Pozdrav za sve koji se bave arduinom

Odgovori
Korisnikov avatar
žežino
Početnik
Pridružio se: Pon Okt 09, 2017 8:25 pm

Pozdrav za sve koji se bave arduinom

#1 Post od žežino » Sub Dec 01, 2018 6:27 pm

Nisam se nikad bavio s tim ali me zanima jedna stvar. Naime zanima me dali arduino može da se primeni u profi industriji recimo za kran levo desno , kuka gore dole , i komplet most krana napred nazad, s tim što je potrebno odrediti 12 pozicija gde bih kran trebao da se zaustavi u prostoru i pokupi odredjeni predmet na odredjenoj poziciji i visini.Recimo da svaki kran ima na sebi enkodere za kuku ( tj visinu)i za levo desno i most napred nazad.Možda sam otišao daleko ali kopkalo me je nešto zato sam i postavio pitanje pravim majstorima.
KO ZNA TAJ I UME

Facom
Početnik
Pridružio se: Sre Avg 15, 2018 12:14 pm

Re: Pozdrav za sve koji se bave arduinom

#2 Post od Facom » Sub Dec 01, 2018 7:21 pm

Nisam neki strucnjak ali kad moze da pokrene cnc masinu ne vidim zasto nebi mogao da pokrene i kran

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#3 Post od žežino » Ned Dec 02, 2018 7:18 pm

Uglavnom pitanje je bilo za ljude koji se bave s tim
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#4 Post od elektricar024 » Pon Dec 03, 2018 7:28 am

Čovek je u pravu. Ako može cnc onda može i to.. Treba videti koliko stvari treba da kontroliše i koliko senzora ima. I na osnovu toga odlučiti koji IC da se uzme.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#5 Post od žežino » Sub Dec 08, 2018 8:29 pm

Pa ja upravo dajem temu na razmatranje , jer to bi mogao biti ozbiljan projekat koji može da se unovči za one koji se bave arduinom.Otprilike sam na početku dao osnovne podatke a mogu tačno pribaviti karakteristike krana kao i snage motora ako je potrebno.Uzmimo u obzir dase kuka spušta na odredjenu visinu i da je predmet vruć 150 stepeni.A treba da kontroliše kuku gore dole, kran napred nazad i levo desno, sve to na različitim pozicijama.Kran se kreće po šinama blizu plafona, znači recimo kretanje u jednom smeru mu je oko 100 metara.Levo desno oko 15 metara, i spuštanje kuke na oko 10 metara.E sad bih prepustio onima koji su više u tome da kažu šta bi sve trebalo od opreme za tako nešto.
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
Schima
Početnik
Pridružio se: Ned Feb 24, 2019 6:06 pm

#6 Post od Schima » Sub Mar 09, 2019 8:21 pm

Arduino sklop mora biti hardverski vrlo pouzdan za te stvari (kvaliteta komponenti) a pogotovo softverski bez BUG-ova. Ja mislim da može pogoniti bilo šta uz dobro napisan KOD i algoritam uvjeta (krajnji prekidači, senzori položaja, ...) i predviđenih i nepredviđenih.

Odgovori