Tester za led diode na televizoru

Odgovori
Korisnikov avatar
BogdanCarr
Početnik
Pridružio se: Pon Jan 30, 2017 12:27 pm

Tester za led diode na televizoru

#1 Post od BogdanCarr » Sub Feb 15, 2020 8:40 pm

Nabavio sam tester za led diode i kad probam svaki stap on svetli sad neznam kako da znam koja led dioda nevalja. Led stapovi su od televizora VOX 32YD200.
Mnogo volim ovaj režim kad svi rade, a ja ležim. :whistle:

intercepter
Početnik
Pridružio se: Ned Mar 19, 2017 12:18 am

Re: Tester za led diode na televizoru

#2 Post od intercepter » Ned Feb 16, 2020 3:42 am

Ako sve led diode svetle i istim intenzitetom onda nije do dioda.

Howard1
Početnik
Pridružio se: Sub Jan 05, 2019 2:49 pm

#3 Post od Howard1 » Sub Feb 22, 2020 5:41 pm

Ovo sto je napisao clan intercepter ne mora da bude tacno. Golim okom ne moze da se vidi koliki je intenzitet svetlosti jer svaka dioda ima odstupanja. Losi LED testeri znaju cesto da “probude” diode i posle da sve radi kako treba e posle je mucenje koja dioda ne valja. Ja imam dva testera, jedan za ceo stap i jedan za pojedinacne diode i nema greske.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#4 Post od zokce » Pon Feb 24, 2020 4:04 pm

Обичан диодни тест на универзалном инструменту ће довести напон од 3В на пипалице. Кад се поларише у проводном смеру, засветлеће, слабо али ће да засветли. Бар је ЛЕД једноставно испитати, не треба ти ни зујалица, ако светли у једном смеру, онда идеш даље на следећу.
Без старца нема ударца!

intercepter
Početnik

#5 Post od intercepter » Pon Feb 24, 2020 11:58 pm

zokce napisao:
Pon Feb 24, 2020 4:04 pm
Обичан диодни тест на универзалном инструменту ће довести напон од 3В на пипалице. Кад се поларише у проводном смеру, засветлеће, слабо али ће да засветли. Бар је ЛЕД једноставно испитати, не треба ти ни зујалица, ако светли у једном смеру, онда идеш даље на следећу.
Da 100% tacno.Ja isto tako i provjeravam svaku pojedinacno i nikada nisam koristio testere.Jednom mi se desilo na jednom modelu da sve rade na pocetku i kad se automatski smanji struja poslije par sekundi pola ih se ugasi jer su bile spojene u dva reda paralelno.Nasao sam koja ne radi ispitivajuci multimetrom.Cim sam propustio jacu struju kroz nju nego sto salje multimetar ona bi proradila.

Howard1
Početnik

#6 Post od Howard1 » Uto Feb 25, 2020 6:45 am

Za svaku diodu postoji napon na koji radi i struja koju vuce i to se vrlo lako nadje na internetu jer to da proizvodjac. Nema svako kvalitetan unimer koji moze da ispita svaku LED diodu. Oni kineski unimeri nemaju tu mogucnost da mogu svaku diodu da ispitaju. Cesto mi se desavalo da sa losim unimerom ispravna dioda ne svetli jer joj treba vise struje tako da savetujem onima koji se profesionalno bave TV servisiranjem da nabave poseban tester koji moze da ispita samo jednu diodu. Znaci mnogo a i brze se resi problem.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#7 Post od zokce » Uto Feb 25, 2020 9:37 pm

Уопште се не слажем са тим да се са кинеским инструментом не може испитати диода, може и те како, и много више од тога.
За испитивање нечега као што је диода, обичан ПН спој, уопште није неопходан неки посебан инструмент. Ја често користим и инструмент са дигиталним дисплејом и са казаљком, и оба исто испитују диоде, а оба су кинеска. Слажем се да се са специјализованим тестером ефикасно могу да испитају диоде којима је намењен, али је тако са сваким специјализованим алатима и опремом. Специјализовани алати и опрема се и праве наменски за оне који се (углавном професионално) баве неким послом, јер скраћује време испитивања и дефектације и омогућује бржу поправку, и даље све што следи.
Кад је инструмент (или батерије у њему) неисправан, наравно да ће мерење/испитивање бити или погрешно или немогуће.
Без старца нема ударца!

intercepter
Početnik

#8 Post od intercepter » Sre Feb 26, 2020 2:31 pm

Howard1 napisao:
Uto Feb 25, 2020 6:45 am
Za svaku diodu postoji napon na koji radi i struja koju vuce i to se vrlo lako nadje na internetu jer to da proizvodjac. Nema svako kvalitetan unimer koji moze da ispita svaku LED diodu. Oni kineski unimeri nemaju tu mogucnost da mogu svaku diodu da ispitaju. Cesto mi se desavalo da sa losim unimerom ispravna dioda ne svetli jer joj treba vise struje tako da savetujem onima koji se profesionalno bave TV servisiranjem da nabave poseban tester koji moze da ispita samo jednu diodu. Znaci mnogo a i brze se resi problem.
Ta dioda sto ne svetli sa unimerom nije ni ispravna.Moze da radi u pocetku i kasnije da pravi probleme.Zato ako ne radi preko unimera ja odmah mijenjam.Kao sto sam ranije napisao desavalo mi se da radi kad se upali tv i kad se kasnije smanji struja kroz nju drajver automatski iskljuci sve ostale ledice.Za mene je ispitivanje sa unimerom 100% tacno,osim za led diode 6V 2W.

