Zamena NiCd baterija u LI-lon

Odgovori
MUNJA
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 25, 2017 9:41 pm

Zamena NiCd baterija u LI-lon

#1 Post od MUNJA » Ned Mar 10, 2019 10:29 pm

imam srafilicu 18 volta koristi 13 starih baterija, hteo bih da zamenim za 18650 ali kako da resim punjenje samih baterija da se sve pune istovremeno posto je redna veza u piranju

Korisnikov avatar
RadioElektro
Početnik
Pridružio se: Pon Apr 09, 2018 4:35 pm

Re: Zamena NiCd baterija u LI-lon

#2 Post od RadioElektro » Pon Mar 11, 2019 12:55 am

Treba da kupiš BMS (Battery Management System) elektroniku.

MUNJA
Početnik

#3 Post od MUNJA » Pon Mar 11, 2019 9:52 am

Hvala.

Korisnikov avatar
cacko84
Početnik
Pridružio se: Sre Dec 28, 2016 7:15 pm

#4 Post od cacko84 » Pon Mar 11, 2019 6:01 pm

Pozdrav,
Poruci ovu elektroniku i resen ti je problem :whistle: :whistle: :whistle: :whistle:
https://www.aliexpress.com/item/BMS-25A ... e5952f3c76

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#5 Post od elektricar024 » Pon Mar 11, 2019 8:25 pm

BMS ti služi da čuva baterije. Ako bez njega upakuješ baterije, onda možeš uraditi to, da jednostavno isprazniš baterije ispod nivoa dozvoljenog. BMS je tu, da ako padne napon ćelijama, onda isključi bateriju i ne dozvoljava njegovo korišćenje dok ga ne napuniš.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

MUNJA
Početnik

#6 Post od MUNJA » Pon Mar 11, 2019 9:29 pm

Pa da ta elektronika sluzi da odrzava baterija vec su mi 2 baterije propale nisam punio usle u kratki spoj
Moze sluziti kao osigurac :D :D :D
isto kao i ups sto odrzava akomulator

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#7 Post od zokce » Pon Mar 11, 2019 10:41 pm

Raspitaj se jos malo oko te zamene. Koliki napon i kapacitet je potreban i koliki mozes da dobjes, u stvari koliku struju mozes da dobijes za pogon motora srafilice. Mislim da litijum jonske baterije jos nisu dorasle Ni-Cd po pitanju jacine struje koju mogu da isporuce. Mozda gresim, al` ja sam takvog dojma. :)
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
dekip
Početnik
Pridružio se: Ned Dec 30, 2018 9:44 pm

#8 Post od dekip » Uto Mar 12, 2019 5:48 pm

Da li su dorasle ili ne, tek ni jedna ozbiljna firma nema u svojoj ponudi šafilice sa nikl-kadmijumskim akumulatorima. Isključivo litijum-jon.

Mislim da bez problema možeš da rešiš to sa 18650 baterijama i TP4056 modulom. Za 18V bi ti trebalo nekoliko baterija, s tim što bih ja radi peglanja radnog napona svake od njih išao na izlazu sa MT3608 step-up konverterom. I sve to vezao redno da bih dobio željeni napon. Imaš tih stvari po internetu. Rešenje svakako nije novo.

MUNJA
Početnik

#9 Post od MUNJA » Čet Mar 14, 2019 8:46 am

Ali vise se isplati 18650 nego NiCl
15 NiCl mi treba za 18V posto su 1,2V 1500mAh
a cena je od 220 do 300 dinara po komadu
3300/4500 dinara
a za te pare mogu kupiti polovnu dobru malo doplata i eto
a za ove mogu na vasaru kupiti baterije od lap topova
dva kucista kupim i izvadim 5 baterija po 3,5 / 3,7V 1500mAh ,i ostanu mi one malo losije a ove dobre u srafilicu
i onaj BMS dva tri dolara
ja sam stavljao 18650 za probu 5 komada losije su bile ali nisu imale punjenje nego sam morao da vadim pa svaku posebno
a kao sto je elektricar 024 objasnio u klipu testiraju se i probaju i eto

