AliExpress

Odgovori
djokaelektron
Početnik
Pridružio se: Čet Maj 31, 2018 10:13 am

AliExpress

#1 Post od djokaelektron » Pon Jun 04, 2018 6:53 am

Pozdrav momci

Zanima me vase misljenje o AliExpress-u, zapravo ulozio bih dosta para u komponente, ali jos nisam kupovao komponente sa istog.
konkretno me interesuje ako je neko od vas kupovao sa istog.

Kakav je kvalitet komponenti.
Dali ima problema sa carinom.
I dali ima boljeg mesta za kupovinu mislim na veliko :D

Korisnikov avatar
Marko98
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 25, 2017 6:13 pm

Re: AliExpress

#2 Post od Marko98 » Uto Jun 05, 2018 2:12 am

Ja sam imao veoma losih iskustava jer za pokvarene uredjaje a ima ih dosta nece da mi vrate novac jer im nemogu dokazati da je neispravan,traze mi video snimak a kad pokusam da ga uplodujem izbacuje mi gresku svaki put a probao sam na vise racunara.traze mi da vratim uredjaj i platim postarinu a to sto sam platio carinu to nikom nista i da posle cekam jos 2 meseca ako mi uopste i prihvate povrat novca.Sve sto sam pokusao da im vratim nikad nije ni stiglo kod njih tako da povrat nisam ni dobio,verovatno je stiglo ali ih kinezi nisu preuzeli pa se vodi kao neuruceno.A sto se carina tice poceli su da naplacuju za sve i svasta tako da me carina izadje skuplje nego sto sam ja platio.Kupim 2 displeja za 2,5 eur a carina mi naplati 250 din porez na njih i odmah na taj porez postexpres mi uzme jos 145 din sto je ukupno 395 din + onih 2,5 eur=695 din to jest 347 din me kosta 1 displej a ovde se kod nas moze kupiti za 260 din jedan displej.Moj kolega nabavlja sa aliexpresa i prodaje ali on uzima preko rodjaka u nemacku gde mu jos nijedan paket nisu otvorili ni ocarenili.Kad god mu dodje rodjak a dolazi na svakih 2 meseca on mu donese 2 puna kofera robe.ima dosta tu neispravnih stvari ali je barem izbegao dranje nase carine.Zadnji put su mi za kratkospojnike koje sam platio 1,5 eur naplatili porez carinski 850 din + onih 145 din sto post expres svaki put uzme ako ti otvore paket,zvao sam ih,svadjao se,vikao i nevredi,samo sam gubio vreme sa budalama.Neka budala na carini procenila da ti kratkospojnici vrede oko 40 dolara a ja ijh platio 1,5 eur!A cuo sam da u Nisu otvaraju i carine svaki jedan paket.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#3 Post od zokce » Uto Jun 05, 2018 8:16 am

Evo, za Niske carinike. Meni preko 10 paketa male velicine i vrednosti ispod 5 evra nisu ni otvarali, samo udare pecat da ne podleze carini. Uzimao sam vise puta nekoliko step-up i step-down konvertore i jos neke stvari. Oni procenjuju sta je kinez napisao kao vrednost i velicinu i tezinu paketa, pa onda ocene da li vredi otvaranje ili ne. Na takve pakete ni posta nista ne naplacije, a doneli su mi na ruke.
Oko samog Aliexspress-a. Povracaj novca za neisporucene pakete je apsolutno siguran, samo treba da vodite racuna da pokrenete dispute na vreme, pre isteka roka. Jos mi nije stigao paket sa neispravnom robom, ali ako je neka satisfakcija imate puno pravo na negativnu ocenu dobavljaca, pa ga iskoristite. U vezi toga, prilikom odlucivanja po kojoj ceni cete cete i od koga nabaviti nesto, izbegnite one bez ocene ili sa ocenama nizim od 95%.
Mozda ste primetili da dosta njih velikim crvenim slovima isticu da ne pokrecete dispute nego da se prvo njima obratite. Na to ne treba obracati paznju, to je obicno zamlacivanje da bi vam proslo vreme za pokretanje dispute-a. Svi oni su sa Aliexpress-om zakljucili ugovore gde su pristali na odredjene uslove, a tu je kupac skoro uvek u pravu.
Ima i dunstera, kupio sam neke tranzistore, i kako nikako da stignu, ja im se obratim, i dobijem neki bezvezan odgovor. Pokrenem dispute, dobijem pare nazad, ponovo im se obratim i ponudim da im platim na neki nacin jer sam ipak dobio robu, oni mi ponavljaju isti tekst kao prvi put. Pa nek propadnu kad su nepismeni.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 11:32 am

