Naponski regulator

Odgovori
5rovic
Početnik
Pridružio se: Ned Feb 04, 2018 1:56 pm

Naponski regulator

#1 Post od 5rovic » Pon Feb 10, 2020 10:04 pm

Pozdrav

Pokusavam da popravim jedan radio cd za auto
Jedino sto znam je da nece da se upali
Za pocetak sam proverio da li vuce neku struju, i to je oko 30mA
Drugo sto sam proverio je dokle dolazi napon na ploci, da li ima stabilisanih napona od 3.3v, 5v, 8.4v kojih nema
Znaci elektronika ne dobija napone za njihov rad

Na ploci je integrisani naponski regulator koji treba da obezbedi te napone, do njega dolazi 12v na nogicama na kojim se ocekuje, ima stalnu masu ali nema regulisanih napona

Da li postoji neko kolo koje zaustavlja rad naponskog regulatora, posto kad je van ploce, naponski regulator daje adekvatne napone al kad je na ploci naponi padnu na masu, a napajanje regulatora je konstantno?

Svaka pomoc je dobrodosla
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Korisnikov avatar
Banellone
Početnik
Pridružio se: Sre Dec 05, 2018 11:27 pm
Kontakt:

Re: Naponski regulator

#2 Post od Banellone » Pon Feb 10, 2020 11:13 pm

Из документа се види на типичној шеми да има један транзистор око њега, требало би пронаћи и тестирати на плочи, као и околне електролитске кондензаторе.

Да ли су ножице 1 и 8 у кратком споју?
Да ли је маса на радиу у кратком споју са водовима за те напоне без чипа на плочи?

Поздрав

5rovic
Početnik

#3 Post od 5rovic » Sre Feb 12, 2020 5:43 pm

Dobar je taj tranzistor

Cudno se nesto ponasa, kad su sve nogice zalemljene za plocu, ima napon samo na jednoj nogici, a kad tu nogicu odlemim, pojave se adekvatni naponi na svim ostalim nogicama

Ne znam vise sta da gledam, nista nije u kratkom spoju, samo se naponi izgube

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#4 Post od zokce » Sre Feb 12, 2020 9:15 pm

Да ли си погледао који је распоред ножица транзистора, можда би тада било јасније зашто се појављују такви напони кад се одлеми или залеми? Можда је та ногица база и кад на њој постоји одређени напон транзистор се понаша као кратак спој, и ако је једна од друге две на маси, наравно да неће имати напон на њима.
Требало би да се погледа у каквом је окружењу транзистор, и да ли је то уопште транзистор.
Без старца нема ударца!

5rovic
Početnik

#5 Post od 5rovic » Čet Feb 13, 2020 9:12 pm

Tranzistor koji je na semi je vezan za nogicu 2 naponskog regulatora, i na njemu je napon od 12v, a vezan je za bazu tranzistora, kad bi taj napon pao na 0v, aktivirao bi se tranzistor i pustio bi 12v na plocu za bluetooth pretpostavljam, posto player poseduje bluetooth a mislim da je bas tu postavljen

Nogica koja ima stalni napon od 5.7V na semi pise da je napon uvek prisutan sto i jeste i pise da je namenjena za neki mikrokontroler, i napon dalje ide u element u obliku tanzistora u kucistu sot-23 a ustvari su cini mi se unutar njega dve zener diode, jedan kraj je spojen na masu, a drugi kraj na kojem ima 5v ide u cip

Ali, kad odlemim tu nogicu od 5v za mikrokontroler, pojave se ostali naponi na stabilizatoru, do tad svi su ravni nuli osim napona za mikrokontroler

Korisnikov avatar
Banellone
Početnik
Pridružio se: Sre Dec 05, 2018 11:27 pm
Kontakt:

#6 Post od Banellone » Pet Feb 14, 2020 12:09 am

Пробај да нађеш на који начин (који елементи) микроконтролер буди радио, односно пали/гаси те напоне. Вероватно је ту грешка. Даташит контролера може много да помогне.

Поздрав

П.С.
Убаци амперметар између те одлемљене ногице и контакта на плочи. Колика је струја?

5rovic
Početnik

#7 Post od 5rovic » Pet Feb 14, 2020 7:07 pm

Ovo za ampermetar moram da probam, nije mi palo na pamet
Samo malo slobodnog vremena da nađem

Odgovori