ... bc6789d9e3
I putem reed senzora ih stalno trigujem , tajmer podesim na delay od recimo sekundu-dvije-tri i ako izostane ''restart'' taj modul se javlja.

Jednostavnije bi mi bilo da kupim ovih 15 modula nego da radim iznova .

E sad neznam dali bi to samo funkcionisalo u praksi , mislim da imam negdje jedan sličan cycle dvovremenski tajmer sa triger ulazom pa ću se poigrati malo sa njime.

Odgovori