Trofazni regulator napona

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije.
Odgovori
Korisnikov avatar
nikola0002
Početnik
Pridružio se: Čet Jan 05, 2017 11:02 pm

Trofazni regulator napona

#1 Post od nikola0002 » Ned Maj 06, 2018 6:10 pm

ja sam probao od monofazne seme da napravim trofaznu. i sada hteo sam da budu tri trijaka i jedan potenciometar koji ce da regulise sve e sad me zanima ja sam nacrtao semu. da li po vasem misljenju bi trebalo ovo da radi
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.
"Nije znanje znanje znati, vec je znanje znanje dati!"

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

Re: Trofazni regulator napona

#2 Post od zokce » Ned Maj 06, 2018 8:13 pm

За коју намену хоћеш овај склоп?
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
nikola0002
Početnik

#3 Post od nikola0002 » Ned Maj 06, 2018 8:30 pm

regulacija brzine trofaznog motora

Korisnikov avatar
RadioElektro
Početnik
Pridružio se: Pon Apr 09, 2018 4:35 pm

#4 Post od RadioElektro » Ned Maj 06, 2018 9:18 pm

Možda će raditi ako koristiš 3F motora za ventilatora, ali ako za neku mašinu onda neće raditi (neće imati snagu, neće ni regulisati brzinu) pošto ti je 3F motor bez četkice... Moraćeš regulisati frekvenciju i da ti ostane i oblik(sinus).

Korisnikov avatar
nikola0002
Početnik

#5 Post od nikola0002 » Ned Maj 06, 2018 9:27 pm

Iz one gore seme koju sam bio postavio ona NE REDI sada sam probao sa dva tijaka tako da spojim i jednu fazu sam povezao sa rednom sijalicom. kako sam ukljucio prvu fazu tako je sijalica tinjala negde na 50% posto jacine i nista ja mislio treba mozda tako da bude kako sam ukljucio drugu fazu u toliko je raznelo sijalicu i oba osiguraca su ispala i oba tijaka crkla :idea: :(

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#6 Post od elektricar024 » Pon Maj 07, 2018 4:44 am

Vidim shvatili ste da ne može :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked:

Kada bolje pogledate shemu i shvatite kako ste smanjili Gate napon za triac, a kako usput triac funkcioniše dolazite o zaključka da će to i da se desi.

Bolje bi bilo koristiti sad, ovo nije stereo potenciometar, al potenciometar koju 3u1. NPR stereo potenciometar ima dva potenciometra integrisan u svoju kućištu, dok Vama treba nešto gde ima tri potenciometra integrisana u jednu kućištu. Ako nabavite takav potenciometar, onda originalnu šhemu napraviti 3 puta i tako rešiti problem regulacije,.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Korisnikov avatar
Mata
Početnik
Pridružio se: Pet Nov 24, 2017 12:18 am

#7 Post od Mata » Pon Maj 07, 2018 7:06 am

Možda neki frekventni pretvarač (regulator)

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#8 Post od zokce » Pon Maj 07, 2018 3:16 pm

Koliko sam video, danas se trofaznim motorima brzina regulise promenom uglavnom frekvencije, upotrebom mikroprocesora. Cak ni ta sema koju si iskoristio ne moze da se upotrebi za regulaciju brzine svakog motora. Razlikuju se kolektorski motori od asihronih motora, drugacija je konstrukcija, motanje radnih i pobudnih namotaja, uglovi zakretanja radi startovanja, i jos toga. Ako nisi upucen u tu pricu, moraces dosta literature da proucis o tome.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
RadioElektro
Početnik
Pridružio se: Pon Apr 09, 2018 4:35 pm

#9 Post od RadioElektro » Pon Maj 07, 2018 9:02 pm

Nisam ni ja obratio pažnju na potenciometar (sa prve faze si uvukao napon na drugu i trecu)..

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#10 Post od elektricar024 » Uto Maj 08, 2018 5:15 am

Regulisanje brzine asinhron motora, jedino moguće frekventnim regulatorom. Tok sa kolektorsim motorima možeš i sa triacom ili PWM ili smanjenjem/dizanjem jednosmernog napona to kod asinhron motora ne paše.

