Li-ion Battery Cell Protection Circuit - popravka ili zamena

Odgovori
ShoneX
Početnik
Pridružio se: Uto Jul 11, 2017 7:21 pm

Li-ion Battery Cell Protection Circuit - popravka ili zamena

#1 Post od ShoneX » Sre Jul 26, 2017 9:35 am

Naime, nakon koriscenja mobilnog telefona Azumi A50LT godinu i nesto dana, taman toliko da istekne garancija, telefon se u jednom trenutku samo iskljucio i nije vise hteo da se puni. Posumljao sam na bateriju i uzeo sam da izmerim voltazu same baterije koja je iznosila 3.47 sto dodje negde klasicna voltaza prazne baterije (u trenutku kada se telefon iskljucio baterija je bila na 10%). Posto nije htela da se puni, uzeo sam da proverim postoji li izlazna voltaza na pinovima mobilnog telefona kada ga spojim na punjac i postojala je i iznosila klasicnih 4.28v. Odneo sam telefon u servis gde su ga spojili na drugu bateriju putem zica i telefon se normalno ukljucio i punio, dakle problem je u bateriji. Zapravo postoji ogroman problem, jer baterija za azumi ne moze da se nadje ni na jednoj online prodavnici, ni na jednom trzistu osim na Aliexpress-u gde mora da se poruci minimalno 100kom. Pitao sam i uvoznike ovog telefona i VIP gde sam kupio telefon i rekli su da nemaju mogucnosti nabavke (sto je prilicno nezakonito, s obzirom da po zakonu uvoznici uredjaja na koje nude garanciju imaju obavezu nabavke rezervnih delova za narednih nekoliko godina), a pokusao sam i da nadjem postoji li baterija od drugih telefona koja odgovara ovom telefonu i nisam uspeo nista da nadjem s obzirom na nestandardno postavljene pinove na bateriji i drugo.

Da se osvrnemo na ono zbog cega sam ovde, zapravo ja mislim da u ovom pitanju nije klasicno "crkavanje" baterije ili over-discharge vec da je u pitanju tzv. ''Planned obsolescence / built-in obsolescence" (planirana zastarelost na srpskom), gde je sam IC koji se nalazi na battery cell protection circuit-u (ovo stvarno ne znam kao bi preveo na srpski a da znaci bas ono sto treba da znaci) vremenski programiran na godinu dana sto je i vremenski period garancije. Ova teorija toliko vuce na to da je istinita da se to "iz aviona moze videti". Inace moj rodjak je ovaj telefon kupio pre mene i koristio ga godinu dana i pogodite sta, iskljucio se i vise nije hteo da se puni, mada je on pomislio da je do telefona i bacio ga. Postoji li nacin da se baterija rastavi i eventualno proba popravka samog "battery cell protection circuit-a" ili zameni nekim iz neke druge baterije, jer mogucnost nabavke druge baterije ne postoji, cak sam pitao i kineza iz lokalne kineske radnje da se vidi sa njegovim rodjacima u kini da oni nabave ako moze i da posalju i od toga isto nista. S obzirom da ne znam da li je zapravo ovaj problem u pitanju ili same celije baterije vise nece da zadrze struju, istrazivanjem sam dosao do toga da i ovaj drugi slucaj ima resenje i moze da se pokusa popravka tzv. battery jump-start" sistemom. Posto druge nema, tj. nemam mogucnost da nabavim drugu bateriju, pokusao bi sve mogucnosti koje postoje i mislim da u ovom slucaju ne vazi ona uzrecica "nisplativo je poprvaljati, nece elektronicari da se bakcu oko toga" bar se nadam da ne vazi.

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

Re: Li-ion Battery Cell Protection Circuit - popravka ili zamena

#2 Post od elektricar024 » Sre Jul 26, 2017 4:48 pm

Ja bih prvo pokuša staviti napon na bateriju mimo telefona. Taj napon koju si ti izmerio, da se da bateriji sa nekog lab napajanja, pa da vidimo šta se tada dešava. Ako ni onda ne želi da se rastavi baterija pa da vidmio šta ćarolija krije :D
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

ShoneX
Početnik

#3 Post od ShoneX » Sre Jul 26, 2017 7:05 pm

Ima nekoliko problema u vezi sa tim, ja nemam laboratorijsko napajanje vec sam ga nosio u servis koji je u gradu jer u mom selu ga nema, a ne isplati mi se da idem u grad samo zbog toga da bi pokusao da je prikacim pa da vidim sta ce biti, a druga stvar baterija nije kod mene vec kod rodjaka jer njegov je telefon, pa trenutno ne mogu nista da uradim jer je nisam doneo kod mene kuci, a kod rodjaka idem sledece nedelje, rece mi da ce pokusati da kontaktira direktno uvoznika tog telefona da pokusa da nabavi bateriju, mada je mislim da nista od toga nece biti, kad ni vip koji je prvi prodavac nista nije hteo da preduzme.

