Automatski pretvarači i punjač

Odgovori
tixzre
Početnik
Pridružio se: Pon Jan 27, 2020 10:02 pm

Automatski pretvarači i punjač

#1 Post od tixzre » Uto Jan 28, 2020 11:25 am

Pozdrav svima, nov sam na forumu i imam jedan problemčić pa bi mi trebao mali savet ili pomoć. Završio sam Teslu, do duše za elektroinstalatera i bio sam malo u dodiru sa komponentama koliko smo učili u školi ali to je to što se tiče mog znanja i volim jako elektroniku samo me put naveo na drugu stranu.
Koristim automatski pretvarač i punjač za akumulator koji je prikačen na centralno grejanje radi nestanka struje. E sad, problem je sledeći... NE RADI :)
U stvari radi, ali ne radi. Sa prednje strane ima prekidač na sebi koji uključuje i isključuje pretvarač da li će raditi ukoliko je aku. priključen i nestane struje.
On to savršeno odrađuje sad međutim nekako mi je sumnjivo bilo punjenje. Aku je bio loš jer je stajao dosta dugo, izmerio sam 2V grrrr... elem stavio ga na neki Villagerov punjač i ništa. Naručio sam neki sa AliExpressa da probam, neki smart, i napunio ga je super. Vidim da iz dana u dan opada voltaža, sigurno je pri izdisaju ali to mi je nebitno. Kad je stalno prikopčan bio aku nikako da ga puni samo opada, i čekao sam sad je već palo ispod 12v pa sam skinuo kleme da vidim i na klema ništa kad merim voltažu. Međutim kad simuliram nestanak struje on lepo prebaci i pumpra radi preko akumulatora ali kad vratim AC ne puni ga.

Reših da ga otvorim u nedelju i imao sam šta da vidim. Unutra postoje dva auto osigurača od kojih se jedan istopio skroz i žica je propala. Uzeo sam i skinuo pročicu pa odlemio sa nje te dve žice i stavio nove. Vratio sam osigurače od kojih je jedan bio 30A pa stavih i drugi tako.

Vratio sam na aku i simulirao struju posle počela da trepti led dioda za punjač (koja je i ranije treptala ali nekad da nekad ne) i rekoh ajd možda to je to. Pošto nisam vratio žice i zapakovao skinuo sinoć da stavim poklopac i slučano videh opet prekidač u prekidu ali bez topljenja žice.

Grec sam premerio i pušta tamo gde treba i ne pušta opet tamo gde ne treba da pušta. Stavio sam plus pipaljku na plus klemu i krenuo od - sa greca. Bilo je 11.7V pa sam pratio do tiristora TIC126M gde imam tu voltažu na K i na G, dok na A ništa. To je ako sam dobro skontao po datasheet.

Dok je uključen prekidač za pretvarač nema ništa od voltaže, a kad isključim, svugde dobijem 6V kroz pločicu.

Evo postaviću par slika pa me interesuje da li ima neko predstavu šta bi moglo biti ili šta da proverim ako je to u mojoj moći ili da nosim kod nekog majstora. Na žalost od uređaja imam samo unimer.

Slika Slika Slika Slika

Slika Slika Slika Slika

Slika Slika     Klikni ovde za veće slike

milanerg
Početnik
Pridružio se: Sub Jan 04, 2020 10:05 pm

Re: Automatski pretvarači i punjač

#2 Post od milanerg » Uto Jan 28, 2020 7:54 pm

Pozdrav, uzrok pregorevanja osigurača mogu biti neispravni FET-ovi, to su ovi sa oznakom IRF, poskidaj sa ploče pa proveri da li je neki u kratkom spoju između nožica.
U 90% slučajeva bude to, oni stradaju od opterećenja i nedovoljnog hlađenja.

tixzre
Početnik

#3 Post od tixzre » Sre Jan 29, 2020 11:57 am

Hvala ti na odgovoru.
Prvo na šta sam sumnjao su oni, ali nisam hteo da skidam dok mi neko ne kaže. :whistle:
Videću kad ugrabim vremena da poskidam i proverim ih.

NemanjaCucak2005
Početnik
Pridružio se: Ned Dec 30, 2018 8:57 pm

#4 Post od NemanjaCucak2005 » Pet Jan 31, 2020 10:10 pm

Uzrok pregorevanja osiguraca moze biti ili neispravni FET-ovi ili grec u kratkom spoju, premerio si grec kazes da je ok, onda mislim da su FET-ovi probili sa B na C :D :D

Korisnikov avatar
Banellone
Početnik
Pridružio se: Sre Dec 05, 2018 11:27 pm
Kontakt:

#5 Post od Banellone » Sub Feb 01, 2020 9:01 am

Аууу... Мењај акумулатор. Ако падне напон на 2 волта теби је пуњач малтене у кратком споју и избијају осигурачи, топе жице и прекидачи.

