Pomoc popravka punjaca za akumulator

Odgovori
Tika80
Početnik
Pridružio se: Sre Feb 14, 2018 1:38 pm

#1 Post od Tika80 » Sre Feb 14, 2018 6:59 pm

Ne razumem se bas puno u elektroniku pa bi mi svaki savet dobro dosao. Imam punjac za akumulator marke ABSAAR 12v 9a . Nece da puni. Na izlazu ima napon kada merim od 13.1 v do 13.8 koji varira. Kasa stavim sijalicu na izlaz 12v 3w nece da sija dok kada stavim na sekundar transformatora i posle grecovog spoja sija.sve dok nedodje do elektronike. Diode na grecovom spoju sam ispitao i uredu su.Na elektronici je stradalo koliko sam utvrdio 2 sotki diode n4001 i jel mogu da stavim umesto nig n4007 diode. koje i postoje na ploci (crne) .Ostalo ne znam kako da ispitam i treba mi pomoc.Interesuje me i zbog cega su stradale te diode da bi ija malo nesto naucio od vas.kako da proverim ova dva plava jnr 50220k termistora. I gde ima da se uzmu akobudem trebao da ih zamenim posto ne mogu da ih nadjem nigde na netu.2. Kako da proverim ove tranzistore buz11 i jel ima izmedju njih razlike jer imaju drugacije oznake(n315af i n315ad).3 Kako da proverim ovaj optokapler LTV827.4 Kako proveriti ovaj IC lm324. Jel moze sve to da se proverava direktno na ploci.?Otisla su i ova dva kondezatora.. .I gde bi mogao da nadjem semu od ovog punjaca?
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.
Poslednja izmena od Tika80 u Sre Feb 14, 2018 7:43 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
žežino
Početnik
Pridružio se: Pon Okt 09, 2017 8:25 pm

Re: Pomoc popravka punjaca za akumulator

#2 Post od žežino » Sre Feb 14, 2018 7:32 pm

Merenje u kolu može nekad da zavara još jednom proveri naj sumnjivije delove ali odlemi samo jednu stranu.Vidi dali se nešto preterano greje kad uključiš potrošač recimo sijaličicu. Pogledaj prvo vizualno dali se promenila boja na otprnicima,naduvao kondezator odole ili odgore ako nije onda uradi onako kako sam rekao.
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
Bojan92
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 03, 2018 4:23 pm

#3 Post od Bojan92 » Čet Feb 15, 2018 11:52 am

poz, imao sam slicnu situaciju sa punjacem! diode u kolu pokazivale da su ne ispravne!! poceo sam redom da ih vadim i proveravam medjutim jedna je samo bila problem zamenuo, i radi ko nov. nadam se da ce ti biti od koristi
ako nesto ne mozes uraditi, pozovi pravog majstora :violin:

elektroda
Početnik
Pridružio se: Pet Jan 05, 2018 7:08 pm

#4 Post od elektroda » Čet Feb 15, 2018 7:15 pm

Do kvara na punjacima najcesce dolazi tako sto ljudi kratko spoje stipaljke punjaca da provjere "da li radi" ili kad ih pogresno stave na akumulator,plus na minus a minus na plus.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#5 Post od zokce » Pet Feb 16, 2018 12:00 pm

Pa, eto ti odgovora. Ako su te tiode sto su stradale stvarno `sotki`, onda je proradila zastita od kratkog spoja ili obrnutog polariteta. Zameni njih, pa ako radi, resio si problem. Da li da stavis 4001 umesto 4007, pretpostavljam da mozes, ali potrazi na netu datasheet za obe i proveri velicinu inverznog napona, obicno je to razlika izmedju njih.
Evo: https://www.diodes.com/assets/Datasheets/ds28002.pdf , po ovome mozes sigurno da stavis 4007 umesto 4001.
Без старца нема ударца!

