Reparacija Ablendera Vito-Sprinter-LT VW Transporter 0015404945

Odgovori
Korisnikov avatar
RadovanPetkovic
Početnik
Pridružio se: Uto Jan 02, 2018 8:00 am

Reparacija Ablendera Vito-Sprinter-LT VW Transporter 0015404945

#1 Post od RadovanPetkovic » Pon Feb 17, 2020 3:09 pm

AUTO ELEKTRONIKA
VRSTA VOZILA: Kombi
PROIZVOĐAČ: Merzedes, VW
MODEL: Vito Sprinter LT Transporter
PREDMET SERVISIRANJA: Ablender, Prekidači pod volanom ili kako ko već zove
OZNAKE: 0015404945

SIMPTOMI:
Ne pali kratka svetla, duga svetla, Migavce, Brisače.....

PREDUZETE RADNJE:

Opisaću reparaciju ručice Ablendera za Mercedes
Kontakti ovog Ablendera mislim da direktno uključuju sijalice. Posle izvesnog vremena kontakti se zaprljaju i izvarniče. Da nepričamo kada se ubace jače sijalice u Farove ili stručno priključi prikolica. Najjeftinija zamena je kineski Amblender oko 7500.00din . Iz iskustva NEUZIMAJTE NI SLUČAJNO VAŠ JE STARI DALEKO BOLJI. Zašto?
Imao sam da repariram takav takoreći nov. Par meseci radio. Limovi koji treba da su savitljivi i elastični a na krajevima da imaju "platinsko dugme" tj ojačani deo kao kod relea - kontakt. Kinezi imaju nešto što liči na bakar. Limovi popucaju ne daj bože da se nategne PUCA i otpadaju kontakti. Đžaba bačene pare ali kupci misle "NOVO JE".
Uglavnom Originali su preko 15000.00.
Problem sa pozicijom, kratkim svetlom i maglenkom se lakše rešava. Skida se samo kutijica sa zadnje strane Ablendera. Dva vijka i odleme se oko četli limića. Malo su zavučeni i teže doći do njih i treba jača lemilica (pištolj). Kada se skine zarotira se bubanj sa grebenima i odvoji se od kutijice. U kutijici su kontakti koji moraju da se oćište i ispoliraju. Tada se elastični limovi malo pokrive da kontakti imaju čvrsto ispravno naleganje. I vrati se sve nazad.
Ako postoje problemi sa Migavcima, dugim svetlom, ablendom ili brisačima. Mora dalje da se rastura Ablender.
Skine se poklopac
Odvoji se prekidač sva četri migavca i odlemi sijalica u njemu. Potom se odvrnu mali vijci koji pričvršćuju kontaktorsku ploču. Voditi računa da iglice ne poispadaju. Svi su različitih veličina. Proveriti iglice da nisu istopljene i skraćene. Moguća zamena ekserima iste debljine. Obavezno je odmastiti i oprati pa podmazati novom mašću.
Oprati i očistiti kućište sa elastičnim limovima i kontaktorima. Neispravne dobro ispolirati. Limove nategnuti tako da kontakti prave čvrst i ispravan kontakt. Sve ponovo sklopiti. I ako je sve u redu radiće bar još toliko koliko je i radilo.
Pre montaže potrebno je ispitati ispravnost remonta.
Dovede se plus napajanje na pinove 10-11-18 a na sve ostale možete prikačiti sijalice a drugi kraj sijalice ka MASI. Preklopnike sve isprobajte i sijalice bi trebale svetleti ispravno, drmanjem ručica nesme ni jedna sijalica da treperi. Naravno može se ispitati i sa jednom sijalicom ali onda morate znati gde šta svetli. Preporuka koristiti što jače sijalice možda od farova. Jedino tako ćete proveriti ispravnost kontakata.

Ako neko ima još šta da doda ili priupita bio bih srećan.
Jer ovako pomislim da jedino se ja patim ovakvim stvarima :)

https://youtu.be/3ro94X0X3CI
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Korisnikov avatar
RadovanPetkovic
Početnik

Re: Reparacija Ablendera Vito-Sprinter-LT VW Transporter 0015404945

#2 Post od RadovanPetkovic » Pon Feb 17, 2020 3:10 pm

Još slika

Korisnikov avatar
RadovanPetkovic
Početnik

#3 Post od RadovanPetkovic » Pon Feb 17, 2020 3:11 pm

I još slika

Howard1
Početnik
Pridružio se: Sub Jan 05, 2019 2:49 pm

#4 Post od Howard1 » Sub Feb 22, 2020 7:49 pm

Ja imam jedno pitanje:
Da li se isplati toliko cimanje s’ obzirom da novo nije toliko skupo? Mislim da gubis vreme koje ne mozes da naplatis.

