Punjač za AKU bušilica

Odgovori
Misirac
Početnik
Pridružio se: Sub Mar 24, 2018 10:56 am

Punjač za AKU bušilica

#1 Post od Misirac » Uto Dec 10, 2019 1:17 pm

Pozdrav
Nabavio sam AGM CD-18 AKU bušilicu BEZ punjača za baterije, baterija je 18V 1300 mah, a baterije unutra su 1,2v ni-cd..e sad pošto je to levi brend i nisam našao punjač, interesuje me šta da gledam nešto slično za tu bateriju?

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

Re: Punjač za AKU bušilica

#2 Post od zokce » Uto Dec 10, 2019 1:45 pm

За НиЦд батерије није неопходан никакав посебан пуњач, само онај са регулацијом струје. Сваки елемент НиЦд батерија је називног напона 1,2В, и пуни се тим напоном. Битно је да се пуни струјом 1/10 називног капацитета, и то 14 сати. Однос пуњења и пражњења код НиЦд батерија је 1:1,4.
У овом случају је потребан пуњач од 18В и 130мА.
Ово важи само у случају да су све ћелије редно повезане. Треба претходно погледати да ли је тако, ако није треба прво скицирати шему и видети колико је редно и паралелно спојено и према томе одредити напон и струју пуњења.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
Banellone
Početnik
Pridružio se: Sre Dec 05, 2018 11:27 pm
Kontakt:

#3 Post od Banellone » Uto Dec 10, 2019 2:32 pm

Колики је габарит те батерије? Мораћеш је отворити свакако. Зокце лепо објаснио зашто са пуно информација, па ако већ отвараш и још ћелије нису у добром стању, а габарит дозвољава, можда ће ти бити интересантно да ставиш ЛиИон због већег капацитета, бржег пуњења итд. Од 4 батерије 48650 редно добијеш 16.8В 2200милиАмперЧаса типично. Има разних облика, врста итд.
Ако имаш одакле да их узмеш, јер да купиш не исплати се.

То као идеја само.

А за пуњење, ако имаш варијабилно напајање - врх, а ако би пунио на терену (14 сати пуњења на терену, :)), онда би већ морао да направиш/купиш.

Поздрав

Misirac
Početnik

#4 Post od Misirac » Uto Dec 10, 2019 5:21 pm

zokce hvala za odgovore.

https://i.imgur.com/tBUyFCY.jpg https://i.imgur.com/eoFqjtT.jpg https://i.imgur.com/RYcizK2.jpg

Dimenzije jedne 23x43, Banellone bacio u pozitivnu dilemu :D sad sam čitao o tim baterijama i ove NICD ne bi vraćao, jel ima neka interenet prodaja da vidim dimenzije 48650? Kako bi ovih 5 čučilo https://telit.co.rs/industrijske-bateri ... -panasonic ?

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#5 Post od zokce » Uto Dec 10, 2019 6:48 pm

Идеја коју је колега Банелоне набацио је свакако корисна јер ће се тешко наћи НиЦд батерије на тржишту, али питање и тема се односила на пуњач, па сходно томе и одговор.
Није нам познато стање тих НиЦд батерија, али оне имају једну добру карактеристику да у испражњеном стању могу дуго да се складиште, и кад се напуне спремне су за употребу као да нису стајале дуго времена. Тако да не треба априори одбацити идеју за пуњење, ако су батерије још добре и могу да пруже релативно добру услугу у бушилици-шрафилици.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
Banellone
Početnik
Kontakt:

#6 Post od Banellone » Uto Dec 10, 2019 7:10 pm

Ако су батерије добре, немој их мењати. Велика штета ако бациш, а да ниси тестирао.
Бар си сазнао, али провери још једном, да су све ћелије у серију повезане, јер једна ћелија има 1300мАх, а то је називни капацитет целе батерије.

Поздрав

Misirac
Početnik

#7 Post od Misirac » Uto Dec 10, 2019 7:34 pm

Stajalo je to par godina jer stari vlasnik kaže da nije mogao da napuni i brzo se praznila, jedna baterija je oksidirala na minusu, ne sviđa mi se to što se baterija mora prvo isparazniti da bi se ponovo napunila da nebi gubila kapacitet. Baterija ima na prodaju, oko 200-300rds komad...
Potpitanje oko punjača, punjač za Li-ionske akumulatore ne bi mogao ili BI mogao da puni ove postojeće NiCd baterije(da jednim udarcem ubijem dve muve :think: )?

BobiVanKenobi
Početnik
Pridružio se: Sre Mar 08, 2017 7:46 pm

#8 Post od BobiVanKenobi » Uto Dec 10, 2019 9:41 pm

Više puta sam probao da umesto ni-cd stavljam 18650 iz baterija od laptopa ima na youtube dosta videa o tome , treba uz baterije i odgovarajuća štampana ploča (ima ih na aliexpres mnogo) ali mi se nije uvek pokazalo dobro takva kombinacija, neke bušilice nisu imale snagu kakvu imaju sa ni-cd.
Kod jedne mi se dobro pokazalo, baterija je bila velika i stavljao sam po 3kom paralelno i redno za 12v i tu je bilo ok i baterija je mnogo duže trajala nego na ni-cd.
Li-jon 18650 nisu sve iste ,postoje baterije koje mogu da daju više struje , takve se koriste za aku alat, a one što idu u baterije laptopa nisu uvek takve.
Dimenzija 18650 ti je , 18mm prečnik i dužina 65mm

Korisnikov avatar
Banellone
Početnik
Kontakt:

#9 Post od Banellone » Uto Dec 10, 2019 10:02 pm

Могао би, ако би могао да ограничиш струју пуњења, што не верујем да има неко комерцијално решење. Можда ако има неки универзални пуњач са селекцијом шта се пуни итд. Без ограничења струје на 0.18А добијеш темпирану бомбу.

ЛиИон се пуне струјом 1А, 2А, и више зависи од конфигурације батерија итд.

Свакако истестирај сваку ћелију, јер можда само једна зезала, па су остале трпеле. А без једне би могао.

Поздрав

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#10 Post od zokce » Sre Dec 11, 2019 10:51 am

Није баш темпирана бомба код НиЦд батерија. Ако су са синтерованим електродама, а велика вероватноћа је да јесу јер је са тим отпочето још пре 30 година, онда могу да издрже велике струје пуњења и пражњења без деформације електрода. То се са великом вероватноћом може претпоставити јер је за рад бушилице потребна подоста већа струја од десетине називног капацитета. Оно што сам навео за однос пуњења и пражњења је школски пример и тако се радило док нису измишљене синтероване електроде, након тога су уведени брзи пуњачи, са већом струјом пуњења, тако да у суштини није неопходно пунити 14 сати.
Темпирана бомба ће пре бити ЛиИон батерија без електронске регулације пуњења.
Без старца нема ударца!

Odgovori