zdenko
Početnik
Pridružio se: Pet Sep 07, 2018 8:55 pm

#10 Post od zdenko » Ned Mar 17, 2019 12:18 am

dekip napisao:
Uto Mar 12, 2019 5:48 pm

Mislim da bez problema možeš da rešiš to sa 18650 baterijama i TP4056 modulom. Za 18V bi ti trebalo nekoliko baterija, s tim što bih ja radi peglanja radnog napona svake od njih išao na izlazu sa MT3608 step-up konverterom. I sve to vezao redno da bih dobio željeni napon. Imaš tih stvari po internetu. Rešenje svakako nije novo.
Druze izvini ali ovaj komentar nema veze sa realnoscu, jednostavno nije izvodljiv.

Korisnikov avatar
dekip
Početnik

#11 Post od dekip » Ned Mar 17, 2019 4:39 pm

@Zdenko
I te kako je izvodljiv i realan. Možda tebi nije. Moj celokupan setup svih autonomnih projeata mi radi baš na toj kombinaciji, gde samo zavisi da li mi treba da baterije budu vezane redno ili paralelno. Nije problem ako si zapeo negde da ti pomognem.

Inače sad nešto gledam po youtube. Vidim da su mnogi to baš prosto rešili sa komadom elektronike kao što reče neko iznad ali sa drugim modelom.
https://www.aliexpress.com/item/Upgrade ... 60050.html
Mada je suština ista. Bez obzira šta se radi sa baterijama, trebaju ti:
- strujna kola da se baterije pune
- strujna kola koja će paziti na overcharge
- strujna kola koja će paziti na overdischarge
- opciono boost konverter
- opciono buck konverter

Ako ti treba još koji info, slobodno se javi.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#12 Post od zokce » Pon Mar 18, 2019 3:13 pm

Deki, ovaj link sto si postavio, na jednom mestu (Note 1) navodi da obicne 18650 baterije ne mogu da startuju busilicu, vec da se za to koristi 3 ili 6 10C-15C LiPo baterije. Jesi li isprobao ovo sa 18650 baterijama?
I mene zanima ova kombinacija, jer ce i moja busilica-srafilica uskoro da dodje na red.
Без старца нема ударца!

zdenko
Početnik

#13 Post od zdenko » Pon Mar 18, 2019 3:51 pm

Dekip, znam ja dobro sta sam napisao ali tvoj predlog iz one poruke nije izbvodljiv. Kao prvo sta ces sa: MT3608 step-up konverterom? pa on jedva da ima snage za led traku a ne da potera motor od srafilice ili da puni sve te baterije, jednostavno ne znam sta si mislio sa njime kad je bukvalno on tu neupotrebljiv a kao drugo sta mislis sa: TP4056 modulom koji je namesten da puni jednu ili vise paralerno vezanih baterija a coveku treba 4 ili 5 redno vezanih baterija za veci napon, pa nece valjda da uzme 5 tih modula i 5 adaptera da poveze da bi punio 5 baterija a ako si mislio da mozes vezati 5 redno TP4056 modula i da ih napajas jednim napajanjem ni to nije moguce. Nacrtaj na papir semu tog tvog spajanja i module koje si spomenuo u tu objavu i postavi ovde pa nam reci kako si to zamislio, znaci da koristis taj: TP4056 modul i MT3608 step-up konverter za projekat srafilice gde treba oko 18V .
Sto se tice prepravki i ubacivanjem 18650 baterija ja sam to uradio uspesno zahvaljujuci jednom clanu na KP gde je covek sve do zadnjeg detalja objasnio u svojim oglasima na KP. Ja bih kopitao njegove tekstove i nalepio ovde ali je napisao u jednom oglasu da ce svako biti prijavljen ko mu kopira tekstove i slike. Zamolio sam ga danas ako bude hteo da pise ovde jer je covek doktor u ovoj oblasti.

