LG LED TV 42LB561V - Povremeno nece da se upali

Odgovori
srpko
Početnik
Pridružio se: Pon Jul 23, 2018 8:43 am

LG LED TV 42LB561V - Povremeno nece da se upali

#1 Post od srpko » Sre Jul 03, 2019 9:32 am

Pozdrav svima,

kuci imam gore pomenut LG LED TV (42LB561V), neko vrijeme unazad (par mjeseci) tesko se startuje. Ugasi se normalno bude u stand by preko noci i onda ujutro muka sa ukljucivanjem. Stand by lampica svijetli (nalazi se sa donje strane TV-a), kada se bilo daljinskim ili na dugmadima sa strane da signal za startovanje, stand by lampica se iskljuci, ali se slika ne pojavljuje, kao da TV zaglavi. Ne reaguje tada na daljinski niti na dugmad sa strane, jedini lijek je da se iskljuici iz struje, ostavi bez napajanja i onda krene ponovo. Odradio sam vizuelni pregled ploce za napajanje, nije bilo nadusenih kondezatora, onda sam sve kontrolisao ESR metrom, zamjenio kondezator 68uF 160V posto je njegov ESR bio van granica za ispravne. Moram naglasiti da ranije prije zamjene ovog kondezatora, jutarnje paljenje TV je jako tesko islo, ponekad se i 10x morao TV ostavljati bez napajanja da bi se na kraju startovao. Sad posle zamjene ovog kondezatora kao testiram i nakon sto "zaglavi" start, posle iskljucivanja strujnog kabla i vracanja nazad televizor iz prve upali. E sad TV se aktivno ne gleda/koristi ovih dana, pa je upitno da li to poboljsanje ima veze sa zamjenom kondezatora ili ima veze sa negledanjem TV-a.
Mjerio sam napone na ploci kada TV zaglavi, imam ih stabilne 3.5V, 12V i 24V, ste su vrijednosti prisutne i kada se TV normalno startuje.

Ovako po simptomima bih rekao da najvjerovatnije jos neki kondezator na ploci za napajanje steka, pa cu jos jednom sve izmjeriti ESR metrom. Prije toga da pitam da li je neko imao slicno iskustvo, na sta ovo vama lici, ima li neko neku sugestiju?

Unaprijed hvala i pozdrav,
Srpko

Howard1
Početnik
Pridružio se: Sub Jan 05, 2019 2:49 pm

Re: LG LED TV 42LB561V - Povremeno nece da se upali

#2 Post od Howard1 » Čet Jul 04, 2019 7:15 am

Lici na problem sa napajanjem mada ne mora da znaci. Ovako napamet ne moze niko da zna. Moras menjati sve ali bukvalno SVE elektrolitske kondenzatore u napajanju cak i one najmanje i one najvece novim bez merenja jer ces se u protivnom vrteti samou krug :-). Znaci nema merenja nego menjas novim i to gledaj da bude malo kvalitetnije marke minimum SAMWHA. Jamicon i braon Yageo i ostale Kineze izbegavati u sirokom luku.Ako ni to ne pomogne onda menjati sve poluprovodnike u sekundaru napajanja ( Shotky diode pogotovo) novim poluprovodnicima. Ako ni tada ne proradi onda je verovatno napajanje ispravno i problem treba traziti u maticnoj ploci. Tada je ili problem SPI flash ili mora zamena maticne ploce. To bi bilo najbolje imati rezervno napajanje ispravno pa problem utvrditi metodom eliminacije ali posto to nekada ni servisi nemaju onda je ovakva metoda koju sam opisao neizbezna.

ivanbg
Početnik
Pridružio se: Pet Sep 15, 2017 9:51 am

#3 Post od ivanbg » Sub Jul 13, 2019 10:28 pm

Citati:
"Moras menjati sve ali bukvalno SVE elektrolitske kondenzatore
Znaci nema merenja nego menjas novim
Ako ni to ne pomogne onda menjati sve poluprovodnike u sekundaru napajanja ( Shotky diode pogotovo) novim poluprovodnicima".

Ne znam čemu ovakvi odgovori,ovo nema nikakvu svrhu jer ako menjaš sve elemente,koja je svrha popravke,razumevanja problema,saveta od strane nekog ko se ipak razume u problematiku i slično?!
Totalno besmislen odgovor.
:arrow:
Pozdrav

Howard1
Početnik

#4 Post od Howard1 » Ned Jul 14, 2019 7:31 pm

ivanbg napisao:
Sub Jul 13, 2019 10:28 pm
Citati:
"Moras menjati sve ali bukvalno SVE elektrolitske kondenzatore
Znaci nema merenja nego menjas novim
Ako ni to ne pomogne onda menjati sve poluprovodnike u sekundaru napajanja ( Shotky diode pogotovo) novim poluprovodnicima".