Ja sam pokusao da prikacim bateriju na drugi telefon sa istom voltazom punjenja i kada sam posle 10 min punjenja izmerio napon na bateriji, on je jos vise pao dole bilo je nekih 3.30v (stvarno nemam pojma sta je dovelo do toga da se baterija prazni, prilicno sam siguran da sam dobro spojio pinove, nekoliko puta sam proveravao, nije bilo obrnuto, a punjac je skroz isti i kao originalni), zatim sam je vratio u onaj telefon prikacio ga na punjac i opet se vratila ona voltaza 3.47 kao da nesto ne dozvoljava da se baterija puni dalje od toga. Sve u svemu, sad ne mogu nista da pokusam, jer baterija nije kod mene, tek sledece nedelje. Nadam se da cete ostati da pratite ovu temu koju sam otvorio, verujem da je vrlo zanimljiv ovaj slucaj, bio bih vam veoma zahvalan.
Inace razmisljao sam da ako dodje tog rastavljanja baterije, prikacim bateriju da se puni bez te zastitne plocice (koja inace stiti od prepunjivanja, pregrevanja, prevelikog napona...) bar na pet minuta i da vidim ima li ikakve promene ili da merim da li iz te plocice ka celijama baterije ide neka struje mada ne znam kako ce se ponasati plocica raskacena od same baterije i koliko je izvodljivo samo rastavljanje, da li je moguce ponovno sastavljanje. Strasna stvar kad ti prodaju uredjaj za koji u opste nigde ne mozes da nabavis jedan tako banalan deo poput baterije, a uredjaj normalno radio "neverovatnih" godinu i 14 dana...

ShoneX
Početnik

#4 Post od ShoneX » Sre Okt 04, 2017 10:27 am

Problem sam rešio na sledeći način: Kada sam prvi put uhvatio bateriju ja sam izmerio napon i video da je 3.35V što je meni dalo sumnju da baterija nije skroz ''crkla" pa sam pomislio da je upitanju upravo ono što je u naslovu ove teme jer postoji mnogo slučajeva da se uredjaji pokvare baš nakon isteka garancije (čitaj - programirani). Medjutim, pre nekoliko dana sam došao do novog zaključka i stvarno ne znam kako se ranije nisam toga setio. Naime, kada se desio kvar baterije, na mobilnom telefonu je bio ukljucen wi-fi, mreža i još gomilu aplikacija što je izazvalo tzv. duboko pražnjenje (deep discharge) jer telefon nije dobro registrovao procenat baterije (inače, vlasnik mi je rekao da je baterija bila na 10% i da je odjedno pocelo naglo da pada i telefon se samo isključio). Razlog zašto telefon nije mogao da puni bateriju je taj što bi svaki put kada se ukljuci na punjač on pro pokušao da uključi ekran sa prikazom punjenja, medjutim pošto je u bateriji bilo mnogo manje od minimum 3.55 (bar u ovom mom slučaju) da bi pokrenuo ekran i da bi kontroler za punjenje funkcionisao, baterija jednostavno nije htela da se puni. Dakle da se vretimo na to kako sam rešio problem, jednostavno, a za to puno zahvaljujem korisniku Danilo R1 koji me je častio Step Up-MT3608 Booster modulom, na kojem sam podesio voltažu pune baterije (4.2V) i prikačio direktno na bateriju. Nakon odredjenog vremena, bateriju sam uspeo da napunim do 3.45V i pokušao da je vratim u telefon i da punim i ništa se nije dešavalo, nastavio sam da punim bateriju preko modula i došao do 3.55V na mobilnoj bateriji. Kada sam vratio bateriju u telefon i prikačio ga na punjač, uključio se ekran koji je pokazao 1% i telefon je normalno nastavio da se puni do 100%. Telefon i baterija sada funkcionisu normalno, mada nisam siguran da li je baterija nešto oslabila nakon stojanja i nekoriščenja nekoliko meseci, bar na prvi pogled, nije nešto značajno.

