Posle zamene kondenzatora ne radi izlaz na pojacalu

Odgovori
savrseno
Početnik
Pridružio se: Čet Sep 27, 2018 10:40 am

Posle zamene kondenzatora ne radi izlaz na pojacalu

#1 Post od savrseno » Pon Nov 26, 2018 3:59 pm

Veliki pozdrav... na pojacalu sam zamenio dva velika kondenzatora elna for audio 8200uF 50V koja su pocela da se nadimaju sa dva nova sa ebay elna for audio 8200uF 56V medjutim posle zamene jedan izlaz je prestao da radi (zvuk se neki cuje ali previse slabo) vratio sam stare i pojacalo ponovo radi normalno... izmerio sam sa testerom te nove kondenzatore i tester je ispisao 7900uF na oba... postoji li mogucnost da su ti novi kondenzatori neka kineska kopija tih elna for audio navodno japanskih kondenzatora? jel imao neko slicno iskustvo??

inace u pitanju je pojacalo sony ta-fe700r

Joe Black
Početnik
Pridružio se: Pet Mar 31, 2017 8:55 pm

Re: Posle zamene kondenzatora ne radi izlaz na pojacalu

#2 Post od Joe Black » Pon Nov 26, 2018 7:13 pm

savrseno napisao:
Pon Nov 26, 2018 3:59 pm
postoji li mogucnost da su ti novi kondenzatori neka kineska kopija tih elna for audio navodno japanskih kondenzatora?
Vrlo vjerovatno. Vecina kondenzatora na Ebay (Nichicon, Rubicon i sl.) su jeftine kopije. Probaj im zamijenti mjesta pa ces znati da li je bas taj kond problem.

savrseno
Početnik

#3 Post od savrseno » Pon Nov 26, 2018 10:34 pm

Zamenio sam oba odjednom skinuo stare i stavio ta dva nova i izlaz jedan nije hteo da radi pa sam posle vratio oba stara i proradilo sve normalno... nista trazicu refund od prodavca jer nisu original kao sto je reklamirao (malo je nerealno da budu originalni i da pise 8200uF a da tester izmeri samo nepunih 7900uF)... hvala na brzom odgovoru

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#4 Post od zokce » Uto Nov 27, 2018 8:37 pm

Pola stvari i više od toga na ebayu je Kina. Samo što neki to napišu, a neki vaćare. Nažalost kupac ima trošak kod takvih, za povrat robe.
Без старца нема ударца!

Joe Black
Početnik
Pridružio se: Pet Mar 31, 2017 8:55 pm

#5 Post od Joe Black » Uto Nov 27, 2018 8:45 pm

Sve navedeno je tacno, medjutim, kondenzatori inace imaju prilicno veliku toleranciju, te tvojih 7900 u ovom slucaju mislim da spada u ispravan kapacitet.
Procitaj da li je navedena tolerancija pa vidi.

Problem lezi u necemu drugom, mozda negdje probija ili neka druga greska u proizvodnji.

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#6 Post od elektricar024 » Sre Nov 28, 2018 7:11 am

Interesantna situacija.

Pre je radio, i samo si zamenio kondenzatore, i jedan izlaz ne radi. Pa za početak bi izmerio kada upalš da li su svi naponi prisutni. Takođe, da li tvoj kondenzator se napuni. Ne znam da li je tranzistorsko pojačalo ili već sa integralcem, ali ako je tranzistorsko, odmah treba proveriti, da li do power tranzistora stiže napon. Meni smrdi da je stara ploča i da u toku lemnjenja se oštetila štampa i tebe to siluje.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

savrseno
Početnik

#7 Post od savrseno » Sre Nov 28, 2018 10:26 am

Da radilo sve normalno medjutim primetno su ti kondenzatori poceli da se nadimaju pa sam zbog toga odlucio da narucim oba nova sa ebay i posle zamene jedan izlaz radi normalno ali drugi ne... na drugom se cuje neki ton ali mnogo mnogo slabo... izmerio sam napon na sva 4 mosfet tranzistora i svi naponi su prisutni kao po semi... kad vratim stare kondenzatore sve ponovo proradi normalno ne deluje da je ploca bilo gde ostecena

Evo seme https://drive.google.com/open?id=1d1ovi ... l0hCIfIpUt

savrseno
Početnik

#8 Post od savrseno » Sre Nov 28, 2018 1:30 pm

Inace ponovo sam skinuo stare originalne da izmerim i njih i tester je pokazao da oba imaju 9300uF iako na njima pise da su od 8200uF :doh:

Evo slika na ovim linkovima

https://drive.google.com/file/d/1ltZqw5 ... p=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/1pap7az ... p=drivesdk

Korisnikov avatar
RadioElektro
Početnik
Pridružio se: Pon Apr 09, 2018 4:35 pm

#9 Post od RadioElektro » Čet Nov 29, 2018 2:32 am

Zašto si mislio da ne valjaju tvoji stari kondenzatori kad ti na testeru prikazuje 0.06 ohm i 9200uF, ono što si ti video da je ispupčena plastika to neznači da ne valja (to nije kao kod aluminjumskih), plastične poklopci znaju to da rade, video sam i neugrađene nove kondenzatore takve.
Verovatno si tako nešto kupio, pa ti probije na 35V
https://www.eevblog.com/forum/projects/ ... c-on-ebay-!!/
Slika

savrseno
Početnik

#10 Post od savrseno » Čet Nov 29, 2018 8:13 am

nicu plasticni poklopci metalni su inace sam citao na nekom forumu da takvi kondenzatori ako crknu odu u kratak spoj pa mogu da naprave jos vecu stetu tako da sam se zbog te fizicke promene najvise odlucio da porucim te druge nove sa ebay a stare nisam ni merio na testeru do juce :doh: :doh:
hahaha iskreno ovi novi lice na te sa slike :D :D

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#11 Post od zokce » Čet Nov 29, 2018 5:10 pm

E, svasta cemo jos videti, znaci i na trulom zapadu kradu, ne samo kod nas.
Без старца нема ударца!

Odgovori