Veš mašina končar pr 12.6 bb

Odgovori
prkacro
Početnik
Pridružio se: Ned Jan 20, 2019 2:44 pm

Veš mašina končar pr 12.6 bb

#1 Post od prkacro » Ned Mar 10, 2019 1:14 pm

Poštovani,

Iz hobija sam se počeo baviti popravkom veš mašina ( posebno me zanima popravka elektroničkog dijela ) pa sam tako zapeo nakon što sam potpuno rastavio, pregledao, uočene nedostatke riješio ( zamijenjena motopumpa, pregledani ležajevi, semering, grijač ispitan te očišćen od kamenca itd…) sastavio i pustio u rad Končar PR 12.6 BB koju sam uključio na pranje pamučnog veša, dakle od broja 1. – mašina je radila jedan sat, odradila pranje od 95 *C izbacila vodu, uzela drugu vodu i stala… ??

Hvala na odgovoru, lp

prkacro
Početnik

Re: Veš mašina končar pr 12.6 bb

#2 Post od prkacro » Ned Mar 24, 2019 5:32 am

s obzirom da nema idejnih rješenja a za buduću pomoć nekom drugom, uspio sam pronaći problem koji je bio u nedovoljnom kontaktu "džeka" na samoj ploči elektronike pa se tu gubio spoj... rješeno...

no, da mi ne bi bilo dosadno, nakon toga su dotrajale grafitne četkice na elektromotoru koje sam promijenio, očistio kolektor i utore, ispitao od lamelice do lamelice ( nema prekida, otpor između svake lamelice je 0,5 oma )

nakon toga sam pustio mašinu u rad na prazno od broja 1- mašina uzela vodu koliko treba, zastala i kratko krenula sa centrifugom ( ?? ) te stala... ugasio, upalio samo na centrifugu, izbacila vodu i kratko krenula sa centrifugom i stala... ima li tko kakvih ideja ?

lp

Korisnikov avatar
Mata
Početnik
Pridružio se: Pet Nov 24, 2017 12:18 am

#3 Post od Mata » Ned Mar 24, 2019 3:06 pm

Ako je krenula sa centrfugom kada treba levo desno.
Verovarno ste nešto oko taho generatora , dok ste radili četkice, pomerili, otkačili itd .
Proverite taho, kontakte u džeku.

prkacro
Početnik

#4 Post od prkacro » Ned Mar 24, 2019 4:31 pm

Mata, dvije žice idu od taho generatora na zajednički džek koji se nalazi na motoru, bacio sam pogled i na njih ali nisam primijetio ništa sumnjivo...sutra ću svejedno ponovo pregledati još jedanput te kontakte... hvala, lp
moguće je još što ??

Korisnikov avatar
žežino
Početnik
Pridružio se: Pon Okt 09, 2017 8:25 pm

#5 Post od žežino » Sre Mar 27, 2019 5:34 am

Nema tu šta sumnjivo nego merenje da nebi bilo sumnjivo :D
KO ZNA TAJ I UME

prkacro
Početnik

#6 Post od prkacro » Sre Mar 27, 2019 3:11 pm

žežino napisao:
Sre Mar 27, 2019 5:34 am
Nema tu šta sumnjivo nego merenje da nebi bilo sumnjivo :D
je, upravo tako... uzeo multimetar, izmjerio 0 oma, našao drugi polovni tahogenerator ( sa motora "gorenjke" ) ispitao ( 180 oma ) koji također ima iste dimenzije, ugradio i danas pustio u rad - gle čuda, veš mašina radi "ko singerica"
eto, ako nekom bude od koristi, ovim je problem neispravnog tahogeneratora.... riješeno
do slijedećeg problema, hvala svima koji su pokazali interes i dobru volju... :clap:
svako dobro i lp

Korisnikov avatar
žežino
Početnik
Pridružio se: Pon Okt 09, 2017 8:25 pm

#7 Post od žežino » Čet Mar 28, 2019 5:25 am

Bravo majstore
KO ZNA TAJ I UME

Odgovori