Сигурно аку не држи струју, чим прикачиш нешто на њега, брзо опада напон, па кад дође до пуњења опет огромна ампеража, опет осигурачи итд.

То је основни проблем, нов аку, за почетак.

Поздрав

tixzre
Početnik

#6 Post od tixzre » Sub Feb 01, 2020 1:54 pm

Da merio sam grec i ok je, samo nisam odlemljivao već tako kako stoji. Nadam se da nije problem za njega ako se ne izvadi i meri čisto.
Što se tiče akumulatora dugo je stojao i sve si u pravu što kažeš ali sam zamenio žice i stavio nove osigurače pa uključio i opet se desilo. S tim da sam napunio akumulator i nije padao ispod 12v ta dva dana dok je stojao tamo. Posle sam primetio da je izgoreo samo jedan osigurač bez topljenja žica. Osigurač je 30A, jel moguće da toliko povuče? Oni bi trebali ići do max 4-5-6A pa da opadaju, govorim za standardne od 45ah ili 55ah.

Skinuo sam fet ove, sve.. I moram još jednom da proverim ali nekako mi se ne sviđaju ili nisam dobro proverio. Nigde u gradu nisam našao pa moram u ponedeljak da naručujem sa neta grrr... mislio sam sve stavim nove.

tixzre
Početnik

#7 Post od tixzre » Sub Feb 01, 2020 4:19 pm

Evo sad sam proverio opet. Po šemi je skroz levo gate, sredina drain i skroz desno source.
Svaki jedan mi daje ista merenja. Unimer na opseg diode i ovako sam merio IRFZ44N:

1. GATE - PA DRAIN + = NIŠTA (.0L)
2. GATE - PA SOURCE + = NIŠTA
3. GATE + PA DRAIN - = NIŠTA (što nebi smelo po meni)
4. GATE + PA SOURCE - =NIŠTA OPET
5. DRAIN + PA SOURCE - = NIŠTA
6. SOURCE - PA GATE + PAR SEKUNDI PA DRAIN + = NIŠTA
7. JEDINO MI POKAZUJE SOURCE + PA DRAIN - = 0.471 V
I tako na svakom isto.

Jedino TIC126M pokazuje ovako:
- na prvi levi pin pa + na treći = 0.042 V
- na treći desni pin pa + na prvi = isto 0.042 V
Sve ostalo ništa.

Podsecaju se clanovi foruma da slobodno koriste imene postova, nema potrebe objavljivati novi post ubrzo posle prethodnog.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#8 Post od zokce » Sub Feb 01, 2020 5:42 pm

Не могу сада да тражим где је објављено како се универзалним инструментом испитују ФЕТ-ови, па ево укратко:
1) дигиталним инструментом
- изабрати испитивање ПН споја (тест диоде)
- очистити електроде транзистора од прљавштине, влаге, флукса итд.
- врло је битно да се електроде правилно препознају, која је гејт, која дрејн и која је сорс,
- врло је битно, такође, да се правилно препозна тип транзистора, П или Н,
- Н ФЕТ:
- спојити на сорс минус пол инструмента, црном пипалицом и то штипаљком,
- додирнути дрејн црвеном пипалицом,
- ако је транзистор исправан отпор треба да је скоро бесконачан,
- ако постоји неки отпор или је нула, транзистор је пробијен у том делу,
- сада црвеном пипалицом кратко додирнути гејт,
- ако је отпор максималан, као да пипалице нису ни спојене, онда тај спој није пробијен,
- истовремено је на гејт доведен статички електрицитет и отвара се канал у транзистору,
- сада опет додирнути дрејн црвеном пипалицом,
- канал је отворен и ако је све у реду требало би да је отпор минималан.

За П ФЕТ је обратан поларитет пипалица.

Овај тест ће помоћи да се одбаце сигурно неисправни ФЕТ-ови, али не и сигурно исправни, поготово транзистори снаге, јер се испитују инструментом који даје мале напоне и струје. ФЕТ-ови снаге кад се оштете не страдају увек у потпуности, дешава се да се оштети један део на силицијуму и онда показује исправност кад се испитује инструментом, а у радном окружењу, кад се доведу радни напони и струје не ради како треба. Ако се тако нешто дешава, најбоље је заменити ФЕТ.
Без старца нема ударца!

tixzre
Početnik

#9 Post od tixzre » Pet Feb 14, 2020 3:10 pm

Ubio sam ga ko zeca :P
Tek sam sad stigao da zamenim one fetove i sad čim stavim klemu na aku odma klikće nešto i izbaci mi osigurač, ko onaj relej ali ne stignem da čujem i vidim gde pa mi probije jedan IRFZ44N posle toga. Probao sam na onaj dopunjen aku (12.9V) i drugi put ajd reko ponovo na nov i opet ista priča.
Mislim da je ovo viša sila za mene tako da ću ga staviti negde i kupiti nov pretvarač :(
Hvala inače za odgovore, savete i dobru volju...

Odgovori