Korisnikov avatar
dekip
Početnik

#14 Post od dekip » Pon Mar 18, 2019 7:47 pm

@Zokce
Pazi, link je sa video tutoriajala. Pravo da ti kažem nisam ni video, ali sad kad si mi ti napomenuo vidim da ima taj note1. Lik je sa modulom sa linka uz 6 komada 18650 zamenio staru Ni-Cd. I radi.
@Zdenko
Nisam koristio ni modul koji je lik iznad postavio, a ni ovaj koji je koristio lik sa videa a čiji sam link prosledio. Nisam ga proverio pre copy/paste, priznajem.
Ali što se tiče 18650 baterija... e moj druže. Kao što rekoh, koristim više od jedne baterije u mojim autonomnim sistemima. TP4056 ima svu neophodnu elektroniku za punjenje JEDNE 18650 baterije. Ta baterija se preko ovog modula može vezati redno ili paralelno sa više istih baterija i modula u zavisnosti šta želiš da dobiješ. TP4056 prema datasheet-u baterije puni strujom do 1,2A i do 4,2V, što uz odgovarajući punjač znači .. šta već znači. Više TP4056 se apsolutno može puniti jednim napajanjem. Koliko njih zavisi od napajanja i ni od čeg drugog. Slabije napajanje jednako duže vreme punjenja.
https://dlnmh9ip6v2uc.cloudfront.net/da ... TP4056.pdf

MT3608 prema datasheet-u može u peak-u da baci i do 4A u zavisnosti koliki je izvor struje iza njega. Ne znam koliko kilometara ima ta LED traka koju ti nisi mogao da upališ. Ovaj modul sam pomenuo samo radi peglanja konačnog ZBIRA napona svih baterija na kraju. Nisam siguran koliki je u datom slučaju maksimalni napon, ali znam pouzdano da se baterije na Bošovim šafilicama Li-Ion na 10,8/12V ne pune puno više od nominalnog napona. Zašto to kažem? Ako bi imao 5 komada 18650 baterija na 3,7V to bi u zbiru dalo 18,5V. Ali šta ćemo što kad se te baterije tek napune imaju malo više? Nikada nisam menjao Ni-Cd baterije sa 18650 pa ne mogu da tvrdim da će sto posto raditi, ali da bih ja to probao tako, to sigurno.
https://www.olimex.com/Products/Breadbo ... MT3608.pdf

Priznajem, nije najelegantnije rešenje, i da je bolje jedan modul koji će to sve da završi kao što je pomenuo cacko ako se ne varam. Ali da ne može ovo što sam predložio... LOL. Ne bih se složio sa tobom.

Mogu ti reći za nekog ko "ne zna engleski" prilično se postavljaš "da znaš". Ili znaš engleski ali se foliraš, ili se ne razumeš u tematiku pa se foliraš. Šta je tačno? Ja bih rekao ovo drugo.
I da, mogu da ti pomognem, a mogu i da ti završim projekat. Oba slučaja imaju svoju cenu i neće ići preko foruma.

Čitaj datasheet-ove.Zaboravih, datasheet-ovi su na engleskom...

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#15 Post od elektricar024 » Pon Mar 18, 2019 8:16 pm

Samo da ne ispadne svađa.MOlim vas. Form je stvoren da raspravljamo a ne da se svađamo. Hvala...

Što se tiče DC step Up convertere, treba da znamo osnovne, da ako imamo jednu ćeliju od 3.6V Li-Ion ćelije ( to je osnovni napon ) koja kad se napuni 4.1V ( inače LI -Ion baterije treba da se pune do 4.1V a Li-Polimer treba da se puni do 4.2V ). Ako baterija je puna 4.1V koja je sposobna da daje CCA 3A/h, kada njegov napon se digne pomoću DC-DC konvertera, da ne pričamo o gubitku u toku transformisanja napona, to je 3/3=1A/h koju je baterija sposobna da daje od sebe, pored toga kako pada napon ćelije, DC-DC step down converter pokušava da zadrži podešeni napon gde još više gubimo kapacitivnost same baterije itd.. Druga stavka da ne pričamo šta je sposobna DC - DC konverter da radi sa elektromotorima, koji pre starta zahtevaju čak 10* veću struju ( neka to bude 2-3 pika ) od In ( Nominalna struja ). Da teorija radi kako treba verujem da i ostali kineski proizvođači ne bi koristili redno vezane ćelije, već DC-DC konvertere i sa tim uspeli lagati ljude za mnogo jeftinije pare o kapacitivnošću itd....

