Gorenje Sporet

Odgovori
Ilyas
Početnik
Pridružio se: Uto Mar 19, 2019 3:48 pm

Gorenje Sporet

#1 Post od Ilyas » Ned Avg 18, 2019 7:21 am

Pozdrav forumaši :hand:

Prije par dana mi se pojavio problem na sporetu prvo je tinjalica malo gorila, pa je sada to samo od sebe nestalo. Uglavom ja sam otvorio sporet koliko sam mogao da vidim termicki prekidaci nisu masni jer mi smeta plinska kola koja je tesko skinuti da malo bolje pogledam, provjerio sam oba grijaca ispravni su i nisu probili ali kada pustim napon na sporet u stanju kada je sve na 0 na oba grijaca i na oba izvoda pokazuje mi glinericom fazu takodjer i na sijalici, cim upalim termicki prekidac to nestane, pa mi sad ovo nikako nije jasno koliko ja znam termicki prekidac bi trebao da prekida fazu uvijek a da je nula stalno na grijacu. Ako moze savjet, hvala svima

radicmx
Početnik
Pridružio se: Ned Jan 27, 2019 11:22 am

Re: Gorenje Sporet

#2 Post od radicmx » Ned Avg 18, 2019 3:15 pm

Ako imas monofazni prikljucak, zavisi kako okrenes utikac u uticnici.

Ilyas
Početnik
Pridružio se: Uto Mar 19, 2019 3:48 pm

#3 Post od Ilyas » Ned Avg 18, 2019 5:35 pm

Prikljucak je trofazni preko fixnog spoja, hvala na odgovoru.

radicmx
Početnik

#4 Post od radicmx » Pon Avg 19, 2019 2:12 pm

Trebala bih faza da ide na prekidac ali i nula isto, pa proveri kako je povezano, spomenuo si da ti je tinjalica pocela skoro svetliti.
A njoj kao i glinerici treba jako mala struja za rad, pa je pitanje dali je to faza sto meris,neka indukcija, mozda neka mala struja koja curi sa zaprljanog prekidaca...
Potrazi semu na internetu za prekidac sporeta, bice ti jasnije.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#5 Post od zokce » Pon Avg 19, 2019 5:12 pm

Kod trofaznih prikljucaka najbolje je koristiti ne uticnicu i utikac, nego prikljucnicu na koju se prikljucuje direktno kabl iz sporeta (TA peci, ...). Kod uticnice i utikaca se leko moze desiti da nema dobar ili da uopst nema spoj nule, i onda kroz sporet idu dve faze izmedju sebe i grejaci dolaze pod napon od 380V.
Isto tako moguce je da na bilo km mestu oslabi spoj, pojavi se prelazni otpor koji za posledicu ima pojavu odredjenog napona, dovoljno velikog da zasvetli tinjalica. Resenje: proveriti spojeve i tamo gde je bilo grejanja i gde su losi spojevi promeniti sta treba da se promeni. Nikako nista ne raditi sa ukljucenim naponom.
Без старца нема ударца!

radicmx
Početnik

#6 Post od radicmx » Pon Avg 19, 2019 7:13 pm

Veci je problem sto kod trofaznih uticnica zna da se izgubi uzemljenje. cak sam sretao i neke kineske koje nisu ni mogle da naprave kontakt sa uzemljenjem, omasili su skroz kontakte.
U tom slucaju bolje su industrijske uticnice.

Korisnikov avatar
Banellone
Početnik
Pridružio se: Sre Dec 05, 2018 11:27 pm
Kontakt:

#7 Post od Banellone » Pon Avg 19, 2019 10:41 pm

Skini prekidače i operi ih benzinom i čekticom, pazi kako vraćaš žice, slikaj pre skidanja da znaš kako da vratiš.

Pozdrav

NecaElectric2005
Početnik
Pridružio se: Čet Jun 20, 2019 6:57 pm

#8 Post od NecaElectric2005 » Čet Avg 22, 2019 11:25 am

Pa jedino da ti prekidac probija pa faza nekako ide na uzemljenje ali jel ti iskocila sklopka?

Odgovori