Protocni bojler

Kafanske priče. Rapsrave diskusije itd...
Odgovori
Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

Protocni bojler

#1 Post od zokce » Sub Sep 01, 2018 3:29 pm

Imam nameru da iz kupatila izbacim grdosiju od bojlera i postavim protocni bojler, i to horizontalni. Nalazim neke od 18kW i jace, pretpostavljam da to mora na 3-faznu struju.
Vidim da su skromnijih dimenzija uodnosu na ove sa kazanom, sto je razumljivo jer nemaju rezervoar (kazan). Nisam nasao da postoji horizontalni, takav bi mi najvise odgovarao.

Pominje se zaliveni grejac, hidraulicno ukljucivanje, IP25 zastita, sta o tome moze da se kaze?
Ima li nekih iskustava sa protocnim bojlerima, kakvi su se pokazali, koliko brzo potece vruca voda, da li je od 18kW dovoljno snage za tusiranje, i dr?
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
žežino
Početnik
Pridružio se: Pon Okt 09, 2017 8:25 pm

Re: Protocni bojler

#2 Post od žežino » Ned Sep 02, 2018 7:02 am

Zokce imaš bojler u horizontali, Ariston i VLS poslao sam vam dokumentaciju o tim bojlerima preko Mate, pogledaj malo to imaš , 50 l . 80 . i 100 litara
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#3 Post od elektricar024 » Ned Sep 02, 2018 7:18 am

Vrh je stvar, taj protočni bojler. Ali iz iskustva da Vam kažem da ako nemate pritisak vode min. 2.5-3bari onda ne mojte ni kupiti, jer postaće nemoguće podešavanje bojlera. Pored toga ja ne volim, jer se bojim struje :D I nšta bolja kombinacija od tople struje i vode oko sebe. Jest tu su zaštite itd itd. Ali hvala lepo,. Dok se ja kupam meni nek ni jedna struja ne struji oko mene :D
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#4 Post od zokce » Ned Sep 02, 2018 10:45 am

Malo i ja cvikam zbog struje, ni monofazna nije za salu, a kamoli trofazna. Narocito sto je ovde stara gradnja, uzemljenje je nulovano, tj. ide do trafo stanice.
Malo je tesno kupatilo, pa gledam da ustedim na prostoru, a i da mi teret od 60kg ne visi iznad glave.
Hvala na savetima, pogledacu te horizontalne bojlere.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#5 Post od žežino » Ned Sep 02, 2018 2:25 pm

Ti se Laki kupaj na jezeru :D :D :D :D :D
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#6 Post od zokce » Ned Sep 02, 2018 2:27 pm

Citam da Palicko nije za kupanje, ni leti.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 11:32 am

#7 Post od DenisHD » Ned Sep 02, 2018 2:37 pm

zokce napisao:
Ned Sep 02, 2018 10:45 am
Malo je tesno kupatilo, pa gledam da ustedim na prostoru, a i da mi teret od 60kg ne visi iznad glave.
Ma šta 60kg.. kad je napunjen vodom još je teži... :D Btw ti ga stavi na drugi zid, što dalje od glave.. pa ako padne, da stigneš da pobegneš iz kade.. :D
I kod mene je onako manje kupatilo.. mislim nije neki "golubarnik" što bi neki rekli.. ali nije ni veliko.. :) I bojler je stavljen iznad kade.. Pre dok je bio stari bojler bio je barem na dva držača zakačen.. ovaj novi je samo na jednom i to klimavom... tj držač je pričvršćen samo za oklop bojlera, a ne i za sam kazan.. i kad ga je majstor montirao, ja samo pipnem bojler i već deluje nekako klimavo mnogo.. Moji su se uprpili kad su skontali, i odmah sledeći dan zvali majstora da proba da učvrsti još.. Im je rekao da neće on nigde, da je tako napravljen držač, i da ne može drugačije.. I evo već ima preko pola godine od kako je montiran i nije još pao.. :D
Poslednja izmena od DenisHD u Ned Sep 02, 2018 5:22 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#8 Post od zokce » Ned Sep 02, 2018 2:41 pm

Napunjen vodom ima oko 60kg, nema u njemu nikad bas 50 litara, nikad se ne napuni do vrha.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 11:32 am

#9 Post od DenisHD » Ned Sep 02, 2018 5:23 pm

Pa dobro, i to je teret.. ako padne ne daj bože..
Ovaj naš je od 80 litara..

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#10 Post od zokce » Pon Sep 03, 2018 6:49 am

To samo izgleda da nije pricvrscen za kazan, kazan je dobro ucvrscen za oklop, kod mnogih bojlera drzaci kazana izlaze napolje i nosac se direktno pricvrscuje za kazan.
Kod mene je u pitanju prostor, hteo bih da sklonim gdrosiju, da mogu da se lepo istusiram i ne mislim hoce li voda da prsne u unutrasnjost gde se nalazi elektricna instalacija, bez obzira sto se bojler iskljucuje spolja.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#11 Post od žežino » Ned Sep 09, 2018 3:19 pm

Evo ti slike za onaj bojler koji može i horizontalno i vertikalno
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#12 Post od zokce » Ned Sep 09, 2018 6:47 pm

Hvala na savetima, horizontalni bojler dobro izgleda, plus prikljucak za struju ce biti dalje od mesta odakle prska voda.

Razmatram i opciju protocnog bojlera na plin. Tu bi moralo da se dodaje i ventilacija za odvodjenje produkata sagorevanja, a i plinska boca trazi prostor, mada je to sekundarnog znacaja.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#13 Post od žežino » Sub Sep 15, 2018 8:58 pm

Ja bih se držao proverenog i nebih tu puno mudrovao.Samo sad zavisi sve od finansija.
KO ZNA TAJ I UME

Joe Black
Početnik
Pridružio se: Pet Mar 31, 2017 8:55 pm

#14 Post od Joe Black » Ned Sep 16, 2018 6:43 pm

Zezino, gde si slikao ovaj Velis?

Djeluje mi da je naopako postavljen... Ako je kod nekog tvog, proveri da li je hladna cev donja.

Ako je gore, ne valja.

Zokce, ja sam duze bio serviser za mnoge marke bojlera. Ako imas novca, mozes sebi naruciti rostfrajni horizontalni bojler po zelji.

Ne bih uzimao ni protocni, niti ove Velise koji su sad moderni. Prilicno su losi, mada ne i katastrofalni. Ali ne vrijede te pare definitivno.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#15 Post od zokce » Pet Sep 21, 2018 4:51 pm

Hvala na savetima, ako ne budem postavio na plin, odustacu od protocnog bojlera. Nekako mi horizontalni bojleri zastrasujuce izgledaju odozdole.
Без старца нема ударца!

Odgovori