Tika80
Početnik

#6 Post od Tika80 » Ned Feb 18, 2018 10:26 pm

Zamenio sam te crne dve sotki diode ali sada mi je na izlazu 0.5 volti. Merio sam sa unimerom i odprilike oko 15 volti ima do opokaplera lm827 a posle do tranzistora buz11 oko 11volti . Posle tranzistora buz11 tih 0.5 volti. Jel bi bilo lakse da mi pomognete da slikam plocu sa zadnje strane. I sta bi moglo jos da ode da proverim ako je doslo do kratkog spoja ili do obrnutog polariteta.
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#7 Post od zokce » Pon Feb 19, 2018 8:22 pm

Podji od toga zasto se FET koji propusta struju 30A nije otvoren, i sta je potrebno da se on otvori. Da li na `gate`-u dolazi napon, i da li je tranzistor uopste ispravan, imas ovde na forumu uputstvo kako se ispituju FET-ovi, pa udri. Evo jedan datasheet tog tranzistora http://www.radiotechnika.hu/images/BUZ11.pdf sto mozes i sam da pronadjes pomocu gugla.
Без старца нема ударца!

Tika80
Početnik

#8 Post od Tika80 » Sre Feb 21, 2018 5:30 am

A šta je potrebno da se otvori fet od 30A.Napon dolazi na gejt.ovo je specifikacija punjača Amperage: 9 amp
Volt: 12V
Battery capacity: 25-90Ah
Fuse protection
Fuse: 20 Amps jel moguće da neće da se pokrene punjač posto je akumulator 12v 7.5 ampera. A i dosta je los posto ima oko 3v sada . Izgleda da je stradao akumulator. I ovo sto pise kapacitet baterije jel to minimu baterija da bude od 25 ah a maksimum od 90ah. I ovo 12volti jel to znači samo akumulatori od 12volti mogu da ne mogu npr od 6 volti da se pune..

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#9 Post od elektricar024 » Čet Feb 22, 2018 5:59 am

Nemojte da se zavarate.
Ja sam jednom krv pljunuo sa jednom ruskom punječem IMPULS :D Stradala elektronika od vrermena. Korozia odradila svoju.
Ja zamenim elemente rešim ploču i ona, ništa. Neće da radi. Ne jebe taj ni pet posto. Živce sam izgubio. Dak meni moj pajtaš ne kaže da taj punjač neće da puni, dok nema min 12V na klemnama. U prevodu dok god nisam priključio na akumlator ona nije htela da radi. Čim sam stavio klemne na akumlator odma krenuo sa brujanjem. :D

Želim ti reći da probaš prvo da staviš sad na akumlator pa da vidiš da li će proraditi.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Tika80
Početnik

#10 Post od Tika80 » Pet Mar 09, 2018 6:47 am

Bio si upravu Električar024. Napon na kraju punjača je 0.5 volti kada nije priključen akumulator. Promenio sam diodu ona je stradala. A i po upustvu pre uključenja u struju punjač treba prvo da se poveže na akumulator prvo plus pa minus. Sačeka se oko 5 sekundi da punjač proveri akumulator u kakvom je stanju pa se onda uključuje u struju i kreće sa punjenjem.I ne može barem ovaj moj da puni akumulatore ispod 30 ampera jel ih ne prepoznaje punjač i ne kreće sa punjenjem. Priključio sam akumulator čiji je napon 11.80 prvo je krenuo sa konstantnom strujom od 12.80 v da ga puni. Posle 12 sati kada sam ga proverio punio ga je sa pulsirajućom strujom u rasponu od 13.6 do 13.8 volti. Znam da punjači pune do 15 v.Tada sam ga isključio da vidim koliko volti ima akumulator. On je imao tada 13.25 v i polako pada napon. Interesujeme sada da ga nije punjač prepunio jel bi trebalo da akumulator ima 12.75 volti kada je pun ako ne grešim. Ili treba malo da odstoji pa da onda proverim napon akumulatora.

Tika80
Početnik

#11 Post od Tika80 » Pet Mar 09, 2018 12:24 pm

Posle četiri sata sam izmerio ponovo i stoji na 12.9 volti.

Odgovori