Dosta je komplikovan proces. NPR: Ako pokušaš asinhron motoru da smanjiš radni napon, nešto će se okrećati, al primetićete previše zagrevanje samog motora. Frekventni regulator ne samo da menuja frekvenciju, već menja i radni napon. IMa knjige oko toga malo da se pouči al suma sumarum, nema šanse to rešiti sa Triac-om.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Korisnikov avatar
Marko98
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 25, 2017 6:13 pm

#11 Post od Marko98 » Čet Maj 10, 2018 11:42 pm

Taj tvoj regulator bi izgleda proradio kad bi stavio trodelni potenciometar ali kad bi smanjio obrtaje trofaznom motoru verujem da bi se dobro zagrevao a kad bi ga malo opteretio odmah bi stao jer nebi imao nikakvu snagu.Sa triakom mozes samo motore sa cetkicama regulisati.Koliko ce regulator biti efikasan to ces videti kada probas.Ja sam asihronim motorima smanjivao obrtaje sa regulatorima koji imaju samo trijak i par delova na sebi ali samo motore koji su terali plopeler to jest ventilatori a tu nema nekog velikog opterecenja motora kad se smanju obrtaji..

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#12 Post od zokce » Pet Maj 11, 2018 10:38 am

Ne bi moglo da funkcionise dobro sa trostrukim potenciometrom. Iz jednostavnog razloga, mehanicke nesavrsenosti. Otpor sva tri potenciometra bi morao da bude u svakom polozaju jednak, a to nije moguce, u stvari morao bi da se posle proizvodnje vrsi odabir i uparivanje, pa posle toga podesavanje prilikom postavljanja na istu osovinu, sto drasticno poskupljuje proizvodnju, a opet nema garancije da ce funkcionisato savrseno. Zbog toga mora doci do dovoljno velike razlike u otporima , koje ce da utice na fazno otvaranje trijaka,i samim tim neuskladjenost struja kroz namotaje motora. Motor bi se suvise grejao zbog tih faznih pomeranja, i ne bi ostvario nominalnu snagu.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
Marko98
Početnik

#13 Post od Marko98 » Pet Maj 11, 2018 10:32 pm

zokce napisao:
Pet Maj 11, 2018 10:38 am
Ne bi moglo da funkcionise dobro sa trostrukim potenciometrom. Iz jednostavnog razloga, mehanicke nesavrsenosti. Otpor sva tri potenciometra bi morao da bude u svakom polozaju jednak, a to nije moguce, u stvari morao bi da se posle proizvodnje vrsi odabir i uparivanje, pa posle toga podesavanje prilikom postavljanja na istu osovinu, sto drasticno poskupljuje proizvodnju, a opet nema garancije da ce funkcionisato savrseno. Zbog toga mora doci do dovoljno velike razlike u otporima , koje ce da utice na fazno otvaranje trijaka,i samim tim neuskladjenost struja kroz namotaje motora. Motor bi se suvise grejao zbog tih faznih pomeranja, i ne bi ostvario nominalnu snagu.
Pa trostruki potenciometar je potenciometar iz jednog dela,3 potenciometra nasadjena na jednu te istu osovinu.Nisam rekao 3 potenciometra nego trostruki potenciometar a to je jednina a ne mnozina.U koji god polozaj da je osovina vrednost ce biti ista za sve triake.Motor ce smanjivati obrtaje ali snagu nece imati.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#14 Post od zokce » Sub Maj 12, 2018 7:09 pm

Marko, kao sto si i naveo, trostruki potenciometar su upravo tri potenciometra jednake vrednosti postavljenih na istu osovinu. Da li si naveo ovako ili onako, je irelevantno.
Oko ovoga sto navodis `U koji god polozaj da je osovina vrednost ce biti ista za sve triake` se ne slazemo, i upravo sam o tome pisao. Zato takav koncept regulacije trofaznih motora i nije zaziveo.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
Marko98
Početnik

#15 Post od Marko98 » Ned Maj 13, 2018 12:16 am

Nije zaziveo i nece nikad zaziveti iz vec navedenog razloga:motor puno izgubi snage,ja sam ih koristio ali za ventilatore gde nije potrebna neka snaga kad se motor uspori jer propeler tada jako slabo duva i otpor je veoma mali.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik

#16 Post od zokce » Ned Maj 13, 2018 10:50 am

Govoris o monofaznom motoru ili trofaznom?
Без старца нема ударца!

Odgovori