Sa druge strane tommotoru koja je predviđena sa NI-CD baterije, ništa mu neće faliti aki radni napon malo premašimo prema gore ako napakujemo sa lI-Ion baterijama. Ti motori mogu da trpe svašta, i neće mu smetati umesto 9V ako dobija 12.8V.

Korisnikov avatar
dekip
Početnik

#16 Post od dekip » Pon Mar 18, 2019 9:46 pm

https://www.ineltro.ch/media/downloads/ ... d92915.pdf

"Final charge voltage = 4.2V" za 18650. Kao neko ko mora da se drži činjenica (iz nekih drugih razloga) ja stalno i uvek posegnem za dokumentacijom, da ne bih pričao napamet. 35000 ljudi bi me već davno razapelo na krst. :D
Ma nema veze. Otišli smo totalno u stranu. Da ne kažem zastranili a dečku treba rešenje za šafilicu. Ja se odjavljujem sa ovog topica. ;)

zdenko
Početnik

#17 Post od zdenko » Uto Mar 19, 2019 2:47 am

Dekip, ne vidim kako si pomogao decku sem sto pricas nereanne stvari, pricas samo neke teorije koje u stvarnosti nisu tacne. Ako imas resenje pisi i nacrtaj na papir kako si zamislio spajanje svega toga a znam da resenje nemas i zato to uradio nisi a to traje samo minut da nacrtas hemijskom na parce papira i uslikas telefonom. Ne ponizavam nikog ali stvarno nisi realan. Taj podizac o kome pricas imam ga i ne sme vise od 2A da se optereti inace crkava i na tih 2A se usija od toplote. Kada se napon sa 3.7V podigne na 18V izlazna amperaza tog podizaca je plafon 0.3A dok ce na ulazu povlaciti 2A sto je gortovo neupotrebljivo. Sta ce on sa tih 0.3A a podizac se usijava? Bas da vidim kako bi ti spojio redno 5 TP4056 punjaca na jedan adapter. Ovde smo da razmenimo misljenja i da ispravimo ako neko nije u pravu a ti veruj mi drugarski da nisi u pravu i sto si tvrdoglav ako hocu da te edukujem? Nacrtaj na papir kako si zamislio da svi vide sta hoces da kazes i svi ce redom shvatiti da nisi u pravu ili obrnuto i ja cu tad isto moci da ti dokazem da nisi u pravu ili da mozda ja shvatim da ja nisam u pravu ali daj crtez, zasto to izbegavas a traje minutu. Naveo si dva modula za projekat srafilice koji su neupotrebljivi tu a izbegavas da nacrtas semu povezivanja da svi shvatimo sta si hteo reci a kolko vidim volis da se duris iako ti niko nista lose nije rekao sem sto se nikako ne slazem sa tvojim misljenjem.

A za led traku evo ti jedan primer posto spominjes kilometre: 2 metra led trake 5050 12V kada se poveze na taj podizac koji treba sa 3.7V da podigne na 12V on se jadnik usija odmah i crkava ako mislis drukcije uzmi i probaj, mani tvoje teorije, ja licno probao. Ta traka u stvarnosti na tih 2 metra vuce tacno 1A na 12V, ja merio unimerom i nisam citao datashit sto znaci da ce taj podizac morati povuci minimum 3A sto ce dovesti do njegovog crkavanja a sta mislis tek kad napon padne u bateriji na 3V pa tad bi podizac trebao 4A povlaciti na svom ulazu da bi poterao 2M led trake na 12V. A vi ostali verujem da dobro poznajete elektroniku a ja i nisam neki veliki strucnjak vec sam amater pa kontam ove osnovne stvari pa ukljucite se i vi a ne da Dekip mene zatrpava njegovim neznanjem dok vi cutite. Ne svadjamo se samo razmenjujemo misljenja.Pazite i ja sam Amater i priznajem da nisam strucnjak ali ovo su osnovne stvari jos iz srednje skole. Dekip, izvini ali stvarno nisi u pravu a izbegavas pokazati sliku seme sta si zamislio.
Javno cu ti se izvinuti pred svima ako si upravu ali brate daj taj crtez da vidimo sta si zamislio sa ta 2 modula da bi radilo u projekat srafilice na 18V. Nit taj podizac moze pokrenuti motor nit ti punjaci mogu puniti redno vezane baterije jednim adapterom, sta sam ja ovde neistinu rekao pitam vas ostale clanove?

