Zamena antene

Odgovori
bogida
Početnik
Pridružio se: Uto Sep 04, 2018 7:15 pm

Zamena antene

#1 Post od bogida » Uto Sep 04, 2018 7:35 pm

Dobar dan!
Imam uredjaj koji ima slabu antenu unutrasnju a treba da ima domet do 150 metara ali na 50 i + metara ima porblem sa prijemom komande sa daljinskog voleo bih da je zamenim i dodam drugu ali neznam koju da kupim pa ako neko ima neku ideju bio bih zahvalan.

Slika

je uredjaj

Slika

Ovo je antena ova zica

Slika

Zadnja strana

Slika

Ako bi mogla neka ovakva antena ...dali pase?

Hvala unapred.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

Re: Zamena antene

#2 Post od zokce » Sre Sep 05, 2018 7:55 pm

Nisam siguran da bi ta omni antena bila mnogo bolja od interne, mozda za nijansu ali ne verujem da bi dosegla 3x vecu razdaljinu. Ima usmerenih antena sa odredjenom dobiti ili antenskim pojacanjem, pogledaj sta bi ti odgovaralo i koliko bi kostalo. Ima na YT gomila DIY pojacavaca za dongle wifi, pa mozda dobijes neku ideju.

Mada, ta interna antena izgleda kao dipol, sto znaci da je po prirodi usmerena na dve strane, ako pokusas da polozajem uredjaja podesis da dipol zraci u smeru koji ti je potreban, mozda dobijes neki povoljan rezultat.

I jos nesto, i antena na drugoj strani je isto tako bitna, ako se postave dve antene sa manjim pojacanjem, onda nema potrebe za jednom antenom sa velikim pojacanjem, bolja varijanta je sa dve antene iako imaju manje pojacanje. Onda mi mozda koristile i te dve na slici.

Kad su antene i radio talasi u pitanju, narocito granicne vrednosti i kada nemas validne podatke (snaga predajnika, osetljivost prijemnika, ...), mora da se eksperimentise.
Без старца нема ударца!

bogida
Početnik
Pridružio se: Uto Sep 04, 2018 7:15 pm

#3 Post od bogida » Čet Sep 06, 2018 6:54 pm

Mislio sam na neko jednostavnije resenje tipa ta i ta antena i gotovo )) nisam znao da je toliko komplikovano ))

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#4 Post od zokce » Sub Sep 08, 2018 1:11 pm

To je samo u najkracem da steknes nekakvu sliku o tome i da vidis da nema jednostavnog odgovora. Niko ne moze da ti garantuje nista na osnovu onih slika. Pre svega sto se verovatno niko nije bavio takvim uredjajem.
Ja sam ti napomenuo da mozda sa tim antenama ne postignes neki povoljan rezultat na toj razdaljini, jer te antene nisu usmerene i nemaju potrebno pojacanje. Ako pokusas sa usmerenim antenama na obe strane sigurno bi nesto postigao, samo je potrebno vece ulaganje, a to ti se mozda ne isplati.
Plus, morao bi da izvedes prikljucak za antenu, a mozda bi morao i asimetricni clan da se stavi radi prilagodjenja impendanse, ako je ta antena unutra dipol.
Mozda proguglas po nazivu tog uredjaja da pronadjes semu, pa ako uspes postavi je ovde da prokomentarisemo.
Без старца нема ударца!

Odgovori