#4 Post od DenisHD » Uto Jun 05, 2018 2:15 pm

Nzm, ja još nisam naručivao, ali mi je profa iz matematike rekao da je aliexpress najbolji za naručivanje, jer ima onu opciju za povraćaj novca i da uvek ispoštuju to, što neki ljudi znaju i da zloupotrebe, te da im prijave da paket nije stigao, iako je stigao... E sad, ja još nisam naručivao, pa ne znam bap kako to ide.. Ali video sam i kod Vesića nedavno story na IG, da ove poštarine i carine što je do sad platio.. da mu ode pola YT plate.. a i više ponekad..
Onda isto Danilo R1 mi je rekao da ima problema oko carine.. ili mu za neki senzor od 2$, carinici procene vrednost na oko 40$ i onda plati dosta veću ukupnu cenu za dostavu.. Pošiljka stigne za par dana, pa posle na carini drže min mesec dana.. Evo ja sam npr. hteo da naručim, čini mi se NodeMCU kod njega i čekao sam do nzm ni ja.. valjda aprila, a on je naručio još u decembru čini mi se.... Tako da sve lenština do lenštine na carini, a kad se sete da imaju pakete, onda te debelo ocarine...

Ja uskoro bi trebao da naručujem motore za dron, ESC kontrolere i bateriju i još poneke komponente i bitno mi je da znam koji sajt je najbezbedniji.. A za carinu.. to mogu samo da se molim bogu da mi ne "odcepe" neku veliku carinu.. Jer 4 motora po 10$, to je već 40$.. a koliko znam "ne naplaćuju" carinu do 30$.. tako da mi ne odcepe još više...

Korisnikov avatar
Marko98
Početnik

#5 Post od Marko98 » Uto Jun 05, 2018 11:56 pm

Evo slike kako oni carine male lake paketice koji imaju samo par grama a nijedan nije placen vise od 2 eur,svih 9 komada koji su mi stigli jednog dana su ocarenili.Na svih 9 je post expres uzeo 145 din + carinski porez.Svi misle carina nije do 50 eur, pa nije ali zato carinski porez koji je mnogo veci od same carine moze da se primenjuje na sve pakete pa cak i na one koji imaju vrednost 50 centi.Svih 9 paketa su placeni ukupno 10eur a carinski porez i postu sam platio preko 20eur.Znaci ako ti lupe na paket 200 din za porez onda post expres na to uzme jos 145 din jer toliko kosta da oni dostave carini tih 200 din.Desavalo se na dosta paketa da ih dobijem besplatno ali zato kad im se otkaci neki kliker u glavci e onda carine sve zivo a njihova procena nije ona koliko sam ja platio nego onoliko kolko njima padne na pamet.
IMG_20171218_141532.jpg
Samo posta je uzela na 9 paketa oko 1300 din jer na svaki ocarinjen paket uzmu 145 din dok je carina uzela oko 1500 din.Znaci samo je pitanje kad ce carenicima da se otkaciti neki kliker u glavi i da se sopaju sa carinjenjem a u zadnje vreme taj kliker im se sve cesce otkaciva.
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#6 Post od zokce » Sre Jun 06, 2018 10:29 pm

