Limitator brzine za skuter

Odgovori
ELTI
Početnik
Pridružio se: Pet Jun 22, 2018 9:25 am

Limitator brzine za skuter

#1 Post od ELTI » Pet Jun 22, 2018 10:05 am

Pozdrav svima, ja imam samo predznanje o programiranju Arduina a htio bih napraviti jedan sklop sa Arduinom.
Koliko vidim ovdje ima genijalaca koji mi sigurno mogu pomoći. Ukratko ću pojasniti problem o kojem se radi.
Skuteri svake godine idu na tehnički pregled, i između ostalog se na valjcima mjeri maximalna brzina koja ne smije preći
50km/h. Pošto je moj skuter pojačan njegova brzina je veća pa ima problem na tehničkom pregledu.
Jednostavna rješenja koja postoje, blokade kloje se mogu jeftino kupiti ne rješavaju problem jer te blokade limitiraju
broj obrtaja a ne brzinu.Te blokade su napravljene tako da na određenom broju obrtaja gase iskru na svjećici pa se motor počne
gušiti ako broj obrtaja premaši limit. Kako skuteri imaju variomate, broj obrtaja nije presudan za brzinu skutera, jer skuter sa 6.500
obrtaja/min može ići 20km/h a može i 60km/h.
Zato bih napravio kontrolu brzine a ne kontrolu obrtaja. Ja bih na zadnji točak ugradio senzor vrtnje, koji bi za svaki okretaj dao jedan impuls
a vrijeme između impulsa bih kontrolirao sa Arduinom. Kad bi se vrijeme vrtnje povećalo, odnosno kad bi se smanjilo vrijeme između impulsa na nekom izlazu
bi se dobio impuls sa kojim bi blokirao iskru tako da bi na taj način limitirao brzinu.
Razmišljao sam kako koncipirati program... Možda tako što bih mjerio vrijeme između impulsa pa ako je ispod određene granice ide u blokadu.
Obim gazećeg sloja zadnje gume je cca 1.5m što zanči da se za pređenih 50km točak okrene 33.333 puta, ako to podijelimo sa 3.600 sekundi ispada
da je perioda impulsa pri brzini od 50km/h približna 0,1 sec.
Što se tiče hardwera to mi nije problem, samo mi treba pomoć oko pisanja programa. Ako neko ima volje bio bih mu veoma zahvalan.

dekibmw
Početnik
Pridružio se: Pet Jun 22, 2018 6:10 pm

Re: Limitator brzine za skuter

#2 Post od dekibmw » Ned Jun 24, 2018 9:37 pm

Pa ovo sto trazis je protiv zakonito.Ti hoces da predjes tehnicki pregled sa motorom koji ne zadovoljava tehnicke karekteristike.Ti ne smes da predjes tehnicki pregled jer ti motor ide brze nego sto treba.

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#3 Post od elektricar024 » Uto Jun 26, 2018 6:27 am

Iskreno ja već vidim gomilu problema.

Nor.: Prva i najbitnija. Kada motor dostigne određenu brzinu, elektronika gasi ISKRU i motor kreće da se guši, čim padne obrtaj, vraća nazad iskru koja pali motor i dolazi do eksplozije goriva koja naglo ubrza točak. Prvo čuje se da se nešto manipuliše a sa druge strane gašenjem motora ne možeš rešiti taj problem. Ni na tehničkom pregledu nisu oni glupi.

Ja bih rešio na način npr. kontrola količina goriva. Ago mu ne daš dovoljno goriva onda ne može da dostigne brzinu. Druga varijanta kontrola gasne ručice. Da ne možeš dati maksimalan gas, samim tim ne dostigneš određenu brzinu.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#4 Post od zokce » Uto Jun 26, 2018 8:44 am

Koja je sustinska razlika u ponasanju motora kada mu se iskljuci pa vrati iskra i kada se iskljuci pa vrati dovod goriva? Jedino bi moglo biti u brzini dostizanja vece brzine od dotadasnje. Rekao bih `ubrzanja` jer to i jeste brzina povecanja brzine, ali mozda bi bilo nedovoljno razumljivo.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
Mata
Početnik
Pridružio se: Pet Nov 24, 2017 12:18 am

#5 Post od Mata » Sre Jun 27, 2018 2:27 pm

Ja bi tu limitirao jedino ručicu za gas...

dekibmw
Početnik
Pridružio se: Pet Jun 22, 2018 6:10 pm

#6 Post od dekibmw » Sub Jun 30, 2018 2:09 am

Ma neka ga vrati na standard a ne da ih friziraju i posle problema na registraciuji i onda hoce da izvrdaju zakon.

Odgovori