Tempomat

Ovaj forum je napravljen na osnovu tutoriala na Youtube kanalu Elektro024. Ovde možete postaviti vaše pitanje, odrađene domeće zadatke i sve što je vezano za Arduino tutorial.
Pravila foruma
Ovaj forum je napravljen na osnovu tutoriala na Youtube kanalu Elektro024. Ovde možete postaviti vaše pitanje, odrađene domeće zadatke i sve što je vezano za Arduino tutorial.
Molim sve članove foruma da u ovu temu Vaše pitanje u ovom forumu postavite samo onda ako ima veze sa tutorialom Arduino Projects
Odgovori
91nidza26
Početnik
Pridružio se: Pet Mar 02, 2018 11:49 pm

Tempomat

#1 Post od 91nidza26 » Sub Mar 03, 2018 12:16 am

Kako napraviti tempomat na Arduino tako da regulise brzinu elektricnog motora bez obzira Dali nesto pokretao ili radio bez ikakvog opterecenja.zamolio bi vas da mi posaljete poruku na Emil adresu kad budete objavili objasnjenje.HVALA

Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 11:32 am

Re: Tempomat

#2 Post od DenisHD » Sub Mar 03, 2018 11:53 am

Pa tu ti se sve vrti oko očitavanja obrtaja na osovini motora i posle sa tim podacima arduino upravlja motorom najverovatnije preko PWM signala, jer preko njega se uglavnom upravljaju električni motori... Nisam se bavio ovakvim projektom još, ali pošto sam ja smer mehatronike, mogu da pitam prrofesora u školi, da mi ukratko objasni.. A do tad pročešljaj net, naći ćeš nešto.. I preporučujem ti da tra.žiš na engleskom, jer na srpskom ćeš veoma slabo naći o tome...

Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik

#3 Post od DenisHD » Sub Mar 03, 2018 11:59 am

Baci pogled i na ovo.

91nidza26
Početnik
Pridružio se: Pet Mar 02, 2018 11:49 pm

#4 Post od 91nidza26 » Pet Mar 09, 2018 9:33 pm

Pitaj profesora pa mi posaljes. Hvala
Ali pazi ja hocu da Arduino kontrolise brzinu motora tako da mu je staalno jednaka bezobzirno da li sa opterećenjem ili bez. Eto kad bi uze jedan mali motor na 9v i povezao ga direktno na adapter on bi vrteo brzo koliko je jak a kad bi mu samo stavio prst na osovinu on bi odma radio sporije a Arduino ima mogućnost da ga kontrolise da vrti stalno jednako samo treba znati projektovati i povezati.

Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik

#5 Post od DenisHD » Ned Mar 11, 2018 10:53 am

Pazi, ono oko motora i baterije ili adaptera.. to je več do motora koliko je jak.. ako ga možeš zaustaviti rukom kad je direktno spojen, tu mu neće pomoći tempomat.. jer bilo da je upravljanje PWM-om ili nečim drugim u tempomatu (najverovatnije PWM), ti mu samo regulišeš koliko će da dobije energije.. nemožeš ga pojačati.. Jedino da uzmeš jači motor.. rad tempomata je zasnovan na tome da mu ti zadaješ npr. u automobilu da ide odredjenom brzinom nrm npr. 80km/h, i sad ti ideš npr. nizbrdicom i automobil ima sam već zalet, tako da dodatna energija i obrtaji iz mtoroa bi ga samo ubrzali, i onda tempomat smanjuje obrtaje motora (koje prethodno očitava sa senzora), ali ako npr. automobil ide uzbrdo, tu je obrnuta priča, tu tempomat mora da povećava obrtaje motora, kako bi održao odredjenu brzinu.. Ali u oba slučaja auto treba da ide tih 80km/h npr., ali sam motor može mnogo više da da, npr. da auto ide 300km/h, tako da mu je lako održavati th 80km/h, ali kad bi tempomatu zadali da ide npr. 400km/h, to već ne bi mogao, samo bi podesio motor na najveće moguće obrtaje i izvukao bi koliko bi izvukao max. brzinu.. tako je istp i kod tvojeg primera.. motorić vrti koliko može.. pošto nije baš jak, ti kad mu staviš prst na osovinu on se usporava ili zaustavlja.. tempomat bi mu isto tako poslao npr. PWM signal od 100%, i on (motorić) ako je slab isto bi radio, kao da je priključen direkt na ispravljač, bateriju ili šta god.. :D

Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik

#6 Post od DenisHD » Ned Mar 11, 2018 10:57 am

Sorry zbog pravopisnih grešaka.. brzo kucam, a komp mi nešto baguje, tako da mi nije odmah prikazivao šta kucam, a sad mi se ne da ispravljati..

Odgovori