Vidi se da su iskustva razlicita, negde carinici postupaju na jedan nacin, negde drugacije. I u oba slucaja postupaju apsolutno po zakonu. Marko, vrlo mi je zao sto tamo gde se carini roba koja je tebi poslata se postupa na takav nacin, moja iskustva su drugacija, i to je jednostavno tako, nema tu demantovanja.
Ono sto je bitno, carini se roba cija vrednost zajedno sa troskovima prevoza (shipping) prelazi 50 Evra. Na sve to obracunaju porez, popune carinski dokument i predaju posti. Na sve to posta dodaje svoje troskove dostave od 100 dinara, i 45 dinara za placanje uplatnice. Roba za koju ocene da se ne carini, odrede joj vrednost, na to obracunaju porez, i predaju posti koja doda 145 dinara. Ima slucajeva kada ocene da velicina, tezina i vrednost paketa ne prelazi vrednost zbog koje bi otvarali posiljku, i to stize bez dodatnih troskova.
Kinezi prilikom slanja na deklaraciji napisu neku vrednost, cesto nizu od stvarne, i zato carinici cesljaju po internetu u potrazi za realnom cenom, i zato se desava da odrape neku cenu koja nije stvarno placena. Mada, moze da se uputi zalba na to i da se predoci dokumentacija, ili licno ili e-mailom.
Meni su jednom prilikom trazili koliko sam tacno platio neki uredjaj i koliko je kostao prevoz, da bi pravilno izvrsili carinjenje, i to je vrlo korektno sa njihove strane.
Eto, to su moja iskustva, pored onoga sto sam vec napisao ranije.
Jos da dodam, kinezi su ukinuli pracenje (tracking) posiljki, za to sada mora da se doplacuje, u stvari da se plati skuplja tarifa za slanje.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
Marko98
Početnik

#7 Post od Marko98 » Čet Jun 07, 2018 2:14 am

Al da se vratimo na temu u kojoj idalje tvrdis da se lake posiljke ne otvaraju i da carenici rade po zakonu.Narucim 65 kablica za breadbord i platim ih 0.83 eur koji su teski kao i papirna koverta u kojoj se nalazu sa onom pucketajucom folijom,znaci lagano da laganije nemoze biti i oni mi otvore i izvrse procenu na 1600 din i onda mi to oporezuju i onda i posta uzme svoje i sta je tu po zakonu??? Zovem carinu i pitam a oni mi kazu da njihove kolege sigurno idu na netu i gledaju kolko to vredi a ja kolko znam nigde u svetu oni ne kostaju ni cetvrtinu od tih 1600 din.Ja im kazem ajde nadjite mi gde to u svetu kosta bar 500 din kad su vasi ljudi to procenili na 1600 din a ona opet kao pokvaren automat opet ponavlja kako oni rade sve po zakonu i da idu na net da gledaju vrednost.Posaljem mail sa slikama kolko sam platio i samo sam izgubio vreme sa budalama jer kako cujem zalbe se skoro nikad ne uvazuju a znaju i oni da cemo svi mi odustati a pogotovo kod manjih posiljka gde smo osiromaseni za nekih 300 din.Pravila nema ko ce kako proci ali pitanje je ciji ce paket da se nadje u njihove ruke kad im se otkaci kliker u glavi!Ako nekog nije jos zakacila carina to je jer je imao srece i izbegao minsko polje a sutra prekosutra moze da ga zakaci da se sve cese po glavi od muke.

I jos jedna velika zabluda je ta carina na pakete jer nije carina problem vec carinski porez koji sve sme da obuhvati, sve vrste posiljki i koji je 20% od one vrednost na koju se proceni vrednost paketa.Kad neko kaze ocarinjeno to je fakticki oporezovano.Na mali paket koji nikako ne moze biti u vrednosti 50 eur pise OCARINJENO a to je u prevodu OPOREZOVANO.Svi kazu kako carina kad je ona tek od 50 eur pa zato sto je carinski oporezovana roba a na nju oni napisu: OCARINJENO.Svi pricaju kako se carina ne naplacuje do 50 eur ali ona je samo 10% a niko ne spominje 20% poreza koji moze da obuhvati bilo koju posiljku i plus 145 din od poste,to niko ne spominje ali bitno je da se po televiziji spominje samo onih 10% carine na vrednost od preko 50 eur.Desi se da carenik otvori kovertu i skonta da u nju nema nista vredno pa naplate porez 100 din ali onda automatski povuce i postu sa 145 din i to je sad 240 din na nesto sto je placeno nekih 0,70 eur.

Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 11:32 am

#8 Post od DenisHD » Čet Jun 07, 2018 7:05 am

Evo jednog primera.. doduse ovo je vise od 50€, ali ipak su lika "odrali" sa carinom! Za to je mogao da ima jos 2 takva ssd -a... ne verujem da je prihvatio posiljku...

Korisnikov avatar
Mata
Početnik
Pridružio se: Pet Nov 24, 2017 12:18 am

#9 Post od Mata » Pet Jun 08, 2018 12:09 am

Eto, puno različitih iskustava ... Izvucite sami zaključke.
A voleo bih da još ko napiše svoja iskustva.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#10 Post od zokce » Uto Jun 12, 2018 10:42 am

Evo iz prve ruke. Danas je stigla posiljka, platio sam 0,83Evra, prevoz je bio besplatan. Kinez je napisao vrednost 0,1E, i carinici nisu ni hteli da otvaraju, udarili su pecat da ne podleze carini. Posta je pismo-paket ubacila u sanduce i to je sve. Evo kako izgleda.
download/file.php?mode=view&id=1311
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#11 Post od elektricar024 » Sre Jun 13, 2018 8:16 am

Evo i moj iskustvo.
Naručio sam sam alli-a. Nekad je bilo vredost i 100€ samo što je paket bio mali, i nisam platio carinu. E sad, naručio sam flakone za UV lepak od 1000 Din. Paket je bio velik, 25x25cm i naravno da su otvorili lupili pečat i carinu od 200 din.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Korisnikov avatar
Marko98
Početnik

#12 Post od Marko98 » Čet Jun 14, 2018 12:26 pm

zokce napisao:
Uto Jun 12, 2018 10:42 am
Evo iz prve ruke. Danas je stigla posiljka, platio sam 0,83Evra, prevoz je bio besplatan. Kinez je napisao vrednost 0,1E, i carinici nisu ni hteli da otvaraju, udarili su pecat da ne podleze carini. Posta je pismo-paket ubacila u sanduce i to je sve. Evo kako izgleda.
download/file.php?mode=view&id=1311
I sta sad ti hoces reci sa tom jednom neocarinjenom posiljkum?kako je sve u redu sa carinom i kako covek zbog tog treba uleteti sa velikom lovom? Pa logicno je i po ostalim komentarima se moze zakljuciti da ima malih posiljki koje nisu ni otvarane ni carinjene!Covek hoce uloziti velike pare i zanimaju ga najvise negativna iskustva a svi mi dobro znamo sto se da i procitati iz predhodnih komentara da ima i posiljke koje nisu ocarinjene.Svi mi uveliko znamo da se male posiljke neocarine ali sad su poceli i te male malecke da carine,ne sve ali dosta njih kao sto sam i dokazao slikama.Ja dokazujem da se radi ono sto se nije do sada radilo a netreba se dokazivati ono sto se odavno radi.Pa ne moze ta tvoja 1 koverta da pobije sve one male koverte koje su ocarinjene to jest oporezovane na vecu vrednost nego sto je uopste sve ukupno kostalo!

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#13 Post od zokce » Čet Jun 14, 2018 12:58 pm

Da, pokretac teme je zainteresovan da nabavlja na veliko. Tu ce ga sigurno dobro ocariniti, jer ce da primenjuju tarifni razred za carinjenje, jer ovo sto `obican` narod kupuje nisu velike kolicine, i primenjuje se jedinstvena tarifa, mislim da je 10% vrednosti robe i prevoza.