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#18 Post od elektricar024 » Uto Mar 19, 2019 6:06 am

dekip napisao:
Pon Mar 18, 2019 9:46 pm
https://www.ineltro.ch/media/downloads/ ... d92915.pdf

"Final charge voltage = 4.2V" za 18650. Kao neko ko mora da se drži činjenica (iz nekih drugih razloga) ja stalno i uvek posegnem za dokumentacijom, da ne bih pričao napamet. 35000 ljudi bi me već davno razapelo na krst. :D
Ma nema veze. Otišli smo totalno u stranu. Da ne kažem zastranili a dečku treba rešenje za šafilicu. Ja se odjavljujem sa ovog topica. ;)
Ja ne kažem da nisi u pravu. Ja to ne bih nazvao Final već Maximalni napon dokle sme da se puni baterija. Što dalje smo od mx napona punjenosti baterije tako će nam duže trajati ćelija. NPR.: Proizvođači kao što su Canon i nikon, oni njihove baterije barem u starijim modelima punili do 4V. A zato im akumlatori ubedljvo najduže trajali.
Zato, treba izbegavati, MAX napon punjenja jer sa tim skraćujemo životni vek Baterije.
Interesantna činjenica, da na primer da TESLA ( ne Nikola već Ilon Mask) svoje akumlatore puni do 3.9V i prazni se maximalno do 3.2V. Naravno mi sad ovde pričamo o ćeliji, pošto i TESLA S I ostali auti koristili do sada 18 650 ćelije samo mnogo više komada nego što ima u aku šrafilici. Da se vratim na temu, zato njihovi akumlatori ubedljivo mogu toliko da traju jer opet su udaljeni od max napona punjenosti same ćelije.

zdenko
Početnik

#19 Post od zdenko » Uto Mar 19, 2019 1:10 pm

Ja sve moje baterije 18650 punim sa 4.2V jer i gotovi fabricki punjaci koje imam ih pune sa tim naponom. Slazem se da sa manjim naponom se produzava vek baterija ali je i autonomija onda manja. Prilikom punjenja napon na praznu bateriju je manji i raste postepeno dok ne naraste na 4.2V jer su mi punjaci ogranicavaju struju punjenja. Kada se povade stare baterije komotno moze stati dovoljno baterija 18650 umesto NiCd. Ja sam iz moje srafilice koja radi na 12V povadio 20 NiCd baterija i umesto njih sam u kucistu uglavio 9 komada 18650 baterija. Vezivao sam po 3 paralerno i onda tako ta 3 para poredjao redno 3 puta, znaci 3 redne baterije a svaka ima jos 2 uz sebe paralerno vezane tako da je napon na njih kada su napunjene oko 12.5V. Punim ih sa 12.6V i strujom od 2.5A. Sve radi sjajno i bajno. Unutar baterije imam BMS 3S plocicu koja balansira punjenje. Malo je bilo da ide samo 3 baterije redno vezane jer su se baterije jako grejale i brzo gubile svoj napon jer moja Boseva srafilica vuce 10A ali kada sam stavio jos po 2 baterije pored svake tako da ih sad ima 9 kom e sad sve radi idealno.
Poslednja izmena od zdenko u Čet Mar 21, 2019 3:42 am, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#20 Post od zokce » Sre Mar 20, 2019 10:10 pm