ShoneX
Početnik

#5 Post od ShoneX » Pet Okt 06, 2017 9:12 am

Kad ti se desio taj kvar-dali si probao pre da ga ostaviš na punjač neko vreme ili ste ga odmah isključili kad ste videli da nema znaka života?
Stavljali smo ga na punjenje u vise navrata na po 1-2h, njegovo ponasanje je bilo sledece: Ukljuci se led indikator za punjenje (Azumi A50LT poseduje le diodicu za indikaciju punjenja) i ekran, prikaze se 0%, a zatim se sve iskljuci pa posle nekoliko sekundi ponovo i ponovo... Za to vreme, sam punjac je prizvodio nekakve cudne zvukove zujanja i pistanja (glasnije od uobicajnog zvuka punjaca). Iz tih razloga odlucili smo da prestanemo na taj nacin da pokusavamo, kako eventualno ne bi pokvarili ekran, mozda samu elektroniku koja kontrolise punjenje u telfonu, a mozda i sam punjac, od tolikog neprestanog ukljucivanja/iskljucivanja. Znas sta je meni bilo cudno, kada se desio kvar (januar 2017), ja sam odmah uhvatio i izmerio voltazu baterije i iznosila je 3.35V, sada posle vec pola godine kada sam opet izmerio bateriju ono je opet bilo 3.35V.

To je u meni izazvalo sumnju da nije bila ostecena sama celija baterije tj. elektrolit, vec sam pomislio na tipicnu stvar koju proizvodjaci danas rade, a to je da programiraju uredjaj da se pokvari nakon isteka garancije, s obzirom da sam cuo pricu vezanu bas za taj isti telefon: nakon tacno 6 meseci koliko traje garancija na bateriju jednostavno nije htela da se puni, samo u tom slucaju telefon je bio na 40%, covek je odneo telefon u servis i oni su mu rekli da ce to brzo srediti i da je to nesto vezano za software telefona i samu bateriju, kada je dosao po popravljeni telefon, oni su mu rekli da je bilo nesto do baterije i da su je reprogramirali (ne razumem o cemu se tacno radi, kakav program u samoj bateriji ima ,samo sam ovako cuo po prici) i posle toga baterija se normalno punila kao i ranije.

Jos nesto sto je cudno sto mi se desilo kad sam tek uzeo bateriju, a sto me jako zanima u cemu je fora je sledece (mozda je malo glupa stvar, ali sam pokusavao svasta na bateriji jer je bilo, ili popraviti ili baciti telefon jer zamenske baterije nema): izolir trakom sam onemogucio srednji pin na bateriji i probao da iskoristim telefon kao najobicniji izvor napajanja (nisam bio siguran da li telefon hoce da puni bateriju, ako je onemogucen pin za status baterije tj. temperaturu, voltazu... ali sam eto pokusao i to), posle nekoliko minuta otkacim ja punjac, izvadim bateriju i izmerim napon kad ono 3.1V :shock:, od cega li je napon na bateriji opao ostade misterija :?: , iskren da budem, to me je prepalo i manuo sam se svakojakih pokusaja da se bilo sta uradi. Kasnije kada sam opet prikacio telfon na punjenje bez izolir trake na nekoliko sekundi, voltaza baterije se vratila na 3.35.

emv412
Početnik
Pridružio se: Pon Jul 29, 2019 5:26 pm

#6 Post od emv412 » Sub Avg 03, 2019 1:00 pm

Pozdrav!

Ozivljavam temu da bih naveo kako sam ja pre nekoliko dana resio problem sa baterijom na istom tom telefonu, mozda nekome bude od koristi.

Kada se telefon ukljucivao isto je prikazivao 0%, a baterija je imala napon oko 3,35V. Telefon je, nakon prikljucenja
na punjac zapravo punio bateriju samo dok je ekran iskljucen, a to je prvih 10ak sekundi. Ja sam problem resio tako sto sam telefon ukljucio u punjac bez baterije, nakon cega sam bateriju unosio na 10 sekundi u telefon, pa je potom vadio. Postupak sam ponovio par puta, doduse sa jacim punjacem, i telefon je stekao tih 1% koliko mu je bilo potrebno da nastavi da se puni.

Odgovori