Marko98 napisao:
Čet Jun 14, 2018 12:26 pm
Svi mi uveliko znamo da se male posiljke neocarine ali sad su poceli i te male malecke da carine,ne sve ali dosta njih kao sto sam i dokazao slikama. Ja dokazujem da se radi ono sto se nije do sada radilo a netreba se dokazivati ono sto se odavno radi.
To sto su poceli u carinarnici preko koje nekome stizu takvi paketici, znaci da neko ne radi svoj posao kako treba, a da li ce krajnji korisnik da preduzme nesto ili ne to svako odlucuje za sebe.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#14 Post od elektricar024 » Pet Jun 15, 2018 5:35 am

Nema dokaza. Meni i juče i pre dva dana stigo paket. Stiže mi paket na nedeljnom nivou i nikom ništa. Ja carinu još na njih platio nisam. Ako naručiš kontejner robu na istu adresu i ime i prezime. Onda naravno da sledi carina. I ne treba gledati negativna strana carine. Vi ne dobijate carinu na robu niske cene, već porez. A sve treba da se oporezuje što ulazi u državu. A oporezivanje isto radi carina, zato tamo piše carinski porez.

Sa treće strane, carina kreće od 1 do 10%, zavisi to čudo u koju kategoriju upada. Znam npr, da unimer ka merni instrument pada u kategoriju 1% + PDV 20%.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Korisnikov avatar
Marko98
Početnik

#15 Post od Marko98 » Pet Jun 15, 2018 7:20 pm

To sto sam napisao da su poceli da ocarinjavaju male posiljke to nije od pre koji dan vec od pre pola godine,ne samo mene vec i ostale koje poznajem.Desava se da neko uvek izbegne tu carinu ali to je sve po meni cista sreca sto se tako desilo.

Misirac
Početnik
Pridružio se: Sub Mar 24, 2018 10:56 am

#16 Post od Misirac » Pon Maj 27, 2019 7:00 am

Naručio sam paket sa aliekspresa, vrednosti 30€ 20.03, paket stigao u Srbistan za 15-20 danas, pre desetak dana stiže obaveštenje sa alija da je paket isporučen, šta se tu dešava, dali baš toliko čuči na carini, ne znam šta da radim? :evil:

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#17 Post od zokce » Pon Maj 27, 2019 12:26 pm

Obzirom na vrednost, pokreci odmah dispute. Inace, otprilike od njihove nove godine paketi strasno kasne. Razlog nije kineska nova godina, tada su kasnili sa slanjem. Razlog je strajk poste i carine i mali broj radnika. Imas rok cini mi se 30 dana od dana kad prestaje zastita kupca da pokrenes dispute, pa to iskoristi. Ako kasnije dobijes paket, obrati se prodavcu na koji nacin da mu platis.
Без старца нема ударца!

Misirac
Početnik

#18 Post od Misirac » Pon Maj 27, 2019 3:29 pm

zokce napisao:
Pon Maj 27, 2019 12:26 pm
Obzirom na vrednost, pokreci odmah dispute. Inace, otprilike od njihove nove godine paketi strasno kasne. Razlog nije kineska nova godina, tada su kasnili sa slanjem. Razlog je strajk poste i carine i mali broj radnika. Imas rok cini mi se 30 dana od dana kad prestaje zastita kupca da pokrenes dispute, pa to iskoristi. Ako kasnije dobijes paket, obrati se prodavcu na koji nacin da mu platis.
Da tražim lovu nazat sa razlogom što nije stiglo, jel oni mogu da se ograde pa da prebace krivicu sve na našu carinu?

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#19 Post od zokce » Uto Maj 28, 2019 8:52 am

P, probaj, nista ne kosta. Da bi uopste poslovali preko Aliexpress-a morali su da prihvate uslove Aliexpress-a da ako kupac izjavi da nije dobio robu moraju da vrate pare. Tu je kupac uvek u pravu. Nije bas samo nasa posta i kineska je dosta spora.
Без старца нема ударца!

Misirac
Početnik

#20 Post od Misirac » Čet Maj 30, 2019 2:10 pm

Seller accepted buyer's proposal Šta će sada sa paketom, ako neko ima iskustva sa tim?

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#21 Post od zokce » Čet Maj 30, 2019 5:00 pm

To niko ne zna. Bitno je da je tvoj predlog prihvacen i vratice ti novac.
Без старца нема ударца!

Odgovori