Howard1
Početnik

#9 Post od Howard1 » Sre Feb 26, 2020 2:47 pm

zokce napisao:
Uto Feb 25, 2020 9:37 pm
Уопште се не слажем са тим да се са кинеским инструментом не може испитати диода, може и те како, и много више од тога.
За испитивање нечега као што је диода, обичан ПН спој, уопште није неопходан неки посебан инструмент. Ја често користим и инструмент са дигиталним дисплејом и са казаљком, и оба исто испитују диоде, а оба су кинеска. Слажем се да се са специјализованим тестером ефикасно могу да испитају диоде којима је намењен, али је тако са сваким специјализованим алатима и опремом. Специјализовани алати и опрема се и праве наменски за оне који се (углавном професионално) баве неким послом, јер скраћује време испитивања и дефектације и омогућује бржу поправку, и даље све што следи.
Кад је инструмент (или батерије у њему) неисправан, наравно да ће мерење/испитивање бити или погрешно или немогуће.
Ja ne govorim o obicnom PN spoju mada i tu imam gomile slucajeva gde dioda i tranzistor sa Kineskim unimerom omski rade a kada ih ubacis u kolo oni ne rade tako da obican PN spoj itekako moze da pravi probleme. Imao sam licno mnogo slucajeva. LED dioda jeste PN spoj ali u ovom slucaju TV servisiranja je veoma bitno da ta dioda bude ispravna i da naravno svetli odredjenom jacinom a tu se cela prica komplikuje za ispitivanje jer nije bitno samo da li radi ili ne radi vec kako radi a tu kvalitetan tester itekako igra vaznu ulogu. Sa unimerom neke diode svetle a neke ne svetle uopste kod novijih televizora a ispravne su tako da uopste nije pouzdano meriti diode Kineskim unimerom pogotovo kod ovih vecih televizora od preko 42”. Ne prave oni dzabe profesionalne testere niti su majstori budale koji to kupuju da to sve moze da se resi samo sa unimerom ali dobro, svako ima svoj nacin rada i u to ne zalazim. Samo sam hteo da dam savet clanu BogdanCarr da mora nabaviti i tester za pojedinacno merenje LED posebno i onda ima kompletnu opremu da moze pouzdano i profesionalno da radi.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#10 Post od zokce » Čet Feb 27, 2020 11:05 am

Само без претеривања. Питање је какве су то `диоде` које помињеш да не могу да се испитају универзалним инструментом. Диода било каква је ПН спој, и ту је доста тога познато и док је на бази силицијума ту нема много филозофирања. Напон и струја отварања су ту и те како познати у зависности од врсте ЛЕД диоде.
Вероватно ту има још нешто у кућишту, неки драјвер, у том случају ако није могућ приступ самој диоди онда није могућа ни поправка, него замена целог склопа.
А пропо транзистора, назив теме се односи на ЛЕД диоде, па према томе писање треба прилагодити томе, а ако се односи на друго, треба нагласити на шта се односи. Без дилеме је тестер увек боље решење од универзалног инструмента, питање је само колико је коме неопходан, да би издвојио новац за то, као што сам већ написао.
Без старца нема ударца!

Howard1
Početnik

#11 Post od Howard1 » Čet Feb 27, 2020 12:51 pm

zokce napisao:
Čet Feb 27, 2020 11:05 am
Питање је какве су то `диоде` које помињеш да не могу да се испитају универзалним инструментом.
Neke diode koje su jace i koje rade na 6V nisam mogao pouzdano da ispitam ni sa kvalitetnim unimerom i zato sam uzeo tester. Da sam sve mogao da resim unimerom brzo i tacno tester ne bih ni uzimao. Vecina stvari moze da se ispita ali ne mogu sve vrste dioda da se ispitaju pouzdano. Kada radite nesto profesionalno i imate mnogo posla profesionalan alat je neophodan a ja sam mislio da su na ovom forumu vecinom profesionalci i profesionalni TV serviseri. Ja imam dnevno vise od 5 televizora za popravku a da razmisljam da li cu to moci unimerom ili ne ja zaista nemam toliko vremena ili zivaca da razmisljam o tome. Necu vise nista pisati na ovoj temi da moje razmisljanje ne zasmeta nekome niti zelim da kvarim temu.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#12 Post od zokce » Pet Feb 28, 2020 2:33 pm

`Трујемо` човеку тему, али имам утисак да не читаш пажљиво оно што пишу други. Све што си навео је прихватљиво, али ничим ниси конкретизовао то што наводиш. Које у ознаке тих ЛЕД, какве су карактеристике произвођача? Лако је надурити се и напустити дискусију, то може свако. За сервисере има посебан део форума, па можеш да се пријавиш администратору.
Без старца нема ударца!

Odgovori