Nabavka literature za Arduino

Odgovori
Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 11:32 am

Nabavka literature za Arduino

#1 Post od DenisHD » Sub Okt 20, 2018 10:49 pm

Pozdrav svima! :D
Odlučio sam malo "da se apgrejdujem" sa znanjem iz programiranja arduina i naručio sam ove dve knjige:
http://knjige.kombib.rs/kontrola_motora ... spberry_pi
http://knjige.kombib.rs/arduino-i-javas ... nje-na-veb

Sledeće koje planiram da nabavim su:
https://www.infoelektronika.net/knjiga- ... rduino-241
i možda ovu:
https://www.infoelektronika.net/knjiga-arduino-uno-140
U jednu ruku mi se i kupuje ova knjiga zbog toga što je objašnjeno posebno sve onjašnjeno i za A/D konverziju itd.. Ali o5 kad razmislim većinu toga vrv ima i u Arduino i Javascript knjizi na početku...
Šta vi kažete? Da uzmem i ovu, ili da sačuvam pare za neku drugu, tipa za programiranje Raspberry Pi računara u Python -u (kad nabavim taj računar)? :D
Inače, ove druge dve knjige što sam postavio link, neću sad odmah naručivati nego malo kasnije.. pošto sad hoću da uložim i u računar.. pa mi ne preostaje novac za te druge dve knjige.. Ali vremenom, kad opet uštedim, uzeću.. pa reko da pitam za savet šta sledeće da uzmem.. :D

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

Re: Nabavka literature za Arduino

#2 Post od elektricar024 » Ned Okt 21, 2018 8:08 am

Interesantno.

Ja imam sve knjige koji si sad nabrojao sem Arduino i JavaScript za povezivanje na veb.
Moje mišljenje su sledeće: Kontrola motora, projekti za Arduino i Raspberry PI
Knjiga je vrhunska, ali samo onda ako te interesuju elektromotori. Ova knjiga tebe ništa neće naučiti novo u znanje programiranje jer jezik već znaš. Ova knjuiga više se bavi elektromotorima i njihovim funkcijama. Jak puno računanje i matematike ima u njega, kako da se pokrene motor.
Projekti kućne automatizacije za Arduino
Knjiga je dobra. Kao što sam i reko u nekom mom videomaterijalu, da mi se sviđa. Moraš znati dosta dobro programski jezik da bi shvatio knjigu, ali to je to. Preporuka za tebe.

Ako želiš iskreno da naučiš programirati i iskoristiti sve resorse arduina, onda svakako ovu knjigu pporučujem.
Zahtev puno žvakanje, puno učenja, i truda. Ova knjiga već na fakultativski nivo diže arduino ali vredi svaki dinar.
https://www.infoelektronika.net/knjiga- ... rduino-153
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Korisnikov avatar
Player_One
Početnik
Pridružio se: Čet Jan 12, 2017 10:46 pm

#3 Post od Player_One » Ned Okt 21, 2018 11:15 am

Evo mali "savjet".
Vidim da se dosta bavis Arduinom, pa mozda zelis u neko doba da predjes u sire programiranje. Arduino je super platforma za uciti neke osnove komunikacije softwera i hardvera, medjutim meni djeluje da ces je prerasti u neko skorije vrijeme. Za neko "jace" programiranje razmisli o ovoj knjizi C Programming. Prednost je sto je dostupna free na netu, i mozda jedna od najboljih knjiga. Losa strana sto je na engleskom, cini mi se da sam negdje vidjeo i prevod na nasem jeziku u kjnizari, ali nisam 100% siguran. Evo jos nekih knjiga koje imam u pdf-u za one koji zele da uce C ili Python.
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik

#4 Post od DenisHD » Ned Okt 21, 2018 9:51 pm

elektricar024 napisao:
Ned Okt 21, 2018 8:08 am
Interesantno.

Ja imam sve knjige koji si sad nabrojao sem Arduino i JavaScript za povezivanje na veb.
Moje mišljenje su sledeće: Kontrola motora, projekti za Arduino i Raspberry PI
Knjiga je vrhunska, ali samo onda ako te interesuju elektromotori. Ova knjiga tebe ništa neće naučiti novo u znanje programiranje jer jezik već znaš. Ova knjuiga više se bavi elektromotorima i njihovim funkcijama. Jak puno računanje i matematike ima u njega, kako da se pokrene motor.