Korisnikov avatar
RadovanPetkovic
Početnik

#5 Post od RadovanPetkovic » Sub Feb 22, 2020 8:06 pm

Nisi pažljivo čitao to novo jeftino od 7500.00 kinesko nevalja ništa a i reparaciju možeš da naplatiš bar pola cene polovnog do cene polovnog. A otpadi znaju koliko košta novo original. S tim što to polovno uvek može biti gore od tvog i ako "je skinuto sa auta i radilo je...." Uvek se isplati reparirati svoje nego kupovati mačku u đžaku. A novo dobro je preskupo.

Howard1
Početnik

#6 Post od Howard1 » Pon Feb 24, 2020 9:21 am

Ja uvek nekako racunam da uzmem 2000RSD ako se nesto cimam ceo dan. Ako popravka traje 3 dana a ja ne mogu cisto da naplatim 50€ za ruke onda takav posao ni ne uzimam jer mi se ne isplati. To je neka moja racunica.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#7 Post od zokce » Pon Feb 24, 2020 4:11 pm

Колико сам ја видео, овде нема посла за три дана, можда 3 сата.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
RadovanPetkovic
Početnik

#8 Post od RadovanPetkovic » Pon Feb 24, 2020 5:31 pm

Verovatno zato neko i neradi ovakve stvari. Tj reparacije. Nekome treba tri sata nekome tri dana. Nešto ne uspe nešto uspe. Svako radi ono što mu paše i gde se nađe. A oko zarade elektroničarki posao je toliko srozan tj devalviran da i običan moler ima veću zaradu a o poslu da ne diskutujemo....

Ovako da razjasnimo
Opravka sama meni sad može da traje ne više od sat vremena možda i malo duže. Kada se odradi i ne razmišlja mnogo. Ovo što sam ja u detalje i funkcionalnost pisao i potražio u dokumentaciji (šemama-Autodati) pa opisao i razjasnio. To je jer sam imao viška vremena i volim da znam šta kako radi da bih mogao ispitati deo koji repariram bez auta. Ovaj deo se nemože nikako naplatiti , da sam to gledao nikad nebi uradio a pogotovo podelio javno te sate za računarom i povezao sve zajedno. Nigde ne postoji dokumentacija npr za taj ablender (servis manual), pa ni za BSI, ECU, BCM, CIM module..... Postoje parcijalne šeme u autodati, Tolerancu .... Ali ti uvek daju na kašikice i u delovima. Zato se ni majstori ne snalaze u šemama jer su potrebni sati udubljivanja i razjašnjavanja "šta je neko zamislio" da prikaže u šemi. A postoje i greške npr daju ti šemu sve oko brisača to je deo u ovom amblenderu. Ali nekad zafali nešto što je bitno a nema na šemi. I ti se mučiš u popravci (autoelektričar). Pogotovo ima slučajeva sa BSI-om. Dobijaš delove koje su bitne šeme u vezi šta opravljaš (svetla, brisači,centralno, ABS....) ali uvek neki osigurač ili nepon tj žica je na drugoj šemi koja nema veze sa tom što ti je data. Đžaba se patiš dok ne prevrneš sve šeme gde god se pominje npr BSI. Nema opravke....... Ovo je iz iskustva
Zato naiđete bajpasovane žice i osigurače u automobilima.

Howard1
Početnik

#9 Post od Howard1 » Uto Feb 25, 2020 10:43 am

zokce napisao:
Pon Feb 24, 2020 4:11 pm
Колико сам ја видео, овде нема посла за три дана, можда 3 сата.
Sve zavisi sta je izgorelo i koja je steta i na osnovu toga je i vreme popravke veoma bitno. Ja se ne bavim tim popravkama a i kada bih radio 3 sata ja to racunam da sam deo dana potrosio popravljajuci ablender jer sigurno necu 8 do 10 sati popravljati to za male pare ili za novac koji musterija nece da plati. Ako treba jos i da narucujem delove posto ih nemam jer se time ne bavim, to je onda dva dana. Cim je cena popravke veca od polovine cene novog Kineskog krsa musterija se odmah hvata za onu staru recenicu:” ali ja dodam jos malo i kupim novo” bez obzira sto je to novo Kineski krs i sto on to novo verovatno nece kupiti ali to su fore da se ponizi majstor i rad nekog strucnjaka po nama vec poznatim metodama.U ovom slucaju Radovana, ako ima sve potrebne elemente i steta nije velika zaista ne treba vise od 3 do 4 sata za ovakav poduhvat.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#10 Post od zokce » Uto Feb 25, 2020 9:34 pm

Слажем се и са једним и са другим, апсолутно. Данас је мало људи који ће да се удубе и реше проблем као прави мајстори. Најчешћи случај је да се замени неисправан део, макар и полован. Велика је понуда јефтиних делова-склопова и никоме се не исплати да плати мајстору за уложен рад на поправци, онда се ни `мајстори` не труде да се удубљују у поправку јер им се не исплати. На крају долазимо да скоро свако може да буде `мајстор` јер му је довољно основно знање и неопходна опрема. Ово се односи и на механику, не само на електрику и електронику.
Без старца нема ударца!

Odgovori