Kamacrown K395 CRT TV

Odgovori
sasalakic99
Početnik
Pridružio se: Ned Avg 12, 2018 12:38 pm

Kamacrown K395 CRT TV

#1 Post od sasalakic99 » Uto Jul 30, 2019 1:51 pm

Pozdrav ljudi! Neki dan sam doneo stari mali televizor kojeg sam našao na kod babe :D Naime, radi se o malom Kamacrown (nikad čuo) televizoru koji je navodno radio kod nje sve do pre neko veče nakon grmljavine u kome su joj oba televizora crkla sa sličnim simtpomima. Elem, televizor koji sam ja doneo je davao znake života, dakle hteo je, tj. krene da se pali i onda se ugasi sam od sebe. Ovo mi je veoma ličilo na simptomatologiju vezanu za kondenzatore, tako da sam izvadio štampanu ploču i natenane pregledao celu ploču. Nisam uspeo naći ništa sumnjivo, međutim danas je majstor koji je pravio drugi televizor javio da je u tom televizoru kvar u trafou. To je i mene navelo da pregledam transformator, tako da sam ga danas izvadio i ispitao direktno na 230 V. To je transformator sa 3 izvoda (crvena, žuta i crna žica) koji na sebi nema nikakve oznake o voltažama na sekundaru niti odnos broja namotaja. Uglavnom transformator je direktno povezan na 230 V i na izvodima daje sledeće vrednosti:
-između crvene i crne 30 V
-između žute i crne 4 v
-između žute i crvene 8 v
Da li neko ko ima iskustva sa ovim starijim tipovima televizora može da mi pomogne i da mi kaže da li su ove vrednosti logične, jer ja nemam način ni da utvrdim koje su fabričke propozicije za voltažu na sekundaru, niti nemam čime izmeriti indukciju kako bih utvrdio odnos namotaja. Naravno verujem da je dosta vas imalo iskustva sa ovakvim problemima pa mi slobodno recite ukoliko tražim problem na pogrešnom mestu.
Dosta bi mi značilo da uspem da ga popravim jer dosta cenim stare stvari. Hvala unapred.

sasalakic99
Početnik

Re: Kamacrown K395 CRT TV

#2 Post od sasalakic99 » Uto Jul 30, 2019 5:11 pm

Takođe sumnjam i na transformator visokog napona.

Howard1
Početnik
Pridružio se: Sub Jan 05, 2019 2:49 pm

#3 Post od Howard1 » Pet Avg 02, 2019 2:37 pm

Taj trafo sto ti gledas je choper trafo i on se tako ne ispituje. Retko kad on otkazuje. Moras prvo proveriti napajanje. Napisi koja je sasija a ako ne znas popisi sve oznake sa stampane ploce kao i oznake vertikale, audio kola, procesora, Eeprom memorije kao i oznaku VN transformatora kako bi dalje bilo ko mogao da ti pomogne. Majstor koji ti je popravljao televizor je verovatno mislio na VN trafo a ne na choper trafo koji ti gledas.

ivanbg
Početnik
Pridružio se: Pet Sep 15, 2017 9:51 am

#4 Post od ivanbg » Sub Avg 03, 2019 10:30 pm

Oznaka sasije ti je odmah pored VN trafoa (ili ispod njega na samoj ploci) pa po tom nazivu potrazi semu na internetu.
Na semi ces da vidis kontrolne tačke napona,pa pokusaj na taj nacin.

Korisnikov avatar
RadioElektro
Početnik
Pridružio se: Pon Apr 09, 2018 4:35 pm

#5 Post od RadioElektro » Ned Avg 04, 2019 12:31 am

Taj trafo ti je dobar, to ti je standby trafo (230V/50Hz) nije chopper trafo, probaj paliti sa daljinskim treba da kopca relej. Proveri veliki tranzistor u primaru (blizu chopper trafoa)

Howard1
Početnik
Pridružio se: Sub Jan 05, 2019 2:49 pm

#6 Post od Howard1 » Ned Avg 04, 2019 9:52 am

Posto ne znam o kojoj je sasiji rec niti znam raspored elemenata namerno sam rekao choper trafo jer retko koji CRT TV ima odvojeni trafo posebno za standby za 5V ili 3,3V. Nekada kada sam ucio zanat kod majstora mi smo u okruzenju svuda zvali svaki trafo choper trafo a napajanje smo zvali mreza, FBT transformator smo zvali VN trafo a tranzistor BU u horizontali smo zvali HIS tranzistor i tako je ostalo do dana danasnjeg. Ja se izvinjavam ako sam mozda pogresno nazvao element jer nisam znao o kojoj se sasiji radi ali se i dalje sluzim "majstorskim" jezikom jer smo se tako svi najbolje razumeli. Neke Philips-ove sasije su imale posebno odvojen mali standby trafo samo za 5V i njega smo zvali mali choper trafo za 5V. Clan koji je postavio temu obavezno neka napise koja je sasija u pitanju sa ispisanim osnovnim komponentama kako dalje ne bi lutali ako misli da dobije kvalitetnu pomoc. Neko ovaj trafo zove standbay trafo, neko ga zove mrezni trafo, ja ga zovem choper trafo i ljudi koje ja poznajem a svi mislimo na ovakav transformator ili transformator slicnog izgleda.
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

NecaElectric2005
Početnik
Pridružio se: Čet Jun 20, 2019 6:57 pm

#7 Post od NecaElectric2005 » Uto Avg 06, 2019 10:47 am

Po mom misljenju bi trebao imedju crvene i zute da imas ili zbir ili razliku napona a imas 8V meni je to cudno ...

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#8 Post od zokce » Uto Avg 06, 2019 7:47 pm

Ti Kamacrown televizori imaju lose katodne cevi. Pitanje je kakva je kod tog, i isplati li se zbog toga uopste trud i novac za opravku.
Без старца нема ударца!

sasalakic99
Početnik

#9 Post od sasalakic99 » Ned Avg 11, 2019 12:55 pm

Pošto ovih dana nisam imao vremena da se zanimam nisam vam stigao odgovoriti, poslednje sto sam uradio jeste da sam "proverio" VN trafo tako sto sam visokonaponski kabl drzao blizu mase tokom paljenja. Relej se cuje da zalepi tokom paljenja, a VN trafo baci jednu varnicu tokom paljenja. Kada sam to proverio tv sam sklopio nazad jer kao sto ste rekli tv je star pa nisam imao toliko motivacije da ga dalje cackam. Ovih dana cu ga otvoriti opet pa cu vam dato sve informacije.
Ono sto je interesantno jeste da se cuje pucketanje u ekranu kada pokusam da ga upali. Dakle tokom paljenja se cuje da relej zalepi, ali slika ne dolazi na ekran i cuje se pucketanje.

sasalakic99
Početnik

#10 Post od sasalakic99 » Ned Avg 11, 2019 12:56 pm

U svakom slučaju hvala vam za trud, u toku nedelje cu poslati serijske brojeve.

sasalakic99
Početnik

#11 Post od sasalakic99 » Sre Avg 14, 2019 3:48 pm

Broj koji sam našao na ploči ispod VN trafoa na ploči je:090-391516-00
Evo vam u prilogu i par slika:
https://drive.google.com/folderview?id= ... nqcfcmt4q6

Odgovori