Arduino Automatizacija Mlekare

Ovaj forum je napravljen na osnovu tutoriala na Youtube kanalu Elektro024. Ovde možete postaviti vaše pitanje, odrađene domeće zadatke i sve što je vezano za Arduino tutorial.
Pravila foruma
Ovaj forum je napravljen na osnovu tutoriala na Youtube kanalu Elektro024. Ovde možete postaviti vaše pitanje, odrađene domeće zadatke i sve što je vezano za Arduino tutorial.
Molim sve članove foruma da u ovu temu Vaše pitanje u ovom forumu postavite samo onda ako ima veze sa tutorialom Arduino Projects
Odgovori
zeljkogelic
Početnik
Pridružio se: Uto Jan 23, 2018 8:30 am

Arduino Automatizacija Mlekare

#1 Post od zeljkogelic » Pon Dec 03, 2018 7:12 pm

Ljudi ovako hocu da napravim sa arduinom automatiku za tocenje jogurta u jednoj maloj mlekari, sa pokretnom trakom i punjenjem. Ovako sam ja to zamislio da ima pokretna traka koja ce donositi prazne flase i kada flasa stane ispod cevi za punjenje da tu da stavim jedan senzor i kada senzor ne vidi flasu vrti i dalje traku dok god do senzora ne stigne flasa kada stigne odmah gasi motor i pali elektroventil na cevi koji ce biti ukljucen 3s to cu jos proveriti koliko treba da bude ukljucen sad dolazi problem posto ta mlekara puni flase od 0,5L i od 1L pa bi tu bio razlicito otvoren , tipa kad je prekidac ugasen arduino ne dobija tih 5v i ventil je upaljen 3s i puni 0,5L , a kada je ukljucen dobija tih 5v i ventil ostaje 6s i puni flasu od 1L. Ja sam ispisao deo kod, pa bi hteo da pitam nekoga ko zna vise sa arduinom da li bi ovo radilo ovako... inace motor i ventil bi radili preko releja. Unapred hvala.

Kod: Obeleži sve

int Motor = 12;
int Senzor = 11;
int Ventil =10;
int Prekidac = 9;
void setup() {

pinMode(Motor, OUTPUT);
pinMode(Senzor, INPUT);
pinMode(Ventil, OUTPUT);
pinMode(Prekidac, INPUT);
}

void loop() {

if(Senzor==LOW)
{ digitalWrite(Motor, HIGH);
  digitalWrite (Ventil, LOW);}
  else if (Prekidac==LOW) 
{
  digitalWrite(Motor,LOW);
  delay(1000);
  digitalWrite(Ventil,HIGH);
  delay(3000);
}
else{

digitalWrite(Motor,LOW);
  delay(1000);
  digitalWrite(Ventil,HIGH);
  delay(6000);

} 
  }

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

Re: Arduino Automatizacija Mlekare

#2 Post od elektricar024 » Sre Dec 05, 2018 6:26 am

Pozdrav.

Prvo da bi testirao, zato postoji razvojna pločica. Tamo možeš da igraš sa tasterom i ledom, da li će ti funkcionisati kod.

Sa duge strane umesto integera za imenovanje nogica koristi kod

#define constantName value

Kada radiš sa promenljivima, bzvz zauzimaš memorije unutar integralca. Al sa Define ne zauzimaš ništa, već samo definišeš nogicu umesto 4 na motor.

U prevodu zvuči ovkao:

Kod: Obeleži sve

#define Motor 12
i isto to koristiš pre Setup-a

Drugo pitanje. Kakav motor koristi traka? Ti sa vremenom ne znam dali ćeš uspeti da kontrolišeš jogurt. Jer uvek ti vreme zavisi od pritiska i gustine. Išta ne valja sa jednim ili sa drugim imaćeš problem sa količinom.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

zeljkogelic
Početnik
Pridružio se: Uto Jan 23, 2018 8:30 am

#3 Post od zeljkogelic » Sre Dec 05, 2018 9:40 am

Hvala, da znam da gustina utice na vreme za pocetak sam hteo da napravim da mi vreme bude konstantno da vidim kako ce funkcionisati pa bih posle ubacio neki taster ili enkorder za promenu vremena pa kad je gust da ss pojaca malo vreme kad je redak da se smanji, posto jogurt u toj mlekari ide prirodnim padom, ja bih dodao na taj prirodni pad jos jedan rezervoar koji ce imati konstantno jogurta, tako da ne bi moglo doci do zagusavanja cevi i nekih drugih problema...hvala na informacijama pocetnik sam u arduinu pa mi je ovo delovalo jako zanimljivo da probam da resim problematiku koja je u mlekari...jer pune flase sa bokalima... uostalom ako ne uspem sredicemo neke slavine... mada sam razmisljao umesto vremena da budu sonde pa da ss koriste kao prekidac, kada jogurt dodje do odredjenog nivoa tj do sondi da se ugasi elektro-ventil, sa tajvim sistemom bi resi taj problem sa gustinom i sve flase bi bile ravnomerno nasute. Za motor jos nisam razmisljao mislio sam da stsvim obican dc motor sa reduktorom na neki jako mali broj obrtaja koji ce se paliti pomocu releja

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#4 Post od zokce » Sre Dec 05, 2018 7:43 pm

Ne zaboravi da uracunas/izmeris zaustavno vreme trake-motora od momenta kad senzor da signal i iskljuci motor. Mozda bude od znacaja.
Без старца нема ударца!

Odgovori