Monitor ima signala ali nema slike

Odgovori
kruslin93
Početnik
Pridružio se: Sub Apr 21, 2018 10:32 pm

Monitor ima signala ali nema slike

#1 Post od kruslin93 » Sub Apr 21, 2018 10:49 pm

Pozdrav, imam jedno pitanje u vezi sledeceg monitora. Radi se o LCD monitoru marke Fujitsu Siemens model P20-2. Monitor kao sto pise u naslovu ima signala ali nema slike. Ne vidim screen logo i ono NO SIGNAL / NO VIDEO INPUT. Posle nekoliko sekundi normalno ode u standby jer kako kaze nema signala. Kada se poveze na komp ili laptop sve jedno lampica ostaje u rezimu kao da ima signala ali je slika potpuno crna. Pokusavao sam da stavim drugi ekran i naravno ista prica. Inace monitor tipa kada kompjuter se ukljuci uredno blinka ekran tj. prati onaj BIOS screen itd. Znaci generalno ponasa se sve kako treba samo je monitor potpuno crn. Pokusao sam da vidim da li se barem nesto zatamnjeno vidi ali nije to. Potpuno je crn. Menjao sam za svaki slucaj sve kondenzatore ali nije do toga sigurno. Takodje menjao sam i flet kabli i nista. S obzirom da i sa drugim ekranom radi isto to znaci da su mi neonke ispravne. Ostaje mi da sumnjam na inverterski deo (inverter, inverterski trafo ili ne znam sta vec). Imam volju i zaista zelim da ga cackam i naravno da ga osposobim za rad pa voleo bih da mi neko priblizi o cemu se tu radi ili da mi kaze konkretno sta je tu od komponenti stradalo.

Zaobidjite komentare poput nosi u servis itd. Ako se neko susretao sa tim voleo bih da mi kaze u cemu je problem. Hvala unapred.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

Re: Monitor ima signala ali nema slike

#2 Post od zokce » Ned Apr 22, 2018 5:44 pm

Ako si vec zakljucio da neonke rade, onda bi trebale i da svetle, mozda na nekom drugom mestu ako tu ne dobijaju napon?
Da li si pogledao lampom po ekranu da li ima slike, jer navodis da je potpuno crn, ali i da prati BIOS? Kad je BIOS onda je veci deo ekrana i tako crn.
Без старца нема ударца!

kruslin93
Početnik

#3 Post od kruslin93 » Ned Apr 22, 2018 6:57 pm

Kazem stavljao sam drugi ekran. Vidi se da neonke rade i da svetli ekran ali kazem slika je potpuno crna a ponasa se da ima signala kad je povezan na kompu i da prati generalno ucitavanje Windowsa. Nisi pazljivo procitao i sa drugim ekranom se isto ponasa. Znaci ima problem da da sliku. Napisao sam i da sam gledao da li je slika zatamnjena ali nije. Bilo koji drugi ekran koji mu prikacim je potpuno crn. Problem je verovatno u inverterskom delu ali ne znam sta tacno. Da li je sam inverter ili njegov trafo, neki tranzistor. stvarno ne znam zasto je slika potpuno cena a vidi se pozadi da su neone upaljene.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#4 Post od zokce » Ned Apr 22, 2018 7:40 pm

Procitao sam, ali nije bas potpuno bilo jasno kao sto je sada kad si dopunio. Verovatno nemas q-tester (ring tester, blue ring tester, fly back tester,..) da ispitas q faktor zavojnica.
Evo za buduci rad nesto u temi na ovom forumu viewtopic.php?f=40&t=425
Za ispitivanje ESR-a kondenzatora viewtopic.php?f=22&t=64

Zavojnice i transformatori su gledano elektromehanicki prilicno izdrzljivi elementi,ali se na njih spajaju elementi koji to nisu i uticu na njihov odziv kada se prikljuci q-tester. Pokusaj da ispitas ispravljacke diode na izlazu transformatora, u vecini slucajeva je to.
Без старца нема ударца!

kruslin93
Početnik

#5 Post od kruslin93 » Ned Apr 22, 2018 11:00 pm

DSCF3673.JPG
Priblizi mi malo i pojasni na sta da obratim paznju u ovom naponskom delu
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Korisnikov avatar
Mata
Početnik
Pridružio se: Pet Nov 24, 2017 12:18 am

#6 Post od Mata » Ned Apr 22, 2018 11:07 pm

Da li si taj monitor probao na drugom računaru, menjao sa monitorom koj sigurno radi.
Takav problem može da ima grafička ili napajanje računara.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#7 Post od zokce » Pon Apr 23, 2018 10:07 am

Po slici je tesko pretpostaviti sta bi moglo da bude neispravno. Sumnjivo izgleda dioda pored zutog transformatora, horizontalno postavljena. Ima jos jedna pored, vertikalno postavljena, pa ih ispitaj. Ja bih proverio napone pocevsi od mreznog ulaza, pa dalje. Ispitaj i elektrolitske kondenzatore.
Без старца нема ударца!

kruslin93
Početnik

#8 Post od kruslin93 » Pon Apr 23, 2018 2:02 pm

Odgovor za MATU: nije do kompjutera sigurno jer su na tom kompjuteru probavani i drugi monitori, a ekran koji je stavljan ispravan je 100% tu nema dileme. Zapravo stavljao sam dva ekrana koji sigurno rade i sve se isto ponasa.

Odgovor za ZOKCE: Kazi mi kako mogu ispitati te diode. Drugo kondenzatore sam promenio sve ove dole 6 x 25V-470uF i 2 x 25V-220uF, pored toga zamenio sam i ove kod inverterskog dela 4x 25V-56uf cak sam i stavljao tu malo jace 25V-100uF sto mislim da nista ne smeta ali sve se isto ponasa.

Zaboravio sam da pomenem da kada sam prvi put naisao na taj monitor on je pri prikljucivanju na komp. prikazaivao desktop tipa na sekundu dve i onda crna slika. Sada vise nemam ni to. Inace promenio sam kondenzatore stavio nove. Jedino nisam menjao ovaj Glavi veliki i ova tri mala oko zutog transformatora.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#9 Post od zokce » Pon Apr 23, 2018 4:22 pm

Pa, trebalo bi da znas sta je dioda i kako se ispituje ispravnost, kad se vec upustas u opravku monitora.
Evo, malo za edukaciju: viewtopic.php?f=21&t=694
Ukljuci Omov zakon i meri otpor.
Без старца нема ударца!

Odgovori