Projekti kućne automatizacije za Arduino
Knjiga je dobra. Kao što sam i reko u nekom mom videomaterijalu, da mi se sviđa. Moraš znati dosta dobro programski jezik da bi shvatio knjigu, ali to je to. Preporuka za tebe.
Pa da, zato sam je i naručio, pošto ima tamo opisano i o step motorima, i servo motorima.. a baš bih hteo da se "naoružam znanjem" i iz te oblasti.
A što se tiče Arduino i Javascript knjige.. U poslednje vreme, baš su mi zanimljivi projekti kućne automatizacije, a pomoću ove knjige ću moći kreirati i svoj vlastiti server za kontrolu IoT uredjaja, uz pomoć JavaScript jezika i Node.js servera.
To posle kad razvijem, server "bacim" na Raspberry Pi da to hendluje, i onda samo dodajem uredjaje na server..
elektricar024 napisao:
Ned Okt 21, 2018 8:08 am
Ako želiš iskreno da naučiš programirati i iskoristiti sve resorse arduina, onda svakako ovu knjigu pporučujem.
Zahtev puno žvakanje, puno učenja, i truda. Ova knjiga već na fakultativski nivo diže arduino ali vredi svaki dinar.
https://www.infoelektronika.net/knjiga- ... rduino-153
Gledao sam i ovu knjigu.. baš bi mi dobro došlo da znam za šta koja naredba ili funkcija služi i kako se može iskoristiti u kodu.. Ovako znam dosta toga.. ali za svaku naredbu, imam "rupu u znanju"..
A inače jel u toj knjizi ima i objašnjeno i ono, kako se podešavaju tajmeri i registri na arduinu, ili ne?
Primera radi, ono TCCR1B, TCCR1A, itd.. pa onda se njima dodeljuju odredjene vrednosti..
I za šta se koristi ono <<, ili >> i slično...

P.S. Znaci onda ova knjiga http://knjige.kombib.rs/arduino-uno-45- ... strucnjake gubi smisao, pored knjige "C programiranje za Arduino"?

@ Player_One Hvlala na literaturi! :)

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#5 Post od zokce » Uto Okt 23, 2018 8:59 am

Ja se slazem da ako savladas C programiranje neces imati granice za Arduino i slicno. Kad savladas tako osnove i nesto detalja jos ce ti se otvoriti prostor i za druge jezike i mogucnosti.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik

#6 Post od DenisHD » Sre Avg 28, 2019 7:53 pm

Evo mene posle nekog vremena. :D
Za sad sam nabavio sledece knjige:
Kontrola motora
Arduino i JavaScript za povezivanje na web
C programiranje za arduino

Hteo sam i ostale koje mi je Laslo predlozio, ali ipak hocu nesto da sacuvam za projekte koje hocu da pravim. :D
Kontrolu motora sam za sad onako na "skokove" koristio samo ono sto mi je bilo potrebno za skolskog robota..
Arduino i JS za povezivanje na net.. krenu sa njom jos u decembru i dosao cini mi se mozda cak i do 100 strana.. ali sam posle pauzirao zbog raznih obaveza i nesposobnog racunara za normalan rad windowsa :lol:
sad sam presao na linux dok ne nabavim neku zver od masine i raspberry pi.. ali sam opet krenuo iz pocetka i ima nekih bagova, isti kod isto sve samo izgleda jer je pod linuxom ne apdejtuje sajt svim podacima.. :lol:
A ovu trecu jos nisam krenuo da listam, jer mi treba jedan od programatora.. AVRISP mkii ili onaj AVR Dragon..
Sta mi vi predlazete? Da ustedim jos novca i nabavim dragon ili ce mi za pocetak raditi posao i avrisp mkii? Jos je sad na dobrom popustu na aliju ovaj mkii, pa nzm dal da ga uzimam ili ipak da stedim za onaj drugi? :D

Odgovori