Ne znam čemu ovakvi odgovori,ovo nema nikakvu svrhu jer ako menjaš sve elemente,koja je svrha popravke,razumevanja problema,saveta od strane nekog ko se ipak razume u problematiku i slično?!
Totalno besmislen odgovor.
:arrow:
Pozdrav
Zato sto su delovi toliko losi da ih je nemoguce ispitati unimerima niti nekim testerima kako treba. Desavalo mi se mnogo puta da je dioda ispravna a tek kada je zamenim uredjaj koji popravljam proradi. Ne mozes znati da li je nesto pretrpelo strujni udar ili ne. Napajanja u danasnjim televizorima su namenjena da traju nekoliko godina i da se bacaju i kupuju nova, odnosno novi televizor. Posle 5 godina na primer je svakako to napajanje odradilo svoje i zrelo je za kantu jer su delovi u tom napajanju najjeftiniji moguci. Zbog svega toga da se ne vrtimo u krug je najbolje menjati sve poluprovodnike i kondenzatore tako da moji odgovori uopste nisu besmisleni a i vecina nas nema profesionalnu opremu za testiranje poluprovodnika pod naponom kakvu ima industrija. To je svega par stotina dinara i ko zeli da popravi moze da rizikuje jer nije veliki novac u pitanju. U svakom slucaju ima da se nadju ispravna i polovna napajanja za nekoliko desetina eura u zavisnosti od vrste televizora. Televizori su danas pravljeni da se ne popravljaju i da su skuplji delovi od novog televizora. Iskreno, ja se retko kad odlucujem na vecu popravku jer se gubi vreme a zarada je nikakva.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#5 Post od zokce » Pon Jul 15, 2019 4:29 pm

Једним делом се слажем да треба да се замене сви електролитски кондензатори, само због тога да се то не би радило више пута и губило време на мерењима, јер је очигледно да су они елементи који најбрже промене карактеристике и деградирају. Отежавајућа околност у свему томе је слаба доступност квалитетних делова код нас.
И диоде су ту негде у истој категорији, мерење инструментом поставља диоду у режим који није баш исти као радни режим, ако ништа друго температура сигурно није иста при мерењу и у раду а то је битан фактор за рад полупроводника.
Без старца нема ударца!

srpko
Početnik
Pridružio se: Pon Jul 23, 2018 8:43 am

#6 Post od srpko » Uto Jul 16, 2019 8:23 am

Pozdrav svima, prastajte sto ranije nisam odgovorio, nisam bio pri racunaru, a nije mi se dalo kuckat sa telefona.

Citajuci sve odgovore moram priznati da u ovom konkretnom slucaju slazem sa ivanombg i da nastojim kod popravke da razumijem u cemu je problem i ciljano da djelujem. Sa druge strane jasno mi je sta Howard1 na osnovu iskustva preporucuje (zamjena svih poluprovodnika), ali je to bukvalno zadnja stvar koju cu uraditi. Razlicita oprema, alati koje sam nabavljao (isti taj ESR mjerac) je da ne bi mjenjao svaki kondezator nego onaj koji je nesipravan, dalje tesko mogu doci do komponenti ovdje kod nas, tako da je i to otezavajuci faktor i na kraju TV je moj licno, nije zarada u pitanju, pa mogu sebi da priustim nesto duze da analiziram i rjesavam problem.

Situacija sa TV-om posle zamjene kondezatora 68uF 160V je bolja, ali i dalje posle noci ujutro ne moze da se startuje TV sto se nece na kratko iskljuciti iz struje.

Pitanje vezano za napone, da li 3.5V 12V i 24V moram imati na ploci za napajanje i prije nego se startuje TV? Kod mene je situacija da prije startovanja imam samo 3.5V, tek kad ukljucim TV dobijam i 12V i 24V, ne znam da li je to normalno.

Ima li neko sugestija za dalje ispitivanje problema, a da to ne ukljucuje zamjenu svih komponenti?

Hvala unaprijed

Howard1
Početnik

#7 Post od Howard1 » Uto Jul 16, 2019 10:10 pm

Da bi znao da li moras imati odredjene napone na napajanju prvo moras biti siguran da ti je napajanje potpuno ispravno a to u ovom slucaju ne znamo. Kod vecine televizora neke napone napajanje dobija tek kada komandna jedinica proradi. Da bi znao da li ti ne valja komandna jedinica MB ili napajanje moras biti siguran da je napajanje 100% ispravno ili da rizikujes da nabavis drugo ispravno napajanje pa sistemom eliminacije da resis problem. To sto sam rekao da treba da se menjaju svi poluprovodnici znam zasto sam to rekao. Upravo iz tog razloga sto se ti vrtis u krug trazeci tu neispravnu diodu ili kondenzator a ja ulozim jos na primer 200 din. vise i resim problem veoma brzo. Nekada je cak pametnije kupiti ispravno napajanje i resiti problem za jedan dan nego gubiti sate a nekada i dane za napajanje. Danas su ploce sa vise slojeva i nije kao nekada da moze da se resi problem brzo tako da dzabe i svi instrumenti ako mozda i sama stampana ploca pravi problem. Delovi su katastrofa losi i kad su novi i to sve otkazuje usled nestanka napona, varnicenja itd i ne moze se precizno odrediti kvar sa instrumentima koje vecina majstora poseduje. Odavno je proslo vreme kada se zamenom jedne diode i par kondenzatora uspesno resavao problem samo to ljudi nikako da prihvate :-).

Odgovori