Zdenko, napisao si `Vezivao sam po 3 paralerno i onda tako ta 3 para poredjao paralerno 3 puta, znaci 3 redne baterije a svaka ima jos 2 uz sebe paralerno vezane tako da je napon na njih kada su napunjene oko 12.5V.`. Da nije neka omaska, i treba `redno`?
Ako sam ja dobro razumeo napisano i Laki sto je napisao da motor komotno moze ici do 20V, onda bi jos 2x3 baterije zavrsile posao, uz BMS 3S plocicu?
Без старца нема ударца!

zdenko
Početnik

#21 Post od zdenko » Čet Mar 21, 2019 3:23 am

viber image 2019-03-21 , 04.14.02.jpg
Ne znam zokce kolko smo se razumeli ali evo nacrtao sam na parce papira kako sam ja to sve spojio u moj projekat za moju srafilicu koja je na 12V i ciji motor vuce 10A. Inace ovakva slicna sema postoji na KP strucno uradjena po kojoj sam ja radio ali covek od koga sam kupio potrebne delove i ko me je uputio u sve ovo je napisao da ce prijaviti svakog ko mu kopira tekstove i slike, ne bih se svadjao sa njime jer mi je covek pomogao i uputio me do zadnjeg detalja tako da sad mogu i ovde prenositi sta sam naucio i sta sam uradio a usput i sve radi sjajno i bajno :)
Baterije kada su napunjene imaju oko 12.5V ili oko 4.19V po jednoj bateriji. BMS plocica balansira i prekida punjenje. Motor je povezan direkt na baterije jer BMS plocica ne moze izdrzati startnu struju srafilice. Baterije ne mogu uci u duboko praznjenje jer kada napon padne na nekih 3V po bateriji srafilica naglo krene da gubi obrtaje jer napon tad brzo pada i to je znak da pustim prekidac jer su bnaterije prazne.
Kako mi je covek rekao da redno vezujem onoliko baterija dok ne dodjem do zeljenog napona i da moze malo i da se pretera 1-2V a onda na svaku bateriju dodamo paralerno onoliko komada koliko nam prostor u kucistu baterije dozvoljava. Ja sam imao mesta da pored svake baterije dodam jos po 2 baterije tako da ih ima 9 kom. Za 18v busilicu bi trebalo 5 redno vezanih baterija i BMS 5S plocica a to je nekih 20.5V koje se pune sa naponom od 21V.
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#22 Post od zokce » Čet Mar 21, 2019 8:42 am

Da, najbolje je da se postavi crtez. Za 5 redno veanih baterija je onda potreban BMS 5S. Znaci da se BMS bira i prema naponu koji treba da kontrolise a i prema struji koju treba da `obradi`.
Без старца нема ударца!

zdenko
Početnik

#23 Post od zdenko » Čet Mar 21, 2019 4:00 pm

Tako je, broj ispred slova S oznacava za koliko je baterija ta bms plocica, koliko redno vezanih baterija. E sad kako mi covek rekao da nijedna bms plocica koje imaju da se kupe kod nas da nijedna ne moze poterati jake motore busilice kao sto je ova moja koja vuce u praznom hodu 10A a u startu ko zna koliko tako da bms samo puni i balansira punjenje dok na manje aku busilice ide bez problema da sve ide preko bms-a ali ima i on tu neka gotova resenja sto je meni komplikovano da objasnim i da sam skontam a takodje mi je obecao da ce danas on ovde sve detaljno pisati o prepravkama aku busilica tako da cete sve znati iz prve ruke od A do S. Ako sam ja kao laik mogao sve to nauciti od njega za kratko vreme vi cete jos laske skontati sve to.

Korisnikov avatar
npelektronika
Moderator
Pridružio se: Čet Nov 24, 2016 10:41 pm

#24 Post od npelektronika » Čet Mar 21, 2019 6:35 pm

DaniloR1 napisao:
Čet Mar 21, 2019 5:12 pm
Imali neki dobar sajt za postavljanje Slika pa da ih ovde linkujem da ne nastradam kao prošli put da se sajt od slika ugasi i da nestanu sve slike koje sam ovde na Forumu postavljao ili neki drugi način???
https://www.4shared.com/ registrujes se i postavljaj slike imas 15Gb prostora. Pozdrav

Odgovori